הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 3 בינואר 2010

עבודה זמנית? לא בהכרח...!

מצב היפותטי: אתם לא עובדים, מחפשים עבודה והנה פתאום מקבלים הצעה למשרה זמנית. מה תעשו? תקחו את התפקיד או תידחו אותו כלאחר יד?
אני מציעה לשקול מאוד ברצינות לקחת את התפקיד בתנאי כמובן שהוא בתחום עיסוקכם ומענין אתכם. ולמה? בגלל מספר סיבות:

הראשונה בסיסית למדי- קחו את המשרה הזמנית בכדי להוריד את הלחץ. לחפש עבודה לוקח זמן, לפעמים יותר זמן מהתקופה בה אפשר לקבל דמי אבטלה ועל כן, קחו את המשרה הזמנית כשאין משרות קבועות בנמצא.

השניה היא לצרכי מה שאני קוראת לו קוסמטיקה... כדי שקורות החיים שלכם יראו טוב יותר. קחו את המשרה הזמנית בכדי להימנע מ"חורים שחורים" ומפערים גדולים מידי בין מקומות עבודה בקורות החיים שלכם.

הסיבה השלישית היא עיקר הפוסט הזה: קחו את המשרה הזמנית בגלל שהזמני עשוי להוביל בקלות לקבוע.
ואינני מתכוונת למצב בו תסכימו למשרה זמנית מתוך תסכול, תגיעו למקום העבודה, תבצעו את התפקיד על פי הנדרש ושום דבר לא יותר מזה. אני מתכוונת לבדיוק להיפך. לכך שתראו במשרה הזמנית הזדמנות להוכיח את הכישורים והיכולות שלכם ובזכות זה להפוך את הזמני לקבוע.

אז איך לעשות את זה?

הנה חמישה טיפים לאיך להפוך משרה זמנית למשרה קבועה:

1. התייחסו למשרה הזמנית כאל ראיון ממש ממש ארוך. קחו בחשבון שאתם כל הזמן נמדדים ונבחנים.

2. וודאו שבמקום העבודה מודעים לרצונכם להישאר ולהמשיך לעבוד שם במשרה קבועה.

3. התנהגו כאילו אכן מדובר במשרה קבועה. הגיעו בזמן לעבודה, התלבשו בהתאם לקוד הלבוש בחברה, השקיעו שעות נוספות אם צריך, בצעו את תפקידכם על הצד הטוב ביותר והיו עובדים שניתן לסמוך עליהם.

4. היו גמישים לשינויים בתפקיד, קחו עליכם משימות פחות נעימות, התנדבו לבצע מטלות גם אם אינן מלהיבות ועשו הכל עם חיוך.

5. צרו קשרים חברתיים. בנו חברויות חדשות, התחבבו על הקולגות שלכם וגם על המנהל הישיר או על מנהלים נוספים בחברה.

וזיכרו... גם אם זה לא ילך, בזכות כל תפקיד רוכשים נסיון נוסף וקשרים חדשים. אי אפשר לדעת מתי זה יועיל וזה בטוח עדיף על פני ישיבה בבית.


14 תגובות:

 1. מיה - תענוג לקרוא - כמו תמיד :-)

  השבמחק
 2. אני תמיד קוראת את מה שאת כותבת. מסכימה איתך בהחלט.

  השבמחק
 3. אני מצטער מאוד לקרוא את מה שכתבת. החיים אינם גן פרחים וורודים עם כלבלבונים חמודים וציפורי שיר מצייצות.
  שוק העבודה מלא במעסיקים נצלניים וציניים שישמחו לקחת מישהו זמני בתנאי עבודה נחותים ללא קביעות.
  ולעצם העניין:

  "קחו את המשרה הזמנית בכדי להוריד את הלחץ." - חיפוש עבודה הוא דבר שחייבים לעשות אותו במשרה מלאה (במיוחד בהיי-טק). קחו משרה זמנית ותראו שאין לכם זמן לצאת לראיונות, אין לכם זמן לחזור על החומר לפני הראיונות ואין לכם ראש להקדיש להתכוננות ראויה לכל תהליך החיפוש.

  "קחו את המשרה הזמנית בכדי להימנע מ"חורים שחורים" ומפערים גדולים מידי בין מקומות עבודה בקורות החיים שלכם." – ציטוט מראיון עבודה: "אז עבדתם שלושה חודשים עד חצי שנה במקום עבודה מסוים. ורשמתם זאת בקורות החיים. אני מבין. ולמה כל כך מעט זמן אם מותר לי לשאול? אה... אז למה החלטתם לקחת עבודה זמנית מלחתחילה? אה, הייתם מיואשים כל כך? ..." - וכן הלאה. אני יכול להמשיך, אבל הבנתם את הרמז.

  "קחו את המשרה הזמנית בגלל שהזמני עשוי להוביל בקלות לקבוע." – תעשו בדיקה קצרה. לכו לאיש/אשת כח האדם (משאבי אנוש) במקום העבודה הקודם (או נוכחי) שלכם ותשאלו אותם למה חברה מחפשת עובד זמני. התשובה האמיתית: אין שום סיכוי בעולם שאותה משרה תהפוך לקבועה. בחברה מסודרת יש תקציבים, יש תקנים, יש כורח המציאות. המעסיק יודע שכשהוא מחפש מישהו זמני, זה גם מה שהוא יקבל.

  המעסיקים, בניגוד לכותבת מאמר זה, חיים בעולם האמיתי.

  "וזה בטוח עדיף על פני ישיבה בבית" – אם אתם מעוניינים להיות עדיין רלוונטיים, רעננים, מיודעים, ומעודכנים בשוק העבודה בהגיעכם לראיון הבא, הקדישו כל רגע פנוי לחיפוש עצמו.
  או, בקיצור, השקיעו בעצמכם ולא במשרה זמנית והרסנית.

  השבמחק
 4. היי לזמני... חבל שלא הזדהת...אבל, לא נורא.
  גישה אופטימית של זיהוי הזדמנויות וניצולן אינה בהכרח ראיית העולם כוורוד ומלא בכלבלבים וציפורים...
  השוק קשה וזה ידוע וגם אכזרי לפעמים וגם זה ידוע. אבל, גישה שלילית לא תעזור בכלל. נתקלתי בעבר בעשרות מקרים של עובדים שהחלו לעבוד במשרה זמנית, הוכיחו את עצמם ונקלטו במשרה קבועה. ונתקלתי גם בלא מעט מקרים של עובדים שדחו הצעות זמניות ולצערם נשארו מחוץ לשוק העבודה חודשים ארוכים ולפעמים גם יותר משנה...יש גם כאלה שלא הצליחו לחזור לשוק ונאלצו לעבוד בתפקידים שונים לגמרי מהמקצוע שלהם. יש דוגמאות בכל הכיוונים.
  אתה יודע...אם ישאלו אותך למה לקחת משרה זמנית ותדע לענות בביטחון תשובה מתאימה, אף אחד לא יחשוד בכך שהיית נואש. הכל תלוי באיך תענה ואיך תציג את זה.
  ועוד דבר. יצא לך לדבר עם אנשים שישבו חודשים בבית ללא עבודה? הרי זה אחד מהמצבים הקשים ביותר שפוגעים בדימוי העצמי ובביטחון העצמי. וזה כשלעצמו יכול להרוס בוודאות את היכולת לעבור בהצלחה ראיונות עבודה. חזרה לשוק העבודה גם אם למשרה זמנית יכולה למנוע את זה.

  השבמחק
 5. מיה, כרגיל הצגת את נושא באופן עניני וכתוב היטב - תודה.

  ול"זמני", מניסיוני בעבר הצלחתי לגייס עובדים שהחלו לעבוד כעובדים זמניים והוכיחו שהם קונסטרוקטיביים (ובעליי גישה חיובית). לא תמיד הדבר אפשרי ולרוב (באופן ברור) לא ניתן להתחייב על כך מראש.
  ישנם מספר סיבות מדוע מעסיקים משתמשים בגישה של גיוס עובדים זמניים ו"ניצול" היא לא אחת מהן. באופן אישי הייתי מיעץ לך להיות יותר חיובי ולבחון את הדברים באופן עיניני בהתאם לתועלת האישית שלך.

  השבמחק
 6. לזמני,

  אף מעסיק לא יפסול עובד בגלל שהוא עבד בעבודות זמניות חצי שנה (יש לציין זאת בקורות החיים).
  מצד שני מישהו שבמהלך 3 השנים האחרונות החליף 6 מקומות עבודה וכולם היו מקומות עבודה זמניים, יתקשה מאוד לשכנע שהוא מתאים לעבודה כעובד קבוע.

  בתקופות פריחה מי שמחפש עבודה יתקשה לעשות זאת במקביל לעבודה, אבל בתקופת שפל, כמו היום, אחרי הסיבוב הראשון של המשרות הפתוחות שבמאגר, יהיה לך מזל אם תגיע לראיון אחד בשבועיים.

  במצב כזה, עבודה במשרה זמנית לא תפריע לך בחיפושים, היא תשאיר אותך מחובר למסגרת, ותיתן לך אורך נשימה כלכלי שיאפשר לך יותר בטחון עצמי בראיונות ויכולת התמקחות טובה יותר.

  מעבר לזה, אני מכיר מספר אנשים שהתחילו בתור עובדים זמניים ואחרי כמה חודשים הפכו לעובדים מין המניין (וגם אני אישית עברתי תהליך כזה לפני כמה שנים בחברה גדולה).

  בגלל שבהי טק אין קביעות זה הרבה פחות בעייתי.

  השבמחק
 7. יש הרבה שיקולים אישיים לכל אחד ואחת בסוגיה האם לקחת משרה זמנית או לא, וכמובן שיש לבחון כל מקרה והצעה לגופו ולקבל החלטה.
  אני ממחלקת ה"בעד".. גם מניסיון אישי. עוד שיקולים של "בעד" יכולים להיות:
  סוג הארגון- למשל מי שהתנסה רק בארגונים קטנים-בינוניים ומוצעת לו עבודה בארגון גדול ( או להפך), זו הזדמנות ללמידה
  תחום שבו עוסק הארגון- גם כאן יש הזדמנות ללמידה על תחום אולי אחר שונה או נוסף
  המנהל והצוות- לפעמים שווה ללכת כי יש מנהל/ת מעולה שאפילו אן זה זמני- יכול לתרום לגדילה ולהשראה גם לעתיד
  להישאר מעודכנים- נכון, אפשר לקרוא וללמוד, אבל התנסות המעשית חשובה לא פחות, וזו הזדמנות להשתפשף ביכולות ולתרגל מיומנויות
  ויש עוד..

  השבמחק
 8. לניר, דורון ושין...- תומכת לגמרי במה שכתבתם. תודה על התגובות. :) מאיה.

  השבמחק
 9. יופי של מאמר מסכים עם כל מילה

  השבמחק
 10. צריך לשים סייג, שזה משפר את קורות החיים בנימוקים שאת ומגיבים הציגו.אבל לא כדאי להיכנס לעבודה זמנית שלא מקדמת את הקריירה אם אין הכרח ממשי כפי שציין דורון, כי ברגע שהעבודה לא בתחום או שהיו כמה עבודות כאלו הן עלולות לפגוע ולא לקדם. כי הן יעוררו תהיות בתהליכי קבלה לעבודה.

  השבמחק
 11. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 12. יש אספקט נוסף לזמניות המשרה.
  כך פעלתי לפני מספר שנים. לקחתי משרה זמנית ו"פחות נחשבת" מתוך מחשבה שצריך להשאר בשוק, לחץ כלכלי וכדו'.
  התוצאה היתה שלקח לי לא מעט זמן לצאת ממנה. כלומר, לחזור לרמת התפקידים בהם עסקתי עד אז.
  גם זה שיקול שלא תמיד נלקח בחשבון ועלול לעלות במחירים בהמשך.

  השבמחק
 13. היי מאיה
  נתקלתי באתר לחיפוש עבודות זמניות מיידית רעיון נחמד
  http://www.today-job.com/

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...