הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 5 באוגוסט 2012

אצל תא"לים האורך לא קובע

אחת מהטעויות השכיחות ביותר שאני נתקלת בהן בשלוש השנים האחרונות בהן אני עוסקת ביעוץ למחפשי עבודה היא המאמץ האדיר המושקע בקיצוצו של הרזומה ודחיקתו לעמוד אחד. 

לא יאמן מה מחפשי עבודה מוכנים לעשות בכדי שקורות החיים שלהם לא יגלשו חלילה מגבולו של עמוד: הם מקטינים את הפונט (זוכרים את דף הנוסחאות שהיה מותר להכניס לבגרות במתמטיקה? אותו דף A4 שדחסנו בו את כל החומר האפשרי באותיות ומספרים בגודל נמלה?? אז דמיינו לעצמכם קורות חיים כאלה), הם מצמצמים רווחים עד שכל הטקסט נראה כמו גוש תוכן צפוף וגדוש, והכי גרוע- הם מקצצים בבשר החי (לא, לא באמת, זה רק דימוי!) ומצמצמים את התוכן ומוחקים ועוד קצת מקצצים, עד שהכל נכנס לעמוד אחד. זה קצת מזכיר לי את הניסיון המתסכל להידחק למכנסי הג'ינס מכיתה ט'... תנסו ו...רוב הסיכויים שכל החלקים הטובים ישארו בחוץ... תרתי משמע... :) 

כתבתי כבר לא פעם ולא פעמיים שמזמן פג תוקפו של החוק הלא כתוב הזה שקורות החיים צריכים להיכתב על עמוד אחד בלבד. ולכל אלה מביניכם שעדיין מטיפים לזה- קבלו "נו, נו, נו!".

אז מה כן? 
אורך קורות החיים צריך להיות הגיוני ויחסי לאורך הנסיון. אם יש לכם עד 5 שנות נסיון- כדאי מאוד שלא תחרגו מעמוד אחד, אבל אם יש לכם 30 שנות נסיון ועברתם 7 תפקידים במהלך הקריירה שלכם, לא יעזרו לכם שום תרגילי אקרובטיקה- זה פשוט לא יכול להיכנס לעמוד אחד. ואם זה מצליח לכם, הרי שבביטחון ובוודאות אומר לכם שהמון, אבל ה-מ-ו-ן ממה שעשיתם לא זוכה לשום אזכור בקורות החיים ואפילו לא ברמיזה וזו, רבותיי, טעות גדולה!

בואו ניקח את זה צעד אחד קדימה: הרבה מאוד חברות משתמשות כיום בתוכנות אוטומטיות לסינון קו"ח- ובקיצור: תא"ל (לכל מי שתהה על הכותרת הזימתית של הפוסט הזה...). ולתוכנות כאלה ממש, ממש, ממש לא אכפת מה האורך של קורות החיים שלכם. למי כן אכפת? לאנשים שקוראים את קורות החיים, אבל אלה עושים זאת רק אחרי שהתוכנה הועילה בטובה לשלוף אתכם בתוצאות החתכים שהם עשו בה. כך שלא- בכלל לא מומלץ לכתוב מגילות, כי לאף אחד אין סבלנות לקרוא, אבל מצד שני גם לא מומלץ לכתוב מברקים. 

תוכנות לסינון אוטומטי יכולות לזהות אתכם כמועמדים פוטנציאלים למשרה רק בזכות התוכן שבחרתם לכתוב בקורות החיים שלכם ובלי קשר לכמות העמודים שזה לקח. ככל שקורות החיים קצרים ומברקיים יותר, כך התוכן הכתוב בהם מוגבל יותר וכך יורדים הסיכויים שתעלו בתוצאות החתכים שבוצעו עם תוכנה כזו. ואם לא תעלו בחתך, נו זו כבר כרוניקה צפויה מראש: תמשיכו לבדוק מידי פעם אם קו הטלפון שלכם עדיין פעיל, רק למקרה שאולי הוא נותק באופן מסתורי וזו הסיבה שאף אחד לא מתקשר... 

יש כלל אחד ידוע שטוען ש"התוכן הוא המלך". כן, זה תקף לשיווק, למדיה חברתית ו...גם לכתיבה נכונה של קורות חיים. קודם כל וודאו שקורות החיים שלכם כוללים את כל התוכן החשוב ורק אחרי כן התעסקו עם האורך שלהם. וזיכרו: האורך חייב להיות ביחס ישיר לקריירה, לשנות הנסיון ולתפקידים שבוצעו- לא יותר מידי, אבל גם לא פחות מידי...

טוב, נזכרתי פתאום בג'ינס האהוב עלי מתקופת האוניברסיטה, אני הולכת למדוד אותו... אחלו לי בהצלחה, אני בטח אזדקק לה! :)

**איך כותבים קורות חיים תוך התאמתם לתוכנות אוטומטיות של סינון קורות חיים? איך מעבירים בקורות חיים את המסר הנכון? איך יוצרים קורות חיים שלא רק מתארים את מה שעשיתם, אבל גם משכנעים ומשווקים אתכם? קיבעו פגישת יעוץ לחיפוש עבודה ושדרוג קורות חיים:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com


4 תגובות:

 1. אני מכיר מספר חברות גדולות מאוד (מחזור מעל 150 מליון דולר בשנה), ואף אחת מהן לא משתמשת בתוכנות אוטומטיות...
  את מכירה חברות ספציפיות שמשתמשות בתוכנות אלו? מי למשל?

  השבמחק
 2. לאנונימי, התוכנות האלה כבר קיימות מזמן (אני אישית נחשפתי אליהן ב 2007 וגם סייעתי להטמעה של אחת מהן בתהליכי הגיוס השוטפים בחברה בה עבדתי). השימוש בהן הולך ומתרבה עם הזמן. אי אפשר לדעת מבחוץ לאיזו חברה יש תוכנה כזו ולאיזו אין, אבל בוודאות השימוש בהן הולך וצובר תאוצה ויש כבר מאות חברות במשק שמשתמשות בהן ברמה כזו או אחרת.

  השבמחק
 3. הי מאיה,

  עבור קצין מיחידה טכנולוגית, 3 שנות קבע (סה"כ 3 תפקידים עיקריים ביחידה), ואח"כ תואר ראשון ו-2 תפקידי מהנדס (בן 31 כיום) - היית ממליצה לחרוג מעמוד אחד?

  תודה.

  השבמחק
 4. לקצין האנונימי...:)
  קשה לענות בלי לראות את קורות החיים. תלוי מה עשית בצבא- האם זה רלבנטי למשרות שאתה מחפש היום?
  מה כללו התפקידים כמהנדס?
  אם הניסיון מהצבא רלבנטי למשרות שאתה מחפש היום אפשר לגלוש לעמוד וחצי. לא יקרה כלום... :) העיקר שכל התוכן החשוב יופיע ברזומה.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...