הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 9 באוקטובר 2011

דייג אוהב דגים? ולמה לא כדאי להשתמש באשפי קורות חיים...

דייג אוהב דגים? ברור שהתשובה היא כן. מאוד כדאי שכן.

אז יש לי וידוי: כמו שדייג אוהב דגים, כך אני אוהבת אנשים. יותר נכון לתצפת על אנשים. לא, אל תבינו אותי לא נכון, אין כאן שום נטיה מוזרה וגם אין לי טלסקופ במרפסת בשביל להשקיף על השכנים. מה שכן, אני יכולה להעביר שעות בישיבה בבית קפה בצומת סואן ופשוט להסתכל סביב על מה שקורה (ואם בית הקפה הזה ממוקם בעיר גדולה בחו"ל, זה עוד יותר מענין) . בדיוק כמו אנתרופולוג הבוחן בהשתאות את מנהגי שבט הזולו באפריקה, כך אני מתבוננת, אוספת נתונים ומסיקה מסקנות ביני לבין עצמי על סתם אנשים כמוני וכמוכם.

אחת מהמסקנות שלי על אנשים היא שאנחנו, או לפחות רובנו, נוהגים לחזור על עצמינו כל הזמן. יש דברים שאנחנו אוהבים ועושים שוב ושוב, כשאנחנו נכנסים לכיתת לימוד בפעם הראשונה אנחנו בוחרים מקום ישיבה שאליו נשוב בכל פעם שנחזור לאותה כיתה (וחס וחלילה אם מישהו יתפוס לנו אותו), בארוחה המשפחתית נתיישב תמיד ב"כיסא שלנו" וסדר הישיבה יהיה כמעט תמיד- אותו הסדר.

זה קורה גם אצל ספרים ומעצבי שיער, מעצבי אופנה, ציירים, אמנים, אדריכלים ואפילו סופרים- כולם מפתחים שיטה מסויימת- סגנון של תספורת, אופן כתיבה או שיטת ציור וחוזרים עליהם עוד ועוד ועוד. קראתם ספר אחד של הרלן קובן? לא נעים להגיד, אבל, אם קראתם אחד- קראתם את כולם. כל הספרים שלו קלילים, מותחים ובהחלט יעבירו לכם שעתיים נחמדות של קריאה, אבל כולם בנויים באותה התבנית. ראיתם ציורים של קדישמן? ברור שכן וברור גם שאתם מכירים את הכבשה המפורסמת שלו שמככבת בעשרות ציורים פרי מכחולו. סיכוי נמוך הוא שתראו ציור של ראש של כבשה ותחשבו שהצייר הוא דווקא פיקאסו...

מה שאני רוצה להגיד הוא שכולנו מפתחים שגרה וסגנון שמאפיינים אותנו. במילים אחרות, מדובר בטביעת אצבע. כזו שברור מאוד למי שייכת היד שיצרה אותה.

מה שמוביל אותי לענין כתיבת קורות חיים. כמי שקראה כבר אלפי קורות חיים, נחשפתי גם לאלפי סגנונות. כל מחפש עבודה מכניס לתוך קורות החיים שלו בעצם בחירת הפונט, הצורה והמבנה את האופי שלו, את טביעת האצבע שלו.
אגב, נכון, גם התוכן חשוב, אבל בשניות הראשונות מה שתופס את העין הוא המראה ולא התוכן.

ועכשיו, דמיינו לעצמכם מצב שבו כל מחפשי העבודה באשר הם היו משתמשים בדיוק באותה התבנית ובדיוק באותו העיצוב בקורות החיים שלהם.
מה היה בולט לממייני קורות החיים? כל המועמדים היו פתאום נראים להם זהים. כולם בעלי רזומה באורך עמוד אחד, כולם נראים בול אותו הדבר...
זה בדיוק מה שקורה כשמשתמשים באשפי קורות חיים אינטרנטיים וכשמורידים מהאינטרנט תבניות לכתיבת קורות חיים.

אל תבינו אותי לא נכון, לשדרג קורות חיים כחלק מחיפוש עבודה הופך לאט לאט ממותרות להכרח בשוק שבו על כל משרה מתמודדים עשרות מחפשי עבודה. וגילוי נאות- זה אחד מתחומי ההתמחות שלי.
אבל, המטרה בשדרוג קורות חיים היא לא רק כתיבה נכונה שלהם. המטרה הנוספת היא בידול שלהם. בדיוק כמו בידול של מוצר בשוק שבו יש כבר עשרות מוצרים מאותו הסוג.

הבידול בקורות החיים שלכם נמצא כמובן בתוכן, אבל גם נוצר כשאתם בונים אותם עם טביעת האצבע הייחודית שלכם. טביעת האצבע הזו הולכת לאיבוד כשאתם נעזרים באשף קורות חיים ובתבנית מוכנה.

אז מה הטיפ שלי השבוע?
שכתבו ושדרגו את קורות החיים שלכם (עם הזמן השלב הזה יהפך לשלב חובה בכל חיפוש עבודה) אבל דאגו לכך שהרוח שלכם, האופי וטביעת האצבע לא יעלמו מהם. שימוש בתבניות מוכנות יהפכו את קורות החיים שלכם לעוד מוצר שיש כבר אלפים כמותו. אל תשכחו שאחת מהמטרות שלכם בשליחת קורות חיים היא לתפוס את תשומת הלב של המגייס. שימוש בקורות חיים שנראים בדיוק כמו של המתחרים שלכם על אותה המשרה די מפספס את המטרה...

לקבלת פרטים על פגישת בדיקה ושדרוג של קורות חיים (ושלא יראו כמו קורות חיים שיצאו מאותו פס יצור) צרו איתי קשר:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

גמר חתימה טובה!
מאיה

6 תגובות:

 1. מאיה
  הסברת יפה שכל הרעיון כאן הוא בידול של קורות החיים לעומת אחרים המיוצרים לפי פורמטים סטנדרטיים או מנועים אוטומטיים כלשהם.
  וכאן אני חייב לשאול - איך את יוצרת בידול זה עבור מועמדים להם את עוזרת ביצירת קו"ח - הרי כולם באים מאותו מקור - מאיה ??

  השבמחק
 2. היי דורון, יפה שאלת.. :)
  התשובה שלי פשוטה- בפגישת יעוץ אני נותנת למחפש העבודה את כל הכלים וההנחיות לכתיבה נכונה של קורות חיים. אני מסבירה גם את ההגיון שמאחורי ההנחיות האלה כדי שבחיפוש העבודה הבא, המועמד ידע בעצמו כיצד לעדכן את קורות החיים שלו והוא לא יצטרך לפנות שוב לאיש מקצוע.

  בסוף התהליך, המוצר המוגמר מותאם למצב שבו אותו מחפש עבודה נמצא. יש מגוון של מצבים ומקרים וכל אחד מהם דורש אסטרטגיה שונה... יש בוגרים מתחילים ללא נסיון, יש מועמדים עם הרבה ניסיון, לפעמים אפילו "יותר מידי" (כאלה שמקבלים כל הזמן תגובות בסגנון: "אתה OVER QUALIFIED"), יש עצמאים שמנסים לחזור למשרה של שכיר, יש כאלה שעשו סוויטץ' בקריירה ומנסים לחזור לתחום קודם וכו' וכו'...

  תיקון קורות החיים ובנייתם נעשה בפגישה אישית. בפגישה אנחנו מבררים יחד מהן המטרות ולאיזה תפקידים קורות החיים אמורים להתאים.

  ולסיום- בסוף התהליך למחפש העבודה יש קורות חיים הכתובים נכון, בנויים נכון, מותאמים לתפקידים שהוא מנסה להשיג ו...ייחודיים.

  למה? כי סגנון העיצוב, נבחר על ידי מחפש העבודה עצמו והמבנה של קורות החיים מותאם למצב. מדגיש את מה שצריך, מצניע את מה שלא...
  למעסיק שיקבל את קורות החיים אחרי השדרוג לא יהיה מושג שהם עברו שדרוג, בגלל שטביעת האצבע של המועמד לא הולכת לאיבוד תוך כדי התהליך. המועמד הוא חלק בלתי נפרד מהבניה של קורות החיים החדשים.

  השבמחק
 3. מאיה - מה שאת כותבת, נכון ולא נכון.
  קורות חיים נבנים לפי היגיון כפי שאת בעצמך אומרת. אבל ההיגיון הזה דומה אצל כולם. ברור שאם למישהו יש השכלה נרחבת ופחות ניסיון - הוא ישים דגש על השכלתו לפני שהוא ירשום את ה"ניסיון" שלו.

  לעומת זאת - אם אני מחפש עבודה בתחום של ניהול פרוייקטים, ויש לי ניסיון של 5-8 שנים בתחום, אני כמובן אתחיל עם כתיבת הניסיון הזה, ואת ההשכלה אשמור לאחר מכן.

  עם זאת, קשה לי להבין כיצד ניתן לגרום לקורות חיים "להתבלט" ולא להיתפס כמגוחכים. בעבר, סייעתי בגיוס אנשים לצוותי תמיכה טכנית בחברה שבה עבדתי, וראיתי קורות חיים שאכן "התבלטו" בפונט שונה, או בכיתבה "לא סטנדרטית", אך לרוב זה הובלט לרעתם - ולא לטובתם.

  כאחד שהעביר את קורות החיים שלו למס' "בודקות" מחברות השמה שונות בעת האחרונה (וקיבל מחמאות לא קטנות עליהן - סליחה אם זה נשמע יהיר), אני מתקשה להבין כיצד ניתן להבליט קורות חיים מלבד הבלטת הניסיון הרלוונטי ומילות מפתח פשוטות. אם כבר, אני חושב שאחת הדרכים הבודדות לעשות זאת, היא במכתב הפתיחה, שמסכם מי אתה, מה הניסיון שלך ומה אתה רוצה - וכל זה במשפט וחצי.

  אם חושש שאחליט לכתוב את קורות חיי בפונט שאינו "מקובל" (כל פונט שהוא שונה מ-david או arial, למעשה), הקו"ח שלי ייזרקו לפח יותר מהר ממהירות של ניטרון במאיץ חלקיקים שוויצרי :-)

  תקני אותי אם אני טועה. אשמח לדעת מה דעתך בנידון (במיוחד לאחר שהעברתי אלייך את הקו"ח שלי בשבוע שעבר, ולא קיבלתי ממך תגובה..).

  השבמחק
 4. היי גיא, חשוב לי להדגיש. כשאני אומרת שחשוב לשמור על יחוד/בידול, אינני מתכוונת ליצירת קורות חיים "מגוחכים" או מוזרים. אני גם לא אומרת לכתוב קורות חיים לא הגיוניים או לא כתובים נכון ורק במטרה לתפוס תשומת לב.
  מה כן אני אומרת? אני אומרת שאם כולם יורידו תבנית של קורות חיים מאתר אינטרנט כלשהו וישתלו בה את התוכן שלהם. מה שבשורה התחתונה יקרה הוא שלכולם יהיו בדיוק אותם קורות חיים. התוכן יהיה שונה, אבל בשלוש השניות הראשונות- כל קורות החיים יראו אותו הדבר. מה שנובע מזה הוא שבסופו של דבר כל קורות החיים יראו כאילו יצאו מאותו פס יצור.
  אם יצא לך קצת לגייס עובדים ולמיין קורות חיים אני בטוחה ששמת לב לכך שלמרות שמדובר במסמך פורמלי עם כללים נוקשים לכתיבתו- למרות זאת קיבלת המון סוגים של קורות חיים. מה שהבדיל ביניהם הוא מה שתיארתי בפוסט כ"טביעת אצבע אישית". ואת טביעת האצבע הזו אני מאוד ממליצה לא למחוק ולא לטשטש. כמובן שכל זה הוא בד בבד עם כתיבה נכונה ושמירה על מבנה נכון וגם דאגה לכך שהמסר הנכון עובר והוא ברור ומספיק שיווקי.

  השבמחק
 5. אז בעצם אם דייג אוהב דגים למה הוא מוציא אותם מהמים?
  קו"ח כתובים נכון חשוב לא רק למועמד , גם לממיינים אבל אין קצת הפרזה במתן משקל כבד כ"כ לקורות חיים?

  השבמחק
 6. לגידי, הכל תלוי במצב השוק... אם על כל משרה מתמודדים עשרות ולפעמים מאות מועמדים. ואם לכל משרה נשלחים עשרות אם לא מאות קורות חיים, אזי, לקורות החיים יש ה-מ-ו-ן משקל. על פיהם יחליטו אם לזמן אותך או לא ואם לבחור אותך מתוך כל המאות או לבחור לזמן לראיון מועמדים אחרים מבין כל המתחרים...

  במצב שוק, או בתחומים שבהם יש מלכתחילה מעט מאוד מועמדים מתאימים- המצב שונה. אם כבר מוצאים מועמד עם ניסיון רלבנטי- מזמנים אותו לראיון, גם אם קורות החיים שלו לא מדהימים.

  בקיצור, הכל ענין של ביקוש והיצע...

  אגב בינינו, ברור גם שאם יש לך קשרים בדרגים הנכונים, או אז קצת פחות משנה איך נראים קורות החיים שלך ואם הם מושלמים או שלא...

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...