הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 7 במרץ 2010

ללמוד או לא ללמוד? זו השאלה!

לאחרונה, תוך כדי מפגשיי עם מחפשי עבודה, עולה במהלך השיחה שאלה קבועה: "האם כדאי לי ללמוד משהו אחר?".
אז נכון, כולנו יודעים שללמוד זה טוב. תמיד טוב... אבל, איך יודעים אם כדאי לעשות את זה?

התשובה שלי היא: זה תלוי!

אז איך יודעים אם כדאי להרשם לקורס מסוים או לא?

בואו ניקח את הדוגמא הבאה- חזי הוא מנהל פרוייקטים בכיר בעל 17 שנות נסיון בתחום. לאחרונה, החברה בה הוא עבד עשתה 2 סבבי קיצוצים ובשני הוא פוטר. עד היום לא היתה לו שום בעיה למצוא עבודה. לחזי יש הרבה מאוד קשרים ודרכם הוא תמיד הצליח למצוא עבודה. ובקלות אפילו. הבעיה היא שהמצב כיום הוא שונה. חזי מחפש עבודה כבר מספר חודשים, שולח קורות חיים ללא מעט מקומות עבודה ו... כלום לא קורה! עד היום לא נקבע לו אף לא ראיון עבודה אחד. חזי מתחיל לדאוג. "מה יהיה?" הוא חושב לעצמו "אולי כדאי לי להתחיל לחשוב על הסבה מקצועית??". הוא מתחיל לבדוק באינטרנט איזה קורסים קיימים, ומוצא קורס שיכול לענין אותו- פיתוח אתרים לאינטרנט. הוא מחליט להרשם לקורס שעולה... נו, אתם כבר יכולים לתאר לעצמכם כמה... הוא סוף סוף חש מעודד ואפילו שמח, כמה נחמד ללמוד מקצוע חדש! בטח לאחר הקורס יהיה לו הרבה יותר קל למצוא עבודה!

האומנם??

אז זהו, זה לא כזה פשוט.

אתם בטח זוכרים את ההרגשה שהיתה לכם בתחילת הקריירה. סיימתם ללמוד ויצאתם לחפש עבודה. מה שמעתם מכל עבר? תודה על משלוח קורות החיים, אבל, אנחנו מחפשים כרגע מועמדים עם נסיון... אם תיפתח משרה זוטרה לעובד/ת מתחיל/ה , נשמח לעדכן אותך.

וכן, כולנו הצלחנו בסוף למצוא את המשרה המיוחלת גם ללא נסיון. אבל, זה לא היה קל ולא קצר. זה לקח זמן!
מצד שני, היינו "טאבולה ראסה", היינו מוכנים להתחיל לעבוד בכל שכר, העיקר לעבוד. הבנו שהמשרה הראשונה לא בהכרח תהיה משרת החלומות, אבל, כן תהיה המקפצה. וכך גם המעסיקים ראו אותנו- עובדים מתחילים שיעשו הכל בכדי להוכיח את עצמם וכל זה- בשכר התחלתי נמוך.

אבל, כעובדים מנוסים בעלי 7-10 שנות נסיון, או אפילו יותר, האם גם אז התפיסה היא אותה תפיסה?

אז לא. אני טוענת שלא! המעסיקים לא יראו אתכם באור הזה, אם כמנוסים עשיתם קורס הסבה ותנסו לפנות למשרות של מתחילים בתחום אותו למדתם.

אם אותו חזי מהדוגמא למעלה יעבור את הקורס, הוא יתחרה על אותן משרות יחד עם מועמדים חסרי נסיון, או מתחילים יותר שמוכנים לעבוד בשכר התחלתי נמוך. מעבר לזה, 17 שנות הנסיון שלו כמנהל פרוייקטים (ומנהל צוות עובדים) יקשו עליו מאוד להציג עצמו למשרות שמיועדות למתחילים. ועוד יותר מזה, צחי מנסה להיכנס לתחום חדש לגמרי עבורו. הוא לא היה תוכניתן עד היום, וייתכן שהוא מתחרה על אותן משרות במועמדים שיש להם רקע בפיתוח, משמע, שהם מתאימים יותר.

אז מה הטיפ שלי להפעם?

ללמוד זה טוב. זה תמיד טוב! אם אתם יושבים בבית וחשים שנמאס, רוצים להשקיע בעצמכם, מעונינים להכיר אנשים, לצאת קצת מהבית, להרחיב אופקים ומוכנים להשקיע סכום לא קטן בכדי לעשות זאת- אני איתכם- לכו ללמוד, זה בוודאות יתן הרגשה טובה ועוד ידע.
אם אתם מומחים בפיתוח לאינטרנט ושומעים על קורס בכלי פיתוח חדש שהיכרות איתו תיתן לכם עוד כמה נקודות לטובתכם בחיפוש העבודה- לכו ללמוד. להעשיר את הידע בתחום ההתמחות שלכם בטכנולוגיות חדישות זה תמיד טוב!

אבל, אם אתם חושבים שהקורס הזה שתעברו הוא הפתרון להכל, שבזכותו תוכלו למצוא עבודה חדשה בתחום חדש, ושבזכותו קורות החיים שלכם יהיו הרבה יותר אטרקטיביים. בנקודה הזו אני חייבת לעצור ולהחזיר אתכם למציאות.
הסיכוי שזה יקרה נמוך מאוד, מאוד! כך שאם יש לכם משהו טוב יותר לעשות עם הכסף, תחשבו שוב...

14 תגובות:

 1. מהפוסט ניתן להבין איך לא עושים הסבה מקצועית, ובסופו נשאלת השאלה אצל הקורא: איך כן?

  השבמחק
 2. לא בדיוק. ניתן להבין מהפוסט שלא תמיד כדאי לשלם הרבה מאוד כסף בכדי ללמוד מכיוון שלא תמיד אפשרי בפועל לבצע אחרי כן הסבה מקצועית.
  יש לבדוק כל מקרה לגופו. יש מקרים, כמו זה שציינתי, שקורס מסויים יכול לשדרג את הידע וגם את קורות החיים. מצד שני, יש מקרים, בהם אסור לסמוך רק על קורס כאמצעי יחיד לשינוי... כי זה לא מציאותי.
  איך כן לבצע הסבה? התשובה ארוכה מידי, ושוב, מאוד מתבססת על איזה נסיון קיים כבר, איזה שינוי רוצים לעשות וכו'...

  השבמחק
 3. מאיה - כל זה טוב ויפה ואפילו מאוד הגיוני. אולם, בואי ניקח את חזי כדוגמא יותר ספציפית. הוא מנהל פרויקטים ואין לו הכשרה טכנולוגית מיוחדת. אפילו אם היתה לו כזו, היא מאוד לא מעודכנת כרגע משום שהרבה שנים הוא ניהל פרויקטים. מה עושה אדם כזה מבחינת לימוד פרקטי? תני לי דוגמא, בבקשה, של מה אדם כזה צריך ללמוד כדי שיוכל להשיג עבודה?

  השבמחק
 4. היי
  האמת , הייתה לי אותה שאלה לפני כמה חודשים . עם תואר ראשון בהנדסת חשמל/אלקרוניקה(בוגר 2006) לא יצא לי אף פעם לעבוד בתחום שלי , עבדתי בתחום ה IT למשך 5 שנים . כאשר החברה בה עבדתי נסגרה , חיפשתי וחיפשתי עבודה ולא מצאתי כלום ואז החלטתי ללכת ללמוד קורס FPGA לפני חצי שנה שסיימתי אותו בתחילת ינאור 2010. מאחר וסיימתי את התואר ב 2006 ולא עבדתי בתחום מאז , הלכתי על קורס בשביל לתת PUSH לקו"ח . נכון לעכשיו , זה לא רק שזה לא עזר ,זה אפילו מקשה עליי למצוא עבודות אחרות אז במקרה שלי , זה לא היה צעד חכם לעשות .

  השבמחק
 5. שוב, הנקודה שלי היא : לא לעשות קורס סתם, גם אם מבטיחים לכם עולם ומלואו. קורסים הם ענין יקר. מצוין ללמוד, מצויין להשתדרג, מצוין לחזור על חומר, לשמור את היד על הדופק וכו' וכו'. אבל, צריך לחשוב טוב מה מטרת הלימודים. אם המטרה היא למצוא עבודה , חובה לבדוק טוב טוב לפני כן אם הקורס הנבחר נתפס במקומות העבודה כבעל תוקף, ואם על בסיס הקורס הזה יפתחו אופציות נוספות לעבודה. יש מקרים רבים מאוד שהתשובה היא לא. אנשים משלמים במיטב כספם, משקיעים זמן ובסוף... מגלים שלקורס שעשו אין שום השפעה על תהליך חיפוש העבודה שלהם.
  אני חוזרת על מה שכתבתי בתגובה הקודמת שלי ובפוסט- יש קורסים נפלאים שיכולים בהחלט לעשות טוב לרזומה שלכם. אבל, מצד שני, יש הרבה קורסים שזה שתעברו אותם, לא מבטיח מציאת עבודה, בין היתר בגלל הרקע הספציפי שלכם. אז... שלא יעבדו עליכם :)

  השבמחק
 6. אני בעד חיזוק התחום שאדם מנוסה בו ואוהב אותו.

  אם אדם הוא תוכניתן שילך על קורסים בפיתוח כי את הרקע כבר יש לו, הוא רק בא ומוסיף לעצמו נקודות זכות.

  אני לא בעד הסבה מקצועית ובטח שלא לאחר כל כך הרבה שנים - זה מיותר וחסר תועלת לדעתי.

  יאיר

  השבמחק
 7. מאיה , יש עוד נקודה שצריך לעולת , יש גם אלמנט של עיתוי , כי סתם לדוגמא , כיום , יש תחומים שיש הבם ביקוש ( כגון FPGA , ) אך במצב השוק כרגע , צריכם אנשים עם הרבה ניסיון בתחום הזה ! לכן אני אומר , כאשר השוק רווי באנשים עם הרבה ניסיון , קורס הוא לא התשובה , אני מגלה את זה בדרך הקשה , מניסיון ....

  השבמחק
 8. תודה על הפוסט היפה, הענייני, מאיר העיניים, והמדוייק

  השבמחק
 9. ארצה לענות דווקא לפוסט של sebastian. כאשר מנהל פרוייקט רוצה להמשיך ולהתפתח בלימודים יש לו כמה אפשרויות.
  1. הרבה מאד מנהלי פרוייקטים הגיעול לתפקיד זה ללא הכשרה אלא בהתקדמות טבעית בחברה שהם עבדו (לדוגמא, מפתח שעבר לניהול פרוייקטים)ולכן, יש אפשרות לקחת קורס על ניהול פרוייקטים באוניברסיטה
  2. אפשרות לעבור לנהל פרוייקטים בתחום אחר. לדוגמא, קלינטק - ולקחת קורס שקשור לקלינטק

  בהצלחה

  גל

  השבמחק
 10. מתוך הפרופיל של מאיה (למטה), אם אתם רוצים תשובות קונקרטיות לכם - לכו לפגישת ייעוץץ לא מאיה?

  ליעוץ אישי בנושאים הקשורים ל:
  כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
  חיפוש עבודה בדרכים יצירתיות
  שימוש ברשתות חברתיות
  איך לעבור בהצלחה ראיונות עבודה
  פניה נכונה למשרות הנכונות
  משא ומתן על חוזים והצעות שכר

  השבמחק
 11. היי גשם,
  בבלוג אני כותבת על נושאים כלליים שיכולים לענין באופן כללי מחפשי עבודה.
  לגבי היעוץ האישי שאני נותנת- כן, ביעוץ אישי כשמו כן הוא... מדברים על המצב הספציפי של הנועץ, שכמובן תלוי ברקע שלו, בנסיון, במקום הוא נמצא כרגע וכו'...

  השבמחק
 12. היי מאיה! אני שוקלת לעשות הסבת אקדמאים להוראה ורציתי לשאול את דעתך בענין. יש לי תואר ראשון בספרות אנגלית ועד עכשיו עבדתי בהייטק...

  השבמחק
 13. בהתייחס למאמר וגם למה שכתב גל - נושא ההכשרות המקצועיות הוא תלוי בגורמים רבים, אולם קלינטק הוא תחום שרבים רואים בו כקרש הצלה לקריירה שניה. רבים מהמשתלבים בתחום הם בני 40+ ו-50+ בשונה מעולם ההייטק. הכשרות מקצועיות בתחום ניתן למצוא במטריקס גרינטק קולג'- http://greentechcollege.co.il

  השבמחק
 14. בהתייחס למאמר וגם למה שכתב גל - נושא ההכשרות המקצועיות הוא תלוי בגורמים רבים, אולם קלינטק הוא תחום שרבים רואים בו כקרש הצלה לקריירה שניה. רבים מהמשתלבים בתחום הם בני 40+ ו-50+ בשונה מעולם ההייטק. הכשרות מקצועיות בתחום ניתן למצוא במכללת מטריקס גרינטק קולג'

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...