הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 3 באוקטובר 2010

המלך הוא....עירום!!!

בשנה האחרונה אני מבקרת קבועה ברשתות חברתיות, בקהילות ובפורומים. כולם בתחום חיפוש העבודה. כתבתי לא מעט ואני ממשיכה לכתוב על כל הקשור לתהליכי חיפוש עבודה ואני פוגשת אתכם, מחפשי העבודה, בפגישות של אחד על אחד. אחרי כל זה, מי כמוני יודעת עד כמה זה נושא לא קל.

ובאמת, למי נעים להגיע לעוד ראיון עבודה ולדקלם כמו תוכי שוב ושוב את אותן התשובות? למי קל לקבל דחיה? למי קל להשקיע זמן בשליחת קורות חיים ולא לקבל אף תגובה?

התשובה ברורה כשמש... לאף אחד זה לא נעים. ועוד יותר לא נעים לחפש עבודה כשלא עובדים וברקע יש חשש ודאגות כלכליות.

אני כותבת את הפוסט הזה מתוך מחשבות שצצו אצלי לאחר קריאת מספר תגובות באחד מהפורומים לחיפוש עבודה. אני עוקבת כבר זמן מה, בענין רב, אחר ההודעות בפורום הזה וחשה את התסכול העז שצורח שם מבין המילים. נאמרים שם דברים קשים על חברות השמה ועל חברות מגייסות ועל אתרי דרושים ועל ראיונות עבודה ומה לא? ואני מבינה את המקור של כל זה.

זוכרים את הסיפור על הילד הקטן, שמרוב שהיה כל כך תמים וכנה, היה היחיד שציין את העובדה עליה אף אחד מתושבי הממלכה לא העיז לדבר...? שהמלך הוא בעצם: עירום!

מה הקשר? טוב, הקשר הוא שאני מנסה כל הזמן גם בתגובות שלי בפורומים וגם בבלוג הזה לשקף מציאות. להראות לכם איפה המלך, מה הוא עושה וגם שהוא...כן...עירום.
זה לא אומר שאני מסכימה עם הדברים כפי שהם מתנהלים, זה גם לא אומר שאני נגד. זה מציין מצב, מראה איך הדברים נראים מהצד השני. אני חושבת שלהבין את המציאות זו דרך להתמודד איתה, גם אם בלתי אפשרי לשנות אותה. וזו המטרה הקבועה שלי. להראות, לפשט ולשקף מציאות ועל ידי זה להקל על תהליך חיפוש העבודה.

אז הנה 3 עובדות על חיפוש עבודה שלא נעים לדבר עליהן, אבל, חייבים להיות מודעים להן:

1. אין דבר כזה תבנית נכונה לכתיבת קורות חיים. מי שטוען שיש- טועה ומטעה ובגדול!
למה? מפני שכמו שאין שני עובדים שעברו בדיוק את אותו המסלול בקריירה שלהם, כך אין תבנית אחת של קורות חיים שיכולה להתאים לכולם.
אז כן, יש חוקים לכתיבת קורות חיים, יש נכון ולא נכון, יש שגיאות שלא כדאי לעשות וכו' וכו'. אבל לבנות תבנית אחת של קורות חיים שאמורה להתאים לכל סוגי התפקידים, הנסיון, התחומים ודרגות הבכירות- ממש, ממש לא! להוריד תבנית כזו מהאינטרנט ולהרגיש בטוחים שהיא הכי מתאימה עבורכם? גם לא...
אז מה כן? לבנות את קורות החיים באופן שהכי מתאים למצב המסויים של המועמד/ת- לאורך תקופת הנסיון ולדרגת הבכירות, למשרה שמעוניינים להשיג, לתחום הנסיון ולבעיות הספציפיות של המחפש/ת (למשל פערים ו"חורים שחורים", חוסר בהשכלה, שינויי קריירה, תקופות עבודה קצרות מידי לכל אורך הרזומה וכן הלאה). תבנית שתתאים מצויין למועמד אחד, לא בהכרח תתאים לאחר...

2. בכל חיפוש עבודה שהוא- אין דבר כזה דיסקרטיות מלאה. ומי שמבטיח לכם- מטעה...!
אתם עובדים ומחליטים לחפש עבודה? קחו בחשבון שגם אם יבטיחו לכם, וגם את תנסו לשלוט כמה שיותר על החיפוש, עדיין לא תהיה לכם שליטה מלאה ולא תהיו בטוחים במאת האחוזים שהחיפוש נשאר דיסקרטי. ולמה? כי זו מדינה קטנה. פשוטו כמשמעו. כי מישהו תמיד מכיר מישהי שמכירה אתכם. כל זה נכון עוד יותר אם אתם עובדים בשוק ספציפי כמו שוק ההיי-טק. אני בטוחה שאם מישהו יעשה על זה מחקר, יתגלה עד כמה כמעט כולם מקושרים בשוק הזה אלה לאלה דרך מוסדות הלימודים או הצבא או מקומות העבודה.

3. נותנים ממליצים וחושבים שיפנו רק אליהם? לא... קחו בחשבון שעלולים לפנות דווקא למישהו אחר בחברה ולא דווקא לממליצים שנתתם...
טוב, אז הנקודה הזו קשורה, כמובן, לזו הקודמת. מכיוון ששוק העבודה קטן, לא קשה להפעיל כמה קשרים ולברר על מועמדים מבלי ידיעתם. לא נעים? זה בטוח! אבל, זה עלול לקרות.
למה, אגב, זה קורה? ההנחה היא שהמלצה "אוף דה רקורד" תהיה אובייקטיבית ונכונה יותר.
מה אפשר לעשות נגד זה? לצערי, לא הרבה חוץ מלשמור על כמה שיותר קשרים טובים במקומות העבודה שלכם.
אז נכון, בכלל לא נעים לגלות שהמלך הוא עירום. אבל, אולי דווקא הגילוי הוא שיגרום לו, סוף סוף, ללבוש משהו... :)

6 תגובות:

 1. היי מאיה מה שלומך? אני מאד אוהב מעריך ומפרגן לכל מה שאת כותבת ועושה יחד עם זאת חשוב מאד לצעוק זעקה נוספת אפילו " צרחה " אפליית מבוגרים ! לא מובן לא הגיוני אבל לצערי הרב עובדה קיימת . ברמה האישית אני יודע היטב להתמודד אך לצערי הרב רבים לא. חומר למחשבה ממעריץ של מאיה
  לילה טוב
  אמיתי

  השבמחק
 2. מאיה, כרגיל את כותבת בצורה בהירה, חדה, ממוקדת וללא מייקאפ.
  אני יכול להעיד שאכן נתקלתי בתופעות הללו. כפי שציינת חשוב תמיד לסיים ברוח טובה ומקצועית וכך גם תהיה חוות הדעת ה"אוף רקורדית".

  השבמחק
 3. ולא נותר לי אלה להצטרף לאמיתי,

  45 זה ה 20 החדש של העולם העסקי !

  מעסיקים, אתם באמת לא מבינים מה הערך המוסף לטווח ארוך של עובד מנוסה לארגון שלכם ?!

  השבמחק
 4. 1. מסכים, ואוסיף כי קורות חיים הם הברושור למכירתך, ועליהם להכתב בדרך הטובה ביותר לקדם את המכירה, וכמו שאין תבנית פרסום אחידה לסחורות שונות, אין מתקונת אחידה לקו"ח, אך יש כללים:
  * הבלט את המועיל והצנע את המפריע.
  * קצר, ענייני ומושך קריאה.
  * ללא פרטים מיותרים, אין זה שאלון כ"א.

  2. מסכים.

  3. מסכים, ואוסיף כי פנייה לאדם שאינו ברשימת הממליצים לא מוסיפה אובייקטיביות אלא אקראיות לדעה הנאמרת - לתשומת לב המגייסים: אינך יודע מהי מערכת היחסים בתוך האירגון, ומה עומד מאחרי מה שנאמר לך...

  השבמחק
 5. האמת שיש כזה דבר דיסקרטיות מלאה אבל הפוכה יש מודעות ששם המעסיק חסוי מעניין שמודעות של חברות בטחוניות תעשיה צבאית, תעשייה אווירית, אלביט הם לא מפחדים לכתוב את השם שלהם ואת המשרה.
  אומרים לברר על החברה אבל כיצד ניתן לברר שחלק מהחברות מפרסמות מייל לשליחת קורות חיים של GMAIL.

  השבמחק
 6. לנפתלי, אם חברה מעוניינת להישאר אנונימית, אין הרבה מה לעשות חוץ מלהחליט אם הסיכון שבפניה אליהם שווה את זה או שלא...

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...