הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 4 באוקטובר 2009

יודעים מהו הכלי הראשון בחשיבותו בחיפוש עבודה?

תגידו, איך אתם מחפשים עבודה? באיזה שיטות ובאילו כלים אתם משתמשים?

כולנו כבר יודעים שרוב מחפשי העבודה היום הפכו את האינטרנט לכלי העיקרי שלהם בחיפוש העבודה.
וכן, ברור שזה נחמד לשבת בבית, בפיג'מה ובכפכפים מול המחשב ולהרגיש טוב כי- "הנה, אני מחפש עבודה...". זה גם בכלל לא קשה לשלוח קורות חיים, אימייל אחד ועוד אחד- מה הבעיה? הרי זה אפילו גם לא עולה כסף...

ובאמת, מגייסים ואנשי משאבי אנוש מתלוננים היום יותר מתמיד שעל כל קורות חיים מתאימים שהם מקבלים, הם מקבלים עוד עשרים שאינם רלבנטיים ואינם עונים אפילו על חלק מדרישות המשרה. ככל שיגיעו יותר קורות חיים לא רלבנטיים למשרה, כך יארך תהליך הגיוס לאותה המשרה. אגב, עקב כך עלה בתקופה האחרונה השימוש בתוכנות למיון קורות חיים. התוכנות אוגרות את כל קורות החיים המגיעים בתוך מאגר מידע שעליו מתבצעים החתכים כדי לאתר מועמדים על פי מילות המפתח שציינו. אם אתה מתאים, אבל, לא השכלת לפרט את מילות המפתח (Buzz Words) הנדרשות, אזי, האופציה שקורות החיים שלך יעלו בחתך, איננה קיימת.

אם נחזור לשאלה שהעליתי בתחילת הפוסט- התשובה היא שיש הרבה מאוד שיטות לחפש עבודה, אבל במחקר שנעשה לאחרונה בקרב מנהלי משאבי אנוש בחו"ל התברר שהכלי הראשון בחשיבותו במציאת עבודה הוא ה Networking. מנחשים מה הכלי הכי פחות יעיל?? ירידי תעסוקה... קצת לפניהם התייצבו מודעות הדרושים בעיתונים. ולכלי השני בחשיבותו נבחרו אתרי רשתות חברתיות כמו Linkedin, Facebook, Twitter.

מדוע ירידי תעסוקה נבחרו כשיטה הכי פחות טובה למצוא עבודה?
מפני שהנטיה היא שלירידי תעסוקה מגיעים מעסיקים המחפשים עובדים זוטרים יותר, עובדים למשרות זמניות וחלקיות וכן הלאה. אם את סמנכ"לית מכירות, למשל, רוב הסיכויים הם שלא תמצאי שם משרה מתאימה. כמו כן, למרות שיש בירידים אינטראקציה ישירה עם נציגי החברה, אי אפשר לקרוא לזה Networking כי הנציגים הללו הם ברוב המקרים לא מקבלי ההחלטות בחברה.

אז מה המסקנה מכל המחקרים האלה?

א. כדאי להשתמש בכמה שיותר שיטות חיפוש עבודה במקביל.
ב. האינטרנט הוא כלי מצוין, אך לא מספיק.
ג. זה אמנם לא קל ולא כולם יודעים איך לעשות את זה, אבל, כדאי מאוד לצאת מהבית, להסתובב באירועי Networking וליצור קשרים. בארץ יש לא מעט אירועים כאלה ותוכלו להתעדכן בכך דרך הרשתות החברתיות.

***לפוסט זה התקבלו הרבה תגובות ושאלות. לשם כך נכתב פוסט ההמשך עם התשובות לכל השאלות שהגיעו אלי:
http://careertips4geeks.blogspot.com/2009/10/blog-post_06.html

10 תגובות:

 1. תודה על המאמר. לפגוש את האנשים הנכונים נראה לי רעיון מעולה.

  השבמחק
 2. אחד מהלקחים שכולם צריכים להפיק מהסקר הוא שכדאי להשקיע במיתוג האישי שלך, לסנכרן את הרושם שאתה נותן או ב-NETWORKING הפיזית או הווירטואלית כגון הרשתות חברתיות.

  השבמחק
 3. מאמר יפה, תודה.

  כבר יותר מ-12 שנים שמנהלות כ"א רציניות משתמשות ב-NETWORKING בלבד. היתרון האדיר הוא הכרת המועמד. מישהוא מוכן להמליץ עליו וזה אומר שהוא כבר מעל כל CV שהגיע בדרך אחרת. אל תביטו על זה כפרוטקציה אלא כהמלצה ראשונית (כנ"ל למועמדים!!!).
  ולכן, היחסים הבין-אישיים חשובים מאוד לעבודה הנוכחית וכן לעבודה הבאה של כל אדם.

  חג שמח, יהודה

  השבמחק
 4. תודה רבה על המאמר.
  דבר אחד לא הבנתי והוא: אמרת שבמקום הראשון networking ובמקום השני רשתות חברתיות כמו LinkedIn, FaceBook, Tweeter. אני לא מומחה גדול בכל זה וחשבתי שהרשתות החברתיות הנ"ל ובמיוחד LinkedIn הן הן ה Networking שכולם מדברים עליו. מדברייך משמע אחרת. תוכלי בבקשה להסביר לי מה זה Networking?
  תודה רבה
  אליהו

  השבמחק
 5. I have to say that my experience completely contradicts this. I have used the online networks over the years to build up my contacts. At the same time, the only way that works to find senior job positions is word of mouth. I have had many interviews over the past month, and 100% of them were from calling (on the phone, not e-mail) colleagues and getting referrals. Although I sent many CVs through online networks and sites, 0% resulted in contact from the hiring company.

  השבמחק
 6. תודה לכל התגובות...!
  כמה נקודות חשובות:
  1. Networking = בניית רשת קשרים. ניתן לבנות רשת כזו בכל מיני צורות- וירטואלית- דרך רשתות חברתיות, וגם דרך חברים ומכרים (ודרכם להגדיל את מעגל ההיכרויות) ודרך אירועים המיועדים בדיוק לזה.
  2. ניתן להשתמש ברשת הזו במגוון צורות, ביניהן גם לחפש עבודה. ניתן כמובן לנצל רשת כזו למטרות אחרות לגמרי כמו למשל- בקשת המלצות על רופא בתחום מסויים.
  3. בכל מקרה, השימוש ברשת הזו היא הדדית. אינכם יכולים רק לבקש ולקבל עזרה מבלי להגיש כזו בעצמכם. לכן רשת קשרים זה משהו שדורש השקעה וטיפוח וכמובן עזרה הדדית לאנשים אחרים בכל מצב בו זה מתאפשר לכם.
  ועכשיו לגבי התגובות שלכם:
  כמו שיהודה ציין, Neworking איננה המצאה חדשה. כבר מזמן אנשים השתמשו בקשרים בכדי להגיע למקומות עבודה ובשביל לא מעט מטרות אחרות. כשלמדתי באוניברסיטה סוציולוגיה (ועדיף שלא אספר לפני כמה שנים זה היה... :) ) כבר אז למדנו שזו השיטה הראשונה במעלה כדי למצוא עבודה. מסתבר שזה לא השתנה.
  בכל מקרה, מה שהשתנה היום זו לא המטרה, אלא הדרך. כיום יש למזלנו יותר דרכים לבנות לעצמינו רשת קשרים טובה ורחבה ולא להסתפק כבעבר במספר המצומצם של האנשים שהכרנו אישית- חברים, קולגות, משפחה וכן הלאה.
  היום, באמצעות רשתות חברתיות, ניתן להרחיב את הרשת הזו ברמה שלא היתה קיימת בעבר. וזו הגדולה של הענין.
  רבקה, מדברייך עולה שאת מגיעה לראיונות דרך מכרים וחברים. זו בדיוק שיטת הנטוורקינג... לא זאת בלבד שנסיונך אינו נוגד את מה שכתבתי, להיפך הוא מחזק את הדברים!
  אליהו, כמו שכבר הבנת מדבריי קודם- נטוורקינג ניתן לבצע דרך רשתות חברתיות, אבל לא רק... ניתן לעשות זאת גם דרך רשתות, אך גם דרך כתיבת מאמרים בתחום נסיונך, דרך השתתפות בפורומים מקצועיים, דרך כתיבת בלוג, דרך השתתפות באירועים חברתיים ועוד...
  איך עושים את זה בפועל? לשם כך ניתן ליצור איתי קשר אישי במייל.
  מאיה

  השבמחק
 7. מאיה, אני מוכרח לציין שבששלושה חודשים של חיפוש עבודה, רוב הראיונות שהגעתי אליהם היו ממודעות LINKEDIN. לשום ראיון לא הגעתי דרך חברת השמה או אתר משרות. מספר ראיונות היו דרך קשרים אישיים וחברות גדולות שבהן יש מספר רב של מקומות עבורי.
  חשוב לציין בכל מקרה שלמרות יעילות האינטרנט והאימייל, יש קריטיות בוידוא הגעת קו"ח לידי המגייס, תיעודם במערכת ודרישה להגיע לראיון אישי ראשוני בלי קשר לזמינות משרות באותו רגע.

  השבמחק
 8. Dear Maya,
  Thank you for posting this yet, how do you network? I have been going at Job searching for 4 months now speaking and meeting people through LinkedIn yet these meetings are rare.So how do you meet what are the to do and not to do.

  השבמחק
 9. היי יואב, איך עושים נטוורקינג? זו שאלה קצרה עם תשובה ארוכה... יש הרבה שיטות- הרחבת הקשרים ברשתות, יצירת קשרים דרך מעגלי עסקים ואירועי נטוורקינג ועוד. האמת היא שזו תורה בפני עצמה, שכבר לומדים בקורסים בחוגים למנהל עסקים וכדומה. זאת אומרת שקשה לענות על שאלה רחבה כל כך. אם יש לך שאלות ממוקדות יותר בנושא- אתה מוזמן לעדכן.

  השבמחק
 10. Dear Maya,
  Thank you for answering my mail.
  Lets take LinkedIn as an example:
  How do I search ? More importantly how do I pitch myself? Not being a sales person I find it hard to be my own promotion manager I do not think you need a degree in sales in order to do so yet, it seems that way. What would you use as a sales pitch for yourself?

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...