הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 19 בדצמבר 2010

Too Much Information בקורות חיים?

קיבלתי לפני מספר ימים מייל עם השאלה הבאה:

שלום מאיה,
שמי ע. , סטודנט למדעי המחשב ומהנדס תוכנה. אני רואה את הפוסטים שלך בנושא קבלה לעבודה באתר LinkedIn ואני נהנה מהם מאד.

יוצא לי כבר די הרבה פעמים לקבל קו"ח מחברים קרובים ורחוקים בכדי להעביר לחברה בה אני עובד. לעיתים הם גם מבקשים שאני אציץ ואחווה את דעתי עליהם.
אני ממש לא מבין בנושא אבל יש פרט מסוים שתמיד גורם לי לתחושת בטן מוזרה, אשמח אם תוכלי להפריך או לאשש את תחושתי:

בסקשן של הנסיון תעסוקתי (או סתם בתיאור השנים האחרונות) רבים כותבים נסיון שאיננו רלבנטי לתפקיד הרצוי כמו:

*מאבטח בבתי ספר
*מדריך בתנועת נוער
*מורה פרטי

ועוד כהנה וכהנה. אני מקווה שהבנת את הכיוון הכללי.

תחושת הבטן שלי היא שכשחברה רוצה לקבל מהנדס תוכנה לשירותיה, היא לא רוצה לדמיין אותו במדים של חברת אבטחה של גן ילדים, זה לא מסתדר עם הפרופיל האידאלי. לא שחס וחלילה יש בעיה כלשהי עם המקצוע המכובד הזה, ובאמת הרבה חבר'ה מחפשים כמשרת סטודנט משרה שבה הם יכולים ללמוד תוך כדי וכו'... אבל עדיין, להכניס את זה לקו"ח למשרת הייטק? משהו לא מסתדר לי.

השאלה היא האם אפשר לקבוע כלל שאומר שכל נסיון או חוויה מהעבר שלא קשורה למשרה באופן ישיר, אין מקומה בקו"ח (אולי למעט שירות צבאי)?

בכל מקרה אשמח שתאירי את עיני, אולי תכתבי על זה פוסט (אלא אם כן כבר עשית את זה בעבר...)

תודה רבה,
ע.

אז, ע. היקר, תודה על השאלה המפורטת ועל הרעיון לפוסט. והנה תשובתי:

קורות החיים הם "מודעת חיפוש העבודה" שלנו. אפשר גם לתאר אותם כמודעת "דפי הזהב" המקצועית שלנו. עליהם להיות כתובים באופן מכובד, נכון, שיווקי ומוכר. הם כרטיס הביקור שלנו ועל סמך הקריאה בהם אנחנו מקווים לקבל זימונים לראיונות עבודה. ועל כן, כל פרט בהם קובע ומשפיע.

אני מבינה את תחושת הבטן שלך שקוראת לך להעלים פרטים מסויימים מקורות החיים מהחשש שהם יצרו את הרושם הלא נכון, ואתה צודק בזה. מצד שני לא כל משרות הסטודנט מרוחקות שנות אור מהתפקיד המבוקש הבא (במקרים שתיארת המשרות המבוקשות הן בתחום ההיי-טק). יש לא מעט תפקידים כמו למשל שירות לקוחות, מכירות וכן הלאה, שאמנם אינם קשורים באופן מוצהר וישיר לתפקידים בתחום ההיי-טק, אבל נסיון בהם מעיד על יכולות מסויימות כמו למשל: יכולת מכירה, שירותיות, נסיון בעבודה מול קהל, הדרכה, הובלת צוות, מנהיגות וכו'...

בכל תפקיד נרכשים נסיון ומיומנויות, ונדרשות יכולות מסויימות. לעיתים, אין שום קשר בין הנסיון והיכולות הללו לבין המשרה המבוקשת הבאה, אבל, למרות זאת, המידע הזה יכול דווקא לצייר תמונה רחבה יותר של המועמד/ת ומה הוא מביא עימו למקום העבודה.

במידה ומדובר בנסיון בתפקיד שלא מרגישים בנוח איתו, שבאמת אין כל קשר בינו לבין המשרה המבוקשת, ניתן לציין את התקופה (משנה עד שנה) ולכתוב באופן כללי: משרת סטודנט זמנית, או אם יש כמה כאלה: משרות סטודנט זמניות.

זהו פתרון פשוט למי שלא מעונין לפרט, אבל, גם לא רוצה להשאיר "חורים שחורים" בקורות החיים שלו.

אגב, אני חייבת להדגיש. אין עצה אחת שתקפה לכל מחפשי העבודה באשר הם. יש אנשים שיש להם רקע צבאי עשיר ומרשים, שלא צריכים לציין בקורות החיים משרות סטודנט פשוט מכיוון שהנסיון הצבאי שלהם מרשים מספיק. יש אחרים שאין להם שום נסיון תעסוקתי פרט למקום עבודה אחד במקביל ללימודים, שאותו כן רצוי לציין בקורות החיים כי זה עדיף מאשר ליצור רושם של מועמד חסר כל נסיון תעסוקתי. יש כאלה שיש להם השכלה מרשימה ממוסד להשכלה גבוהה בעל מוניטין, שהוא זה ש"יפתח דלתות" עבורם ולכן אפשר לוותר על פירוט תעסוקתי שאיננו בתחום... וכן הלאה...אני מקווה שהכוונה שלי ברורה.

בקיצור, כמו שכתבתי כאן לא מזמן, על כל מחפש עבודה להתאים את קורות החיים שלו למצב הספציפי בו הוא נמצא ולא להשתמש בתבניות מוכנות או בחוקים לא כתובים של מה נהוג ומה לא נהוג. מה שמתאים לאחד, לא בהכרח יהיה הפתרון הטוב ביותר עבור השני...

יש לכם דעה אחרת או טיפ נוסף?
מוזמנים להוסיף כאן למטה...

7 תגובות:

 1. קורות חיים הם הדבר הכי מייגע בחיים... אני חייב לומר שכשהייתי צעיר יותר גם הייתי כותב כמה גרסאות שונות ואז הייתי שולח לעבודות כדי לנסות להתקבל... מה שלמדתי זה שני דברים - ישראל מאוד קטנה, ועדיף לכתוב גרסה אחת טכנית וגרסה אחת פחות טכנית. אם אתה לא טכני - עדיף להדגיש במה אתה טוב כדי להשיג את העבודה הרצויה - ועוד דבר (מעולם לא עשיתי זאת אבל ראיינתי מספיק שעשו) - לעולם לא לשקר. כמו שאמרתי - ישראל קטנה...

  השבמחק
 2. אני לא לגמרי מסכים עם התזה המנומקת, כמעסיק ההיתי מעדיף לקבל את כל המידע שיעזור לי לקבל החלטה ואם המועמד עבד כמאבטח בגן ילדים ההיתי מאוד רוצה לדעת על כך, זה כמובן לא פוסל את המועמד אבל מעט אינטגרטי לא מזיק לשום משרה...

  השבמחק
 3. ל"דרושים"- אם כך, אתה דווקא מחזק את דתשובתי שלעיתים ציון תפקידים- גם אם הם אינם בתחום המקצועי הרצוי- נותנים תמונה רחבה יותר על הפרופיל של המועמד.... הדעות שלנו אינן חלוקות בענין הזה.

  השבמחק
 4. מה לגבי שינוי מקצועי פחות דרמאטי, לא שומר בגן ילדים שמחפש עבודה כמהנדס תוכנה אלא מישהו עם נסיון של מהנדס תוכנה שמחפש עבודה כמנהל מוצר או מנהל פרויקטים.

  עבדתי בתפקיד מהנדס תוכנה משהו כמו 10 שנים ויש לי תואר שני במדעי המחשב.
  לפני 5 שנים החלטתי לעשות שינוי לכיוון ניהולי ואחרי שנתיים של "מאבק" הצלחתי לקבל תפקיד מנהל פרויקטים. וצברתי 3-4 שנות נסיון בתפקיד החדש (בשני מקומות עבודה).

  השאלה היא מה עושים במצב כזה עם 10 שנות נסיון מקצועי?

  ניסיתי לבנות קורות חיים מתאמים יותר למה שאני מחפש, צימצמתי הפירוט במקומות עבודה קודמים והבלטתי את האספקטים הניהוליים בכל תפקיד (הובלתי, ריכזתי הגדרתי וכו) ופירטתי את מקום העבודה הנוכחיככה שהוא תופס יותר מחצי מהטקסט.

  ועדיין, כל מי שחוזר אלי מציע לי תפקידי פיתוח ולא תפקידי ניהול.

  אני לא חושב שיהיה נכון או חכם לשקר בקורות החיים ולהחליף טייטל של מהנדס תוכנה בכיר במנהל פרויקט.
  ולכן האופציה היחידה שנראית לי מתאימה היא פשוט להשמיט מקומות עבודה קודמים ולציין רק את המקום האחרון וזה שלפניו.
  זה ישאיר לי חור של 7-8 שנים בקורות החיים אבל ישאיר רצף תעסוקתי של 6-7 השנים האחרונות.

  מה את מציעה לי לעשות במצב כזה?

  השבמחק
 5. לאנונימי, בשביל לתת לך עצה מבוססת ומהיימנה- אני צריכה לבדוק את קורות החיים שלך, להבין לאיזה משרות אתה פונה וכן הלאה. אבל, מה שאני כן יכולה לענות לך על רגל אחת הוא שאני לא מייעצת בשום אופן ל"מחוק" 7-8 שנים מקורות החיים שלך. זה לא הפתרון בכלל. הפתרון טמון בקורות החיים ובאופן הצגת המידע שם.

  השבמחק
 6. האם כדאי לציין התנדבות על ילדים מיוחדים?
  לכאורה לא כ"כ קשור להייטק אך זה התנדבות למען הקהילה-יכול ליצור רושם טוב,
  אשמח לתשובה,תודה.

  השבמחק
 7. היי, כן, כל התנדבות/תרומה לקהילה זה משהו יפה ומרשים שכדאי לציין בקורות החיים ולא משנה באיזה ענף/תפקיד עובדים... חזק ואמץ...! :)

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...