הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 23 בינואר 2011

אדום או כחול? מהו הצבע שלכם?


בסוף שנת 2004 יצא הספר "אסטרטגיית האוקיאנוס הכחול" שהפך לרב מכר. אסטרטגיית אוקיאנוס כחול היא אסטרטגיה עסקית להתמודדות בשוק תחרותי.

מחברי הספר תיארו מצב שכיח בו עסקים מתחרים אלה באלה על ידי שיפור מאפיינים במוצר או בתהליכי הייצור. לאסטרטגיה הזו הם קראו "אוקיאנוס אדום", כי במקום בו כולם נלחמים זה בזה הים אדום מדם.

בספר מוצעת אסטרטגיה חלופית- אסטרטגיית ה"אוקיאנוס הכחול". באסטרטגיה הזו יוצרים מוצר שלו מאפיינים שונים לגמרי, בונים מבנה ארגוני חדש ותהליכי יצור יחודיים. באסטרטגיה של "אוקיאנוס כחול" העסק פועל בתוך המרחבים של ים נקי מתחרות ומ"דגים" אחרים.

ולכבוד מה ההסבר ה"אקדמי" הזה?

קראתי לא מזמן משפט יפה שאני רוצה לחלוק אתכם והוא הולך ככה:


The best way to stand out and get noticed by employers in this economy is to zig when everyone else is zagging.

ובמילים אחרות: אסטרטגיית האוקיאנוס הכחול מתייחסת, אמנם לתחום העסקי ולתחרות בין חברות, אבל, יכולה להתאים להרבה מאוד תחומים אחרים בחיים ועל כמה וכמה לחיפוש עבודה.

אם אתם מחפשים עבודה כבר זמן רב, אם אתם עושים בדיוק את מה שמחפשי העבודה האחרים, המתחרים אתכם על אותן המשרות עושים, אתם בעצם משתכשכים ונאבקים יחד עם כולם באוקיאנוס האדום. אם אתם רוצים שישימו לב אליכם מבין כל מחפשי העבודה, עליכם לנקוט באמצעים שרוב המתחרים שלכם לא נוקטים בהם, עליכם להיות יחודיים או שונים. עליכם להשתמש בדרכי פעולה יצירתיות יותר בחיפוש העבודה שלכם.

אם אתם חשים שאתם מחפשים עבודה כבר זמן רב ללא תוצאות, כדאי לעשות משהו בכדי לעבור מהאדום לכחול. אם כולם עושים משהו, נסו אתם לעשות משהו שונה (ואני נזהרת מלכתוב- נסו לעשות בדיוק את ההיפך.. :) ).

בפגישות היעוץ לחיפוש עבודה אני בין היתר נותנת רשימת טיפים ענקית לשיטות חיפוש יצירתיות יותר. אם עד היום הלכתם בתלם והייתם "כמו כולם" אבל שום דבר לא קרה, כדאי לשנות את האסטרטגיה.

מוזמנים לפנות אלי לקבלת מידע על פגישות יעוץ לחיפוש עבודה:


3 תגובות:

 1. מאיה, הרעיון מאוד מעניין. האם תוכלי לתת כמה דוגמאות כיצד ניתן ליישמו בחיפושי עבודה?

  השבמחק
 2. הנה דוגמא קטנה: תחשוב למשל באיזה שעות וימים רוב מחפשי העבודה שולחים קורות חיים. האם זה בשעות היום מהמייל בעבודה? אולי דווקא בלילה אחרי שהילדים הלכו לישון? אולי הרוב שולחים בסופי השבוע כשיש להם יותר זמן פנוי? אם רוב האנשים שולחים בשעות העבודה- שלח את קורות החיים שלך ב"זמנים המתים" למשל בבוקר מוקדם וכן הלאה. זו סתם דוגמא ממש קטנה, אבל יש הרבה מאוד שיטות שונות ומשונות לחיפוש "כחול"...

  השבמחק
 3. כתבה מעולה!
  בגדול מדובר על חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה, כזו שיכולה להיות הערך המוסף שיטה את הדברים לכיוונך, וכל זה רק ע"י הפעלת הראש טיפה מעבר...
  אני מברכת אותך על העידוד לפיתוח חשיבה!
  יום נפלא.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...