הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 14 בפברואר 2010

אתם שואלים- אני עונה: ומי שוב על הכיסא החם? חברות ההשמה.

בזמן האחרון אני מקבלת המון מיילים ומיני שאלות ובקשות. הפעם אני רוצה להתייחס לבקשה שקיבלתי:

"אשמח לקרוא פוסט בנוגע לשיקולים של חברות ההשמה בתהליך הגיוס: העדפת מועמדים "קלים" להשמה, אופי המיון ואורכו, פסילת מועמדים שלא מגיעים דרך חברת ההשמה וכו'... ".

אז הנה תשובתי:

כבר כתבתי בעבר שמטרת חברת ההשמה ככל גוף עיסקי אחר הוא... לעשות כסף... כן, כן- להרוויח! כיוון שהשוק בארץ בנוי בצורה כזו שבה המועמדים לא משלמים עבור קבלת שירותי ההשמה, חברת ההשמה לא חייבת לטפל בכל מועמד שפונה אליה.
זו נקודה חשובה מאוד מכיוון שזה הבסיס לכל ההתנהלות מול המועמדים.

שנית, מה הכוונה שלך במועמדים קלים להשמה?
ההגדרה הזו יכולה להשתנות תוך שניה מכיוון שמועמדים "קלים להשמה" הם קודם כל כאלה שיש לחברת ההשמה מה להציע להם. מועמדים שאין עבורם משרה מתאימה- הם בלתי אפשריים להשמה, כי אין לאן להפנותם. אבל, הענין הוא שבחברות השמה זה בדיוק מה שדינאמי... היום אין מה להציע, מחר תיפתח בדיוק כזו משרה ואז המועמד שהיה לא "אטרקטיבי" עד אותו הרגע, יהפוך ל"אטרקטיבי מאוד". לכן בחברות השמה חכמות דואגים לשמור את כל קורות החיים במאגר, גם אם אין ברגע קבלת קורות החיים מה להציע. מצד שני, זו גם בדיוק הסיבה לכך שרוב חברות ההשמה לא שולחות לכל מועמד/ת תשובה. אמנם אין מה להציע כרגע, אבל, אין טעם לשלוח תשובה כזו בגלל שהכל יכול להשתנות מהר מאוד.

אני חייבת לציין נקודה נוספת. ותסלחו לי, אבל בגלל שתחום התוכנה קרוב לליבי- אתן דוגמא מהתחום הזה...:
בכל זמן נתון יש בשוק בתחום התוכנה X משרות. נניח שמתוך כל המשרות רובן מיועדות לתוכניתני JAVA, C++, .NET. אם יש לכם נסיון כזה- תהיו אטרקטיביים יותר בעיני חברת ההשמה בגלל שברור שיהיו לה לא מעט משרות להציע לכם. וכשיש הרבה משרות להציע- אתם, מן הסתם, "קלים יותר להשמה"....
מצד שני, נניח שיש לכם נסיון בכלי או בשפת פיתוח נדירים, משהו שמשתמשים בו רק במקום העבודה האחרון שלכם, אזי...לצער כולנו, כמות המשרות שניתן להציע לכם שואפת לאפס וכך גם מידת האטרקטיביות שלכם בשוק בכלל, וגם בחברות ההשמה שהן בעצם ה"מראה" של השוק.

אגב, אני מדגישה שוב, אם פתאום תיפתח משרה בשפה הנדירה הזו וחברת ההשמה תאתר אתכם, או אז המצב עשוי להתהפך כי עצם זה שמדובר בתחום נדיר ומצאו אתכם- הרי שהסיכוי להשמה עולה פלאים, וכך גם מידת האטרקטיביות שלכם.

חשוב שתבינו, חברות ההשמה לא מחליטות שום דבר על דעת עצמן, הן לא מקשות סתם על המועמדים בנושא הזה. הן פשוט מראה של דרישות השוק. נקרא להן "השליח", אם תרצו...

מה עוד? כן, יש עוד ...: חברות השמה לא אוהבות מועמדים "משומשים". יודעים למה הכוונה? הכוונה למועמדים שמחפשים כבר חצי שנה עבודה (אני מגזימה קצת, גם חודשיים זה מספיק), פנו לכל החברות האפשריות וכעת פונים גם לחברת ההשמה. שימו לב שחלק גדול מחברות ההשמה ישאלו אתכם כמה זמן אתם כבר מחפשים עבודה... זו שאלה חשובה מאוד שעל פיה יקום ויפול דבר...
אם חברת ההשמה תבין שכבר פניתם לכל עבר באופן עצמאי או דרך חברות השמה אחרות, ברור לה , שהסיכוי למצוא מקום אליו עדיין לא פניתם, נמוך ביותר, משמע הסיכוי להשמה = לרווח הוא נמוך. חברה עסקית שלא לוקחת בחשבון סיכויי הצלחה/כישלון ועובדת לפיהם לא תשרוד...

זאת אומרת שבהגדרה "מועמדים קלים להשמה" נכנס גם הפרמטר של כמה זמן אתם כבר מחפשים עבודה, לכמה חברות פניתם באופן עמאי וכן הלאה...

אגב, אם פתאום עולה בראשכם המחשבה "המממ... טוב לדעת, אם ככה, אז אני אסתיר מחברת ההשמה את הנתונים האלה.."- NO GOOD.... הדברים האלה מתגלים לחברת ההשמה מהר מאוד. מספיק שהיא תשלח את קורות החיים שלכם לחמש חברות ושלוש יחזרו בתגובה "מצטערים, המועמד כבר קיים במאגר שלנו" בכדי שהאסימון יפול.

לגבי שאלתך בנושא המיון שנעשה בחברות ההשמה- ובכן, בד"כ מדובר במיון ראשוני של קורות החיים, ראיון טלפוני, והפניה למשרה. לעיתים מתווסף גם ראיון פרונטלי. לא בכל חברה ולא עבור כל משרה, אבל, ראיונות פרונטליים הם לפעמים חלק מתהליך המיון.

שאלת גם לגבי פסילת מועמדים שלא מגיעים דרך חברת השמה. לשם כך אני רוצה להפנות אותך לפוסט שכתבתי בענין- למה בכלל כדאי לפנות לחברת השמה.

מקווה שעניתי על כל השאלות.
אם יש לכם שאלות נוספות שיכולות לענין מחפשי עבודה אחרים, אשמח לקבלן.

18 תגובות:

 1. פוסט טוב, המוריד מעט ערפל למחפשי עבודה שלא מודעים לצורה בה עובדות החברות.
  ככלל, כשחברים שואלים לאיזו חברת השמה לפנות - אם המועמד יושב בנישה מאד ברורה, ובדרגת בכירות לא גבוהה (מתכנת עד מנהל פרוייקט למשל בנושאים טכניים) התשובה היא "לא משנה" - כולן פועלות באותו שוק, עם אותה נראות של עבודות ואין שום יתרון לעבוד עם חברה אחת לעומת השניה.
  למועמדים בכירים יותר או עם פרופיל מורכב יותר, אני מציע תמיד לפנות להד-האנטרס קטנים, הממוקדים בנישה מסויימת ומתמחים בתפקידים בכירים, בדרך כלל הם רואים גם את המועמד וגם את השוק בצורה אחרת לגמרי והצליחו במקומות שבהן חברות ההשמה הגדולות כשלו.

  השבמחק
 2. אכן, מעניין מאד... אבל, ישנה נקודה אחת שלא ברורה לי בפוסט, ואשמח, מאיה, אם תעני ותבהירי אותה: מהפוסט שלך עולה שאם אתה מחפש עבודה "הרבה" זמן ("הרבה" = אפילו חודשיים, כפי שציינת), הסיכוי שלך למצוא עבודה נמוך ביותר, כי אתה נחשב "משומש". אז מה עושים במצב כזה? איך ממשיכים, מחפשים ומוצאים אם אתה לא חביב חברות ההשמה?

  השבמחק
 3. אש הגולש- אחלה שם :).
  הכוונה שלי היא לענות מה אטרקטיבי יותר ומה פחות בעיני חברות השמה. זה לא קשור לסיכויים שלך למצוא עבודה.
  בעיני חברות השמה מועמדים טריים שעדיין לא הפיצו את עצמם בשוק- הם האטרקטיביים יותר. ומועמדים שכבר פנו לכל עבר ושלחו קורות חיים לכל משרה שפורסמה בחודשים האחרונים- הם מועמדים שחברות השמה "אוהבות" פחות. בגלל שהסיכוי למצוא מקום אליו אותם מועמדים לא פנו עדיין הוא נמוך ולכן גם הסיכוי להשמה נמוך.

  השבמחק
 4. בהמשך ל"אש הגולש" ותשובתך ...

  אז מה ? מי שטרח ופנה למספר לא מבוטל של חברות באופן ישיר הינו "שרוף" אצל חברות ההשמה ?

  השבמחק
 5. שוב, אני משקפת בפניכם את מה שרואים ואיך שחושבים מהצד השני. לפעמים צריך לנסות להיכנס לנעליים של הצד האחר בכדי להבין התנהלות. אני לא קובעת עמדה ולא אומרת שזה טוב או רע. אני משקפת את ההתנהלות. תהליכים בחברות השמה לא נעשים בכוונה או מתוך רוע לב. הם נעשים מתוך מחשבה עסקית בסיסית מאוד: חברת השמה היא גוף עסקי עם יעדים והוצאות וצורך בהכנסות. בדיוק כמו כל גוף עסקי אחר אם אין הכנסות ויש יותר הוצאות - החברה פושטת את הרגל. זה הבסיס הכלכלי שאין להימלט ממנו. זה מוביל לדרכי פעולה שמטרתן - פשוט מאוד- להרוויח. אם חברת השמה תקבל מועמד שהתחיל לחפש עבודה אתמול- היא תעשה הכל כדי לשלוח אותו לכל המשרות המתאימות בהקדם האפשרי, תדחוף אותו אצל הלקוחות וכו' וכו'. למה? כי יחסי העלות תועלת כאן הם ברורים: שווה להשקיע, כי הסיכויים להצלחה גבוהים. אם להיפך, יגיע מועמד שקורות החיים שלו הגיעו לאותה החברה כבר 4 פעמים והוא במערכת כבר חמישה חודשים- אזי ברור שההשקעה לא תניב שום פרי. האם יש הרבה גופים עסקיים בשוק שיעבדו בצורה כזו? ישקיעו במקום בו אין רווח? אני בטוחה שלא...אולי רק מוסדות ללא מטרת רווח, עמותות, גופי התנדבות וכו'...אבל לא גופים עסקיים.

  השבמחק
 6. יש לי דעה אחרת - ככול שאתה עובד בתחום צר יותר או תפקידך רם יותר - שלח כמה שיותר קורות חיים, זה שאנחנו לא אוהבים יד שניה לא אומר שלא נטפל בך, ולא עולה לי דבר לשלוף אותך מהמאגר ולשלוח אותך למשרה גם אחרי חצי שנה שישבת במאגר שלי, זה לא פחות כיף לבוא למעסיק עם קורות חיים שישבו שנה במאגר בידיעה ברורה שהוא היחיד שמתאים למשרה.

  השבמחק
 7. אז אם יש משרות נדירות ומועמדים משומשים או זקנים (הסיכוי לשבץ לא קרוב ושואף לאפס) - למה לא לשלוח למועמד מייל - "תודה, אבל לא תודה, ניפגש בשמחות."
  להתעלם מוריד את קרנן הלא גבוה ממילא של חברות ההשמה

  השבמחק
 8. היי גשם :).
  אין טעם לשלוח מייל כזה, כי כמו שאמרתי, הדברים דינאמיים. היום אין משרות מתאימות, מחר תיפתח בדיוק משרה שתתאים בול. אני מסכימה שחברות מעסיקות חייבות לשלוח מיילים כאלה. לעומת זאת בחברת השמה בה יש כ"כ משרות שנפתחות ונסגרות המייל הזה לא רלבנטי. אני מסכימה עם התגובה של מי שהגיב לפניך. חברות השמה טובות שומרות את כל קורות החיים במאגר וכשיש משרה הן פונות, גם אם שלחת קורות חיים לפני חצי שנה.

  השבמחק
 9. אלינור CommuniTech - Recruiting

  חברים יקרים,
  קראתי את הפוסט והתגובות.
  אצלנו מתעלמים לחלוטין מהעובדה אם המועמד מחפש שנה עבודה או עובד עם 200 חברות השמה . כשיש משרה - אנחנו מציעים לכל מי שרלוונטי.
  לפני חודש מצאנו עבודה למועמד שבכבר שנה מחפש עם כל החברות ---מזל טוב לו!!
  אולי בגלל ששאר החברות התייאשו ממנו??
  אז חברים - לא להתייאש - תמשיכו לחפש בנחישות
  אוהבים אותך מאיה:-)
  info@communitech.co.il

  השבמחק
 10. מאיה, כמו תמיד כיך לקרוא את הפוסט שלך:
  אשמח אם תוכלי להבהיר לי שני דברים:
  1. ברור לי שחברת השמה לא מעוניינת להשקיע במחפש עבודה שלא תרוויח השמה ממנו, אך מה שאני מעוניין לדעת אין החברת השמה יודעת האם מחפש העבודה היה במשרה כזאת או אחרת לפני שהפנו את הקו"ח למשרה? הרי היום יש X משרות פתוחות ב- Y חברות וחודש הבא או עוד 3 חודשים המשרות הנ"ל הסגרו ויפתחו אחרות, אך בשל כך שהמעומד "שרוף" (בשל משרות קודמות שההשמה לא הצליחה) חברת ההשמה לא תשלח אותו למשרות חדשות?
  2. מה קורה כאשר המעומד בקשר עם מספר חברות השמה? הרי יכול להיות מקרה שבו חברת השמה אחת (Z) שלחה את הקו"ח של המעומד לפני חברה אחרת (W), במקרה זה אם החברה השניה (W) לא הצליחה להיות מהירה מספיק בשליחת הקו"ח של המעומד למשרות (כלומר מספר לא מבוטל של פעמים הקדימו אותם בהשמה) אז מחפש העבודה "שרוף"?

  השבמחק
 11. גם חברות השמה יכולות להיות שרופות בעניי מחפשי עבודה בעלי נסיון עשיר בתחומים בעלי ביקוש תמידי (כמו מהנדסי תוכנה זמן אמת, DSP...) לרוב זה מטריד ומרגיז כאשר חוזרות המגיסות מקץ שנתיים ויותר בהודעות אין קץ, בחביבות מזוייפת, וששיש להם פתאום מישרה להציע (הלו הבטחת ליווי אישי).
  הגישה שאם לא מצאת עבודה חודשים ויותר את כבר צריך להחליף תחום (לשומר בסופרמרקט), טיפשית.
  בקיצור, לא ליסמוך על חברות השמה, לפעמים הן פוגעות בסיכויים, כאשר אתה בא לחפש עבודה תפעל בכל המישורים, למד מהעבר (אם קיים) לסנן ולהתרחק מחברות השמה שאין בהם תועלת רק הצגה. השוק דינמי ואפילו לאחר שנה ניתן למצוא עבודה אם אתה בתחום רלוונטי ונדרש. אינך אשם שבחברה שעבדת ירדה הפעילות. ושחברות שאליהן פניתה בעבר רושמות אותך לעולמים כמוכר וידוע ולמתוייק בפח הקרוב. השתנו דברים רכשתה נסיון רב נוסף שאין לרבים. אצלי זה קיים בחברת אלאופ (למרות שחלפו 10 שנים, ועבדתי מאז בעשרות פרוייקטים צבאיים מעיבוד תמונה עד מזל"ט, אני מתוייק אצלם בפח הקרוב).
  אז יש להתעודד ולהמשיך הלאה יש חברות outsuorcing שדרכם אפשר לעבוד

  השבמחק
 12. דעתי בעניין, חברות השמה לא גובות כסף ממועמדים אך ההכנסות שלהן נשחקות בגלל התחרות הקשה וחוסר היחודיות של 90% ויותר.
  מרבית חברות ההשמה לא מסוגלות לראיין מקצועית אף אחד וכל מה שהן עושות זה סינון ראשוני ביותר.
  בשנה וחצי האחרונות החברות משלמות בין 80% עד 50% דמי השמה לעומת 120% עד 90% לפני כן, על כן חברות ההשמה חייבות להתייעל ומכאן כנראה הצורך לבחור מועמדים מוצלחים עם פוטנציאל גבוהה.

  היה והשיטה היתה משתנה והמועמדים היו משלמים לחברת השמה המצב היה שונה והיה ניתן לדרוש יחס אישי עבור המועמדים. אך מכיוון שבארץ הושרשה השיטה שהמעסיק הוא זה שמשלם רק דמי הצלחה אזיי חברות ההשמה מנסות לתמרן בין האילוצים השונים.
  אנימקווה שדעתי שופכת אור נוסף על המצב בשוק השמה

  השבמחק
 13. אם כך, נראה שחברות ההשמה מאבדות אט אט מהרלבנטיות, במיוחד לאור השימוש ההולך וגובר ברשתות חברתיות ואתרים ייעודיים.
  הצירוף של צורך כלכלי-עיסקי שמניח מראש התעלמות מחויבת המציאות הכלכלית ממועמדים, יחד עם הצורך של אותם מועמדים למצוא עבודה, יוצר ביקושים. ככל שהמענה לביקושים הללו יהיה יותר יעיל, כך פחות ופחות יזדקקו לשרותים של חברות ההשמה...

  השבמחק
 14. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק
 15. אהלן,
  אני רוצה להגיב לשאלות של EM...
  אז ככה, חברת השמה יודעת אם הופנית למעסיק מסויים על ידי כמה דרכים...:
  1. פשוט שואלים את המועמד/ת.
  2. שולחים למשרה ומקבלים תשובה שהמועמד/ת כבר במערכת.
  3. לפעמים לחברות גדולות יש מערכות אליהן לחברת ההשמה יש גישה. יש שם משתמש ויש סיסמא ולפני הפניית המועמד, המערכת מעדכנת אם הוא כבר במאגר או שלא.
  4. יש רכזי השמה שלפני שהם שולחים מועמדים ללקוח, הם פשוט מתקשרים אליו ובודקים אם המועמד/ת במערכת או לא.

  אגב, לידיעתך ברוב המקרים, מועמד נחשב הפניה של חברת השמה אם הוא לא הגיע בשום צורה אחרת למעסיק בחצי השנה האחרונה. זאת אומרת שבעולם ההשמה- הפניית מועמדים תיחשב הפניה של חברת ההשמה X רק במידה והיא הפנתה מועמד חדש או שהפנתה מועמד שהיה במאגר , אבל זה היה בתאריך קודם לחצי השנה האחרונה.

  אם כך, אתם מבינים שמאחורי הקלעים, יש לא מעט חוקים ואילוצים שמגבילים את חברות ההשמה והן חייבות לעבוד לפיהם. את החוקים הללו קובעים המעסיקים ולא חברות ההשמה...

  השבמחק
 16. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 17. עצה חשובה: תנהלו אתם את משלוח קורות החיים למניעת התנגשויות וזילות שוויכם.
  אני דורש כי כל הפנייה של חברת ההשמה תתואם מראש איתי, ובכך נמנע משלוח כפול ויותר לאותה חברה שמגייסת.

  משלוח כפול יוצר בחברה המגייסת תחושה שאתה בלחץ, מה שיכול להוריד בהצעת השכר.
  מעבר לכך כפי שהוצג, מעמדך בחברת ההשמה נשחק.

  יש חשיבות רבה שתנהלו מעקב כתוב על כל פנייה שנעשתה, בין אם ישירות ובין אם דרך חברת השמה.

  כמו שאומרים כולם: לחפש עבודה זו עבודה, ויש לעשותה מיקצועית...

  השבמחק
 18. במציאות הקיימת היום בעולם הגיוס, מעטות החברות אשר עוקבות בצורה מסודרת אחר קבלת קורות חיים של מועמדים, מקורות קורות החיים וכו. נכון שעל פניו רצוי מאוד לנהל נכון את תהליך חיפוש העבודה, חברת כח האדם אמורה לדווח למ היא שולחת את קורות החיים וכך למנוע כפילות שליחת קורות חיים לעאותה חברה ממקורות שונים וכו... אם רוצים היום למצוא עבודה כשהשוק לא פשוט, צריך גם לקחת סיכונים.
  רוב המשרות מופיעות כיום באינטרנט, אפשר להגיע לבד ולשוט בתהליך לבד. מגוון לוחות הדרושים מספק כלים רבים, נגישות ועוקף את חברות ההשמה שעד שהן זזות, חשבון הבנק קורס.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...