הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 29 ביולי 2012

להיות נחום-תקום בחיפוש עבודה

אם גדלתם, כמוני, בשנות ה-80 של המאה שעברה (אויש, זה נשמע נורא!) אתם בטח זוכרים את הפינה הקבועה של שלמה בראבא בתוכנית "זהו-זה". בסוף אותה פינה הוא תמיד חזר על אותה ההצהרה : "יאצק תמיד נופל וקם!".
לאחרונה הקדשתי לא מעט פוסטים לנושא הקושי בחיפוש עבודה, ובאמת, כשתהליך החיפוש מתמשך כמו מסטיק לעוס, שכבר איבד את הטעם וכשההליכה נעשית קשה, ההולכים חייבים להיות חזקים וקשוחים יותר... ובמילים אחרות: במהלך תהליך חיפוש העבודה, על כל קשייו וגווניו, כל אחד מכם חייב להיות מין יאצק שכזה, שאולי נופל לפעמים, אבל שתמיד גם קם.

אז מה זה אומר בעצם? זה אומר שבתהליך ארוך כמו חיפוש עבודה יש גם רגעי שמחה, התרגשות ותקווה וגם רגעים של יאוש, תסכול וירידת מוטיבציה. כל כשלון נוסף, כל תהליך גיוס שמסתיים במסר "תודה, אבל לא תודה" עלול להשבית את חיפוש העבודה וגם לעיתים לפגוע יותר ויותר בביטחון העצמי של המחפש.

וכיוון שפגיעה בביטחון העצמי ו/או ירידת החשק לחפש עבודה אינם רצויים כלל וכלל בבית ספרינו, הנה כמה נקודות חשובות שכדאי לכל מחפש עבודה לזכור בכל היתקלות חזיתית בכישלון:

- כישלון נחשב ככזה רק אם לא לומדים ממנו שום דבר:
שלחתם קורות חיים במרץ במשך שלושה חודשים ולא זומנתם אפילו לראיון אחד? זה בהחלט לא לעניין! אבל השאלה החשובה היא מה אתם עושים במצב כזה? אם תחליטו להמשיך בדיוק באותו המסלול ותחזרו על אותן הפעולות, כמעט בטוח שהכשלון יחזור על עצמו. אם, להבדיל, תעשו חושבים, תבדקו היטב מה המקור לבעיה, תשנו טקטיקות ותיישמו שינויים- או אז, הרי שזה היה רק מצב זמני שלמדתם ממנו לקח ובזכותו שיניתם משהו. בד"כ שינויים במעשים מובילים גם לתוצאות שונות.

- כישלון איננו תכונה, הוא תוצאה של מעשה:
אם תהליך החיפוש אורך זמן, אם אתם שולחים קורות חיים ולא מקבלים תגובה, אם אתם לא מצליחים לעבור ראיונות- הכישלון איננו בכם ואתם אינכם הכישלון... הכישלון הוא תוצאה של המעשים שלכם ויש בין השניים הבדל גדול מאוד! אסור לאפשר לכישלון או לכשלונות להגדיר את התפיסה העצמית שלכם כי כישלון בסך הכל מעיד על החלטה לא נכונה שנלקחה או על התנהגות לא נכונה. ברגע שמטשטש הגבול שבין התוצאה של המעשה לבין תפיסת העצמי, הביטחון העצמי יורד ומשם כמו בלופ אינסופי הסיכוי לכישלון נוסף רק עולה...

- כשלא מנסים- לא נכשלים אבל גם לא מתקדמים:
לפעמים הכשלון כל כך צורב עד שהוא ממש משתק. אז בואו נודה באמת- מי שלא עושה כלום, גם לא נכשל בכלום...
רק כשמנסים יוצרים הזדמנות להצלחה, רק אם מנסים- משיגים. כך גם בחיפוש עבודה- זהו תהליך שגם כשקשה לא מומלץ לעצור וגם אם נכשלים, צריך לנסות שוב. תכל'ס לרוב מחפשי העבודה (בעיקר לאלה שאינם עובדים) אין את המותרות לקחת הפסקות להתאוששות...

רוצים להיות בדיוק כמו נחום-תקום? כאלה שכשקשה מתכופפים ימינה וקצת שמאלה, אבל לא באמת נופלים ולא נשברים?
הנה המצרכים (קיראו קודם רק את הכותרות...):

- ערבבו את היכולת לקבל כישלון כשהוא קורה.
- עם מיקוד פנימי ולא חיצוני: החיפוש לא מצליח? לא נאשים את המזל הרע, המשבר הכלכלי, חברות ההשמה, או המגייסים. כל אלה בצירוף של עוד שלל סיבות אכן עלולים להיות הסיבה לכישלון, אבל, אין לנו שום דרך לשנות אותם. במקום כל אותן תחושות שליליות ומחשבות לא נעימות שהן תוצר של מיקוד חיצוני אבל רק משתקות, נחשוב איך ניתן להתמודד, מה אפשר לעשות שונה, מה עדיין לא עשינו כדי לשנות את המצב? 
- הוסיפו פתיחות לרעיונות חדשים: זה המשך טבעי לנקודה הקודמת. אם יש משהו שעדיין לא ניסיתם- תנסו!
- יחד עם: שינוי גישה (attitude): לעיתים מאוד מאוד קשה להסתיר תסכול ומרירות גם אם מאוד מתאמצים, לא תרצו שהמראיין הבא שלכם ירגיש בזה, נכון? אם כך, זה הזמן לעבודה על חשיבה חיובית, גם כשזה קשה ונראה מיותר, טפשי וחסר תועלת.
- לסיום קשטו עם יציאה מאזור הנוחות ומוכנות לקשיים ומכשולים בדרך: גם כשמחפשים עבודה נכון, כשפרו-אקטיביים וכשקורות החיים מעולים, גם אז מכשולים וקשיים עלולים לצוץ מעבר לכל פינה וגם אז חיפוש העבודה עלול לארוך זמן. היו מוכנים לכך מההתחלה בכדי לא להיות מופתעים והכינו עצמכם למרתון ולא לספרינט. הכינו עצמכם גם לכך שאולי תצטרכו לעשות משהו שלא הכי נעים לכם לעשות, כמו לחדש קשרים מהעבר, לפנות לאנשים לא מוכרים בלינקדאין ו"למכור" את עצמכם בראיון עבודה.

שני משפטים שנחקקו בזכרוני ומתאימים כאן כדי לסיים את הפוסט הזה:
1. כשאתה מובטל, אין לך את המותרות לקחת אפילו יום חופש אחד...
2. כישלון = הזדמנות נוספת להצלחה...

ותחשבו על זה... :)

פנו אלי לקבלת פרטים מלאים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה (שדרוג קו"ח, הכנה לראיון, לינקדאין, שיטות חיפוש ועוד!). פגישה אחת מספיקה להחזרת המרץ והמוטיבציה, לבניה נכונה של התהליך ולפתוח דף חדש בחיפוש.
maya.bouhnik@gmail.com
054-7380310


6 תגובות:

 1. מעולה
  אהבתי מאוד :-))))

  השבמחק
 2. היי מאיה,
  תענוג (כרגיל) לקרוא את הפוסטים שלך.
  גוזר ושומר לעת צרה .. :-)
  תודה !

  השבמחק
 3. היי מאיה,
  בכל פעם שאני "נופל" אני קורא את הפוסט הזה שוב וזה "מקים" אותי.
  תודה רבה!

  השבמחק
 4. לאנונימי,
  שמחה לשמוע שהפוסט הזה עוזר לך ברגעים לא קלים... מאחלת לך המון בהצלחה בהמשך! :)

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...