הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 21 בנובמבר 2010

פוסט אורח: אלוהים נמצא בפרטים הקטנים...


בהמשך למסורת הפוסטים האורחים בבלוג, אני מארחת היום את דני בינס. דני הוא מנהל משאבי האנוש של חברת Waterfall Security ועוסק גם בגיוס העובדים לחברה. שימו לב עד כמה מה שנראה לאחד כענין שולי עלול להיתפס בעיני הצד השני כבעל משמעות מרובה. ובמילים אחרות: בכל הקשור לרושם ראשוני- אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. הנה 2 דוגמאות מהשטח:

לאחרונה פירסמתי משרה חדשה של תוכניתן ++C וכמו תמיד התחלתי במלאכת תהליך הסינון והמיון של קורות החיים. אני בטוח שכולכם התנסתם כבר בראיונות טלפוניים ולכן במאמר מוסגר אציין שהמטרה של הראיון הטלפוני היא לקבל רושם ראשוני על המועמדים, לבצע תיאום ציפיות הדדי וגם לסנן את המועמדים המתאימים ביותר מתוך עשרות או מאות המועמדים שפנו.
איך מתבצע הסינון? על בסיס הניסיון המקצועי, בדיקת נקודות לא ברורות בקורות החיים, בדיקת ענין, מוטיבציה והאם יש התאמה בין מה שהמועמד/ת מחפש/ת לעומת מה שאנו מציעים (אני, מן הסתם ארצה לוודא שאין פערים בין השניים) וכן פרטים שונים כמו התאמה גיאוגרפית, ציפיות שכר וכיו"ב.

תוך כדי איסוף המידע, אני גם מתרשם מאישיות המועמד.

בואו נחזור למשרת התוכניתן שפירסמתי...: בין קורות החיים שקיבלתי מצאתי מועמד שקורות החיים שלו נראו מתאימים לפרופיל אותו אנו מחפשים. יצרתי איתו קשר וכאן חשוב לציין- לפעמים לרושם הראשוני יש משקל הרבה יותר כבד ממה שאנחנו חושבים כי קורות החיים נראו אומנם מתאימים, אבל המועמד הצליח במהלך כמה דקות של שיחה "לשכנע" אותי שלא להזמין אותו לראיון. כל שאלה שגרתית שלי נענתה בהתחכמות או בחשדנות, בעוד שבאמת הייתי רציני כשהמטרה היתה לבדוק האם זה מועמד שכדאי לזמנו לראיון... הרי לא סתם התקשרתי, נכון?

אחד מהפרמטרים אותם אני בודק בראיון טלפוני הוא ציפיות השכר. אותו מועמד לא היה מוכן לשתף פעולה ולענות לשאלה. לא כשביקשתי טווח, וגם לא כשהתעקשתי. הוא ענה תשובות של "לכם יש טווח וככה תציעו", "מה זה משנה מה אגיד" וכו'...
אל תבינו אותי לא נכון, הסתבר שאותו המועמד לא עובד מזה מספר חדשים, ואני מניח שלא רצה לפסול את עצמו ע"י מתן תשובה שתגביל אותו אם אחשוב שהוא דורש שכר גבוה, או להיפך, אולי הוא לא רצה "לצאת פראייר" אם ינקוב ציפיות שכר נמוכות מדי.

אולם מה שכדאי להיות ערים לו, כשמחפשים עבודה ומגיעים למעמד של ראיון טלפוני, הוא לא להתעקש לחינם. הרי גם אם נמתין לפגישה פנים מול פנים, השאלה תעלה שוב. אם המראיינ/ת שואל שאלה שהיא חלק מתהליך הבדיקה שלו, ממש אין טעם להחליט שזאת הנקודה בה אתם לא משתפים פעולה.
כלומר, אלא אם כן אתם מחליטים שהעיקרון יותר חשוב לכם מאשר למצוא עבודה (והנה פרדוקס שהרי כל המטרה של ה"עיקרון" הזה שלכם היא הרי בכדי לשפר את הסיכויים למצוא עבודה...).

אז כן, בכל הנוגע לשכר, אני מקבל את זה שמועמד יעדיף לתת תשובה דיפלומטית כמו: "מה שמקובל בשוק", או יתן טווח כללי ולא מספר ספציפי, הוא גם יכול להעיר שלא זה המרכיב היחיד בהחלטה שלו על מקום עבודה והוא גם יכול לנקוב דווקא בשכר האחרון שלו כמדד. אבל בסופו של דבר, כן כדאי לתת איזושהי תשובה ובכל מקרה להימנע מכניסה לעימותים מיותרים עם הצד השני.

אז מה דעתכם? איזה רושם ראשוני קיבלתי מהמועמד הזה אחרי הסשן המעייף של הראיון הטלפוני שהפך לעימות טלפוני?

ברשותכם, אתקדם למקרה השני שקרה. במקרה הזה- זימנתי מועמד לראיון עבודה במשרדים שלנו. כשניגשתי לפגוש אותו, מצאתי בחור לבוש חולצה מכופתרת, מכנסי ברמודה וסנדלים שכל קשר ביניהם מקרי בהחלט.
אני מודה, לא התאפקתי, ובזמן הפגישה ציינתי שאני די מופתע לראות שהוא בא לראיון עבודה לבוש במכנסיים קצרים וסנדלים. המועמד ענה שהוא סובל מחום, שהוא מתכנת טוב ושהיה מצפה שלא ישפטו אותו לפי לבושו.
אז, אני יוצא מנקודת הנחה שדי ברור לכולנו מהם הקודים ללבוש נכון לראיון עבודה. והאמינו לי, גם אני סובל בקיץ מחום, וכן, אנחנו נמצאים במדינת ישראל, כך שלא ציפיתי לחליפה. אבל אפילו המזכירה שקיבלה אותו ועובדים אחרים שראו אותי מוביל את המועמד למשרדי, שאלו אותי "מה נסגר איתו?" והיו מיד בטוחים שמדובר במועמד מוזר.

הם לא דיברו איתו, הם לא יודעים אם הוא מוכשר, משקיען, סופר אינטליגנט או איש צוות נפלא, אבל הם קיבלו את הרושם הראשוני שלהם רק על בסיס הבחירה הזריזה שעשה באותו בוקר כשעמד מול ארון הבגדים.

אגב, למזלו, הוא בהחלט תוכניתן טוב וגם לממליצים שלו יש דעה ממש טובה עליו ככה שהכל עדיין פתוח...אבל אם אני צריך ליעץ לכם איך לא ליצור רושם ראשוני גרוע –אז באמת עדיף להשאיר את הברמודה והסנדלים לים...
נ.ב.
דני מחפש מועמדים למשרת תוכניתן ++C שפתוחה כרגע ב Waterfall Security.
מוזמנים לשלוח אליו קורות חיים:

12 תגובות:

 1. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 2. קצת משונה לי הגישה של "מחפש תכניתן ++C", כל מי שיודע לכתוב קוד טוב יודע גם שהדבר הכי פחות חשוב זו שפת התכנות עצמה. איש תוכנה טוב שמעולם לא כתב קוד ב ++C לא אמורה להיות לו שום בעיה לעבור לכתוב קוד ב++C או לכל שפת תכנות אחרת.

  השבמחק
 3. אחלה פוסט.
  אני מאוד מסכים עם הדברים. רושם ראשוני הוא מאוד חשוב ואדם שמגיע לראיון בצורה מכובדת הופך את תהליך הראיון למכובד ונעים ל-2 הצדדים. אפשר להתווכח שמדובר בנורמות חברתיות אבל בסוף היום ברומא התנהג כרומאי.

  יש סיפור שסבא שלי מספר על כך שתחילת דרכו כמורה (אי שם בשנות ה-50) הוא היה מאוד עני והיו לו קרעים בחולצה היחידה שאותה לבש כשלימד. זז היתה תקופה של קום המדינה שבה העוני היה רב אבל למרות זאת הוא ראה שהתלמידים מסתכלים לו על הבגדים וצוחקים. בסוף היום הוא יצא וקנה חולצה חדשה. הוא מספר את הסיפור הזה בכל פעם שאני מספר לו שיש לי ראיון עבודה או שמשהו מתראיין אצלי :)

  אגב, אני פעם באתי להתראיין בחברת סטרטאפ שהמנכ"ל שלה היה קצת בראש של "שכונה" והוא ראיין אותי עם 2 כפתורים פתוחים בחולצה כשכל החזה השעיר שלו בחוץ. הרגשתי שעם כל הכבוד האדם הזה מאוד לא מכבד אותי. דיימנתי בעיני עצמי: איך בן אדם כזה יכול לדבר עם לקוחות? משקיעים? מיותר לומר שלא עיניין אותי להמשיך את התהליך בחברה.

  השבמחק
 4. אפשר להגיד את האמת...

  למשל, כמה הרווחתם במשרה הרלוונטית האחרונה, בכמה אתם מצפים להתקדם ועד כמה אתם מוכנים להתגמש, ולכמה זמן.
  העוגן של השיח הזה הוא עובדות הניתנות לבדיקה (גובה השכר).
  הסיכון שיציעו מעט מדי נראה לי סיכון מדומה, שכן מי מחייב אתכם לקבל את ההצעה הראשונה? אם הארגון רוצה בכם, הוא יידע לשלם קצת יותר.

  השבמחק
 5. אנונימי- מסכים איתך בעניין האמת, מטבעה היא הדרך הנכונה ביותר לשני הצדדים.

  David- תודה על התגובה, נהניתי לקרוא, ואתה צודק- ראיון הוא מפגש בו שני הצדדים בוחנים זה את זה, ולא מעט פעמים המועמד, בייחוד אם הוא מכיר עצמו מספיק טוב ויש לו אפשרויות בחירה, מחליט להמשיך לחפש מקום שיענה טוב יותר על צרכיו.

  Yoav- דרישות המשרה המלאות באתר החברה- http://www.waterfallsecurity.com/career-opportunities/

  השבמחק
 6. דני,

  פוסט מצוין. לגבי אחת הנקודות יש לי תובנה קטנה לספק כאן: לרוב המועמדים, במיוחד כאלו שאין להם 8 הצעות על השולחן בכל רגע נתון, פחות חשוב מה יהיה השכר האבסולוטי שלהם. כל עוד אתה משלם שכר הוגן מול טבלאות השכר של השוק הם יחיו עם זה בשלום. יותר חשוב להם לא לגלות בעוד שנה שתוכניתנים אחרים כמוהם שעובדים אצלך, עם אותו נסיון ואותה יכולת, מקבלים 4000 שקל יותר כי הם יותר סוחרים מאשר תוכניתנים. הפערים הנוצרים במקומות עבודה בגלל הבדלים ביכולת המיקוח של מועמדים (ואני לא מדבר על היכולת המקצועית שמצדיקה בהחלט פערים) הגורמים לתחושת התסכול שאותו תוכניתן חושש ממנה. אם זה כזה פשוט לבקש ממועמד לשים סכום על השולחן למה לא תציג מראש אתה מה טווח המשכורת שלך ותן למועמד להחליט?

  השבמחק
 7. במדינה מתוקנת זו חובתו של מציע העבודה, אפילו בכתב במודעות הדרושים ועל פי חוק, לפרסם את השכר המוצע למשרה המוצעת. כן, שמעתם טוב מאוד, בבריטניה (למשל) המעסיק חייב לפרסם זאת כבר במודעת הדרושים!

  רק במדינת ישראל התנפח למעסיקים ולחברות כוח האדם האגו עד כדי כך שהם מעזים לשחק במשחקי הכוח הטפשיים האלה בו המועמד נדרש לנחש טווחים על מנת לנסות להצליח ליפול במסגרת רצונות המראיינים. תופעה בה מהנדס מוכשר מבזבז את זמנו בנסיעות וראיונות עבודה הנגמרות בהצעות שכר מצחיקות היא עניין נפוץ בישראל.

  השבמחק
 8. מנקודת מבטו של המועמד אפשר לומר שלמעסיק לא צריכה להיות בעיה לחשוף את טווח השכר המוצע למשרה. הרי גם בעבור המועמד מידע זה הוא חשוב ויכול להיות יעיל בקבלת ההחלטה האם לקבל את המשרה. מעסיק שמציג את טווח השכר המוצע למשרה מסמן גם על מידת החשיבות שחברה רואה במשרה ובמי שיקבל אותה. בד"כ כאשר מציעים משרה, יש לה תקציב בטווח ידוע מראש מבחינתו של המעסיק -- ולכן אין לו מה להפסיד מהחשיפה של המידע הזה.

  בעצם -- מדוע צריך להיות המועמד זה שחושף את ציפיות השכר שלו? ואם כבר, אז משוע שלא לפתוח את הקימונו כאשר כבר ידוע שיש למעסיק עניין אמיתי במועמד (לא ראיון ראשון ולא כקריטריון סינון).

  מעניין לראות שבמשרות למפתחים ב-Perl מקובל בעולם לפרסם את טווח השכר ואת התנאים מראש כאשר מפרסמים את תאור המשרה ואת תאור התפקיד.

  השבמחק
 9. ב-IBC האחרון הייתי במשא ומתן עם חברה אמריקאית. עוד בתחילת השיחה נסגר נושא "המספר", כי אם אין הסכמה על השכר אז לשם מה לדבר על תכולה ותפקיד? בארץ קודם יוציאו את הנשמה עם 3 ראיונות טכניים בשעות משוגעות ואז ב-5 שניות "יחתך" האם יש מתאם בין שני הצדדים בנושא שכר.

  השבמחק
 10. Yoav, נכון שכל תוכניתן טוב יכול לתכנת בכל שפה, אבל עדיין צריך ללמוד סינטקס של שפה, ו-API של שפה, ואלה דברים שלוקח זמן להתמקצע בהם. לא כל מעסיק ירצה לשלם לך בזמן שאתה לומד, במקום שתעבוד בזמן הזה.

  השבמחק
 11. לגבי הביגוד, יצא לי לבחון גם כמה מרואיינים לאחרונה, ולבחון את עצמי בראיונות. אני תמיד משתדלת ללבוש בגדים אלגנטיים, חולצה מכופתרת ומכנסיים מחוייטים אבל ראיתי אנשים שמגיעים גם בסנדלי שורש וברמודה.
  תגובה ראשונה: "הוא מזלזל במקום שאליו הוא מגיע, הוא יכול היה להשקיע יותר מזה
  במחשבה שניה: אם הבן אדם היה לובש בגדים מחוייטים שלא נוחים לו יש מצב טוב מאוד שזה היה משתקף בראיון והיית פוסל אותו על התנהגות מוזרה כשבסך הכל פשוט ממש חם לו.

  אם כי יש דברים בל יעברו - בחורה לא צריכה להגיע בגופיה לראיון בשום מצב שהוא. בנים יכולים להשקיע לפחות במכנסיים ארוכים. נעליים סגורות במדינת ישראל זה באמת קצת קשה.

  השבמחק
 12. מסכים לגמרי. הייתי שם, עשיתי את זה ולא את כל הראיונות עברתי. לומדים מניסיון...

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...