הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 2 באוקטובר 2011

על ציפורים, דבורים וקורות חיים

אצל כולנו, מתישהו, הגיע השלב שבו נחשפנו לעובדות החיים. יש שנחשפו לזה דרך שמועה שעברה בהפסקה בין התלמידים בבית הספר, יש שחבר טוב גילה להם בסוד, יש שפשוט נקראו לשיחה רצינית ומביכה עם ההורים (איפה הקורנפלקס כשצריכים אותו, הא? :) ).

לא משנה איך, מה שבטוח הוא שברגעים הראשונים לאחר ההתגלות התחושה הראשונית היא מעורבת. פליאה, מבוכה, חוסר אמון, הכל נמצא שם.

אם אתם כאן, בוודאי עברתם את גיל בית הספר היסודי, אז למה אני מספרת לכם את מה שאתם כבר יודעים? בגלל שגם בחיפוש עבודה יש עובדות שלא ממש מספרים. כאלה שלא מדברים עליהם. אלא אם כן, כמובן, יש לכם חבר שמגלה לכם בסוד... אז אפשרו לי לחבוש לרגע את כובע החבר (או במקרה שלנו את חולצת בית הספר הירוקה) והנה מתחילים.

4 עובדות על הציפורים, הדבורים וקורות החיים:

- השכלה:

נכון, מאוד יתכן שכבר יש לכם 15 שנות נסיון ויכול להיות שכבר שכחתם מזמן מה למדתם, איפה ובאיזה ממוצע סיימתם. אגב, אני אפילו גיליתי תהליך מדעי מפתיע שגורם לכל חומר לימודים שהוא להתאדות באופן מסתורי מהזכרון בערך חצי שעה אחרי המבחן... אבל חשוב לדעת! פיסקת ההשכלה בקורות החיים היא פיסקה שכל ממיין מעיין בה.
לא רק שהמגייס יבדוק מה בדיוק למדתם ואיזה תואר יש לכם, הוא גם, תאמינו או לא - יבדוק היכן למדתם. האם באוניברסיטה או במכללה? ואם באוניברסיטה- באיזו מהן ואם במכללה- גם.

לא הרבה יודו בכך בפה מלא, אבל בכל חברה יש העדפה למוסדות מסויימים להשכלה גבוהה. מעבר לכך- במחלקות גיוס רבות יש רשימה ברורה מאוד שמארגנת את המוסדות להשכלה גבוהה לפי סדר עדיפויות. בראש צועד המוסד שנחשב לאיכותי ביותר ובזנב המוסד שנחשב להכי פחות. יש סדר ברור בין האוניברסיטאות ובין המכללות וגם זה נכלל בפרמטרים על פיהם ממויינים קורות החיים.

הבעיה היא שאותה רשימה סודית מוכרת וידועה רק בקרב החברות המעסיקות וחברות ההשמה, ולא בקרב העובדים. גם לא בקרב אלה שעומדים להרשם ללימודים, לשלם המון כסף ולהשקיע כל כך הרבה זמן ומאמצים. לדוגמא, אם איתרע מזלכם והחלטתם ללמוד במכללה מסויימת, רק בגלל שהיא ממש ליד הבית וזה מאוד נוח לכם- חישבו שוב...! יכול להיות שבגלל הנוחיות בחרתם לעצמכם מכללה מתחתית רשימת ההעדפות.... כשתסיימו את הלימודים לאחר דם, יזע ודמעות (טוב, לא צריך להגזים, אבל הבנתם את הכוונה - לאחר הרבה מאוד השקעה) תגלו שהערך הסגולי של קורות החיים שלכם נמוך יותר מהערך שהיה יכול להיות להם אם למדתם במקום אחר... ולא רק שהערך הסגולי נמוך, יכול מאוד להיות שתיתקלו בהרבה יותר קשיים למצוא עבודה ביחס לבוגרי מוסד אחר להשכלה גבוהה.
אותו מקום לימודים ילווה אתכם במשך שנים בכל חיפושי העבודה הבאים שלכם, ולפעמים ימשיך להגביל אתכם גם לאחר רכישת נסיון בעבודה.

- סטטוס:

אמרו את זה לפני, ויגידו גם אחרי ומצדדי: קורות חיים של מחפש עבודה עובד עושים רושם טוב יותר משל מחפש עבודה מובטל. אם אתם עובדים ומחפשים תפקיד חדש, אתם מחפשים עבודה מנקודת מוצא גבוהה יותר. מה שנקרא- ידיכם על העליונה...
במצב כזה יש לכם את כל הסיבות שבעולם להתעקש על תפקיד שישדרג אתכם מבחינה ניהולית/מקצועית/כספית. תמיד תוכלו לסרב להצעת שכר באומרכם שהשכר הנוכחי שלכם גבוה יותר, כך שיהיה לכם קל יותר לנהל משא ומתן.
ובאופן כללי- בני אדם אוהבים את מי שאוהבים אותו... אם אתם עובדים כרגע, ברור שלמישהו אתם שווים משהו ולכן ערככם גבוה יותר.

- זה לא אישי:

ברור שנראה לכם שכן. ברור שאם אתם שולחים קורות חיים ולא מקבלים תגובה, אתם נעלבים ונפגעים. אבל חשוב לזכור: קורות חיים ממויינים על פי פרמטרים קרים וברורים, כך שכדאי מאוד לזכור ש: לא! זה שאתם לא מקבלים תגובה זה לא אישי...!

- טיזינג - לא בבית ספרינו:

מהי המטרה של קורות החיים? להצליח להשיג לכם זימון לראיון. זהו! פשוט מאוד!
אם הייתי מקבלת שקל על כל פעם שבה שמעתי את המשפט "אבל רציתי לעשות טיזינג, רציתי ליצור סקרנות בכדי שיזמנו אותי לראיון" הייתי יכולה עכשיו לשבת להנאתי ליד הבריכה בביתי "הקט" שבכפר שמריהו.
קורות חיים אינם מסע פרסום חדש על שלטי חוצות... כזה שמשתמש בתמונה או במילה אחת, משגע אתכם ומטרטר לכם בראש עד שמגלים מה מסתתר מאחורי המודעה... בקורות החיים העיקרון בדיוק הפוך! הכל צריך להיות ברור ושחור על גבי לבן. בלי מסתורין ובלי טיזינג!

לסיום הפוסט אני אשתמש בנמשל מתחילתו- כמי שגדלה בשנות השמונים על מדור הקאלט "על בנים ועל בנות" במעריב לנוער אני יודעת שלפעמים יש כל מיני שאלות שפשוט אין את מי לשאול.
אז, אם יש לכם שאלות בנוגע לקורות החיים שלכם, אם אתם זקוקים לתשובות (חלקן נעימות יותר, חלקן פחות...) - פנו אלי לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה. אגב, בלינק הזה תוכלו לקרוא תשובות לשאלות שכיחות בנוגע לפגישה.

שנה חדשה היא הזדמנות מעולה לעבודה חדשה... :)

מאיה
maya.bouhnik@gmail.com
054-7380310


7 תגובות:

 1. על כל הקשיים אפשר להתגבר בקלות עם פרוטקציה. כלומר, אם מכירים את האנשים הנכונים אז כבר לא צריך ללמוד במוסד לימודים עדיפואי ואולי אפילו לא צריך תואר. ואני אתן דוגמא: יש לי חבר אחד שהעתיק בבחינת הבגרות ונתפס. הוא לא יכל להירשם לאוניברסיטה רגילה בלי בגרות אז הוא נרשם לאו"פ. גם שם הוא לא היה צריך לסיים את הלימודים כי היתה לו חברה שאבא שלה היה מנהל בחברת מחשבים, אז הוא התקבל שם כמפעיל. אחר כך גילו את הכישורים שלו וקיבלו אותו להיות מתכנת. היום הוא מנהל בכיר. עקף את המסלול הנורמטיבי.

  השבמחק
 2. פרוטקציה או מזל או שילוב של השניים... הבעיה היא שאת שני הדברים האלה או שיש לך או שאין וקשה מאוד ליצור אותם יש מאין... :)

  השבמחק
 3. ועל זה נאמר:
  אם אין פרוטקציה לפחות עדיף קשרים :)

  שנה טובה ומלאת הצלחות במציאת עבודה

  השבמחק
 4. לגבי ההשכלה -
  האם זה באמת תמיד נכון?
  סיימתי את התואר לפני 23 שנים... כמה זה מעניין את ממייני קורות החיים יחסית לניסיון שצברתי מאז?

  לגבי השאר אני מסכים ובמיוחד עם הנקודה האחרונה -נתקלתי בלא מעט אנשים שלא הבינו שהמטרה היחידה של קורות החיים היא להגיע לראיון.

  השבמחק
 5. יש עוד סוד שקשור לתואר.

  נדיר מאוד שמבקשים ממש הוכחה לזה שיש לך את התואר שהצהרת בקורות החיים.

  הייתי בעשרות ראיונות בחיים שלי חברות גדולות וקטנות.
  בכל המקרים הייתה רק פעם אחת, בתעשיה האוירית, שנדרשתי להציג תעודה או אישור זכאות.

  אני מכיר המון אנשים שמעגלים פינות, מספרים שיש להם תואר למרות שחסר להם איזה סמינר והם לא באמת זכאים לתואר.

  אנשים שעשו תואר בהנדסת מכונות בטכניון ואחריו הסבה לתוכנה בג'ון ברייס ומספרים שיש להם תואר בהנדסת תוכנה מהטכניון.

  אנשים שעשו תואר במדעי המחשב ב"מכללת מעלה לבונה בחסות "אוניברסיטת בן גוריון, או "הוראת" מדעי המחשב ומשמיטים את הטקסט שבין הגרשיים בקורות החיים שלהם.

  אפילו הייתה לפני כמה שנים חברתכנסת שסיפרה שיש לה MBA כשבעצם התכוונה שהיא "למדה לקראת תואר MBA).

  אם זה מתגלה זה מאוד לא נעים, פגיעה בסיסית באמינות יכולה להביא אפילו לביטול חוזה ההעסקה בלי פיצויים.
  אבל הסיכויים שזה יתגלה הם מאוד נמוכים.

  השבמחק
 6. שלום מאיה.
  מה לגבי המקרה (לא יודע כמה הוא נפוץ) של תואר ראשון ממכללה, ותואר שני מאוניברסיטה (באותו מקצוע כמובן, לא MBA)?

  מי שכבר עשה טעות, מאוחר לו לקרוא את הבלוג שלך, אבל השאלה אם הוא ישפר את מעמדו בצורה כזו?

  השבמחק
 7. למוטי, בחיים למדתי שאין שום דבר שהוא תמיד נכון, או בטוח... יש רק מגמות, יש נורמה ויש ממוצע... :)
  ולכן, ברור שיש גם יוצאים מן הכלל בכל כלל וברור שככל שאתה מנוסה יותר ובכיר יותר, כך המשקל של מוסד ההשכלה הגבוהה נמוך יותר.

  לדורון- אתה צודק, ברוב המקרים לא באמת מבקשים לראות תעודה רשמית על השכלה. ואם מבקשים זה קורה לרוב במוסדות ממשלתיים.

  לאנונימי- תואר שני מאוניברסיטה לאחר ראשון ממכללה יכול להועיל. אם כי, אני חייבת לציין שברוב המקרים לתואר הראשון יש משקל רב יותר וזאת משום שבהרבה מקרים חובה תואר ראשון ותואר שני זה רק nice to have....

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...