הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 29 באפריל 2012

עשרה פרטים שכל מעסיק ינסה לברר עליכם

כבר כתבתי בעבר שלגייס עובדים זה לא עסק פשוט. ולא רק שזה לא פשוט זה גם מסוכן.
טוב נכון, לא מדובר ב"סכנה ברורה ומיידית" כמו שבדרך כלל אנחנו תופסים אותה, אבל לסנן מתוך עשרות או מאות מועמדים את האחד שהוא בוודאות המתאים ביותר למשרה ושיבצע את התפקיד בהצלחה, זו לא משימה של מה בכך. 

המעסיק משקיע זמן ומשאבים כבר בתהליכי המיון וגם בתקופת החפיפה וההכשרה של העובד, בהמשך יעביר המעסיק לעובד (או לעובדת) מידע פנימי ולפעמים גם סודי ובנוסף לכל זה אין שום פרמטר ברור שיכול להבטיח שהבחירה במועמד מסויים היא הבחירה הנכונה.
במילים אחרות בגיוס עובד חדש נעשה תהליך של ניבוי וחיזוי שמנסה למזער סיכונים עד כמה שניתן תוך הישענות על הנתונים והמידע הקיימים.

זו גם הסיבה שבתהליכי המיון והסינון מעסיקים (או נכון יותר- נציגי גיוס העובדים שלהם) ינסו לאסוף עליכם המועמדים כמה שיותר מידע בכדי להרחיב את הידוע ולצמצם את הנסתר. 
איך הם יעשו זאת?
בכל הדרכים האפשריות הפתוחות בפניהם: דרך קורות החיים שלכם, דרך ראיונות עבודה (בדרך כלל 2-3 אנשים שונים יראיינו אתכם בכדי לקבל כמה חוות דעת), דרך מבחנים ומטלות מקצועיות, דרך מה שאתם מפרסמים על עצמכם ברשתות החברתיות השונות (כלי שמאפשר קבלת מידע אישיותי משלים, שלא היה קיים עד לפני מספר שנים), דרך הממליצים שלכם (ולפעמים גם מאחורי גבכם דרך תשאול אנשים שעבדו איתכם ולא מסרתם כממליצים) ובאמצעות מבחנים במכוני מיון והערכה.

הנתונים המבוקשים והחסרים יאספו בצורה ישירה ולפעמים דרך שאלות עוקפות, אבל מה שבטוח הוא שכל מעסיק מאוד ירצה לדעת את התשובות ל 10 השאלות הבאות: 

1. למה דווקא אתם? למה להם לבחור בכם?

2. האם אתם באמת מעוניינים במשרה או שפשוט אין לכם ברירה אחרת, טובה יותר?

3. האם אתם כאן בכדי להישאר? או במילים אחרות- האם אפשר לסמוך עליכם לטווח ארוך או שכבר יש לכם רעיונות אחרים בראש כמו רצון להתקדם, לצאת לקריירה עצמאית או לשנות תפקיד? (עיינו ערך: "איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?" "או, זה פשוט, אני רואה את עצמי בתפקיד המנכ"ל...!").

4. כמה זמן יקח לכם להשתלב בתפקיד?

5. האם תצליחו להתמודד עם אתגרי התפקיד (וגם להיכנס לנעליים הגדולות שהשאיר קודמכם, או לחילופין, לתקן את השטויות שהוא עשה ולהתמודד עם הכשלונות הקודמים?).

6. האם תשתלבו בקלות בארגון בכלל ובצוות בפרט מבחינה חברתית ואישיותית? האם האופי שלכם מתאים לאופי הצוות הקיים ול"שגעונות" של המנהל הישיר שלכם? (דמיינו חלקים של פאזל. האם אתם החלק החסר, או שכמה שלא ננסה ללחוץ מכל הכיוונים זה פשוט לא מסתדר??).

7. עד כמה, במידת הצורך, אתם גמישים ונגישים? שעות עבודה, נסיעות לחו"ל, הקפצות דחופות, עבודה בסופ"ש...

8. האם אתם אמינים? האם אפשר לסמוך עליכם?

9. מהן הקבלות שלכם? מהם ההישגים שלכם? האם יש לכם בכלל הישגים להתפאר בהם? ובמילים אחרות- האם אתם "נכס" לארגון המעסיק אתכם?

10. כמה עולה התענוג? ובקיצור- מהן דרישות השכר שלכם??

אגב, אם נחטט יותר לעומק ברור שנמצא עוד שאלות ותהיות שחולפות במחשבות אצל כל מראיין... מה שבטוח הוא שכמחפשי עבודה אתם חייבים להיות מודעים לכך שהשאלות הללו מעניינות כל מעסיק באשר הוא וכשאתם מודעים לשאלות, קל יותר להבין איזה תשובות מצופות מכם ואיזה מסרים אתם צריכים להעביר לאורך כל תהליך הגיוס: דרך קורות החיים, בראיונות העבודה, דרך הפרופיל שלכם ברשתות חברתיות וגם כמובן איך אחרים (הממליצים) מתארים אתכם...

רוצים עוד? קיראו על הנוסחה המתמטית שמאחורי ההחלטה לגייס עובד/ת חדש:
ועוד...:

מחפשים עבודה  ורוצים עוד סודות מאחורי הקלעים? רוצים לכתוב קורות חיים שיענו על כמה שיותר מהשאלות שכל מעסיק רוצה לדעת עליכם? רוצים לדעת איך מתאימים קורות חיים לתוכנות סינון אוטומטיות? רוצים להגיע מוכנים לראיונות עבודה? החגים (כמעט) נגמרו... זה הזמן לתאם פגישת יעוץ לחיפוש עבודה.
לפרטים נוספים:
maya.bouhnik@gmail.com
054-7380310

3 תגובות:

 1. כמה הם חוקרים את המועמדים ובסוף חסרים להם עובדים. בא לי להגיב על מכתב דחיה ב"ההפסד כולו שלך".

  השבמחק
 2. במפגש בין המעסיק למועמד יש לכימיה בניהם תפקיד חשוב.
  כשיש כימיה אז המעסיק נוטה לעגל פינות ומעדיף קשר חיובי עם העובד תחתיו אפילו במחיר של לימוד והשקעה בו, על פני עובד "מושלם" לארגון אך שלא מתקשר איתו כפי שהיה רוצה...

  השבמחק
 3. כמה פעמים קנית מוצר - סלון, פינת אוכל, מטבח - מסוכן מכירות מעולה וקיבלת באיחור, סחורה דרעק, שירות זיפת ויחס מחפיר??? כמה פעמים?!?!?! אז מדוע אתה ממשיך ללכת אל זה שיודע למכור ולא אל זה שיודע לספק?!?! ועכשיו מגייס יקר, תחשוב כמה פעמים שכרת עובד שיודע למכור את עצמו מצוין אבל לא יודע לעבוד?!?!? עובדים עליך!!! תפקח את העיניים!!!

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...