הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 18 בספטמבר 2011

הזמן עובר מהר כשנהנים. וגם כשכבר לא כל כך...

זה לא קורה כל יום ואפילו לא כל שבוע, אבל מידי פעם מגיע אלי לפגישת יעוץ מחפש עבודה שלא כל כך בטוח שהוא באמת צריך לחפש. בד"כ מדובר בעובד בעל וותק רב שנים בעבודה באותה החברה שפתאום קרה משהו שגרם לו "להתעורר". ברגע שצצה מחשבה כזו קשה להתעלם ממנה, אבל גם מאוד קשה לבצע אותה בביטחון מלא.

וזה מובן, אם אתם עובדים שנים באותו מקום עבודה, החיים נכנסים למעין שגרה מוכרת שהעוגן שלה הוא מקום העבודה. כשאין שום סיבה קיצונית לזעזע את הספינה, מאוד קל ונוח להישאר בתוך אותה השגרה.

בחלק גדול מהמקרים שבהם אני נתקלת בעובד כזה, בעל וותק מרשים, מדובר במי שעובד בחברה שזוהי התרבות הארגונית שלה. או כמו שמישהו אמר לי השבוע: "חברה שזה ב DNA שלה".
יש חברות כאלה שתכיפות התחלפות העובדים בהן היא נמוכה מאוד. כשעובדים במקום עבודה כזה ובסה"כ די מרוצים מהשכר ומשאר התנאים מאוד קשה לעזוב גם אם הקריירה איננה מתקדמת בהתאם לציפיות. אבל בינתיים הזמן עובר ולא תמיד לטובתכם...

לא מעט סקרים קובעים שאחד מהפרמטרים שגורמים לעובד להישאר באותו מקום עבודה הוא הקולגות. ובמילים אחרות החברים בעבודה. אם יש לכם הרבה קשרי חברות במקום העבודה, נעים יותר לעבוד וגם קל יותר להישאר. ואם כל החברים שלכם נשארים, קל וחומר שזה ישפיע גם עליכם.

אבל, האם זה גם מה שהכי נכון לקריירה שלכם? לא בטוח...

אגב, במקרים כאלה אני נתקלת בעוד תופעה: ברגע שאחד מהקולגות מחליט לעזוב, כל האיזון העדין מתערער ומתחיל לא פעם תהליך מדבק, כמו רצף של קוביות דומינו שנופלות אחת אחרי השניה. או אז, עובדים שנכנסו לתרדמת חורף בכל הקשור לקידום הקריירה שלהם מתעוררים פתאום. המהלך המפתיע שעשה הקולגה, מתחיל להשפיע. ו"אם הוא יכל לעשות זאת- למה שאני לא?"

וזה מוביל לטיפ שלי השבוע: בכדי לתכנן ולבנות נכון את הקריירה כדאי מידי פעם לעשות בדק בית. שגרה, חברים במקום העבודה, נוחיות וביטחון- כל אלה מצויינים בהחלט וגם חשובים מאין כמוהם. הבעיה היא שהם לא תמיד הולכים יד ביד עם התקדמות בקריירה. לפעמים הם אפילו עוצרים את היכולת להתקדם.

אז, אם חשוב לכם להתקדם, אם חשוב לכם לבנות נכון את הקריירה שלכם ואם אתם עובדים כבר כמה שנים באותו מקום עבודה ומתלבטים אם להישאר או לעזוב, הנה מספר שאלות שכדאי לכם לשאול את עצמכם ואולי הן תעזורנה לכם להחליט:
- האם עוד חצי שנה או שנה באותו מקום עבודה יועילו לקידום הקריירה שלי?
- האם משהו ישתנה אם אשאר כאן?
- האם אלמד משהו חדש? אקודם לתפקיד אחר?
- האם הרזומה שלי יהיה עשיר יותר במידה ואשאר? האם אוכל לציין בו טכנולוגיות חדשות, נסיון ניהולי או תפקיד חדש?

אם התשובות שתתנו לעצמכם לשאלות האלה יהיו "לא". הנה רמז שאולי הגיע הזמן לשינוי....


5 תגובות:

 1. היום אם טוב לך - למה לעזוב? עוזבים מקום רק כשלא טוב לך שם יותר. אני חושב שכל כך איבדנו את עצמנו במירוץ ההתקדמות שלנו, שאנחנו שוחכים שהמדינה קטנה ובעייתית, ואם יש לך מקום עבודה טוב - תשאר בו. לא כולנו נועדנו להיות מנכ"לים או מנהלים גדולים, וגם אם כן - לא כולנו נהיה - כי אין מקום לכולם. יש לנו אחריות לעצמנו - וצריך להתגבר על תאוות הבצע והגדולה שלנו כדי לאפשר לעצמנו חיים שקטים ונורמליים.

  השבמחק
 2. כל זה טוב ונכון אבל, אם המטרה שלך היא כן להתקדם וכן לנהל נכון את הקריירה, אזי, כדאי מאוד להיות מודעים לכל ההשלכות שציינתי.

  השבמחק
 3. חשוב מאוד ונכון מאוד אבל יש לי הדגשה קטנה נוספת.

  כשאתה שואל את עצמך את השאלות שבסוף הטור ועונה עליהן בשלילה.

  כדאי לשאול את עצמך גם "האם יש משהו שאני יכול לעשות כדי לשנות את המצב הזה".

  אם אתה מרגיש מיצוי או שיעמום או חוסר עדכון מקצועי, לפני שאתה מתחיל לשלוח קורות חיים, כדאי לדבר עם המנהל שלך, לשתף אותו בתחושות האלו, לברר מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב.
  במיוחד אם אתה עובד במקום טוב שאנשים לא אוהבים לעזוב אותו.

  לא להיות אגרסיבי ולא להציב אולטימטום, אבל גם לא להיות תבוסתני ולא להסתפק בתשובות עמומות כמו "כשיהיה משהו נדבר" או "תן לי לחשוב על זה כמה ימים".

  השבמחק
 4. היי דורון תודה על התוספת המאוד נכונה... :)

  השבמחק
 5. מאוד לא מסכים עם דורון.
  דבר כזה עלול להתפוצץ בפנים. אין לך מה ללכת לדבר עם המנהל/ת שלך על כך שאתה מרגיש מיצוי וכדו'.
  בעשייתך כך, אתה מאותת לאותו מנהל שאתה על הגדר ואולי כבר יש באמתחתך כמה הצעות אחרות. מנהלים הם מערכתיים כי ככה מנהל צריך להיות.
  דבר כזה עלול להוביל לעזיבתך את מקום העבודה מוקדם משציפית וללא אלטרנטיבה אחרת.

  עדיף להסגר עם עצמך, להתחיל לחפש עבודה "מתחת לרדאר" (אלא עם כן אתה יודע בוודאות שאתה יכול להוציא מכתב פיטורין במידה ותתפטר, ואז תוכל לחתום בלשכה ללא תקופת המתנה), וליידע את הבוס כשהדבר כבר קורם עור וגידים וכשיש לך הצעות אחרות על הפרק. כך אתה לא מגיע מעמדה של נחיתות.

  אין מה לעשות, למקום העבודה יש את האינטרסים שלו ולך את שלך.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...