הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 7 בנובמבר 2010

דרושים בהיי-טק: סקר, תרגום בגוף הטקסט וגם 6 טיפים

כבר הרבה זמן שבא לי להרגיש לרגע כמו מינה צמח שלפני התוצאות הסופיות של המדגם המייצג בקלפי. מעבר לזה, לייעץ למחפשי עבודה מבלי להתנסות בחיפוש עצמו זה קצת כמו שף שלא טועם את האוכל שהוא מבשל לפני שהוא מגיש אותו... זו גם הסיבה שהחלטתי לצאת למרחבי אתרי הדרושים באינטרנט כדי לבדוק בעצמי מה באמת קורה שם.

איך בדקתי?

אז, קודם כל, לא- זה לא פוסט פירסומי לאתר דרושים כזה או אחר ולכן גם לא אציין מהו האתר שלטעמי הוא הרציני ביותר, וגם הנוח ביותר לחיפוש עבודה (ואגב, השיקולים שלי מתבססים על נסיון דו צדדי- גם מהצד של מפרסמ/ת המודעה וגם מהצד של מחפש/ת העבודה). מה שכן אציין הן נקודות חוזרות ששמתי לב אליהן, מספרים וכמויות שיוכלו, אולי, לתת תמונה כללית על המתרחש כיום בשוק הדרושים בהיי-טק.

כל הדגימות שלי נעשו באתר דרושים אחד מטעמי נוחיות: האתר מאפשר מגוון חתכים על כל המשרות הפתוחות ועל פי כל מיני פרמטרים ועל כן הוא התאים יותר מהאתרים האחרים.

שנית, התרכזתי במשרות בתחום ההיי-טק בלבד, ורק באלה שעודכנו בחודש האחרון. מ 1/10/10 ועד 1/11/10.

תוצאות:

מספרים וחלוקה גיאוגרפית-

סך המשרות בתחום ההיי-טק שעודכנו באתר בחודש אוקטובר היה 3387.
מתוכן-
84% ממוקמות באזור המרכז, השפלה והשרון.
13% ממוקמות באזור הצפון.
12% ממוקמות באזור ירושלים.
6.3% ממוקמות באזור הדרום.

** מדוע סך החלקים גדול מהשלם? מכיוון שבחלק גדול מהמשרות המתפרסמות המעסיקים סימנו במיקום המשרה מספר אופציות. המטרה שלהם היא, מן הסתם, לגרום לכמה שיותר מועמדים לשלוח קורות חיים ושמיקום המשרה לא יגביל.

סיבה נוספת לכך היא שלפעמים מפרסמי המשרות הן חברות השמה או אאוטסורסינג שישמחו לקבל מועמדים למשרה בלי קשר למיקום הגיאוגרפי שלה וזאת מכיוון שיש מגוון של משרות דומות המטופלות אצלהם עבור מספר לקוחות שונים.

מסקנה וטיפ מספר 1: רוב המשרות ממוקמות במרכז. אם אתם מחפשים עבודה וגמישים באיזורי החיפוש שלכם- מצוין! אם מקום המגורים שלכם מפורט בקורות החיים שלכם למרות שאתם פונים למשרות המרוחקות מאזור מגוריכם- זה כבר פחות מצוין....

אז: גם אם אתם מוכנים לנסוע קילומטרים רבים ביום, גם אם אתם מוכנים לעבור דירה- אל תתנו לפרט כמו איזור המגורים שלכם למיין אתכם החוצה מרשימת המועמדים הפוטנציאלים למשרה. פשוט הורידו מראש את הפרט הזה מקורות החיים שלכם והימנעו מהנחות מיותרות מהצד השני כמו "יקח לו שעות להגיע לעבודה בכל יום ועם הזמן זה ישחק אותו" או "היא מוכנה לעבור דירה, אבל, זה לא קל למצוא היום דירה במרכז, היא רק תתחיל לעבוד וכבר היא תצטרך לצאת מוקדם כדי לחפש דירות ואחרי זה עוד תיקח ימי חופש בשביל לעבור דירה... אוף, מסובך מידי, הלאה, יש מספיק מועמדים אחרים...".

סוגי משרות

משרות מלאות- 97%
משרות חלקיות- 5.5%
משרות זמניות- 1.7%

**שוב, כמו קודם- יש משרות המסומנות גם כמשרות מלאות וגם כחלקיות. כנראה שמדובר במשרות גמישות...

מסקנה מספר 2: אם אתם מחפשים משרה חלקית תשמחו לדעת שיש משרות כאלה גם בתפקידים מפתיעים שאולי לא היינו מצפים למצוא ברשימה, כך שאם חשקה נפשכם במעבר למסלול עבודה פחות לחוץ, יתכן שכדאי לכם לדגום את אתרי המשרות עד למציאת משרה חלקית בתחומכם. נדיר, אבל, מסתבר שקיים...
איזה משרות ברשימה הזו הפתיעו אותי?
- מנתח/ת מערכות BILLING
- מומחה/ית תשתיות SAP BASIS
- מומחה/ית אפיון CALL CENTER

משרות למתחילים ולחסרי נסיון

אז הנה בשורה נחמדה: יש גם משרות לחסרי נסיון! אמנם ממש מעט, ומתוך המעט הזה מסתבר תוך קריאה מעמיקה שלמרות הכל ברוב במקרים כן נדרש איזשהו נסיון, כמו למשל נסיון טכנולוגי מהשירות הצבאי, אבל, יש מספר תחומים בהם תצליחו למצוא משרות אמיתיות לחסרי נסיון, אם תחפשו היטב, כמובן...

באיזה תחומים מצאתי משרות כאלה?

- משרות מכירות זוטרות
- משרות תמיכה טכנית
- משרות QA
- משרות פיתוח בשפות מיושנות ולא מבוקשות כמו DELPHI למשל, או שפות פיתוח פנימיות של חברות. אגב, שימו לב...טיפ מספר 3: אליה וקוץ בה... אמנם ניתנת כאן ההזדמנות להכניס רגל לשוק העבודה ולמשרות פיתוח. מצד שני, הנסיון הנרכש במקרים האלה איננו נדרש או מבוקש בשוק, כך שהקושי למצוא עבודה יחזור ובגדול בחיפוש העבודה הבא...ולכן, חשוב ביותר לתכנן את צעדכם הראשון בקריירה, בדיוק כמו שחשוב לתכנן נכון את כל צעדי ההמשך. השכילו לבחור בצעד הראשון הנכון ביותר, מכיוון שכל הצעדים שיבואו אחריו יושפעו ממנו.
- משרות פיתוח ב C++/C או JAVA- מיועדות לבוגרים מצטיינים בלבד ולרוב גם מאוניברסיטאות מובילות. והנה טיפ מספר 4: עדיין לא החלטתם היכן ללמוד? אם יש לכם את הנתונים המספיקים בכדי להתקבל לאחת מהאוניברסיטאות הנחשבות יותר- עשו זאת. אין לכם מושג עד כמה בחירת מוסד הלימודים קריטית ומשפיעה על יכולתכם העתידית להתקבל לחברה כזו או אחרת.

- איזה עוד משרות לבוגרים מצאתי? בוגרי הנדסת תוכנה להסבה ל RT, מהנדסי מכונות, מהנדסי תעשיה וניהול, מקדמי אתרים, בודקי איכות, טכנאי מעבדה ועוד.

בקיצור, יש יבול, אבל, קצת מצומצם....

דרישות נוספות

חלק מהמפרסמים לא יסתפקו בקורות החיים שלכם, ויבקשו נתונים נוספים או התחייבויות למיניהן. כמו:

- לציין על גבי קורות החיים את דרישות השכר שלכם
- לציין ציון פסיכומטרי
- להתחייב לעבור סיווג בטחוני
- להתחייב לעבוד בחברה שנתיים לפחות
- לצרף גיליון ציונים
- לצרף לינק לתיק עבודות
- לשלוח קורות חיים באנגלית בלבד
- לצרף דוגמאות קוד
- להתחייב למוכנות לרילוקיישן בתנאי רווקות

טיפ מספר 5: אם מצויינת דרישה נוספת כזו או אחרת בתיאור המשרה- אל תתעלמו ממנה. יש מועמדים רבים שמתעלמים והפניה שלהם פשוט נמחקת. אז- או להתייחס ולשלוח פניה בהתאם לדרישות, או שלא לפנות בכלל....

כישורים אישיים

או.קיי, זה נושא מעניין, מכיוון שרוב המועמדים נוטים להתייחס פחות לרשימת הכישורים המבוקשים ויותר לדרישות הנסיון המקצועי. אבל, חשוב להבין- קריאה מעמיקה של דרישות המשרה יחד עם הכישורים האישיים המפורטים בה תיתן לכם תמונה טובה יותר של הפרופיל המבוקש. אל תתעלמו מרשימת הכישורים, השתמשו בה בכדי להבין טוב יותר איזה טיפוס, איזה אופי ואיזה סגנון של עבודה נדרשים לתפקיד.

אלה הכישורים האישיים המופיעים בשכיחות הגבוהה ביותר במשרות:
- יחסי אנוש טובים
- יכולת עבודה עצמאית
- יכולת עבודה בצוות
- יכולת הנעת עובדים
- יכולת למידה עצמאית
- מוכנות לעבודה בשעות לא שגרתיות
- שירותיות
- הבנת תהליכים חוצי ארגון
- יכולת עבודה תחת לחץ

טיפ מספר 6: אם אתם ניחנים באחד או יותר מהכישורים והתכונות המבוקשים ביותר, דאגו להעביר את המסר המתאים בקורות החיים ובראיון העבודה... כי יש לכישורים הללו ביקוש...

יש לכם עוד עובדות ונתונים על משרות בתחום ההיי-טק? מוזמנים להוסיף ולשתף כאן למטה...!

6 תגובות:

 1. מה פרופיל החברות המחפשות - כמה מהן startup צעירים, כמה חברות קצת יותר מבוססות? האם יש קשר בין סוג החברה לסוג המשרות שהיא מציעה ?

  השבמחק
 2. היי אחלה, פוסט...
  מה שהפריע לי עד כמה יש עדיין מקום בקורות חיים לכתוב תכונות אישיות...

  השבמחק
 3. היי יואב, קצת קשה להוציא נתונים כאלה בגלל שחלק גדול מהמשרות הן חסויות ומתפרסמות ללא פרטי החברה וחלק גדול מהמשרות מתפרסמות על ידי חברות ההשמה, כך שאין מספיק נתונים בנוגע לחברות עצמן. ואבי, כמו שכתבתי לך בפייסבוק :) בכל הנוגע לתכונות אישיות בקורות החיים- לא כדאי להגזים. בכל מקרה מדובר על עדות עצמית ולא אובייקטיבית כך שמעסיקים מתייחסים לזה בספקנות...

  השבמחק
 4. לדעתי אחוז המשרות החלקיות אפילו מוקצן למעלה.
  לבוגר בעל נסיון כמעט ולא מוצעות משרות כאילו, וזאת מבדיקה באתרי הדרושים הגדולים בחודש האחרון.

  השבמחק
 5. היי ניר, לא הבנתי בדיוק. מה יש פחות? משרות חלקיות או משרות לבוגרים חסרי נסיון או משרות חלקיות לבוגרים חסרי נסיון שזה כבר, מן הסתם, הרבה יותר בעייתי... (גם משרה חלקית וגם לבוגר ללא נסיון).

  השבמחק
 6. בקשר לתכונות אישיות ניתן לשלב בתיאור המשרה למשל: יחסי אנוש טובים או יכולת עבודה בצוות אם אותו עבודה הייתה בצוות אז להוסיף משהו כמו, "תוך שיתוף פעולה", אם העבודה דרשה שעות נוספות לציין "עבודה מאומצת", "השקעת שעות רבות"

  כתבתי פה ושם על כך שהרבה מהכישורים האישיים הם סתם בולשיט שרגילים להוסיף. זה מגיע למצב אבסורדי קומי שבו אפילו יכולים לדרוש מעובד מהבית יכולת עבודה בצוות.

  אך מכיוון שזה "בולשיט" אז זכותך לתת להם להרגיש את הטעם של התרופה שלהם. תזארוס או מילון יעזרו לך במציאת מילים נרדפות שבו תוכל להלל את עצמך מבלי להיתפס לניסוח השגרתי שהם רגילים אליו.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...