הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 9 בינואר 2011

קריירה: לזרום או לא לזרום?


שאלה:
מי מכם תכנן בסיום לימודיו את מסלול הקריירה הנכון לו? מי ידע שעכשיו (כן, כן, ממש עכשיו) הוא יבצע דווקא את התפקיד הנוכחי? מי קבע מטרה ומהם האמצעים להגיע אליה, ומי פשוט זרם? מי עשה החלטות במהלך השנים שהוא קצת, לא נעים להודות, מתחרט עליהן?

אני יודעת מה רוב התשובות יהיו- ברוב המקרים אנחנו משקיעים הרבה יותר זמן בתכנון דברים הרבה פחות מהותיים כמו, למשל, הטיול הבא לחו"ל, מאשר ממש לתכנן את הקריירה שלנו. וזה קצת מוזר בגלל שהעבודה תופסת חלק נכבד מאוד בחיים שלנו. לא רק מבחינת זמן שאנחנו משקיעים, אלא גם מבחינת ההשלכות של התחום אליו אנחנו נכנסים, יכולת ההשתכרות שלנו וכמובן תחושת האתגר והסיפוק שאנחנו מקבלים מהמקצוע שלנו.

פגשתי לאחרונה מספר מחפשי עבודה שהחליטו לעשות שינוי בקריירה שלהם, את חלקם פגשתי לפני ביצוע ההחלטה. את חלקם אחריה. אגב, בשינוי, הכוונה לנטישת תחום מקצועי אחד ורצון לעשות הסבה לתחום שונה לגמרי, או להחלטה לשנות סטטוס משכיר לעצמאי ולהיפך, או לרצון בקידום מקצועי לתפקיד שונה או לתפקיד ניהולי בכיר יותר.

מה שחשוב להבין בנוגע לשינויים כאלה הוא:

1. ברוב המקרים קשה מאוד לבצע אותם (אבל לא בלתי אפשרי).
2. לפעמים את הנעשה אין להשיב ולכל שינוי יש השלכות.

בואו נתחיל בנקודה הראשונה-

למה קשה לבצע שינוי כמו למשל, למצוא תפקיד ניהולי ללא נסיון כזה, או תפקיד בתחום חדש בו לא עסקתם מעולם? מפני שבטנגו הזה יש שני רקדנים. אתם אמנם מעוניינים בשינוי- אבל המעסיקים מעוניינים (ברוב המקרים) בעובדים עם הנסיון הרלבנטי שמתאים בול למה שהם מחפשים. זאת אומרת- הם רוצים עובדים שעונים אחד לאחד לכל הדרישות שלהם ומגיעים כבר מוכנים לתפקיד.

נמשיך לנקודה השניה-

לפני מספר שנים, כשעבדתי בחברת השמה פנה אלי מועמד שהחליט לעזוב זמנית את העבודה שלו כתוכניתן ולעזור בעסק המשפחתי של אבא שלו. במשך כשנה וחצי הוא עבד במכולת המשפחתית וכשהעסק התייצב, החליט לחזור למקצוע המקורי ולחפש עבודה כתוכניתן. המועמד הזה חיפש הרבה מאוד זמן עבודה. כל הנסיונות שלנו לעזור לו (הנסיון שלו בתכנות היה דווקא טוב, בסביבה טכנולוגית חדשה יחסית וגם מחברות מוכרות וטובות) לא צלחו. מעסיקים המשיכו לדחות את קורות החיים שלו בטענה שהוא כבר שנה וחצי "לא בתחום" וזה לא נראה להם.

רוצים עוד דוגמא? לפני כחודשיים נפגשתי עם מנהלת פרוייקטים בעלת נסיון רב בעבודה בחברות היי-טק שהחליטה לעשות שינוי כיוון ולהקים עסק עצמאי בתחום האמנות. הניסיון לא צלח מכל מיני סיבות, אבל, הבעיה לא היתה בחוסר ההצלחה- כי לפעמים כדאי לנסות בכדי להבין מה לא מתאים לנו. הבעיה היתה שהיא לא הצליחה לחזור חזרה לתחום ההיי-טק כי אף חברה לא זימנה אותה לראיון למרות הרזומה המפואר שלה בתחום.

במשך השנים נתקלתי גם בלא מעט עובדים שיצאו לדרך עצמאית, הקימו עסק קטן או החלו לתת שירותי יעוץ כפרילאנסרים וכשהחליטו לחזור לעבוד כשכירים (כל אחד מסיבותיו הוא...) הם נתקלו בחומה גבוהה של התנגדות. משום מה- נסיונם כעצמאים הוריד את מדד הנחשקות שלהם בשוק.


אז מה טיפ השבוע? הטיפ השבוע הוא כפול:

לכל שינוי בקריירה יש השפעה- גם לטווח הקצר וגם לעתיד הרחוק. כל צעד שתעשו יוביל אתכם לשביל אחר. תכננו את הצעדים שלכם ברצינות מכיוון שאם תתחרטו - לא תמיד יהיה קל לחזור אחורה. המעבר משביל אחד למשנהו איננו תמיד ברור מאליו וקל לביצוע. לעיתים תצטרכו לבצע מספר צעדים במספר שלבים בכדי לשנות או להתקדם. מה שמחזיר אותי שוב לנושא התכנון. בקיצור, לזרום זה אולי טוב בתחומים מסויימים, אבל בקריירה- אל תזרמו. תתכננו...

12 תגובות:

 1. דוגמאות אפשר למצוא לכאן ולכאן, ונשאלת השאלה מה הלקח הנלמד מהם.

  אותו אחד שעזב את העבודה כדי לעזור בעסק המשפחתי טעה משום שלא ראה את עצמו ממשיך בעסק (מכולת משפחתית) אלא עוזר לתקופה קצובה, ובכך הוא פגע בקריירה שלו.
  היה עליו לחשוב מראש לא רק על המחיר הכלכלי המיידי (שספק אם גרם לו להפסד)- במקום משכורת הייטק הוא יקבל משכורת מעסק משפחתי - אלא על המחיר העתידי מבחינת הוויתור על מקום העבודה ואפשרויות הקידום.

  מה ניתן ללמוד מהאשה שהחליטה להפוך לעצמאית?
  שום דבר: היה לה חלום, לא הלך, ויש לזה גם מחיר.
  יש שעזבו את ההיטק ומצאו את אושרם, ויש שלא.

  השבמחק
 2. איש חכם אמר פעם שהחיים זה כל מה שקורה לך כשאר אתה עושה תוכניות אחרות. אני חושב שזה עונה על השאלה יום טוב ושבוע מוצלח אמיתי גמליאל

  השבמחק
 3. הפוסט החזיר אותי להתלבטויות שהעסיקו אותי לפני כמה שנים שבחרתי לעשות הסבה מקצועית מפיננסים למחשבים.
  הכל נכון, אבל נשמע קצת פסימי.
  אני למשל שלמה מאוד עם ההחלטה שעשיתי למרות שזה ממש לא היה קל!
  בקיצור, לפעמים זה דווקא כן מצליח :-)

  השבמחק
 4. הפוסט מצייר מציאות מאוד פסימית.
  לצערי הרב, חלק גדול ממקבלי ההחלטות הראשוניים בתהליך הגיוס מאוד מקובעים, מחפשים את הבדיוק, מחפשים מועמד שעשה בדיןק את XYZ בחברה העוסקת בדיוק באותו התחום של החברה אליה הוא נגש. וזו טעות מהיסוד. הרי טבעו של האדם הוא ללמוד, להתפתח, לעמוד באתגרים. ומה יהיה האתגר בדיוק של מועמד כזה? להמשיך לעשות את אותו הדבר באותה סביבה רק עם אנשים אחרים?
  כל התפיסה הזו היא חלק מתרבות האינסטנט. רוצים הכל מן המוכן ומייד. דווקא מנהלת פרויקטים שעשתה ניסיון לפתוח עסק עצמאי בתחום אחר היא בעלת חזון, יוזמה, "ביצים"...ובהרבה תכונות עדיפה על פני מועמד שהלך בתלם.
  אז צריך להתחיל לחשוב בצורה רחבה יותר. לראות את האדם מאחורי קורות החיים ולצאת מהחשיבה מהקובעת.

  השבמחק
 5. מסכים לתגובה של נטע,

  השבמחק
 6. אני חושבת שכמו שהשאלה לא צריכה להיות באופן כללי האם לתכנן או לא. כי לשאלה הזאת יש, בעיני, תשובה ברורה: כן צריך להשקיע אנרגיה בתכנון לאן אני רוצה שהקריירה שלי תתפתח, וכן צריך לדעת לזרום עם המציאות: לנצל הזדמנויות שנפתחות בפנינו (למשל עמית לעבודה שעזב ואולי כדאי לי לבקש להחליף אותו) ולהיות ערני כדי להשתדל לפתור בעיות בשלב כמה שיותר מוקדם (למשל אם הביקוש למקצוע שלי יורד אולי כדאי להתחיל לפזול לצדדים).

  השאלה שכן רלוונטית בעיני היא השאלה שצריכה להישאל בכל נקודת זמן בנפרד: האם עכשיו הזמן המתאים לעשות שינוי והאם השינוי שאני שוקל לבצע ישפר את מצבי או ירע אותו.

  לדוגמא, כשבחרתי קריירה בהיי-טק לא חשבתי על זה שיום אחד יהיו לי ילדים. אז שיניתי את התוכניות ומצאתי משרה שתתאים לצרכי מבחינת השעות ובכל זאת תקדם אותי אל הכיוון הנכון מבחינת הנסיון המקצועי.

  כלומר, לסיכום, צריך מצד אחד לתכנן ומצד שני לעצור כל כמה זמן ולבחון האם התכנון שלנו עדיין רלוונטי, ואם לא - להיות מספיק גמישים כדי לעדכן את התוכניות בהתאם למצב בשוק ובהתאם לרצונות והצרכים המשתנים שלי.

  השבמחק
 7. אני מזדהה עם המסר שיש לתכנן לפני המעשה ובמיוחד בנושאי קריירה. אולם מהפוסט שלך מתשמע שהתוצאה של שינוי היא לא חיובית. דרוש אומץ רב לקום ולשנות, לצאת מאזור הנוחות לאזור לא נודע אולם אזור שיכול להיות מלא בהפתעות ואוצרות. גם תכנון מדוקדק לא יבטיח הצלחה אלא רק יוודא שאנו מבינים את היתרונות והחסרונות, הרווח והמחיר שבמעשינו. יעזור לנו לקבל החלטות על סמך ראייה מפוכחת ולא לשכוח את האינטואציה, שזו אפיזודה אחרת...

  השבמחק
 8. תוצאה של שינוי עשויה להיות מוצלחת או שלא. כוונתי היתה שכך או כך- לכל שינוי שעושים יש השלכות שיש להיות מודעים להן ולקחת בחשבון לפני ביצוע הצעד...

  השבמחק
 9. גם אני חושבת שהפוסט הזה הוא קצת פסימי. שלא לומר מעורר חרדות... (-;

  העניין הוא מעט מורכב
  הלוואי ויכולתי רק לקרוא את הפוסט שלך, ולדעת מה המתכון האינסטנטי להצלחה. אבל זה לצערי לא עובד כך...

  בחיי העבודה שלי נדרשה ממני גם הגמישות להגיב לשינויים ולזרום, ובתוכם גם לתכנן, תמיד יכולתי לבחור מתוך ההזדמנויות שנוצרו את הנתיב שמקדם אותי.

  אני נוהגת להסתכל 5-10 שנים קדימה, ולו רק בשביל שיהיה לי בסיס לשינויים, ושיהיה לי כוכב צפון שלאורו אוכל לבחון איך כל אלטרנטיבה מקדמת אותי אל המטרה. (ואגב, זה לא תמיד מצליח, ולפעמים נתקעים ברחוב ללא מוצא על הפנים... מה לעשות, זה המחיר).
  גם אם בדרך, אמצא את עצמי במקום אחר. זה בסדר, זו הגמישות שנדרשת מאיתנו.
  בעיקר משום שכאשר אנחנו מגיעים את אותו עתיד 5 או 10 שנים מאוחר יותר, אנחנו בד"כ מגלים שזה לא דומה בשום דבר למה שידענו כשתכננו.
  לא ידענו איך נשתנה ונתפתח, ואיך השינויים האלו ישפיעו על מה שמדליק אותנו, מאתגר אותנו ומעניין אותנו.
  לא ידענו איך השינויים בחיי המשפחה (ילדים, עבודת בן-זוג, מקום מגורים) ישפיע על קבלת ההחלטות שלנו, איך יתפתח השוק / התחום / הארגון בו עבדנו/אנחנו עובדים, ועוד כהנה וכהנה.

  אני מסכימה מאד עם העצב על תהליכי המיון והסינון, אבל זו המציאות שלנו כאן - כולם רוצים להיות כוכב נולד באינסטנט, להיות שף גדול באינסטנט, להכין אוכל ולאכול אינסטנט, וגם להיות מנהל גדול אינסטנט.

  בעצם הגמישות הכי גדולה שנדרשת מאיתנו, זה להתאים את עצמנו לסביבה הזו.

  בהצלחה רבה לזורמים ולאסטרטגים.
  מיכל

  השבמחק
 10. אני כ"כ מסכימה עם הנאמר,
  "בקריירה- אל תזרמו, תתכוננו!" - זה טיפ ניפלא, ולא הרבה אנשים מבינים את זה.

  בשנים האחרונות אני עושה תהליך של שינוי קריירה ואני רואה שאני צריכה להרכיב תוכנית מאוד מפורטת של הצעדים: מה כל משרה וכל חברה תניב עבור תוכנית המאסטר שלי.

  ובימים אלו אני מתחבטת עם השאלה מה הצעד הבא ולא פחות חשוב, מי תהייה החברה הבאה ואני מרגישה את הקונפליקט יותר מתמיד - כי כל צעד מוביל לשביל אחר לחלוטין, ואם אתחרט - לא בטוח שאוכל לחזור אחורה...

  השבמחק
 11. היי קרן, מאחלת לך המון בהצלחה בשינוי...!!! :)

  השבמחק
 12. אני חושבת שהשאלה היא לא אם לזרום או לא, אני חושבת שהבעיה האמיתית היא שלוקח לנו המון זמן להחליט על שינוי, אבל מהרגע שהחלטנו אנחנו מרגישים שהגענו להארה ומקווים להצלחה פתאומית, וזה לא עובד ככה. הדרך הקשה לא נגמרת ברגע שמחליטים סופית לשנות. שם זה רק מתחיל. אני עשיתי שינוי בחיים ולקחתי אותו מאוד ברצינות. דרך חברה שנקראת pacific software השקעתי זמן (שלא תמיד אתה מרגיש שיש לך אותו באמצע החיים) בהכשרה מחדש, בלימוד של התחום החדש, הייתי סבלנית. השקעה מביאה להצלחה בטווח הארוך, וזה מוסר ההשכל שלי

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...