הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 22 ביולי 2012

למה, לעזאזל, נהיה כל כך קשה למצוא עבודה??

אחד מהמשפטים השכיחים ביותר שאני שומעת לאחרונה ממחפשי העבודה הוא זה: "אני לא מבין! זו לא הפעם הראשונה שאני מחפש עבודה. עשיתי את זה כבר כמה פעמים בחיים, לפעמים גם כששוק העבודה לא היה בשיאו, אבל אף פעם לא היה לי כל כך קשה!".

אני ארוץ ישר לשורה התחתונה ואגיד לכל מי שמרגיש ככה: אתם צודקים! לרוב המחפשים נהיה ממש קשה למצוא עבודה. אגב, הכוונה גם למועמדים מנוסים בתחומים מבוקשים. אין אפס, חיפוש עבודה ממוצע פשוט הפך למורכב וארוך יותר מבעבר.

אז למה, בעצם? הנה 10 סיבות ללמה קשה לכם:

1. כי זה פשוט מורכב יותר. הטכנולוגיה לא מפסיקה להתפתח וכמו בשאר תחומי החיים- ככל שהטכנולוגיה מתפתחת ומתקדמת כך היא פותרת בעיות, אבל במקביל יוצרת חדשות. איזה כיף היה פעם! היינו יורדים למכולת, קונים עיתון ביום שישי ומקסימום גם בשלישי... יושבים בניחותא ומסמנים משרות בחוברת הדרושים. אחרי זה החלק הקשה היה להדביק את הבול על המעטפה (בטח קשה! מה אתם יודעים? בסיינפלד כבר מתו מזה... :) ) או להקיש את הספרות במכשיר הפקס. זמן קצר אחרי כן הטלפון (הקווי, אלא מה?!) התחיל לצלצל... והיום? מרוב עצים לא רואים את היער... למעסיקים יש אינסוף דרכים לגייס עובדים, ואם אתם כמחפשי עבודה לא תשתמשו במגוון שיטות החיפוש, הרי ברור שלא תיחשפו לכל המשרות הרלבנטיות עבורכם...וחבל!

2. כי לא מלמדים את זה בשום אוניברסיטה. כן, אתם יכולים ללמוד במשך שנים ארוכות, לסיים פוסט דוקטורט ועדיין אין שום שלב בדרך שלימד אתכם את 2 הנושאים הבאים: איך לומדים (שיטות לימוד נכונות) ואיך מחפשים עבודה. אלפי אנשים מבזבזים שעות על גבי שעות בביצוע אותן הפעולות שלא מביאות לתוצאות ולא מודעים לכך שדרך חיפוש העבודה שגויה ולא יעילה.

3. נמשיך בקלישאה הידועה: לחפש עבודה זו עבודה. נו טוב, בכל קלישאה יש גרעין של אמת. במקרה הזה הגרעין כל כך גדול... לפחות כמו גרעין של אבוקדו. כן, כשיש כל כך הרבה מוץ לסנן ממנו את התבן ובכל כך הרבה אסמים (יאללה, תזרמו איתי עם הדימוי, מה'כפת לכם?!), המסקנה בלתי נמנעת- צריך להשקיע יותר זמן בחיפוש בכל יום. אה, כן...והרופא ממליץ לפחות על 3-4 שעות ביום של חיטוטים וחיפושים בכל דרכי החיפוש האפשריות (למה באמת שלא תבואו לפגישת יעוץ ותקבלו ממני תוכנית מלאה של שיטות כאלה?). קשה להשקיע כל כך הרבה זמן ובמקביל לחיות וגם לעבוד במשרה מלאה? נו, זה ברור, אבל לפחות תשתדלו, טוב? ואם אתם לא עובדים- עבורכם זו לא המלצה, אלא ממש חובה!

4. כי גם לצד השני לוקח המון זמן למצוא עובדים. כן, אתם לא היחידים שמתמודדים עם מסות של מידע, מקורות מידע, לחץ זמן ומה לא? גם למעסיקים לוקח היום הרבה מאוד זמן ומשאבים למצוא מחט בערימה של שחת. כשכל כך קל לשלוח קורות חיים למשרות- רבים שולחים גם כשאינם מי יודע מה מתאימים. ועכשיו לכו ותמצאו את המועמד המתאים מתוך עשרות או מאות שממש לא... אגב, גם מבין מועמדים שהם דווקא ממש מתאימים לא קל למצוא את המכסה הנכון של הסיר...

5. מה שמוביל לנקודה הבאה. יש תחומים שבהם באמת יש יותר ויותר מועמדים ביחס לכמות המשרות. לא מזמן כתבתי פוסט בנושא: קשה למצוא עבודה? אתם צודקים! על קריירה ואבולוציה . יותר מועמדים על כל משרה, משמעו- תחרות קשה יותר.

6. ומה עושים כשהתחרות קשה יותר? נכון! צריך להשקיע בחיפוש עוד יותר, להיות הרבה יותר אסרטיבי מבעבר והרבה יותר פרו-אקטיבי. וכמו כשסבתא שלי היתה אומרת (בינינו, איזה סבתא לא אמרה את זה??) האביר לא יגיע מעצמו וידפוק לך על הדלת... גם לא היום כשיש לו GPS (תוספת שלי)!

7. גם תיאורי המשרות נהיו הרבה הרבה יותר ארוכים, מפורטים ודורשנים. יש לא מעט משרות שהתיאור שלהן ופירוט הדרישות ממלאים כמעט עמוד צפוף שלם. איך זה ייתכן? האם כבר נולד העובד שיכול לסמן V על כל כך הרבה רובריקות?? ברוב המקרים התשובה היא שלא... זו פשוט עוד אחת מהדרכים שחברות נוקטות בהן בכדי למקד את הפונים ולהקטין את כמות קורות החיים המתקבלים. 

8. כי כנראה עדיין לא שמעתם על תוכנות אוטומטיות לסינון קורות חיים ואתם לא מודעים לעד כמה טעות קטנטנה בקו"ח שלכם מורידה בחדות את סיכוייכם לעלות בחכה הוירטואלית של מנהל הגיוס. 

9. כן, כן זה מוביל אותנו הישר לנקודה הבאה: לכתוב קורות חיים נהיה מסובך כמעט כמו לכתוב דוקטורט. ולא, אני ממש לא מגזימה. טוב, אולי רק קצת.. אבל הבנתם את הכוונה, נכון? אגב, המודעות למשקל הרב שיש לקורות החיים בתהליך חיפוש העבודה הולכת ועולה וכמות מחפשי העבודה שפונים לשירותים מקצועיים לשדרוג קו"ח עולה גם היא. והמסקנה: עם הזמן שדרוג קורות החיים יהיה שלב הכרחי ובלתי נמנע עבור כל מחפשי העבודה. בדיוק כמו הקורס לפסיכומטרי (בזמנו אני לא עשיתי קורס, אבל היום לא הייתי חולמת לגשת למבחן כזה בלי קורס הכנה. הרי כשכולם עושים משהו, מי שלא עושה נמצא צעד אחד אחורה מכולם).

10. כי ויטמין P תמיד מועיל ובטח ובטח בחיפוש עבודה. אם התהליך כזה מורכב וארוך ויש תחרות כל כך עזה, הרי שקשרים מבפנים לא יכולים להזיק. בדיוק להיפך. כן, כולם מדברים על טיפוח קשרים מקצועיים ויצירת קשרים חדשים ובצדק! בעוד שרוב מחפשי העבודה כבר יודעים שהשיטה הטובה ביותר למצוא עבודה היא שיטת "חבר מביא חבר", לצערם של רבים כמות הקשרים האמיתית שלהם היא די מוגבלת. זה קורה כשלא משכילים להשקיע בהרחבת רשת הקשרים ובשמירה על קשרים ישנים. את כל הפעולות האלה יש לעשות כשעובדים, בדיוק כמו הנמלה שעבדה בערב שבת. הכינו לכם (ויפה שעה אחת קודם) מזרן ביטחון עבה של קשרים לכל מקרה שלא יבוא. בעת הצורך תגלו כמה מועיל זה...

בהצלחה!!

**כשרוצים לשפץ ולשדרג את הבית בצורה הכי טובה שאפשר- פונים לאדריכל, כשרוצים תספורת מוצלחת- פונים למעצב שיער. כשמשהו כואב- הולכים לרופא וכשמשהו לא מתקדם כמו שצריך בחיפוש העבודה- פונים ליעוץ לחיפוש עבודה... בקיצור, רוצים לקצר את התהליך עד כמה שאפשר? יופי! חשוב להבין: אין ניסים, חייבים להשקיע וחיפוש העבודה עדיין ישאר מורכב ולא קל, אבל! וזה אבל גדול: כשעושים את זה נכון- זה הרבה יותר קצר, הרבה יותר יעיל והרבה יותר מוצלח!
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש ומציאת עבודה: שדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות, שימוש ברשתות חברתיות בחיפוש עבודה, תוכנית פעולה רוחבית והפעלת מקסימום הדרכים להיחשף למשרות רלבנטיות להשגת ראיונות עבודה-
maya.bouhnik@gmail.com
054-7380310

13 תגובות:

 1. מאיה היקרה,

  אני נורא נהנה לקרוא את החומר שלך, כל כתבה נכתבה בדם יזע ודמעות וקולעת בול. אני למזלי עובד כבר כמה שנים אבל זכורה לי התקופה של 3 חודשים בין עבודות וזה היה בהחלט מרתון מתיש! אין לי ספק שההבדל עם ובלי קו"ח ששודרגו הוא שמיים וארץ וזה הדבר היחיד שיביא אותך לכיסא המרואיין ומשם כבר אחריות ההובלה היא עליך.
  כמו תמיד בחן ובנועם לגעת בנקודה החשובה ועם תיבול מתאים של הומור.
  אני מאוד נהנה...תודה!!!

  שי

  השבמחק
 2. תודה שי, שמחה שאתה מבקר בבלוג ואוהב... :)!
  תגובות כמו שלך הופכות את המאמץ לשווה ומספק!

  השבמחק
 3. :-)
  את קשורה לבני בוכניק שעבד ב HP?

  השבמחק
 4. ד"ר אקסטטיקוס24 ביולי 2012 בשעה 15:23

  נדמה לי שבעולם תעסוקתי ואחר של רושם ראשוני קורות החיים המשופצים שלנו לא יכילו שגיאות כתיב, לוגיקה ושגיאות מביכות בעברית. למשל:
  סעיף 3: את המוץ (או התבן) בוררים מן הבר, ולא זה מזה, מפני שאז נישאר עם שני חלקים של התבואה שאין מה לעשות בהם. הביטוי העברי השגור הוא להפריד מוץ מבר, אבל גם התנ"כי "מה לתבן את הבר" יתפוס.
  סעיף 4: מחט מאוד קשה למצוא בערימה של שחת, שהיא מין חציר, אבל לא בערימה של שחט, שהוא צורת העבר בנסתר של הפועל ש.ח.ט.
  סעיף 5: מעט מוזר להגיע לנקודה הרביעית בסעיף החמישי, האין זה כך?
  סעיף 7: אמנם עם העליה במספר שעות העבודה ניתן אולי לומר כי המשרות נעשו ארוכות יותר, אולם לצורך הסעיף הזה אלו הם תיאורי המשרות שנעשו ארוכים יותר. כמו כן, "למקד את הפונים" פירושו לתת לכל הפונים דבר-מה או כמה דברים להתמקד בהם; ולי נדמה שהתכוונת דווקא "לסנן את הפונים".
  סעיף 8: סיכוי הינו מידת האפשרות שדבר מה יקרה או לא יקרה. הוא יחיד לכל אותו דבר מה. לכן, "סיכויכם" (הסיכוי שלכם) ולא "סיכוייכם".

  וכמה נקודות על פיסוק (עדיין משתמשים בסימני פיסוק כשכותבים קורות חיים, נכון?)
  1. אין דבר כזה ארבע נקודות כמו בטקסט שלאחר הכוכבית. בעברית (ולמעשה ברוב השפות) יש או נקודה אחת, או שלוש. הראשונה מציינת סוף משפט, ואילו השניה את ההיפך - שמשפט זה אינו מגיע לסופו.
  2. אין דבר כזה שני סימני קריאה, כמו באיחולי ההצלחה שלך. אחד מציין חשיבות והדגשה, שלושה מסמנים את אותו הדבר אלא ביתר שאת. שניים אינם מסמנים דבר. ולעניין סימני הקריאה, אמר עליהם פעם מארק טווין שהם קביים למילים חלשות. פראצ'ט אמר שחמישה סימני קריאה הם סימנה של נפש חולה.
  3. סימן קריאה באמצע משפט, כמו ב"אבל! וזה אבל גדול" הוא לחלוטין בלתי תקני.

  יש עוד, אבל לא הייתי רוצה להטריח את קוראייך עוד.

  השבמחק
 5. את די מצייינת את המובן מאליו...אולי נציין שפעם פשוט הלכנו לחטוב עצים ולצוד חיה...התפתחות מובילה למורכבות זה די ברור. אפשר לקחת אפילו את דוגמת הפלאפונים ולשים באותה כתבה- כי יותר מתוחכם יותר אפשרויות יותר יקר ומסובך לתיקון, תפעול וכו'...

  השבמחק
 6. לד"ר היקר, תודה על ההערות. חלק מהשגיאות שנפלו בטקסט (ותיקנתי) הן טעויות הקלדה- ככה זה, כנראה, כשהרעיונות במוח רצים מהר יותר מאשר האצבעות על המקלדת. וחלק מכוונות ונובעות מצורת הכתיבה שלי- את אלה, השארתי כפי שהיה במקור וללא שינוי.

  השבמחק
 7. לאבירם- יכול להיות שהמובן מאליו עבורך, איננו המובן מאליו עבור האחרים...? אני בטוחה שהתשובה לשאלה הזו היא: כן.
  ועוד דבר- לא תמיד צריך להמציא את הגלגל. לפעמים צריך רק לעשות סדר בדברים ולהציג אותם באופן שאיש עד כה עדיין לא הציג.

  השבמחק
 8. 11. לחפש מתחת לגיל 40 .

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...