הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 30 באוגוסט 2009

מזל טוב! התקבלת לעבודה!


נו, אז זה סוף סוף קרה! עברתם תהליך מיון ארוך ומפרך והתקבלתם לעבודה!
זהו ש...לפני שנפתח את בקבוק השמפניה ... נשאר עוד פרט קטן ו "שולי" שצריך לסגור ולהסכים עליו- השכר.

לפעמים נושא השכר עולה כבר בתחילת הדרך בראיונות הראשונים. לפעמים הוא עולה בהמשך, ולפעמים, גם אם כבר בהתחלה הנושא עלה במעורפל, רק בסוף התהליך מגיעים למספרים האמיתיים.

אז איך מנהלים נכון משא ומתן בנוגע לשכר ?
1. עירכו סקר שוק - נהוג לבצע סקר שוק או סקר שכר לפני תחילת המו"מ ולברר מה ממוצעי השכר לפונקציות דומות בארגונים אחרים. אפשר להתייעץ עם חברים מהתחום, אפשר לבדוק סקרי וטבלאות שכר (לא בעיה למצוא אותם ברשת) ואפשר להתייעץ עם חברות השמה.

2. מומלץ מאוד לעשות חושבים ולבנות לעצמכם טווח שכר מבוקש. על אותו ציר יהיה בצד אחד השכר הנמוך ביותר תמורתו תסכימו לעבוד ובצד השני הסכום האידאלי והרצוי- משמע הסכום הריאלי הגבוה ביותר שתרצו לבקש. שימו לב לסכומים שאתם קובעים על הציר הזה. אסור להגזים בציפיות בצד הגבוה של הטווח, צריך באמת לחשוב על סכומים ריאלים והגיוניים שגם הולמים את תפקידכם, נסיונכם וכן הלאה. לכשתתבקשו לפרט את ציפיות השכר שלכם , אני ממליצה לתת תשובה שמבוססת על הטווח הזה שהחלטתם עליו . ולמה טווח? מכיוון שציון טווח (שלא כמו ציון סכום ספציפי) מעיד על גמישות . ציון טווח יאפשר לכם בסופו של התהליך להתפשר (אם תחליטו לעשות זאת) מבלי שישתמע מכך ש"התקפלתם" או שויתרתם כי לא היתה לכם ברירה. מכיוון שכל עוד שהשכר המוצע הוא בטווח שציינתם, לא באמת התפשרתם, נכון?
יתרה מזאת- למעסיקים קשה מאוד להחליט לגייס עובד שמראש ידוע שהתפשרת בגלל החשש לאבד אותו ברגע שימצא תפקיד אחר שהשכר עבורו יהיה גבוה יותר.

3. התזמון הוא משתנה חשוב – אנא אל תעלו את נושא השכר בעצמכם בשלב הראשוני של תהליך המיון ובטח ובטח לא בשיחת הטלפון הראשונית מול החברה. על שכר לא כדאי לדבר בשיחה טלפונית ונכון לעשות זאת רק בשלבי המיון המתקדמים יותר.

4. כמו בפוקר, שימרו על הקלפים שלכם קרובים לחזה. התפקיד לא ממש נראה לכם? המשרה לא מלהיבה? השכר לא בכיוון?כל עוד אתם מחליטים להמשיך בתהליך הגיוס, למרות שלא מדובר במשרת חייכם, אל תשתפו בספקות את המעסיק הפוטנציאלי. אם תקרינו את חוסר ההתלהבות הזאת יותר מידי, אתם עלולים לאבד גם את המשרה הזו. המשיכו בתהליך וכל עוד אתם עושים זאת דאגו להקרין למעסיק כי המשרה נראית לכם ואתם מעוניינים בה. את המחשבות, הבלבול והספקות השאירו מאחורי הקלעים.

5. מו"מ כולל גם משא וגם מתן - חשוב מאוד להגיע למצב בו שני הצדדים יהיו מרוצים ואין בו מפסידים או מנצחים. אם אתם מרגישים שהצעת השכר שקיבלתם איננה הולמת את התפקיד או את נסיונכם- מותר ואף רצוי לעדכן את המעסיק בצורה הפשוטה והכנה ביותר. יתכן שהוא יחליט לבוא לקראתכם ולהעלות קצת את ההצעה.

6. לפני שתחרצו סופית את גורל התפקיד , חישבו שוב האם כדאי להסכים להצעה שקיבלתם או לוותר עליה. ראו פוסט קודם: 6 נקודות לבדיקה לפני ההחלטה לדחות תפקיד:

7. במקרה שאתם חשים שקופחתם ושההצעה שקיבלתם ממש לא מתאימה אל תיקחו את התפקיד. תחושת הקיפוח תתעצם ככל שיעבור הזמן. אל תבואו מקובעים בעמדות אך דאגו לאינטרסים שלכם.

8. החלטתם לקחת את המשרה? מזל טוב! עכשיו הזמן לשמפניה... :)
3 תגובות:

 1. לגבי סעיף 2, האם כאשר אתה נוקב בטווח, אתה לא "מעודד" בעצם את המעסיק להציע לך דווקא את הסכום הנמוך יותר ?

  יוצא בעצם שאתה מוותר מראש על האופציה לשכר הגבוה רק כדי למצוא חן בעיני המעסיק.

  מה דעתך ?

  ראובן

  נ.ב. מצורף קישור מהבלוג שלי בנושא הכנה לראיון עבודה, אתם מוזמנים להציץ.
  הכנה לראיון עבודה

  השבמחק
 2. היי ראובן,
  לא. מלכתחילה אתה קובע את הטווח הרצוי לך. הרף התחתון איננו שכר שתתנגד לקבל...זה סכום שאתה יודע שיכול להתאים לך. ברף העליון אתה מציין את הסכום שאתה חולם עליו ושהינו בגדר הריאלי ולא משהו מנותק מהמציאות. עכשיו כבר יש לך טווח שכר שכל סכום בו ישמח אותך. זה הרבה יותר טוב מאשר לציין מספר ספציפי שמההתחלה לא ממש מייצג בדיוק את מה שאתה רוצה, כי בעצם קביעתו אתה כבר מכניס לתוכו מספר רב של שיקולים, כמו: "אני לא אבקש סכום גבוה מידי שלא יפסלו אותי, מצד שני לא אבקש נמוך מידי כדי לא לפגוע בעצמי, מצד שלישי יש משא ומתן, אז אני אעלה את הסכום ומצד רביעי, הם עלולים לדחות אותי על הסף בגלל הציפיות המוגזמות שלי..." בקיצור, השיטה הזו תחסוך לך הרבה כאב ראש... :)

  השבמחק
 3. טוב, נכון להיום זה לא בדיוק עובד ככה ב-90% מהחברות בשוק.
  מסכים לגבי זה שצריך לתת טווח שכר, למרות שאם תתן טווח שכר אז המעסיק יכוון לגבול התחתון אולי טיפה מעליו כדי לתת לך הרגשה טובה, לא מעבר.
  דבר נוסף, הבעיה היא שהיום כבר בראיון הטלפוני שואלים אותך ציפיות שכר, ברוב המקרים מגייסים אותך חברת השמה או כח אדם. גם בחברות גדולות יותר אשר מגייסות בצורה עצמאית כשאתה ממלא את טופס ההרשמה האלקטרוני כבר שם יש את הסעיף אשר שואל אותך לגבי ציפיות שכר ברוטו.
  לכן לא חשוב מה היתרון תמיד לצד המעסיקים.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...