הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 12 באוגוסט 2012

שלושה טיפים לראיון שני מנצח

אנחנו נוטים בדרך כלל לתת את רוב תשומת הלב לראיון הראשון: איך להצליח להגיע לראיון עבודה, איך להתכונן אליו טוב יותר ומה לעשות בכדי להצליח לעבור אותו לא רק בשלום, אלא גם בהצלחה... 
מה שמזכיר לי קצת הורים צעירים- הילד הראשון יוצר בד"כ יותר "מהומה" ומלווה בהרבה יותר הכנות ומאמצים מאשר השני. עם הילד השני, יש כבר תחושה קצת יותר נינוחה ומנוסה בבחינת- "עשינו את זה כבר פעם אחת... השניה תהיה הרבה יותר קלה...".
כך גם בחיפוש עבודה- רוב האנשים מתכוננים הרבה יותר לראיון הראשון מאשר לראיונות שמגיעים אחריו. טוב, זה די טבעי שהרי כל ראיון נוסף מעלה את תחושת הביטחון העצמי. אבל, אליה וקוץ בה, כשהביטחון עולה, דווקא אז יש יותר סיכויים לעשות טעויות. כשאנחנו בטוחים שמשהו הוא כבר שלנו, הרבה יותר קל לשגות.

אז הנה 3 טיפים לראיון שני מנצח שאפשר כמובן ליישם גם על הראיון השלישי, הרביעי או (רחמנא לצלן) החמישי ומעלה...:

- איסוף מידע:
אחד מהקשיים בראיונות עבודה הוא המחסור באינפורמציה מקדימה. לא תמיד יהיה לכם מספיק מידע על המשרה והתפקיד. ברוב תיאורי המשרות שמים דגש בעיקר על מה שדרוש מהעובד הפוטנציאלי אבל תיאור התפקיד עצמו יסתכם בשורה וחצי (אם בכלל). במילים אחרות- המעסיק מגדיר היטב מה הוא מצפה מכם, אבל לא ממש טורח להסביר לכם מה הוא "נותן" לכם (והכוונה ב"נותן" היא לא לתנאים, אלא לאחראיות בתפקיד ומה הוא כולל). במקרים גרועים עוד יותר תיאור המשרה כל כך כללי ומעורפל שבאמת שאין לכם מספיק מידע לקראת מה אתם הולכים. 
כל זה משתנה כשאתם מוזמנים לראיון שני (או מתקדם יותר). אחרי ראיון אחד בטוח שכבר יהיה לכם מושג על מה מדובר. וזהו הטיפ הראשון: אחרי כל ראיון כיתבו לעצמיכם בראשי פרקים את המידע שקיבלתם במהלכו: איזה אינפורמציה נתן לכם המראיין? על מה הוא שם דגש בשאלות בראיון? איזה טיפ הוא נתן לכם בלי לשים לב על החברה, התרבות הארגונית או העובדים? עם איזה אתגרים מקצועיים מתמודדים כרגע בארגון? איך מתלבשים העובדים בחברה? כל מידע שניתן לכם באופן מילולי או בין השורות, כל מה שגיליתם תוך כדי ההמתנה לראיון- כיתבו. עשו זאת באופן מסודר אחרי כל ראיון ראשון שתעברו בכדי שתוכלו לעשות בו שימוש כשיגיע הזימון לראיון שני. ואנחנו כבר יודעים שמידע זה כוח, נכון?

- It ain't over till it's over...
משמע- בכל שיחת טלפון נוספת, בכל שלב ובכל ראיון נוסף אתם צריכים להמשיך ו"למכור". כל שלב בתהליך חיפוש העבודה הוא סוג של מכירה- החל מקורות החיים שלכם, דרך הראיון הטלפוני והראיונות הפרונטליים וכלה במה שאתם עושים בתפקיד אחרי שהתקבלתם לעבודה. דרכי ועוצמת המכירה משתנות בהתאם למצב ולשלב, אבל אי אפשר באמת להפסיק עם זה ובטח שלא לאחר ראיון אחד בלבד. אחת מהטעויות שמועמדים עושים היא להוריד פאזה אחרי הצלחה בראיון אחד. הצלחתם בראיון המקצועי? יופי! אבל זה לא אומר שאפשר להוריד הילוך בראיון משאבי האנוש. גם ראיון במחלקת משאבי האנוש יכול להרוס לכם ויש ארגונים שבהם למנהלי הגיוס (או משאבי האנוש) יש כוח רב וזכות וטו לדחיית מועמד גם אם ארבעה מנהלים מקצועיים אמרו "רוצה אני"...
בתהליך גיוס רב שלבים הכולל מספר ראיונות, יתבצע הליך של שיתוף התרשמויות בין כלל המראיינים ודיון לפני ההחלטה הסופית. זו בדיוק הסיבה לכך שכל ראיון חשוב בדיוק כמו זה שקדם לו או זה שיגיע לאחריו.

- I DO!!!
טוב, אני כנראה בסימן של כותרות באנגלית היום, אבל הכוונה שלי היא כזו: בכל שלב וכל עוד החלטתם להמשיך בתהליך אתם צריכים ליצור אצל המראיינים את התחושה שאתם רוצים. מה רוצים? את התפקיד כמובן! אם אתם מתלבטים (לגיטימי), לא בטוחים (טבעי), או בספק (זה הזמן לאסוף מידע נוסף, להתייעץ, לבדוק ולחשוב) זה בסדר, אבל אל תעשו את זה מול המראיינים שלכם. זה הרי יהיה קצת כמו להראות את כל הקלפים שלכם באמצע משחק פוקר... אם כך- התלבטו, התייעצו עם חברים ומשפחה, בידקו היטב, אבל כלפי החברה שמראיינת אתכם שדרו עסקים כרגיל! אל תבינו אותי לא נכון- מותר ורצוי לשאול שאלות, להתעניין, לוודא שמה שאתם מחפשים קיים בתפקיד המדובר, אבל כל הבירורים האלה נעשים בד בבד עם יצירת הרושם שאתם מעוניינים. נקודה. זיכרו- כשאתם לא בטוחים שזה מה שאתם רוצים- אתם גם מקרינים את זה וכל מעסיק מעוניין בעובד שרוצה ולא בכזה שלא ממש בטוח...

חיפוש עבודה הוא מרתון ולא ספרינט וכמוהו גם תהליך הגיוס. קחו נשימה ארוכה ו... למים!

** כל תהליך של חיפוש עבודה הופך את המחפש/ת לאיש המכירות של עצמו. רוצים לחדד ולשכלל את כישורי המכירה שלכם? רוצים לכתוב קורות חיים שמעבירים את המסר השיווקי הנכון ביותר? רוצים לדעת טוב יותר איך למכור את היכולות שלכם בראיון עבודה? צרו קשר לתיאום פגישת יעוץ לחיפוש עבודה:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

תגובה 1:

  1. ראיונות למקום עבודה חדש הן כמו מירוץ שליחים - לא די שהראשון טוב והאחרון החלטי לסגור את המרוץ - גם השלבים בדרך קריטיים והעברת המקל היינו השארת רושם טוב באופן רציף יקבעו אם תגיע למקום הראשון או לא.. (בהשראת האולימפיאדה...)

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...