הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 18 ביולי 2010

על הקשר שבין חיפוש עבודה ו...כספומט


קבלו ויז'ואל: שנות השמונים, כולנו שותים זיפ והמשקה מוכן, מאזינים ל 30 בצל ברשת גימל וקוראים מעריב לנוער. במקביל הבנקים מכריזים על המצאה חדשה: הכספומט. המצאה מדהימה! אך אליה וקוץ בה, הצעירים מתלהבים אבל הסבתות של רובנו ממשיכות לעמוד בתור בשביל למשוך 100 שקל מהחשבון. למה? כי "מה קרה לכם? השתגעתם? כרטיס פלסטיק שמכניסים אותו לשקע בקיר וממנו יוצא אח"כ כסף? שטויות! תנו לי לעמוד בתור כמו שאר האנשים הנורמלים ותעזבו אותי בשקט!"

מזכיר לכם משהו? אם לא, סבתא שלכם היתה מאוד, מאוד מודרנית!

ולכבוד מה הנוסטלגיה?
המשיכו לקרוא, תיכף יגיע ההסבר...

ברור כבר לכל מחפש/ת עבודה שאופן החיפוש היום שונה לחלוטין מלפני מספר שנים. יותר מזה, הוא אפילו שונה מחיפוש העבודה לפני כשנה. איך זה מתבטא? במגוון רחב יותר של אופני חיפוש, בכמות גדולה יותר של מקורות מידע, באפשרות להשתמש בדרכים הרבה יותר יצירתיות ובעושר רב יותר של כלים שניתן להשתמש בהם.

כל אלה מעלים באופן ישיר את כמות השעות שיש להשקיע בכדי לחפש היום עבודה וגם... את הבלבול. הפתגם מרוב עצים לא רואים את היער מעולם לא היה נכון יותר.

כל זה מחזיר אותי למשל הכספומט. הויז'ן הזה של הסבתא החמודה העומדת בתור עולה לי לא מעט פעמים בחודשים האחרונים, כשנושא הרשתות החברתיות עולה בשיחה ודווקא במפגשים שלי עם אנשים טכנולוגים, רובם אנשי היי-טק.
עכשיו, אל תבינו אותי לא נכון. רבים ממחפשי העבודה שאני נפגשת עמם הם חיות רשת לא קטנות, אבל אצל חלקם כל זה טוב ויפה עד קו גבול אחד- לרשתות חברתיות הם לא נכנסים! ההפתעה הגדולה שלי היא לגבי מספר האנשים שחוששים מהמדיה הזו כל כך עד שהינם מדירים את רגליהם ממנה כאילו מאש.

הנימוקים שלהם מגוונים, כמובן, ונעים על מנעד הסגנונות החל מ"אני איש פרטי שהפרטיות האישית חשובה לו" דרך "אין לי מושג מה עושים שם" ועד "מה פתאום? הרי ככה גונבים זהויות של אנשים. אני ממש לא צריך שמישהו יסתנן לארה"ב עם דרכון מזוייף שעליו כל הפרטים והתמונה שלי!"

אז, רבותיי, הנה החדשות (הישנות) ועיקרן תחילה: חיפוש עבודה כיום ללא שימוש ברשתות החברתיות כבר איננו רלבנטי! זירת חיפוש העבודה היום היא הרבה, הרבה יותר מורכבת ומבוזרת. וחלקה הגדול עבר לרשתות החברתיות המאפשרות (בינתיים) למעסיקים לפרסם משרות ללא הגבלה וללא תשלום, כמו גם קשר ישיר למאגרי נתונים ענקיים של מחפשי עבודה אקטיבים ומועמדים פוטנציאלים פאסיבים.

אם הייתם כרגע מעסיק המחפש עובדים, לא הייתם קופצים בשמחה על האמצעי החינמי הזה לגיוס עובדים? בטח שכן!

איך עושים את זה נכון? איך משתמשים ברשתות החברתיות לחיפוש עבודה? איך ממתגים את עצמכם נכון ונמנעים מטעויות ואיך ניתן להשתמש בכל הכלים החדשים האלה באופן יצירתי?
על כל אלה נוכל לדבר בפגישת יעוץ אישית. מוזמנים לפנות לקבלת פרטים נוספים: maya.bouhnik@gmail.com

9 תגובות:

 1. אם את נתקלת במועמדים פוטנציאלים ששומרים על פרטיותם או שבאמת לא רואים סיבה לבזבז את זמנם בחלל הריק שנקרא "רשתות חברתיות", אז אולי גם המעסיקים צריכים ללמוד את הקהל הזה ולמצא אותם ברשתות החברתיות שלהם (ללא מרכאות הפעם), וכן, גם להמשיך לגייס בדרך ה"ישנה" והטובה.

  השבמחק
 2. אבל, שאלתי היא: למה ללכת אחורה במקום להתקדם קדימה? ולמה לא לנצל כלים חדשים בעקבות התפתחות טכנולוגית? אגב, גיוס באמצעות רשתות חברתיות פיזיות ואמיתיות מתבצע כל הזמן בשיטת חבר מביא חבר ברוב החברות...

  השבמחק
 3. לעניות דעתי את לא מבינה את אמיר, את גם מטעה ברבים עם הגישה שלך

  גם כל נושא של אבטחת מידע עבורך כנראה זה כמו שקדי מרק.

  בהצלחה

  השבמחק
 4. אנונימי יקר: אם כך, אשמח להסברך.

  השבמחק
 5. אחד שמבין באבטחת מידע20 ביולי 2010 בשעה 11:28

  מה זה כל הקשקושים האלה על אבטחת מידע?
  זה לא בנק ששומרים בו את הכספים שלנו.

  מאיה - לעניות דעתי, כוונת המשורר היא להבין איך לשמור עדיין על פרטיות המשתמש גם בתהליך חיפוש העבודה ברשתות חברתיות.
  יש הרבה אנשים שלא יודעים מה ההגדרות האפשריות, מה רואים החברים שלהם ומה רואה כל העולם. אך מצד שני גם רוצים שידעו למצוא אותם, אם צריך.
  אולי אפילו כדאי לכתוב על זה פוסט נפרד.

  השבמחק
 6. לחלוטין מסכימה עם אמיר.
  צריכה להיות הפרדה בין חיים מקצועיים לפרטיים.
  אין מקום למעסיק פוטנציאלי מתחום ההיי-טק לחפש עובד עפ"י כישורים (וקישורים) חברתיים ברשת חברתית כמו פייסבוק, זה לא רלוונטי לעבודה שאינה בתחום חברתי כמו יחסי-ציבור.
  מה הם מצפים לראות שם חוץ מתמונות פרטיות? אם על זה הם מסננים מועמדים לראיונות זה עצוב מאוד.

  השבמחק
 7. מה שלא הבנת הוא פשוט - לא כולם רוצים שמה שהם עושים בחיים הפרטיים ישפיע על מעסיקים פוטנציאליים. התמונות של הטיול האחרון שבו השתכרתי לא צריכות לעניין את המעסיק שלי.
  מידע זה כח וכל פיסת מידע "בלתי
  רלוונטית" עלולה להיות רלוונטית אח"כ.
  רשתות חברתיות זה בלוף ובזבוז זמן משווע. לחלקנו יש חיים את יודעת.
   

  השבמחק
 8. כמה נושאים הועלו כאן יחד:
  1. נושא אבטחת מידע: בכל הרשתות יש הגדרות פרטיות, ברגע שתעדכן אותן תוכל לשלוט על המידע. מעסיק פוטנציאלי לא יראה שום תמונה שלך, אם ככה תגדיר את זה, הוא גם לא יראה עדכונים, ושום מידע אחר שלא תרצה שיראו. כנס להגדרות הפרטיות ועדכן אותן בהתאם לרמת החשיפה שאתה מעוניין או לא מעוניין בה.
  2. יש מגוון רשתות שניתן להשתמש בהן לחיפוש עבודה ולא רק פייסבוק...
  3. לא אנחנו מחליטים אם למעסיקים יש או אין מקום לחפש עובדים ברשת. זה כבר נעשה, אם נרצה בכך או לא, ואם נחשוב שזה נכון או לא. השאלה היא רק: האם נהיה שם גם, יחד איתם, או שנחליט שלא... אבל, אם תחליטו שלא, אתם חייבים לקחת בחשבון את המועמדים האחרים , המתחרים שלכם על אותן המשרות. אם הם כן יהיו שם ואתם לא...כאן נוצרת כבר בעיה. האם הבעיה הזו תגרום לכם לשנות את דעתכם? העצה שלי היא - כן, כדאי להתקדם עם הזמן, ולהשתמש ברשתות כמאגר ענק של מידע שיועיל לכם בחיפוש העבודה. מי שלא מעונין- זכותו... אבל עליו להבין שזה מצמצם את כמות המשרות אליהן הוא נחשף, וגם מוותר על אמצעי מעולה לחיפוש עבודה שניתן להשתמש בו בכל מיני שיטות.
  4. אני מניחה שלפחות לחלק מ 500 מיליוני משתמשי הפייסבוק יש חיים. שימוש ברשתות ככלי לחיפוש עבודה איננו הופך את המשתמשים לחסרי חיים. הוא רק פותח למועמדים אפיקים חדשים ונותן כלים חדשים לחיפוש. אני מציעה בחום- קודם לנסות ולהתנסות ורק אחרי זה לפסול. וכמובן ההתנסות יכולה להיות תוך שמירה על מקסימום הפרטיות שהרשתות מאפשרות.

  השבמחק
 9. אני מסכימה עם מאיה, דרך הרשתות החברתיות אפשר להגיע לעיתים למנהלים רלונטיים בחברות רלוונטיות לתפקיד אותו מחפש המועמד. באותו אופן כך גם עושים המגייסים. בתור מחפשת עבודה פעילה וכמי שמגיעה מתחום משאבי האנוש אני רואה את שני הצדדים.
  אני מסכימה שהפייסבוק לא תמיד תורם לחיפוש עבודה ויותר משרת את החיים הפרטיים. אבל רשת כמו לינקדאין בהחלט שומרת על כרטיס מקצועי נטו ואפשר להשתמש בה בצורה יעילה.
  בהצלחה לי ולכל המחפשים

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...