הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 22 בנובמבר 2009

מצטערים, אבל, את/ה... Overqualified... חלק א'


אני בטוחה שלרבים מכם המשפט המופיע בכותרת מאוד מאוד מוכר... ככל שאנחנו מנוסים יותר, כך הסיכוי לשמוע את המשפט הלא משמח הזה עולה.

אם לאחרונה שמעתם את התשובה: "מצטערים, אבל, את/ה Overqualified למשרה" יותר מידי פעמים כתגובה לקורות החיים שלכם, כדאי שתדעו: אין טעם לפנות למשרה כשברור לכם שאתם מנוסים או בכירים מידי עבורה!

ולמה? הרי תענו לי שלכם זה לא אכפת ולא משנה, שהשוק גם ככה במשבר ושאם אין ברירה אז מתפשרים על מה שיש...
אבל זה לא ככה... המעסיקים רואים את המצב אחרת לגמרי...:

כשמעסיק מחליט לגייס עובד חדש מחלקת הגיוס לוקחת בחשבון מספר תנאים:
1. לאיזה מחלקה או צוות משתייכת המשרה?
2. מי המנהל/ת הישיר/ה, בן/בת כמה, מה האופי שלו/ה, מהו סגנון העבודה שלו/ה? עם מי הוא/היא נוטה להסתדר יותר ועם מי לא? מי מחזיק מעמד לטווח ארוך יותר בצוות ומי לא?
3. מה הגיל הממוצע בצוות/במחלקה/בארגון? כמה נסיון יש בממוצע לשאר העובדים?
4. מהם תנאי השכר במשרה המדוברת?
5. עד כמה חשובה היציבות בתפקיד? עד כמה חשוב לארגון שהעובד/ת בתפקיד הזה ישאר בו לטווח ארוך?
6. מהם הכישורים הנדרשים לתפקיד?

כשמשרה מתפרסמת, כל הנתונים האלה ( ויש עוד הרבה אחרים) מן הסתם אינם מתפרסמים כחלק מדרישות המשרה. אבל ניתן לקרוא אותם בין השורות. מהם הסימנים האלה שיש להסיק מהם שהמשרה איננה בשבילכם? על זה אכתוב בפוסט ההמשך בשבוע הבא...

25 תגובות:

 1. אני חולק עליך, במעט..

  כבר קרה ששלחתי קורות חיים למשרה שהייתי Overqualified - משום מה זומנתי אליה, ותוך כדי שיחה שידרגתי עם המנהל לעתיד את התפקיד כך שיתאים למידותיי. זה קרה בעבר כבר פעמיים - כך שזה לא בהכרח מקרה..

  השבמחק
 2. משה - ככל הנראה יש לך מזל.
  אך החסם העיקרי הם לא המעסיקים, אלא חברות ההשמה. הנטייה לקחת צעירים ומנוסים פחות, מתחילה ומסתיימת בחברות ההשמה.

  את המשפטים המעליבים כמו - אתה לא מתאים לפרופיל המשרה עקב גיל ניסיון יתר, עודף השכלה ועוד.. שמעתי מלא מעט חברות השמה, ולא בעדינות!

  כמובן שאין מי שיודה בכך.
  שכן חברות ההשמה מוצפות בילדים מאותגרים אשר גילם המירבי הוא מחצית גילי.

  השבמחק
 3. חברים למה שלא תנסו לפנות ישירות למעסיקים ולא דרך חברות ההשמה

  בנוסף, אם אתם Overqualified שווה לנסות ולהציע את הכישורים שלכם על בסיס פרילאנס. כך המעסיק בעצם יודע שהוא משלם יותר תמורת יותר נסיון/ידע אבל אולי לתקופה קצרה יותר או לפרוייקט ספציפי.

  השבמחק
 4. משה...אשרייך לא שמעתי על דבר שכזה בחיים..
  לעקוף חברות השמה? הצחקת אותי.

  כן, תופעת ה"מוכשר מדי" נורמלית וחיה ובועטת בצדק.
  פעם התחלתי ראיון בלמצב את עצמי, עם הזמן למדתי למצב עצמי במצב סביר ואז לאחר הבנת המשרה "לשפר ביצועים"
  כפי שברור זה טרם עזר, אבל זו הדרך לדעתי..

  השבמחק
 5. Hi fellows; in general company recruiters do not tell you “Sorry, you are overqualified”; they just do not call you, there is no such interaction. I have found that the word “overqualified” is mostly used by personal from placement companies and I can guess that it is the result of their interaction with employers. I would like to know what “overqualified” is, because a large percentage of job advertisements (in my profession) require things like “experts in analog and digital electronics, real time, wide experience in software and microcontrollers, managements skills (even with no subordinates), ability to work alone, age bellow 20, etc., etc., etc”. Sorry guys, if you see someone with such skills indicated in his CV, wouldn’t you assume that he or she is overqualified? Let’s call the things by its real name “overqualified is a guy representing a threat to the recruiter” and the threat is given by the recruiter’s state of mind. When you have the right “contacts” there is no over or under qualification. After all, if you have the luck of getting into that situation that a recruiter manager tells that you are overqualified, it is mostly as someone telling you “it is not you, it is me..”; in Hebrew is called “Terutzim”.

  השבמחק
 6. אנונימים - למה האנונימיות?

  עם כל הכבוד לגוגל - אתם לא תפגעו אם תזדהו - לפחות בשם הפרטי.

  כן, אפשר ורצוי לעבוד במקביל לחברות ההשמה - זה לא נקרא לעקוף - זה נקרא לקחת יוזמה. מומלץ לעבור על המשרות שהם מפרסמות באתר ולהחליט בעצמכם אם המשרה מעניינת אותכם ואז להלחם על זה שישלחו אותכם אליה. אם נם לא מעוניינים - בדקו בחברות השמה אחרות, רוב המשרות אינן "בלעדיות" ולכן תוכלו לגשת למשרה ממקום אחר.

  אם אתם מכירים אנשים נושאי תפקידים בארגון (בד"כ מגלים את שם החברה זה לאחר שחברת ההשמה נאותה להפנות קורות חיים) הגיע הזמן להתחיל לעבוד - לראיין את הקשרים שלכם בארגון לגבי המשרה, הבוס העתידי וכו' ולבקש מהם לעזור בתהליך.

  אני זוכר עוד תקופות בשנות ה-90 שבהם סירבתי ללכת לראיונות עבודה כי לא היה לי זמן לכולם - ושסירבתי לעבור בחינות מטופשות ("פתח לנו חשבשבת ב-60 דקוֿת ושזה יוכל לרוץ על מחשבון קסיו - בלי שימוש בלולאות או בהתניות") של מעסיקים פוטנציאלים..

  הימים האלו עברו - אנחנו מתחרים היום על משרות עם הרבה יותר מועמדים - והגיע הזמן לאקטיביזם..

  משה

  השבמחק
 7. וכמעסיקה עלי להוסיף:
  לאחרונה קרה לא אחת שקבלתי קורות חיים של בכיר לתפקיד זוטר, והמועמד אף מוסיף שהוא מוכן להתפשר על התפקיד ועל השכר. אך אני חוששת מכך שכאשר המצב במשק ישתפר, אותו מועמד ירגיש שהוא יכול "לשפר עמדה" ואז ימצא עבודה אחרת, וההשקעה שהשקעתי בו תרד לטמיון. מכיוון שזה כבר קרה לי אני נמנעת מכך.
  חשוב לי לציין שהחשש שלי הוא לא מכך שהמועמד "יאיים" עלי, אלא מכך שהמועמד "יברח" אחרי זמן קצר בתפקיד.

  השבמחק
 8. אנונימי שהיא גם מעסיקה,

  אם המצב ישתפר - הארגון שלכם יגדל וכך גם האפשרויות - את תתקדמי והוא גם. כמו כן, בשנה שהוא יהיה בארגון הוא יתרום הרבה יותר מבעל נסיון מועט - לא רק במילוי תפקידו אלא גם בתרומה לסובבים אותו בעזרה וייעוץ.

  כדי שלא יהיה אי הבנה - אני מעדיף משרה שמאתגרת אותי ("גדולה" עלי) מאשר משרה שאני גדול עליה. אבל למכולת אני לא יכול להביא את הנסיון שלי - ואם זה אומר שאני צריך להתחיל מלמטה ולהתפרנס - אז אני מוכן..

  משה

  השבמחק
 9. לאנונימי שהיא מעסיקה מאנונימי סתם
  כנראה שרוב המעסיקים די טיפשים. אם אותו מועמד יכול לתרום לך מניסיונו ויכולתו, למה לא להעסיק אותו\ה? או לא, אני כזו גאון שאני כבר חושבת על העתיד. ואם אותו\ה מועמד\ת יוכיחו עצמם ויתרמו לחברה, אז למה בעתיד לא לקדם אותם ולשלם להם בהתאם? או לא, הרי אני כזו גאונית שאני אמצא סתם טמבל שמתאים למשרה, ויתרום מעט מאד וישתכר מעט מאד ובעתיד גם לא יעזוב, הרי למה שיעזוב כי הוא\יא לא כאלו מציאות שיחטפו בשוק. מעסיק אנונימי.

  השבמחק
 10. אנונימית מעסיקה - אני חייב לציין שהגישה שלך בעייתית. הגישה הטוענת כי ברגע שהשוק ישתפר, העובד יעזוב או יסחוט את החברה. אם בעבר האנשים חיפשו כסף מהיר, היום הגישה היא יציבות ולא שכר. נכון שכר חשוב למכולת אבל יציבות חשובה יותר. בד"כ אנשים שהם Overqualified, הם אנשים בוגרים יותר עם נסיון עבודה ובחיים, ולכן היציבות חשובה להם מעוד 3000 או 4000 ש"ח. חברה אשר תקלוט אל שורותיה עובד Overqualified למשרה תזכה בעובד מקצוען אשר סביר להניח שיקדם את החברה ואת מסגרת עבודתו, ובעיקר בימים אלו, יזכור חסד ולטובה את העובדה כי החברה ומנהליה קלטו אותו למרות היותו Overqualified ולו רק בגלל מובטלותו אשר תמה.
  כך שאיני מסכים לקיעה שלך לגבי עובדים Overqualified.
  כאחד שכזה אשר קיבל מעל 30 הודעות Overqualified ולא מחברות השמה אלא ישירות ממנהלים בחברות.

  השבמחק
 11. אני לא יודע למה מאשימים בעניין הזה רק את חברות ההשמה. אני קיבלתי לא מעט תגובות כאלו דווקא מהמעסיקים הפוטנציאליים.
  המנהלים הישירים חוששים כי לתפיסתם אתה מאיים עליהם, כי דרישות השכר שלך גבוהות או יהיו גבוהות בהמשך, כי אתה עשוי להשתעמם ולהיות מתוסכל, כי אתה עשוי לברוח אחרי ההצעה הראשונה הטובה יותר שתקבל.
  אבל הם אינם מבינים שרוב האנשים המנוסים הם מבוגרים יותר ומחפשים דווקא יציבות ועניין ולא עוד כמה שקלים או תואר מפוצץ.

  השבמחק
 12. מסכים עם המעסיקה האנונימית, לדעתי אדם שהוא מוכשר ביחס לדרישות המשרה עשוי להשתעמם מהר מאוד ובמידה ולחברה אין מה להציע לו, יחפש לעצמו מה שהולם אותו. זה במקרה הטוב, במקרה הרע הוא פשוט יישב, יקבל שכר ויחפש עבודה אחרת תוך כדי וזה חבל.

  ונקודה למחשבה: אם אתם כל כך מוכשרים, איך זה שאתם ללא עבודה ומחפשים דברים שמתחת לרמתכם המקצועית?

  השבמחק
 13. יאיר,

  אדם שהוא גם מוכשר וגם עם מוסר עבודה גבוה לא יעשה את כל מה שציינת. הגישה שלך מאוד שלילית לאנשים ומאוד צינית.

  למה אנשים מוכשרים עם הרבה נסיון לא מוצאים עבודה? כי ככל שעולים בסולם התפקידים יש פחות ופחות תפקידים. גם בתקופה בה יש התעוררות - הגידול מתחיל מלמטה - קודם מגייסים את הפיונים - וכאשר הארגון גדל מספיק, מתחילים לגייס את התותחים (או מקדמים מבפנים)

  משה

  השבמחק
 14. בס"ד
  בעיה חמורה
  היא מחמירה עוד יותר כאשר המועמד מגיע מהאקדמיה עם תואר שלישי ומעלה. אז הוא Overqualified & under-skilled שזו בעיה בלתי עבירה. מרביתנו נאלצים לקבל משרה שכל מהנדס מתחיל יכול להתמודד איתה ובשכר נמוך יותר (שלא לומר מעליב). התוצאה היא שמרבית האקדמיים במקצועות הראליים יוצאים לחו"ל ולא חוזרים.
  הדרך היחידה לעקוף את הבעיה היא ע"י קשרים חברתיים ולקבל עבודה בשיטת חבר מביא חבר. ככה אני הגעתי לעבודה הנוכחית שלי וגם גייסתי שני אנשי צוות.
  מסקנה לדבר עם חברים לשאול לבדוק ולהתפלל
  בסופו של יום הפרנסה היא בידי שמיים

  השבמחק
 15. I think that the reasons why people prefer to be anonym are very clear. The way companies investigate candidates is not always clean, if you write inconvenient things while being identified, you take risks about your future career.
  In my opinion the “overqualified stigma” does not start from placement companies; they earn money from finding jobs, they do not care if you are 20 or 60 years old. They can identify potential employers that you by yourself did not think about it. Nevertheless, placement companies look for qualifications that recruiters ask for. The difficulties are produced by the recruiters themselves; who are biased by prejudices and several kinds of discriminations. Many recruiters do not do what it is good for the company or shareholders as they claim; they do whatever is required to keep their jobs. Talented professionals are a threat; because they can replace untalented recruiters. Managers with medieval minds use slogan excuses for justifying they selfish behavior. We, job hunters must take into account that some companies can run with mediocre staff, at any level. Talking about talent, your absurd response Yair, indicates two possibilities, or your talent doesn’t allow you to see that you can also be unemployed in the future; or perhaps you are running your father business, if so keep it as much as you can.

  השבמחק
 16. רק לפי כמות התגובות הרבה והאמוציות שיוצאות וצפות ניתן להבין שהנושא כאוב אצל רבים. בואו נודה כולם : Overqualified משמעו = אתה רוצה יותר מדי כסף לרמת התפקיד הזו ואם אתה מתפשר על הכסף אז כן - סביר ש"תשפר עמדה" / "תשתדרג" (וכל שאר הביטויים המכובסים ל"תברח"). גם אם ה"שדרוג" הוא בתוך הארגון המנהל הישיר שלך הפסיד עובד.

  כמו כן, נתקלתי בתופעה שבמידה והגשתי מועמדות לתפקיד מסויים ולא התקבלתי (כמובן שלא מציינים סיבה), אם אני מנסה להגיש מועמדות לתפקיד אחר, בדרג נמוך יותר באותו ארגון מתקבלת תשובה בסגנון : אבל אתה רשום אצלנו כ"בכיר".

  ואחרון : האם Overqualified לא מתקשר לכתבה על חיפשו עבודה מעל גיל 40 ?

  השבמחק
 17. כמה אנונימים.. ממש מפגש :-)

  לאנונימי האחרון (עד עכשיו) - מנהל שלא מצליח למנף כשרון של עובד מוכשר או מנוסה מתחתיו לצורך התקדמותו האישית - אולי עדיף שלא ינהל.

  כאשר הרשמתי את ההנהלה הבכירה של הארגון האחרון בו עבדתי, המנהל שגייס אותי (כבר לא היה המנהל שלי באותה תקופה, ולא באשמתי..) טרח לציין בפני המנכ"ל שהוא זה שהביא אותי לארגון.

  רוצה יותר מדיי כסף? דרישות השכר שלי נשחקות..

  משה

  השבמחק
 18. צריך להתאים את קורות החיים ושפת הגוף לציפיות השכר שלך.
  אם אתה מכוון גבוה, שים על השולחן את כל התפקידים, ההישגים, התארים והמשימות הכי גבוהים שאי פעם הגעת אליהם, בלי להצטנע.
  אם אתה מכוון נמוך - ולא משנה הסיבה לכך - תמחק את התארים המיותרים, צמצם תחומי אחריות וכותרות תפקיד, והצג הישגים שתואמים רק את המשרה המבוקשת.

  חוץ מזה, אל תמכרו את עצמכם בזול. עדיף לבקש קצת יותר ממה שאתם מצפים לקבל בפועל כדי להשאיר מקום למיקוח.

  השבמחק
 19. אני מתנצל מראש על התגובה הארוכה (חלק א') אך שווה לדעתי לקרא עד הסוף גם את חלק ב'.

  הנושא בוער יותר מתמיד ונוגע לרבים מאתנו ובמיוחד לוותיקים והמנוסים שעבדו הרבה שנים בתחום ההייטק ואשר השקיעו את מיטב כישורם וזמנם בתמורה לשכר הטוב בהרבה מהמקובל בתחומים אחרים במשק. אני כיום לא מועסק ומחפש עבודה.

  אני הפנמתי מספר עובדות בשטח שלא מעודדות כל כך לגבינו:
  1) השוק העולמי במיתון והוא המנוע מספר 1 שמשפיע על התעסוקה בתחום שלנו – כאשר לקוחות בחול דורשים הורדת עלויות זה בסופו של דבר מסתכם בטבלת אקסל של עלויות השכר ואם אתה מופיע ברשומות העליונות (לאחר מיון בסדר יורד) אתה מועמד להדחה כמו ב"אח הגדול" אבל הפוך. אם אתה כבר בחוץ תצטרך הרבה אוויר לנשימה עד לעונה הבאה או להזדמנות להתמודד בין המודחים על כרטיס חזרה לפרקים האחרונים.

  2) ההשפעה השלילית של הגלובליזציה הגיעה גם אלינו – אם בעבר כמועסקים נהנינו מפירות והמחירים האטרקטיביים של התחרות העולמית , כיום חלקינו כבר משלמים את המחיר כמו אותם פועלים שעבדו בטקסטיל. שערי המטבעות ויוקר המחייה פועלים לרעתנו ובנוסף גם הטכנולוגיות שפיתחנו אף הן תורמת בעקיפין לנוחות ולכדאיות להעסיק עובדים ב remote מעבר לים. ככל שמשרות של "זוטרים" נודדות להודו ומזרח הרחוק כך גם תפקידי הבכירים שעודדו / עזרו להעביר את הידע לשם, צומצמו – ראה למשל בחברת אמדוקס שהמגמה שם אף נמשכת...

  3) גיל המנהלים ומקבלי ההחלטות ירד – זוהי תופעה עולמית שגם קיימת אצלנו. אתה מוצא את עצמך מנסה לעבור את מסוכת הגיל (והניסיון) מול המראיין/נת או גרוע מכך מול המגייס/ת הצעירה או אף גרוע מכך מול הסינון המכאני של הפקידה שצריכה לקבוע אם בכלל להעביר את קורות החיים שלך לשלב הבא.
  שורה תחתונה השוק כיום הוא שוק של מעסיקים – אין מה לעשות ! חברות' ההשמה אף הן בבעיה גדולה . בהיצע כזה גדול מאוד של קורות חיים, מלאכת הסינון מצד אחד ודרישות מוגזמות של המעסיקים מצד שני מאלצות אותן להפעיל סינון מחמיר יותר בכדי ל"פגוע" קרוב יותר ובמינימום השקעה לקריטריונים הנדרשים מה שעושה עול להרבה מאיתנו. הכוח של חברות ההשמה לשכנע את המעסיקים להגמיש את הקריטריונים ירד פלאים אם בכלל קיים...
  המשך התגובה הבאה...

  השבמחק
 20. המשך לתגובה - חלק ב'
  לכן ברצוני לפנות לחברות ההשמה וכל ציידי ה- CVs ולומר להם, מספיק עם בלבולי המוח , העצות לשיפור הסיכויים וכל הכתבות שצצות כל שני וחמישי שנועדו בסופו של דבר רק לקדם את עסקיכם. אתם כרגע סוחרים בבורסת קורות חיים ומנסים למכור את הניירות הללו ללקוחות שלכם אך לנו בתכלס אין לכם מה לתת מלבד דיבורים והרבה תקוות שב.

  למעסיקים ומקבלי ההחלטות – גוף שישכיל בתקופה זו קלוט עובד שהוא over-qualified בעלות אטרקטיבית ירוויח גם בעתיד. זה כמו בבורסה שהחוכמה שם זה לקנות שהשוק בשפל. גם הגיל לא אמור להוות חיסרון בתחום ההייטק כי הרי לא מדובר בתכלס בעבודה פיזית. מלבד הניסיון הרב שיכול להעשיר את הסובבים אותם כולל המנהלים הצעירים שמעליהם, בני 40-50 כבר לא מוגבלים בשירות למילואים ,להקפצות לטפל בילדים הקטנים וגם מנטאלית הם במקום הרבה יותר שקול ומציאותי. זיכרו שיום אחד גם אתם תגיעו (בתקווה) לגיל הזה ותגלו פתאום שאתם over-qualified ...

  ולכם אחי הלא מועסקים - הפנימו את המצב. אולי יותר מתמיד זה הזמן לשקול שינוי בקריירה. אני מרגיש שאנחנו לבד! אין גוף שדואג לנו. המיסים הגבוהים ששילמנו במשך השנים רק מימנו משרות רבות בלשכת התעסוקה ופקידים שלא מסוגלים להועיל לנו מלבד להפנות אותנו לחיפוש עבודה באינטרנט...וקברניטי המדינה אם לא יתעוררו בזמן ימצאו שהטובים עזבו את הענף עליו הם יושבים.

  הערה: הגיע הזמן להשתמש בביטוי "לא מועסק" ולא המילה "מובטל" בדומה למונח באנגלית “unemployed”. יש לי הרגשה שנוח יותר לגורמים במדינה להשתמש בביטוי "מובטל" או "אבטלה" שמכוונים לצד האזרח ש"בחר" באחריותו המלאה לא לעבוד למחייתו ולהתבטל מאשר הביטוי "לא מועסק" שמטיל את האחריות יותר על המדינה.

  השבמחק
 21. ניתוח מעמיק ויפה וגם ההמלצות במקום.

  התובנה שלי המאוד אישית אומרת שהגיע הזמן להגשים את תוכנית האב שלי מהאלף הקודמת ולהפוך לייזם בסטארט-אפ - כי דווקא שם, לנסיון ולגיל יש יתרון

  משה

  השבמחק
 22. שמי ע' אנונימי.
  בחיפוש עבודה צריך להיות כמו טיל טומאהוק - ממוקד מטרה(לאחר שסימנת את המטרה)כמו שהטיל יודע לתקן את מעופו בהתחשב בתנאי מזג אוויר, רוחות וכו' כך מחפש העבודה צריך להתעלם מרעשי הרקע ולהתמקד המטרה. לקחת אישית דחיות על רקע גיל או "overqualified" זו טעות.
  צריך לגלות בגרות ו"לגייס" את המגייסות בחברות עצמן או בחברות ההשמה לטובתך. כן, צריך לתת להן תשומת לב, להחזיר להן טלפונים, לעדכן - בדיוק כמו שמחפש עבודה מצפה שיתנהגו אליו. הן בסך הכל רוצות לעשות את עבודתן...
  בנושא ה-Over-qualification צריך להדגיש את יכולת ההשתלבות המהירה, לעסוק בתחום חדש שאין לך נסיון וכו' וכו'.
  אני מעל 50 ומצאתי עבודה תודות לנחישות והתמדה וכמובן להיותי מעודכן ובעל ידע ייחודי.

  השבמחק
 23. לע' אנונימי- שמחה לשמוע שמצאת ושיהיה בהצלחה בעבודה! :)

  השבמחק
 24. מיה מהי הצעתך לעבודה שמעונינים בה? איך עוברים את המחסום הזה?

  השבמחק
  תשובות
  1. לצערי אין טעם לשלוח קורות חיים למשרה שאין לנו התאמה אליה או שאנחנו הרבה יותר מנוסים ממה שנדרש. אם מאוד מעוניינים במשרה- ולמרות שברור שהיא קטנה על מידותינו צריך לפנות דרך קשרים או לחילופין לשנמך את קורות החיים כך שהטקסט שבו יהיה פחות מאיים ויותר בלבל של התפקיד שעל הפרק.

   מחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...