הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 31 באוקטובר 2010

טיפ השבוע לחיפוש עבודה: על ניסוי, טעיה ותהייה

בכל תחום בחיים- לכל אחד האסטרטגיה שלו...: יש שיוזמים ויש שמגיבים. יש שזורמים ויש שעוצרים. יש שההגיון מנחה אותם ואחרים שדווקא הרגש. יש אקטיביים ויש פאסיביים.

יש שמעדיפים ללכת על בטוח. לחפש את המושלם, את האידאל... ולא מוכנים להתפשר, או אפילו לשמוע על פחות מזה. הם יפנו רק למה שבוודאות יצליחו בו, למה שמלכתחילה יתאים לתבניות התפיסה שלהם.

אחרים יהיו קצת יותר נועזים, יקחו סיכונים, ינסו ויתנסו כי "מי יודע מה יקרה?" ו"אולי יצא מזה משהו?"

איך זה קשור לחיפוש עבודה?

מי שעוקב אחרי כאן בבלוג יכול כבר לענות שאצלי הכל קשור לחיפוש עבודה- משחק טניס, כספומט או ספה אדומה... :-).

אז הנה הקשר:

במשך שנות עבודתי בתחום ההשמה נתקלתי בשני סוגים של מועמדים (לא, זה לא ממש נכון...כשעובדים עם אנשים נתקלים בה-מ-ו-ן סוגים של אנשים. אבל, בנוגע לסוגיה שתיכף אעלה- נתקלתי בשניים):
- אלה שמנסים.
- אלה שלא.
והנה ההסבר: היו המועמדים שמצאתי עבורם משרה מדהימה, אך שלא היתה מהסוג שחשבו עליה כשהחלו לחפש עבודה. היא היתה במיקום קצת שונה מאיזורי החיפוש הרצויים, או בסוג חברה שלא ממש התאימה להעדפות החיפוש. לפעמים תנאי השכר היו שונים מידי או החברה קטנה מידי או גדולה מידי...בקיצור, משרה אולי מדהימה...אבל, לא עבורם!
היו מועמדים, שלמרות השוני בין המצוי לבין הרצוי, הסכימו לגשת לראיון. היו אחרים שלא היו מוכנים לשמוע...

אני לא אשכח את המקרה שבו הצעתי לתוכניתן GIS שעבד הרבה עם בסיס הנתונים SYBASE משרה כ DBA SYBASE. נכון, הוא ממש לא חשב על שינוי, אך הוא הסכים ללכת לראיון.
נחשו מה קרה? נכון! הוא התקבל למשרה ומאז התקדם לתפקידי DBA ORACLE ו DBA SQL SERVER בכירים!
מה היה קורה אם הוא היה מתנגד ומתעקש לחפש בתחום נסיונו? אפשר רק לתהות...

אז זה הטיפ שלי השבוע: מחפשים עבודה? שימרו על גמישות מחשבתית, התנסו ונסו. אם מציעים לכם לגשת לראיון עבודה לתפקיד שאתם לא ממש בטוחים שהוא תפקיד חייכם, גשו לראיון למרות זאת, כי:

1. לפעמים מה שכתוב בתיאור המשרה חלקי ולא ברור מספיק. לפעמים חסר מידע, לפעמים בקריאת המשרה תגלו שמופיעים רק הכישורים והנסיון הנדרשים ואין שום אינפורמציה לגבי המטלות והאחריות בתפקיד. לפעמים נוצר רושם כלשהו שבראיון עבודה תגלו שהוא לא מדוייק. ושהתפקיד הוא הרבה יותר מענין/בכיר/מאתגר ממה שנראה על פי תיאור המשרה...

2. לפעמים אין טוב כמראה עיניים. מה שנראה בתיאור המשרה כתפקיד מדהים, יראה שונה לחלוטין כשתגיעו לראיון ותגלו שהתיאור היה יפה יותר מהמציאות, שהמשרד מוזנח או כשבטוח שמי שאמור להיות המנהל הישיר שלכם הוא ממש לא אחד שיכולה להיות לכם כימיה איתו. ולהיפך, מה שנראה על פניו לא משהו בכלל, יראה אחרת כשתגיעו למשרדי החברה, תחושו את האווירה במקום, תכירו את המנהל/ת הישיר/ה וכן הלאה...

3. לפעמים בכדי לגלות מה הכי מתאים עבורכם, צריך לדעת גם מה לא מתאים. לא תמיד אנחנו יודעים בוודאות מה אנחנו בעצם מחפשים. לפעמים צריך להתנסות וללמוד מתהליך החיפוש עצמו מה מתאים לנו ומה לא. מה עושה לנו את זה בתפקיד ומה ממש לא. לגלות מה לא מתאים, הוא חלק מהתהליך של למצוא מה כן...

4. לא כל מחפשי העבודה הם מומחים באיך לעבור ראיונות בהצלחה. לפעמים מאוד, מאוד כדאי "להתאמן" על איך לעבור ראיונות עבודה דווקא באמצעות ראיונות לתפקידים שהם "ליד" ולא "בדיוק". כשתוזמנו סוף, סוף לראיון לתפקיד המדהים שתמיד רציתם, תגיעו מנוסים ומשופשפים יותר ברזי ההצלחה בראיונות עבודה.

5. לפעמים יש הפתעות בחיים. מי יודע? אולי תגיעו לראיון ופתאום תגלו שם את מי שהיה אחד מהחברים הטובים ביותר שלכם בצבא או בתקופת הלימודים באוניברסיטה? אולי תגלו קולגה מהעבר? אולי יסתבר שיש בחברה עוד תפקיד שעדיין לא פורסם ומתאים לכם יותר? אולי, למרות הכל, תגלו שהתפקיד באמת לא מתאים לכם, אבל למראיין יש חבר שבמקרה מחפש עובד נוסף לצוות שלו בחברה אחרת? ואולי, תעשו רושם כל כך טוב, עד שלמרות שאינכם מתאימים לתפקיד, יחליטו שיש לכם נסיון וכישורים שיכולים להוות נכס לחברה וישנו את הגדרת התפקיד במיוחד כדי שיתאים לכם...?

בקיצור, חברים, הזדמנויות מגיעות למי שמאפשר להן...לא למי שחוסם אותן... אז, בנימה אופטימית זו: בהצלחה!

2 comments:

  1. מה שאני מחפש זה שהראיון לא יהיה עבורי חפרני מדי. לאחרונה ויתרתי על ה"כבוד" להתראיין בחברה מסויימת אחרי שראיתי שבטופס המועמדות שלי מבקשים גם 3 תכונות חיוביות ו-3 תכונות שליליות. אמרתחי לאיש שנתן לי את הטופס "תגיד לסיגי שאני לא מתראיין אצלה" והלכתי הביתה.
    לשמחתי גם המדחן לא עבד כך שלא שילמתי גם עבור שעתיים חניה.

    השבמחק
  2. טיפ 4 חשוב מאוד למי שרק מתחיל להתראיין: לפעמים מאוד, מאוד כדאי "להתאמן" על איך לעבור ראיונות עבודה.

    עדיף שהראיון הראשון שתעשו לא יהיה לתפקיד שאתם מעוניינים בו יותר מידי.

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...