הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום שלישי, 6 באוקטובר 2009

אני כתבתי, אתם הגבתם ושאלתם... הנה התשובות...

בהמשך לפוסט שכתבתי השבוע בנושא הכלי המוביל בחיפוש עבודה - http://careertips4geeks.blogspot.com/2009/10/blog-post.html
קיבלתי הרבה מאוד תגובות, גם כאן בבלוג וגם לאימייל שלי וגם בכל מיני רשתות חברתיות.
כיוון שהעלתם בפני הרבה נקודות ושאלות באותו הנושא, החלטתי לכתוב כאן את התשובות, במקום לענות בנפרד , בכדי שכולם יוכלו לקרוא.
אז קודם כל, תודה לכל הקוראים ולכל המגיבים. התגובות שלכם חשובות לי מאוד, הן גם נותנות לי תמונה כללית של מה מענין אתכם יותר ומה פחות וגם חשובות לי ככותבת... :)


אז קודם כל, הנה כמה נקודות חשובות:
1. Networking = בניית רשת קשרים. ניתן לבנות רשת כזו בכל מיני צורות- וירטואלית- דרך רשתות חברתיות, וגם דרך חברים ומכרים (ודרכם להגדיל את מעגל ההיכרויות) ודרך אירועים המיועדים בדיוק לזה.
2. ניתן להשתמש ברשת הזו במגוון צורות, ביניהן גם כדי לחפש עבודה. ניתן כמובן לנצל רשת כזו למטרות אחרות לגמרי כמו למשל- בקשת המלצות על רופא בתחום מסויים.
3. בכל מקרה, השימוש ברשת הזו היא הדדית. אינכם יכולים רק לבקש ולקבל עזרה מבלי להגיש כזו בעצמכם. לכן רשת קשרים זה משהו שדורש השקעה וטיפוח וכמובן עזרה הדדית לאנשים אחרים בכל מצב בו זה מתאפשר לכם.
ועכשיו לגבי התגובות שלכם כאן בבלוג:
כמו שיהודה ציין, Neworking איננה המצאה חדשה. כבר מזמן אנשים השתמשו בקשרים בכדי להגיע למקומות עבודה ובשביל לא מעט מטרות אחרות.
כשלמדתי באוניברסיטה סוציולוגיה (ועדיף שלא אספר לפני כמה שנים זה היה... :) ) כבר אז למדנו שזו השיטה הראשונה במעלה כדי למצוא עבודה. מסתבר שזה לא השתנה.
בכל מקרה, מה שהשתנה היום זו לא המטרה, אלא הדרך. כיום יש למזלנו יותר דרכים לבנות לעצמינו רשת קשרים טובה ורחבה ולא להסתפק כבעבר במספר המצומצם של האנשים שהכרנו אישית- חברים, קולגות, משפחה וכן הלאה.
היום, באמצעות רשתות חברתיות, ניתן להרחיב את הרשת הזו ברמה שלא היתה קיימת בעבר. וזו הגדולה של הענין.
---
רבקה, מדברייך עולה שאת מגיעה לראיונות דרך מכרים וחברים. זו בדיוק שיטת הנטוורקינג... לא זאת בלבד שנסיונך אינו נוגד את מה שכתבתי, להיפך הוא מחזק את הדברים!
---
אליהו, כמו שכבר הבנת מדבריי קודם- נטוורקינג ניתן לבצע דרך רשתות חברתיות, אבל לא רק... ניתן לעשות זאת גם דרך רשתות, אך גם דרך כתיבת מאמרים בתחום נסיונך, דרך השתתפות בפורומים מקצועיים, דרך כתיבת בלוג, דרך השתתפות באירועים חברתיים ועוד...
---
לר' ששלח אלי את השאלה הבאה:
"מאמר נחמד, אך הנה אני באתר הנכון, סורק יותר מ-30 קבוצות. לפי הבנתי קורות החיים שלי מכילות את המילים והמושגים הנכונים. והתוצאה הינה זהה - אני מובטל כבר 6 חודשים, ולא רואה מוצא. אולי יש לך איזה רעיון מבריק או טפשי, איך לצאת מהסבך בו אני נמצא?"
תשובה: ר', שימוש ברשתות הוא רק חלק מאיך לחפש עבודה. החוכמה היא לדעת לחפש בו זמנית בכל השיטות האפשריות. אל תניח שברשתות יש פתרון קסם, כי זה לא נכון! שימוש ברשתות הוא בסך הכל עוד כלי. כלי שמשקלו בתיבת הכלים שלנו לחיפוש העבודה עולה כל הזמן. עם זאת, אם השוק במשבר- הרשתות ישקפו זאת... לא ניתן ליצור יש מאין...
יותר מזה, לחפש עבודה דרך הלינקדין זה לא רק לעבור על המודעות בקבוצות . שהרי כך אתה בעצם ממשיך להשתמש בשיטה המסורתית של אתרי משרות ודרושים. בצורה זו אינך משתמש כלל בנטוורקינג. דאג ליצור קשרים חדשים מעבר לאלה שכבר יש לך, היה פעיל ברשת, הגב לדיונים. שימוש ברשת הוא להיות פעיל בה ולא רק לצפות בה מהצד.
-----
לאלכס שכתב לי כך:
"את כותבת בבלוגך כל הזמן שהיום מוצאים עבודה ברשתות חברתיות ומזכירה המון את המילה נטוורקינג. העניין הוא שאנשים לא מבינים מה זה הנטוורקינג הזה ומה זאת אומרת לחפש עבודה בפייסבוק כשכל מה שהם מכירים (וגם אלו שבכלל בגיל המתאים להבין מה זה פייסבוק ושיהיה להם כרטיס שהיא שכבת גילאי ה10-30 ) הוא לרשום סטאטוס פעם ביום או לפרסם אלבום תמונות.
גם אני האמת לא מבין מה זה לחפש עבודה בטוויטר,פייסבוק ובלינקדין.
בפייסבוק את מתכוונת לרשום סטאטוס "מחפש עבודה\הזדמנות תעסוקתית חדשה" ?את מי זה מעניין וגם מה קורה אם את לא רוצה שידעו, הרי מייד איזה מישהו יגיד למישהו שיגיד למישהו בעבודה ואז פוף פוטרת ונשארת בלי מכנסיים מפה ומפה. וזה אפילו אם אני מפלח את סטאטוס חיפוש העבודה לרשימת חברים. מה קורה אם בכלל אין אצלי חברים שיכולים לגייס או שעובדים בחברות היי-טק אחרות לא רק חברים לעבודה?
לגבי טוויטר שמה זה בכלל מוגבל ושוב, לרשום שורה של "מחפש עבודה" לא ייתן כלום ברב הפעמים כי זה כלי עוד פחות נפוץ מפייסבוק ופחות אישי שהרוב נרתעים ממנו כי חושבים שזה ילדותי.
לגבי לינקדין, גם אני מלבד להיכנס לקבוצות ולראות מודעות ולרשום בסטאטוס "מחפש עבודה" לא יודע מה זה יעשה, כאשר בלינקדין את הסטאטוסים כמעט אף אחד לא רואה כי זה לא מתעדכן על ה"קיר" של החבר'ה ואז זה כמו לדבר לאוויר במיוחד אם אין לך הרבה חברים בפרופיל.
לדעתי כדאי לך (וזו פעם שנייה שבטח תכתבי פוסט בגלל הרעיון שלי :) ) לכתוב על איך משתמשים בפייסבוק\טוויטר ולינקדין לחיפוש עבודה. איך לדבר הרבה ולהיראות, לפתוח נושאים, איפה מה נמצא, איזה דרכים יש להרחיב מעגל חברים, איך זה עובד וכדומה. אם תכתבי פוסט נפרד ומפורט על כל אחד מהאתרים הדבר לא יסולא בפז".
תשובה: אלכס היקר, תודה על כך שאתה חוזר וקורא את הפוסטים שלי!
תיארת במכתבך הרבה נקודות חשובות. קודם כל- אני מקווה שההסבר בתחילת הפוסט הזה מבהיר קצת את נושא ה Networking.
לגבי השימוש ברשתות חברתיות- במחקר שקראתי לפני כמה שבועות עלה שהשימוש בטוויטר דווקא לא שכיח בקרב שכבות הגיל הצעירות ומי שמשתמש בהם יותר הם אנשים בגילאי 30-50... כן, כן, זה מפתיע, אבל, זה כך. לשכבות הגיל הצעירות יותר יש רשתות חברתיות משל עצמם , לדוג': מקושרים.
לרשתות חברתיות כמו פייסבוק יש כל כך הרבה שימושים , שאי אפשר לתמצת אותם כאלבום תמונות וסטטוס. אנשים מכירים שם בני זוג, יוצרים קשרים, בונים מועדוני לקוחות, מפרסמים אירועים, מפרסמים מבצעים, מחדשים קשרים שנעלמו עם השנים וגם, לפעמים נחשפים למשרה זו או אחרת. אגב, אני מכירה מישהי שגם מצאה עבודה לא מזמן דרך הפייסבוק... כך שהשימושים שאתה עושה ברשת - תלויים בך בלבד.
וכמו שכתבתי קודם- ברשת חברתית באינטרנט צריך להיות פעיל בכל מיני מישורים, בדיוק כמו שכדי להיות מקובל בכיתה (עם אלף אלפי הבדלות) צריך לבלוט, ליזום ולהיות פעיל. אחרת, עלולים להפוך לאלה שמשקיפים מהצד ולא מבינים על מה כל המהומה...
לגבי הסטטוס בלינקדאין- ברגע שאתה מעדכן אותו כל הקשרים שלך מעודכנים בכך. איך? מידי כמה ימים נשלח מייל שנושאו: Linkedin Updates ובו לכל מנוי יש עדכונים הקשורים לאנשים המקושרים אליו, כולל עדכוני סטטוס. כך שלעדכן שם דווקא יש יתרונות.
לגבי טוויטר- לא מדובר בכלל ברשת "ילדותית" זו רשת שתפסה תאוצה מהר מאוד... שים לב למספר העוקבים שיש לכרטיס Tips4Geeks שלי בטוויטר- יותר מ 500. וזהו לא מספר גבוה בכלל. יש בטוויטר כרטיסים בעלי אלפי עוקבים. כמות המשתמשים הישראלים שם הולכת ועולה מידי יום.
לגבי הדיסקרטיות- זו אכן בעיה. אתה לא יכול להשתמש ברשתות החברות במלוא הפוטנציאל שלהן כדי לחפש עבודה, כל עוד שאתה עדיין עובד ומחפש בדיסקרטיות. יש דרכים להשתמש בהן מבלי לפרסם בראש חוצות שאתה מחפש עבודה, אבל זה קצת מוגבל יותר.
לבקשתך, אני בשלבי כתיבת פוסט בנושא איך מחפשים עבודה בפייסבוק. בהמשך אשתדל לכתוב גם על רשתות נוספות.
****
לסיכום, חיפוש עבודה דרך רשתות ודרך נטוורקינג הוא עולם שלם בפני עצמו.
מי שמעונין ביעוץ אישי בנושא, יעוץ המותאם למצבו הספציפי- נא לשלוח אלי אימייל.

המשיכו להגיב... :)

מאיה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...