הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום שני, 21 בספטמבר 2009

כתבתם בקורות החיים? תמחקו! 5 פרטים שעדיף שלא יופיעו בקורות החיים שלכם.


כל שאפרט בהמשך באמת לא נורא. חלק ישמע לכם אפילו משעשע, יצירתי ונחמד. אבל, כשכותבים קורות חיים, עושים זאת במטרה למצוא עבודה ולא במטרה להעלות גיחוך או לשעשע את הקורא/ת.

אז מה לא כדאי לכתוב בקורות החיים שלכם? הנה חמישה פרטים שקראתי (כן, כן, כל הכתוב כאן מבוסס על מקרים אמיתיים!) בלא מעט קורות חיים ואפשר בקלות להגדיר אותם כמיותרים/ TOO MUCH INFORMATION/ הורסי שמחות וכו'... :

1. "נשוי באושר (כן, עדיין) לחגית ואב לשתי בנות מקסימות: נופר וסיוון" . אז נכון, זה לא כזה נורא, אבל, אפשר גם בלי הסופרלטיבים, הפרטים המיותרים והרמיזות.

2. "השכלה: בית ספר יסודי- הגפן, גן- טובה". טוב, טוב, אני מודה- גן טובה לא באמת הופיע בקורות חיים, אבל איזכור של בית הספר היסודי- הופיע גם הופיע. אז, תזכורת: אם אתם אקדמאים- נהוג לפרט לגבי התואר והקורסים המקצועיים שעברתם. אם אתם הנדסאים, בוגרי י"ג/י"ד- כדאי לציין זאת. יש לציין בית ספר תיכון, רק אם לא רכשתם השכלה גבוהה יותר ואין צורך בכלל לציין את שם בית הספר היסודי שלכם.

3. "1999- 2005 - לא עבדתי מסיבות אישיות". מיותר לציין שחור גדול בלתי מוסבר בקורות החיים הוא TURN OFF רציני. אני ממליצה להיות כנים וישירים ואם אפשר לתת כיוון כלשהו לקורא לגבי הסיבה לחור השחור הזה. יש לעשות זאת בחוכמה ובדיפלומטיות, אבל חשוב לזכור שללא כל פירוט נוסף, יש סכנה ממשית שימחקו את קורות החיים שלכם ויעברו הלאה למועמד/ת הבא.

4. "דרישות שכר: 17000 ורכב" . טוב, אין צורך להסביר.... לא נהוג לציין ציפיות שכר על גבי הרזומה!

5. "תחביבים: בישול, רכיבה על סוסים, איסוף בולים". זו נקודה שנויה במחלוקת. בחו"ל ייעצו לכם לפרט לגבי תחביבים, זה מראה שלזמן הפנוי יש חשיבות בעיניכם, שיש לכם עיסוקים מעבר לשעות העבודה וכו'... אבל, לטעמי, הפרטים האלה מיותרים. בישראל, רובנו לא יטרחו לקרוא בכלל את פירוט התחביבים ולפעמים זה אפילו יראה מוזר, מעושה ומלאכותי , כמו בפעם ההיא שקיבלתי קורות חיים והתחביבים שצויינו היו "ים, בנות ורשת ג'"- לחלקנו זה יזכיר בנוסטלגיה את מעריב לנוער של שנות ה- 80, ולחלקנו האחר זה סתם ישמע מוזר.34 תגובות:

 1. כל מילה חקוקה בסלע!

  השבמחק
 2. מה עושים במקרים בהם מבקשים לציין ציפיות שכר בקו"ח או במייל הנלווה? (זה קורה לא מעט היום...)
  בנוסף, האם כדאי לציין מצב משפחתי? בתור נשואה צעירה בלי ילדים אני מוצאת שזה יכול להיות קצת מכשיל - לא פעם ולא פעמיים ניסו לרמוז ולבדוק מה תכניות הילודה שלי ברגע שגילו שאני נשואה

  השבמחק
 3. לגבי תחביבים אני לא מסכים: במידה וגם אני וגם המרואיין עושים סנובורד, או רוקדים ריקודי עם, זה רק יכול לעזור. להזיק, זה כנראה לא מזיק

  השבמחק
 4. ממש אהבתי את הרפ' למעריב לנוער. אני הייתי לוקחת את המועמד מייד. חוש הומור טוב מעיד גם על שכל חריף.

  בקו"ח הבאים שאני שולחת אני אוסיף: "ים, סוסים ועפרה חזה"

  השבמחק
 5. הכל ניראה די ברור מאליו לא ...?

  השבמחק
 6. אני מסכים גם עם יניב וגם עם שני. הרפרנס למעריב לנוער היה חמוד מאוד - ומופיע ממילא בחלק שאליו המרפרפים לא מגיעים. מגיעים אליו רק מי שקוה"ח שלך גרמו לו לקרוא אותם ביסודיות עד סופם.

  השבמחק
 7. לכל המגיבים- רובכם הגבתם לנושא התחביבים... שימו לב לכך שציינתי מראש שהנושא הזה שנוי במחלוקת ויש דעות לכאן ולכאן. אני מאלה שלא אוהבים את זה, לכן אני ממליצה לא לציין, אלא אם כן יש לכם איזשהו תחביב בולט ומיוחד שיכול "לשווק" ולקדם אתכם בערימת קורות החיים.

  השבמחק
 8. cבתור תושב הצפון שמחפש עבודה במרכז... האם נכון להשמיט או לציין מקום מגורים במרכז?

  תודה על הבלוג המעניין

  השבמחק
 9. תודה רבה נושא מעניין

  השבמחק
 10. הי מאיה,
  מילים כדורבנות.
  רק שאלה קטנה - לא הבנתי אם כדאי לציין חור שחור או לא.
  כלומר - הדוגמא שנתת נכונה או שעדיף להימנע ממנה?
  גמר חתימה טובה,
  ורד אביב

  השבמחק
 11. כמה תשובות לכל השאלות שהצטברו כאן:
  1. לאנונימית מהתגובה השניה- לגבי ציפיות שכר- לא יוצא שום דבר טוב מלכתוב ציפיות שכר על גבי הרזומה. אבל, אם אין ברירה וזו דרישה של החברה אזי אני ממליצה לך לקרוא את הפוסט שכתבתי בנושא השכר:
  http://careertips4geeks.blogspot.com/2009/08/blog-post_30.html
  לגבי מצב משפחתי- לא חובה לציין זאת ברזומה אם את מרגישה שזה מגביל אותך.
  2. לגבי אנונימי תושב הצפון- אפשר לא לציין מקום מגורים, או לציין ובסוגריים להוסיף שאין מגבלה לגבי איזורי העבודה. או לחילופין לציין בסוגריים שאזורי העבודה שלך הם הצפון והמרכז. למשל- מחיפה ועד ראשון לציון.
  3. לגבי שאלתך ורד, חור שחור חייבים לציין, שהרי הקורא ישים לב לכך שיש בעיה בהתפתחות הכרונולוגית. אבל, אם כבר מציינים, עדיף לנסות כמה שיותר לפרט מה קרה. סיבות אישיות זה לא מספיק טוב, זה רק יוצר תהיות ושאלות נוספות. אם היתה בעיה בריאותית- כדאי לציין שזו הסיבה ל"חור", אם היתה נסיעה ארוכה לחו"ל- לציין, אם בן משפחה היה חולה- לציין זאת. בקיצור- לתת קצת יותר מידע כדי לצמצם את הספקולציות שה"חור" הזה עלול ליצור.
  4. לעמית ירון- כדי לתת תשובה טובה, אני זקוקה ליותר מידע...
  אתה מוזמן לשלוח לי מייל בנושא.

  השבמחק
 12. היי מיה,
  הבלוג שלך מעולה!!!
  יש לי שאלה: אני חולמת לעשות טיול לאיזה חצי שנה. מה אני אמורה לכתוב בקורות חיים?
  01/2010-06/2010 טיול? (/חופשה/ניקיתי את הראש/נחטתפתי ע"י חייזרים...)?

  השבמחק
 13. לאנונימית- תודה על המחמאה!!! אין לך מושג כמה זה משמח לשמוע!
  לגבי שאלתך- חייזרים זה הסבר מעולה, אם כי... נשאיר את זה כאפשרות אחרונה :).
  את יכולה לציין בפשטות את התקופה ולרשום- טיול ארוך בחו"ל. הכי פשוט זה גם הכי טוב...

  השבמחק
 14. מקנא בעדי טלמור ז"ל8 בנובמבר 2011 בשעה 15:02

  סעיף 3, החור בקורות החיים, זה דבר משפיל ומבזה ששם בן אדם בתחתית הערימה האנושית. אני שם כי אחרי שפיטרו אותי הלכתי לעוד ועוד ראיונות עבודה בשביל לא להתקבל. למה מגיע לי להיות מבחינת המעסיק בתחתית הערימה, ואחר כך שעוד ישאלו אותי "למה כל כך הרבה זמן לא מצאת עבודה?". באמת נשבר הזין מלקבל כל עצה קיימת בשוק, לשכור מאמן אישי, ולהתכונן לראיון עבודה בשביל להיות זה שהחברים שלו שואלים אותו "ממה אתה חי?".

  השבמחק
 15. מה לגבי גיל? לרשום?

  השבמחק
 16. לאנונימי, לא מומלץ לכתוב גיל במידה ויש חשש שהוא יגביל את כמות הפניות מצד המעסיקים.

  השבמחק
 17. לפעמים דורים לציין צפ"ש בקו"ח ואף מצהירים לקורות חיים ללא-לא יזכו לתגובה...

  השבמחק
 18. לאנונימי, ברור שאם במודעת המשרה מבקשים לצרף ציפיות- חובה לצרף.
  הכוונה שלי בפוסט הזה היא: לא לכתוב את המידע הזה אם לא מתבקשים.
  יצא לי להתקל לא מעט פעמים בציפיות שכר על גבי קורות חיים, מבלי שהמועמד התבקש לעשות זאת. זה עושה רושם לא טוב. זה מעביר במילים אחרות את המסר "אם תכננתם לשלם פחות, אל תטרחו ליצור קשר בכלל". אני כמובן מקצינה את זה, אבל בשורה התחתונה- ציפיות שכר, בקשה לרכב וכל תנאי אחר אין לציין על גבי קורות החיים. ניתן להעלות את הנושאים האלה בפגישה פרונטאלית ובתזמון הנכון בלבד.

  השבמחק
 19. בעניין תחביבים ותחומי עניין אישי - מסכים שיש להימנע מבנאליות, אבל לדעתי יש לזה מקום כשמשתמשים בזה באופן אסטרטגי להפגין קווי אופי ורוחב אופקים. למשל דברים שאני מציין בהקשר שלי:
  * משתתף ומופיע בהרכב תיאטרון אימפרוביזציה - מראה על בטחון מול קהל ותושייה.
  * צילום - רלוונטי למגוון רחב של משרות הנדסיות בעלות זיקה לטכנולוגיה של צילום ועיבוד תמונה (ואכן אחת מהצעות העבודה בסבב חיפוש העבודה האחרון היתה מחברה בתחום)
  * השקעות ושוק ההון - מראה על עניין בפן העסקי.
  * אופניים - מפגין ספורטיביות

  השבמחק
 20. מה לגבי הוספת תמונה לקו"ח?

  לי אישית זה נראה מאוד מוזר, וגם לא נתקלתי בזה הרבה, אבל האם יש בזה שבירת קרח נכונה? או שלא משנה כמה אדם נראה "טוב וייצוגי" עדיף לוותר על הפרסומת הזו?

  תודה רבה!

  השבמחק
 21. לאנונימי, אני לא ממליצה על זה מכיוון שיש מגייסים שפשוט לא אוהבים את זה. ואם יש סיכון שאפילו מישהו אחד לא יאהב- למה לקחת אותו?
  מאיה

  השבמחק
 22. יש מודעות עבודה שחברות מפרסמות וכותבות מפורשות שלא יתקבלו קורות חיים ללא ציון ציפיות שכר!

  השבמחק
 23. מאיה שלום. אחלה בלוג, כל פוסט פגז.
  פרטים כלליים (מה שרושמים מתחת לכותרת) - יש פה קונפליקט בין לחשוף או להסתיר:
  מיקום: אם אתה לא בתל אביב, יפסלו אותך ישר (ירושלמים, למשל) אם תכתוב "ירושלים - עבודה באזור המרכז אינה מהווה בעיה / אפשרית" ייראה טרחני.
  מצב משפחתי: אם לא מפרסם, אז מה אתה מסתיר, אם כן: מה , 4 ילדים, איך יכול להסתדר בעבודה, כמה חופשים הוא צריך.
  שאלה נוספת.
  אם יש יכולות וכישורים שלא באו לידי ביטוי בעבודה כמו:
  התקדמות במילואים לתפקידי פיקוד בכירים, ניהול התנדבותי של פעילויות (ועדים וכו') כאשר מבחינת עבודה פרופר עד כה נעשתה רק עבודה של איש קצה. איך ניתן להראות את הכישורים הנוספים בלי להוסיף סעיף של "כישורים ויכולות".
  תודה

  השבמחק
 24. בעידן הלינקדאין והפייסבוק הדיון על תמונה ב-CV כן או לא הופך להיות דיון עקר, הלא כן?

  השבמחק
 25. לאנונימי, כן ולא... :)
  צירוף תמונה ללינקדאין בהחלט יכול להיות תחליף מצוין לתמונה בקורות החיים. ולא רק, אלא שזה בדיוק המקום לצרף בו תמונה, מבלי שלמישהו יהיה מה להגיד על זה.
  מי שירצה לחטט עליך ולבדוק איך אתה נראה- יוכל לעשות זאת שם בכיף.

  מצד שני, למרות האופציה הזו, אנשים עדיין מצרפים תמונה לקורות החיים ולטעמי עדיף שלא. למה? בגלל שיש מי שיחשוב שזה לא לעניין. לא כולם אוהבים את זה וכיוון שכך- עדיף לא להסתכן סתם.

  השבמחק
 26. ל Jack, קודם כל, תודה רבה!
  לגבי שאלתך- כל דבר ניתן להציג אם יודעים כיצד לעשות זאת נכון.

  בקורות חיים לפעמים כל המוסיף גורע ולפעמים כל המחסיר...נו, פשוט לא מוכר את עצמו מספיק ספציפית למשרה.

  אז מה עושים? לפני ששולחים, סופרים עד 10 ובודקים היטב את קורות החיים כמה שיותר באופן אובייקטיבי- בודקים מה המעסיק מחפש (גם בין השורות) ומתאימים את המידע שחולקים איתו למה שאנחנו מבינים שהוא מחפש.

  לא חייבים להוסיף סעיף של "יכולות", במקום זה ניתן לפרט בקורות החיים מידע על נסיון רלבנטי מוכח שמעיד באופן ברור שיש לך את היכולות המסויימות הללו...

  השבמחק
 27. האם כדאי להוסיף תמונה בגודל פספורט ליד הכותרת של הקורות חיים? האם זה יכול להזיק?

  השבמחק
 28. לאנונימי האחרון, קרא כאן את התשובות שלי לתגובות כאן, נושא התמונה עלה מספר פעמים...
  אני ממליצה שלא...
  מאיה

  השבמחק
 29. שלום מאיה, ראיתי את התגובות שלך ומאוד התרשמתי. והכתבה מאוד מעניינת.
  יש לי שאלה לגבי קו"ח.
  אני מחפש עבודה בתחום תוכנה. עשיתי 3 פרוייקטים והעלאתי אותם לdropbox. מה עדיף לעשות. להוסיף דף עמוד נוסף בקו"ח ובו יהיה כמו מן תוכן והסבר קצר על מה התוכונות שפיתחתי עושות או שעדיף לשים אותו דף עם הסברים בתוך הdropbox?

  תודה מראש!

  השבמחק
 30. תודה רבה.
  לשאלתך- כדאי להרשים ביכולות הפיתוח שלך ולהציג את הפרוייקטים באתר Github שמיועד בדיוק לזה ומגייסים מחטטים בו בחיפושם אחר אנשי תוכנה טובים (כן, גם בארץ).

  השבמחק
 31. מעניין מאוד :), בתודה מוריס.

  השבמחק
 32. נ. ב.
  האם ישנה תשוקה למראיינים להסתקרן על המועמד עפ"י נתונים (כמו: שם / משפחה/ נייד וכו') שמופיעים בקורות החיים ?

  השבמחק
 33. למה הכוונה "להסתקרן"? הפרטים הללו הם פרטים יבשים שעלולים להגביל את מידת ההתאמה של המועמד או לחזק. למשל, אם אתה גר בזכרון יעקב והמשרה בקיסריה- כדאי לכתוב את כתובת המגורים בקורות החיים. אבל אם המשרה ברחובות ולמרות זאת, אתה מוכן לנסוע- עדיף שלא לציין את זה, כי רוב הסיכויים שהמגייס יעדיף (במידה שיש לו הרבה מועמדים פוטנציאלים) לראיין קודם את מי שמתאים וגר קרוב יותר.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...