הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 28 בפברואר 2010

איך יודעים שהגיע הזמן לחפש עבודה?

אם לשמחתכם ולמזלכם לא פוטרתם במשבר האחרון באיזה גל קיצוצים, ואם אתם עובדים כרגע ואפילו שמחים בחלקכם, אז דווקא עבורכם נכתב הפוסט הזה.

כתבתי לאחרונה כל כך הרבה על ועבור מחפשי העבודה, שאני חשה שיש קבוצה שקיפחתי... והיא דווקא אלה שעובדים. הרי, חיפוש עבודה איננו מתבצע רק בגלל שלרוע מזלכם פוטרתם ובגלל שיש משבר כלכלי ובגלל שהחברה נסגרה. חיפוש מתבצע בזמנים טובים יותר גם בגלל שלל סיבות נוספות כמו מיצוי, רצון להתקדם מקצועית, רצון לשפר תנאים וכן הלאה.

במשך השנים נתקלתי בלא מעט מועמדים שעבדו שנים ארוכות באותו מקום עבודה. להבדיל ממחפשי העבודה בעלי קורות החיים הלא יציבים, אותם עובדים היו מאוד, מאוד, מאוד עקביים. עם דגש על ה"מאוד".
אז נכון, לפעמים, אנחנו נוטים להישאר באזור הנוחות שלנו ואם טוב לנו ונעים לנו אין לנו שום סיבה לחשוב בכלל על לקום וליצור שינוי. אבל, בפוסט הזה אני רוצה להראות ששום קיצוניות איננה טובה לקורות החיים שלכם. לא קפיצות מרובות מידי ממקום למקום וגם לא ותק רב מידי באותו מקום עבודה.

אותם מועמדים יציבים שנדרשו פתאום לחפש עבודה- אם בגלל שבאמת הרגישו מיצוי ואם בגלל שהם פתאום פוטרו באופן לא צפוי ממקום העבודה- נתקלו בקושי הרבה יותר עמוק משאר מחפשי העבודה. ולמה?

- בגלל שבמשך שנים הם לא חיפשו עבודה וכבר שכחו איך עושים זאת.
- בגלל שלאחר זמן ארוך כל כך תנאי השוק כבר לא היו מוכרים להם.
- בגלל ש...מה לעשות... רק איך לרכב על אופניים לא שוכחים...אבל איך לחפש עבודה, איך לכתוב קורות חיים, איך לעבור בהצלחה ראיונות- כל המיומנויות האלה מחלידות.
- בגלל שעצם היותם כל כך הרבה זמן מחוץ לשוק מחפשי העבודה, גרם לכך שלא היה להם מושג מהם טווחי השכר החדשים הנהוגים בשוק, לאיזה משרות יש ביקוש ולאילו לא וכו' וכו'...

מעבר לכל זה, כשאתם עובדים שנים ארוכות באותו מקום, אתם נחשפים כל הזמן לאותם המוצרים או המערכות, לאותה סביבה טכנולוגית, לאותן הבעיות, לאותם הלקוחות. רשת הקשרים שלכם היא מאוד מוגבלת, גם אם אתם עובדים בחברה לא קטנה, הטייטל שלכם לעיתים הינו פנימי לחלוטין ובחוץ אף אחד לא יבין בדיוק מה מהות התפקיד שביצעתם . ועוד ועוד השלכות.

נכון, אני יודעת, קשה לוותר על מקום עבודה קבוע וטוב, על קבוצת הקולגות שכבר התחברתם איתם והתרגלתם אליהם, ושהופכים את העבודה להרבה יותר כיפית, על וודאות, על ביטחון ועל העובדה שאינכם צריכים להוכיח את עצמכם בכל פעם מחדש.
אבל, אסור לשכוח במקביל לכל אלו את ההתפתחות המקצועית שלכם.

אז, מתי ואיך יודעים שהגיע הזמן לחפש עבודה?

התשובה שלי פשוטה- אם אתם עובדים כבר יותר מ 4-5 שנים באותו התפקיד ובאותה החברה, שאלו את עצמכם שאלה אחת: "האם עוד חצי שנה או שנה של עבודה באותה החברה יקדמו אותי לאנשהו? האם יועיל לי לקריירה/ לקורות החיים שלי להמשיך כאן בדיוק באותה הפוזיציה? האם יש כאן סיכוי לקידום מקצועי/טכנולוגי/ניהולי?

אם תענו לעצמכם- לא..., כדאי להתחיל לשקול חיפוש אחר תפקיד חדש.

3 תגובות:

 1. הי מאיה,
  רציתי לשאול משהו: עבדתי שלוש שנים בחברה גדולה והייתי מאוד מרוצה אבל נפלתי בגל הפיטורין האחרון.
  מהר מאוד מצאתי עבודה חדשה אבל מה לעשות זה לא הסתדר מכל מיני בחינות ועזבתי מיוזמתי אחרי חצי שנה.
  האם לכתוב את העבודה האחרונה (זו של החצי שנה) בקורות חיים או להתעלם ממנה (מצד אחד אני לא רוצה ליצור רושם של חוסר יציבות, אבל גם לא רוצה שיחשבו שהייתי ללא עבודה במשך שנה). תודה מראש.

  השבמחק
 2. היי דוד,
  אכן שאלה טובה. התשובה שלי פשוטה, אבל מתבססת רק על הנתונים שתיארת: בכל מקרה, כשתתראיין תצטרך לספר על התפקיד האחרון, הרי לא תוכל להסתיר וגם לא כדאי להסתיר שעבדת.
  אני תמיד ממליצה לא לשלוף שפנים מהכובע בעת הראיון- משמע, להיות שקוף וכנה כבר בקורות החיים. זה יחסוך כל מיני תחושות לא נעימות וכניסה לעמדת מגננה אם וכאשר ישאלו אותך למה לא כתבת על המקום האחרון ברזומה.
  אגב, אני מבינה שהתחלת לעבוד במקום האחרון ב 2009?ועבדת עד 2010? אם כן- זו הצורה לכתוב זאת בקורות החיים ומבלי לפרט חודשים. כך אנחנו מצניעים את העובדה שעבדת רק חצי שנה.
  ובלי קשר- יש לך רקע שמעיד על יציבות יחסית, עבדת 3 שנים באותו מקום... וכולם מודעים למצב השוק בתקופה האחרונה. יש הרבה פרמטרים שעובדים לטובתך במקרה הזה, כך שלא הייתי חוששת לציין את מקום העבודה האחרון ברזומה.
  ולפני סיום, נקודה שלא ציינת- האם התפקיד האחרון היה דומה לזה שביצעת 3 שנים? באותו התחום? כי זו נקודה חשובה...

  השבמחק
 3. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...