הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 20 במאי 2012

המדריך הגדול: 25 הטעויות בחיפוש עבודה שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם

איש חכם אמר פעם שמי שאף פעם לא טועה, הוא זה שלא עושה שום דבר. במילים אחרות ברגע שאתם מחליטים לעשות משהו הרבה דברים יכולים להתפקשש והרבה טעויות יכולות להיעשות. כך גם בחיפוש עבודה. אבל זה לא אומר שבגלל זה ניכנס למצב קיפאון מפוחד. זה כן אומר שככל שנהיה מודעים יותר לטעויות שאנחנו עלולים לעשות, כך נדע להימנע מהן.

אז הנה, בלי הקדמות נוספות ומיותרות, מדריך 25 הטעויות שממש לא כדאי שתעשו במהלך חיפוש העבודה:

1. מצאתם משרה בחברה שממוקמת ממש קרוב לבית? יופי! אז למה הכתובת שלכם לא מצויינת על גבי קורות החיים??!

2. יותר מידי מספרי טלפון על גבי קורות החיים. מה המעסיק אמור לעשות? לנסות אחד אחד את כל המספרים? את הנייד שלכם שכרגע על שקט כי אתם בישיבה, את הנייד של בת הזוג שעסוקה בעצמה בעבודה ואת הטלפון בבית ששם גם ככה רוב הזמן אין אף אחד? בעצם, לפעמים הילדים נמצאים בבית... סומכים על הזאטוטים שיעבירו לכם את ההודעה? במילים אחרות- ציינו על גבי קורות החיים את מספר הנייד שלכם וזהו. אל תתנו למעסיק לאתר את המספר שבו אתם הכי זמינים מתוך הרבה מידי אפשרויות.

3. "ממליצים ינתנו על פי דרישה". גם ככה המקום בקו"ח מוגבל ויקר, לא חבל לבזבז שורה שלמה על מה שהוא גם ככה צפוי וברור מאליו??

4. ואם כבר בממליצים עסקינן, לא נהוג לציין את פרטיהם המלאים כולל מספר טלפון ואימייל על גבי קורות החיים. זה גם לא מכבד את פרטיותם וגם לא מעניין אף אחד בשלב הראשוני של קבלת קורות החיים...

5. כתובת אימייל מצחיקה או מביכה. מחפשים עבודה? פיתחו תיבת מייל יעודית לכך ששמה הוא השם המלא שלכם. כמה פשוט- ככה טוב.

6. ציון סוג התפקיד המבוקש או המטרה (objective). למה, למה ועוד פעם למה לעשות את זה בכלל? ככל שאתם ממקדים יותר את סוג התפקיד שאתם מחפשים, ככה אתם מצמצמים הזדמנויות ומגבילים את האפשרות שמישהו בצד השני יהיה קצת יצירתי ויציע לכם תפקיד שאפילו לא ידעתם על קיומו.

7. יותר מידי הנחות ומסקנות. למה אני מתכוונת? לכך שאתם נותנים יותר מידי קרדיט לצד השני שידע להסיק שמ X ו Y משתמע שגם Z. תשכחו מZה! אם Z לא כתוב שחור על גבי לבן, אף אחד לא ידע שיש לכם בZה ניסיון....

8. ציון של תוכנות מחשב כמו אאוטלוק לדוגמא שכולם מכירים (חוץ,אולי, מתינוק בן שנתיים, ובהסתמך על התינוקות שאני מכירה, גם זה כבר לא בטוח!).

9. שימוש בקלישאות מביכות שגם ככה לא אומרות עליכם שום דבר (פרט אולי שאתם באמת אוהבים את עצמכם...). רוצים דוגמא? בבקשה- אין מביך יותר לטעמי ממי שמעיד על עצמו כ..."כריזמטי"...

10. שימוש בתבניות מוכנות של קורות חיים ובשירותי שדרוג שבמקום לבדל הופכים את קורות החיים שלכם לכאלה שנראים בדיוק, אבל בדיוק כמו של כל שאר מחפשי העבודה האחרים. יש לא מעט נותני שירותים העוסקים בשדרוג קורות חיים (גילוי נאות- גם אני, כמובן). הענין הוא כזה- כשאתם משדרגים את קורות החיים שלכם יש לכם מטרה ברורה: קורות חיים הכתובים נכון שייצרו לכם זימונים לראיונות עבודה. בכדי שקורות חיים ייצרו זימונים לראיונות הם צריכים להיות ברורים, נעימים לעין, מעבירים את המסר הנכון וגם תופסים תשומת לב ורצון להמשיך ולדעת עוד. אם השתמשתם בשירות לשדרוג קורות חיים בחינם, בניתם קורות חיים באמצעות אשף שמורידים מהאינטרנט או פניתם לשירות שפונים אליו מאות או אלפי מחפשי עבודה אחרים אתם מקבלים בסופו של דבר מוצר שכתוב נכון, אבל אין בו דבר חשוב אחד: בידול! לכן, אם החלטתם לשדרג (כל הכבוד!) בידקו היטב מי יספק לכם בסופו של תהליך את המוצר הטוב והייחודי ביותר.

11. חוסר תשומת לב לפרטים קטנים...כן, פרטים קטנים כמו ה-FUN-TONE שבחרתם בו ממש מזמן (הכוונה לשיר או למנגינה ששומעים בזמן ההמתנה אלה שמתקשרים לטלפון הנייד שלכם). אפילו לזה עלולות להיות השלכות מביכות...

12. חוסר השקעה בהכנה לראיון- אין לכם מושג מי מראיין אתכם, מה תפקידו ואפילו לא איך קוראים לו. אתם לא יודעים באיזה תפקיד מדובר, מה בכלל עושה החברה ובנוסף לכל גם איחרתם לראיון כי לא ידעתם שאי אפשר למצוא חניה ברדיוס של 5 קילומטרים ממקום הראיון.

13. אתם לא יוצרים קשר עין עם המראיין. זו טעות שכיחה שאני נתקלת בה כל הזמן בפגישות הכנה לראיונות עבודה! אין רושם גרוע מזה! מה אתם מסתירים שם בעצם שבגללו אתם לא יכולים ל"הסתכל בעיניים"?? מה שזה לא יהיה, וחשוב מזה- אם בכלל אין לכם מה להסתיר ואתם סתם ביישנים- הילחמו בנטיה הטבעית והיישירו מבט בבקשה!

14. אתם לא מקשיבים עד הסוף לשאלות של המראיין. ברור שלענות לשאלות זה קשה, אבל לא רק. כדי שתענו הכי טוב שאפשר, אתם חייבים קודם כל להקשיב! ועד הסוף! הנטיה שלנו היא להקשיב רק להתחלה ולהתחיל לתכנן מה אנחנו עומדים להגיד. בדיוק בנקודה הזו אנחנו עלולים לפספס את הפואנטה האמיתית של השאלה... קודם הקשיבו, אחרי זה תתכננו ותענו.

15. אתם לא מטפחים את הקשר שנוצר עם חברת השמה. כבר ידוע לכולם שלקבל תגובה למשלוח קורות החיים זה לא דבר של מה בכך. אם רואיינתם ואח"כ גם הופנתם לראיונות דרך חברת השמה, טפחו את הקשר! אחת למספר שבועות כדאי להרים טלפון לאשת (או איש) הקשר שלכם שם ולתזכר אותו שאתם עדיין מחפשים עבודה. כדאי גם לעדכן אותה בהתפתחויות לגבי המשרות שהופנתם דרכה.

16. שימוש באותן שיטות חיפוש העבודה שהצליחו לכם בחיפוש הקודם... לפני יותר מ 5 שנים... ואז השתוממות שזה לא ממש עובד. תהליך חיפוש העבודה השתנה מאוד באופן גורף ובמיוחד ב 3-4 השנים האחרונות.

17. כל הביצים בסל אחד- שימוש בשיטת חיפוש אחת או שתיים וזהו.

18. העלאת נושא ציפיות השכר מוקדם מידי בתהליך. הענין פשוט- בטנגו הזה המעסיק מוביל. לכן הוא זה שצריך להעלות את נושא השכר.

19. ניהול לא נכון של משא ומתן על השכר- ציפיות שכר כדאי לציין כטווח ולא מספר ספציפי וכשמשווים הצעות לא כדאי להתעלם מתנאים נלווים כמו רכב, נייד, ביטוחים, הטבות רווחה, שעות נוספות מספר ימי חופש, מחלה ועוד ועוד...

20. "נטוורקינג?? לא! זה לא אני!!!"- זהו ש...כדאי מאוד להתחיל להבין שגם אם זה מנוגד לגמרי לאופי שלכם, היום ודווקא בגלל שכוווולם משתמשים באינטרנט לצורך חיפוש עבודה- אתם צריכים יתרון יחסי. והיתרון היחסי שיקצר מאוד את שליחת קורות החיים האינסופית לחברות הם הקשרים עם מישהו מבפנים, או לפחות קשר עם מישהו שמכיר מישהו מבפנים...

21. שוואייה- שוואייה, מאניינה, סייסטה- ובמילים אחרות: מה הלחץ?? טוב אז יש לחץ. ברור שכן! אם אתם מתנהלים יותר מידי בנינוחות, אם אתם מרשים לעצמכם לדחות ראיון לשבוע הבא כי השבוע לא ממש מסתדר בלו"ז ואם אתם נוהגים  לשלוח קורות חיים למשרות בדיליי של שבועיים, אתם בעצם מניחים שהכל מסביב נמצא בהקפאה עמוקה. אז זהו ש- על כל משרה יש עשרות או מאות מועמדים, לראיון מזמינים אתכם אבל לא רק... ועד שיגיע תאריך הראיון- זה שהסתדר לכם בלו"ז, בינתיים מישהו אחר כבר התקדם ואולי אפילו סגר את המשרה... אז זיכרו- אתם לא לבד במערכה ובהרבה סיטואציות בחיים, כל הקודם- זוכה.

22. התעלמות מהאח הגדול שרואה הכל. הכוונה שלי לכל אלה ביניכם שמנהלים פרופילים ברשתות חברתיות ושוכחים לפעמים שכולם יכולים לראות... בקיצור, לא משנה באיזו רשת חברתית מדובר אל תעלו שום דעה או מידע שלא הייתם מכריזים בקולי קולות בצהרי היום באמצע שוק הכרמל!

23. עדיפה ציפור אחת ביד... אם אתם עובדים ולא מרוצים, אל תעזבו את מקום העבודה הקיים מבלי למצוא עבודה אחרת. נכון, הבוס כבר משגע אתכם, התסכול חוגג, אתם מרירים, כועסים ועצבניים. כל זה ברור כשמש ובלתי נסבל. אבל...לפני שתקומו ותעשו מעשה- חישבו היטב: כמה אורך רוח יש לכם? כמה זמן אבטלה אתם מסוגלים לספוג? חיפוש עבודה ממוצע היום לוקח כ 3-4 חודשים ולפעמים יותר (ככל שמחפשים תפקיד נישתי או בכיר יותר).... בטוחים שכדאי לקום ולשבור את הכלים? אולי עדיף לנסות למשוך עוד קצת ולחפש עבודה במקביל, כשעדיין יש גב כלכלי?

24. גם שעון מקולקל צודק פעמיים ביום- ובמילים אחרות אם נירה בחושך כל הזמן ולכל הכיוונים, בטוח שמתישהו נפגע במשהו... כל מחפש עבודה עובר בשביל הקבוע הבא: ההתחלה היא שליחה ממוקדת למשרות, בהמשך מתחילים להתיר את הרסן, אחרי מספר חודשים כל כך מיואשים וחסרי סבלנות שמתחילים לשלוח קורות חיים לכל דבר שמתחיל במילה: דרוש/ה... (טוב, אני מגזימה קצת, אבל הבנתם את הכוונה...). שימו לב, התנהלות כזאת נותנת תחושה מנחמת רגעית, אבל מתעתעת. מצד אחד נראה שהיתה לכם תפוקה ושהתאמצתם, מצד שני הסיכוי האמיתי שמישהו יגיב לקורות החיים שלכם- שואף לאפס. הקפידו לשלוח קורות חיים רק למשרות שאתם באמת מתאימים להן.

25. להתייאש. כן, זה לא קל ולפעמים מתמשך כמו מסטיק לעוס. אבל, אסור להתייאש. אתם זקוקים רק לתפקיד טוב אחד. לא יותר. גם אם שלחתם כבר 435 קורות חיים, לפעמים התפקיד הבא שלכם מחכה בשליחה ה 436...

בהצלחה!

נ.ב.
נכון, מי שלא עושה- לא טועה, אבל מי שמתייעץ גם עושה וגם חוסך בטעויות ובזמן יקר... אז אם אתם מתכננים לחפש עבודה ורוצים לחסוך מראש טעויות יקרות, או שכבר חוויתם ונכוויתם- צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה:
maya.bouhnik@gmail.com
054-73803107 תגובות:

 1. אני חולק על דעתך בנוגע לסעיף 18.
  אם אני מחפש משרה ב-20K והמעסיק מעונין לשלם רק 10K אין לנו בכלל על מה לדבר ולכן חבל על הזמן שלי ושלו.

  לצערי רוב החברות היום רוצות ודורשות הרבה תמורת מעט מאוד ולכן תאום ציפיות בנושא השכר לפני התחלת התהליך הוא מאוד חשוב.

  השבמחק
 2. לאנונימי, יש זמן נכון לכל דבר... :) כמובן שנושא השכר חשוב, אבל, תעלה אותו בעצמך בשלב מוקדם מידי בתהליך ויש מצב שבמקרה הטוב יענו לך שבשלב זה מוקדם מידי לדבר על זה.

  השבמחק
 3. טיפים נכונים ביותר אך צריך לציין כי:

  1- היצע וביקוש במיוחד בתחום הכספים (רו"ח) השתנה מאוד ב4 שנים האחרונות ועובדה כי ציינת את זה בכתבה, כמובן לשלילה מבחינת המועמד

  2- מה עושים למי שלא הצליח במבחני מכון מיון כדוגמת קינן שפי - ועכשיו לדוגמא אני "שרוף" למשך שנתיים?

  השבמחק
 4. לאנונימי,
  למה הכוונה שלא הצלחת במבחנים? אין במבחנים כאלה תוצאה נכונה או לא נכונה. יש התאמה או חוסר התאמה למשרה ספציפית... תלוי מה נדרש במשרה...
  אני מציעה לך לבקש את תוצאות המבחנים, לפחות בכדי לדעת מה לשפר.
  שנית, לא כל מקום עבודה דורש מעבר של מבחני מיון.

  השבמחק
 5. לצערנו היום כל מפעל מבקש מבחני קבלה...
  ובנוסף איך אפשר למצוא עבודה כשאין לאן לשלוח קו"ח.
  עד שכבר יש משהו כמו שכתבתם 20 מועמדים נוספים ...וזה רק לפרוטוקול...
  תגובה

  השבמחק
 6. מאיה שלום.
  הלוואי והייתי מגיע בכלל למקומות של לדון בשכר או להסתכל למראיין בעיניים .פשוט היום לא פונים אליי .אני שולח המון קורות חיים בפורמטים שונים ונכון שאני מחפש בתחום הבכירים אבל עדיין טלפון בחודש ? בעייתי מה עושים ?

  השבמחק
 7. היי שגיא,
  זהו מצב קלאסי שבו כדאי לקבוע איתי פגישה... http://www.careertips4geeks.blogspot.co.il/p/blog-page_11.html
  מוזמן ליצור קשר בכדי לקבל את כל הפרטים.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...