הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום שלישי, 21 ביולי 2009

איך לחפש עבודה דרך חברות השמה ולא להתאכזב? 20 טיפים לחיפוש יעיל ומוצלח! חלק ב'.

10 טיפים מצויינים נוספים לחיפוש עבודה נכון ומוצלח דרך חברות השמה:
1. פנו רק למשרה שקורות החיים שלכם עונים בהתאמה מירבית על דרישותיה.
2. אין טעם לשלוח עשרות פעמים את קורות החיים שלכם/ן לאותה חברת השמה. הימנעו ממצב בו השם שלכם יתחיל להיות מזוהה מידי ותיתפסו כמועמדים השולחים קורות חיים שאינם מתאימים למשרות.
3. היו מוכנים/ות לתת לחברת ההשמה פרטים אישיים כדוגמת מס' תעודת זהות, סיבת חיפוש עבודה, ציפיות שכר וכו'...
4. עדכנו את מנהלי ההשמה המטפלים בקורות החיים שלכם/ן בהתפתחויות, כדוגמת זימון לראיונות בחברות אליהן הופנתם/ן דרכם. ככל שתשתפו יותר, כך תוכלו להיעזר בהם יותר.
5. נסו לקבל ממנהלי ההשמה כמה שיותר פרטים על החברה והמשרה בעת הפנייתכם/ן למשרה חדשה. קיים אצלהם מידע פנימי רב שיוכל להועיל לכם/ן מאוד בראיון.
6. צרו עם מנהלי ההשמה קשר טוב ולבבי. זיכרו שכולנו בני אדם, מי שמתחבב עלינו יותר, זוכה ליחס מועדף... מועמדים/ות מרשימים/ות, נחמדים באופן בולט יגרמו למנהלי ההשמה לרצות לקדם אותם/ן יותר...
7. בזמן משבר מאות מועמדים/ות פונים/ות לחברות ההשמה. אל תעלבו אם לא זוכרים אתכם באופן אישי. בשיחת טלפון לא מספיק להזדהות בשמכם הפרטי ולצפות שידעו בדיוק מי אתם..
8. לחברות השמה גדולות קיים מאגר נתונים גדול וותיק. אל תנסו להעלים שנים באופן מסתורי מקורות החיים שלכם או לעגל פינות ולשנות תאריכים. גרסאות שונות מידי של אותם קורות חיים תיצורנה תדמית לא אמינה למועמד/ת.
9. אין טעם להתקשר מספר פעמים ביום לחברת ההשמה ולשאול אם יש חדש. אם יתחדש משהו, תהיו הראשונים לדעת זה גם האינטרס שלהם לקדם אתכם בתהליכים אצל הלקוחות.
10. ולסיום, אם התמזל מזלכם/ן ומצאתם עבודה דרך חברת השמה, שימו לב- תצטרכו לשתף אותה במספר פרטים, בין היתר גם בתאריך תחילת העבודה וגם בתנאי השכר.

6 תגובות:

 1. לא הבנתי את סעיף 10 : מילא לציין תאריך תחילה. למה אני צריך לחשוף את תנאי השכר???

  כבר עברתי כמה משרות בחיים שלי, רובן דרך חברות השמה רציניות. הן לא שאלו אותי על זה.

  השבמחק
 2. אנונימי יקר,
  קודם כל אני חייבת לציין, שאני לא עובדת כרגע בחברת השמה, כך שכל הטיפים כאן אינם במטרה לסנגר על חברות השמה, אלא לתת למועמדים הפונים אליהן טיפים שיהפכו את הפניה הזו למוצלחת יותר.
  שנית, מטרת חברת ההשמה לעשות השמות...משמע, אם החברה מפנה מועמד ללקוח והוא מתקבל וחותם שם על חוזה, מן הסתם , חברת ההשמה זכאית מאותו לקוח לתשלום. שהרי החברה עובדת על עמלה ולא בחינם. ולכן, כל תהליך חיפוש העבודה דרך חברת ההשמה הוא שיתוף מידע ושיתוף פעולה בינה לבין המועמד. שיתוף פעולה משמעו גם קידום המועמד אצל הלקוח לכל אורך התהליך וגם שיתוף באינפורמציה משני הצדדים.
  לאחר שחברת ההשמה סיימה תפקידה בהצלחה ובוצעה השמה היא תצפה להמשך השיתוף באינפורמציה ותבקש תאריך התחלה ופרטי שכר. את הנתונים האלה היא מקבלת לאחר מכן גם מהלקוח, כך שהם אינם בגדר סוד, ועל פיהם היא מקבלת את העמלה על ההשמה שבוצעה.
  יהיו חברות השמה שיוותרו על השלב הזה ויבקשו את הנתונים האלה מהלקוח. ויהיו כאלה שיבקשו את הנתונים גם מהלקוח וגם מהמועמד כדי להשוות ביניהם ולוודא שהנתונים תואמים. בכל מקרה בין אם המועמד יתן בעצמו את הפרטים לחברת ההשמה ובין אם לאו, החברה תקבל אותם בסופו של דבר, כך שאין טעם להסתיר.

  השבמחק
 3. בקשר לסעיף 2, מדוע שואלים את המועמד על ציפיות שכר? איך הנתון הזה עוזר לחברת ההשמה? לא כל מועמד יודע להעריך את כישוריו וניסיונו מבחינת שכר. לדוגמא, אם מועמד מציין תחום שכר מסויים, ייתכן ולא תפנו אותו למשרה מתאימה לו כי ציפיותיו גבוהות מדי. אך יתכן שהוא יגיע לראיון, יאהב את מה שמציעים לו ויסכים להתפשר על שכר יותר נמוך, נכון? בנוסף, דבר זה ,לדעתי, מגביל את מחפש העבודה שמראש מתחיל מו"מ על השכר והתנאים בעמדה נחותה בה הוא מגלה את קלפיו.

  השבמחק
 4. רעיון מצויין לרכז נושאים אלו בבלוג בו ניתן לשאול ולקבל תשובות מבעלת ניסיון.
  טיפים חשובים ומועילים שקשה למצוא.

  השבמחק
 5. קודם כל אני רוצה להגיד תודה על כל ההערות והשאלות. אני מבינה מכך שהנושא מענין ושהוא גם שנוי במחלוקת.
  לגבי השאלה בנוגע לשכר: חברות השמה שואלות מה השכר המבוקש לא כדי להתחיל משא ומתן עם המועמד וגם לא כדי להגביל אותו חלילה. אני מזכירה שוב שהאינטרס למצוא למועמד משרה הוא אינטרס משותף של מחפש העבודה ושל חברת ההשמה המטפלת בקורות החיים שלו. מטרת השאלה היא לדעת מהו טווח השכר שהמועמד מכוון אליו כדי להתאים לו טוב יותר הצעות עבודה. לפעמים חברות הפותחות משרות לטיפול חברת ההשמה מציינות בפניה את השכר המוצע למשרה. אם יש פער של יותר מכמה אלפי שקלים בין השכר המוצע לבין השכר שהמועמד מבקש, אין טעם להציע לו את המשרה. מצד שני, אם המועמד ביקש מחברת ההשמה שתציע לו כל משרה מתאימה בלי קשר לשכר המוצע בה, או במקרה בו קיים רק פער קטן בין המבוקש למוצע, במקרים שכאלה חברת ההשמה תציע את המשרה למועמד וגם תעדכן בפניו מה השכר המוצע והוא יחליט אם למרות זאת הוא מעוניין להציג לה מועמדות. לא פעם קורים מקרים בהם חברת ההשמה תנסה לשכנע את המועמד שכדאי לו לנסות ושעדיף שקודם ילך לראיון ויבין בדיוק מה כולל התפקיד ורק אחר כך יחליט.
  בקיצור, המטרה היא למיין וליצור התאמה טובה יותר בין משרה לבין מועמד ולמנוע בזבוזי זמן מיותרים במקרים בהם הפער גדול מידי ולא הגיוני להציע משרה כזו למועמד.

  השבמחק
 6. הגישה שלך נכונה לגמרי! כל מהנדס או יוצא מודיעין ודומיהם חייבים להפסיק לחפש את העתיד שלהם דרך קומבינות או מוספי דרושים בהייטק ופשוט לפנות לחברו תהשמה שמרכזות את הכל, והן גם אינטרס ברור של חברות ההייטק. באמת אני חייב להדגיש את הטיפ והמוטיב המרכזי - יחסי אנוש טובים עם חברת ההשמה יגרמו ליחסי אנוש טובים מחברת ההשמה! לא לשכוח.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...