הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 19 באוגוסט 2012

לכל דבר טוב יש סוף: טיפ השבוע לסיום חיפוש עבודה

אם תדפדפו אחורה בבלוג הזה תגלו המון תכנים בנושא חיפוש עבודה, שאני כותבת באדיקות כבר למעלה משלוש שנים. אבל, בינינו, לא מספיק לדעת איך לחפש עבודה באופן נכון ויעיל, צריך גם לדעת איך לסיים נכון את התהליך ובמילים אחרות: איך "לסגור עיסקה".
אז נניח שחיפשתם עבודה במשך תקופה, מצאתם תפקיד מענין ו"כנגד כל הסיכויים" לא רק שהתפקיד מצא חן בעיניכם, גם אתם מצאתם חן בעיני המעסיק. אז קודם כל הרשו לי "לעשות לכם לייק"! ולברך במזל טוב. אבל על הדרך אני חייבת להזכיר לכם פרט קטן ו"שולי" שנקרא חוזה עבודה.

אז נכון, בשוק העבודה יש לא מעט חברות רציניות ומסודרות, אבל, יש גם כאלה שהן קצת פחות. במשך שנות עבודתי בגיוס והשמה של עובדים נתקלתי ביותר מידי מקרים שבהם מועמד התקבל לעבודה, אבל לא קיבל הצעת עבודה כתובה. במקרים רבים נאמר לעובד שהחוזה יינתן לו ביום העבודה הראשון ושלא ידאג, כי "זה סגור ויהיה בסדר"... שיגיע בתאריך הזה והזה ואז יסגרו הכל סופית.

נזכרתי במקרים האלה כשקראתי השבוע ציטוט של סמואל גולדוין. גולדווין היה מפיק סרטים וממקימי אולפני "פאראמאונט" ו"מטרו גולדווין מאייר" בהוליווד. הוא גם נחשב לאיש עסקים ממולח וקר רוח והנה משהו שהוא פעם אמר ושכדאי ללמוד ממנו: "הסכם בעל פה איננו שווה את הנייר שהוא כתוב עליו".

כן, זה בדיוק העניין גם בחיפוש עבודה. מצאתם? סגרתם? קבלו את זה כתוב, חתום ומסודר! הנה 4 סיבות ללמה לא כדאי לסמוך על "יהיה בסדר" ולמה לא כדאי להסכים לדחות את החתימה על החוזה לתחילת העבודה:

1. כי כשאתם נותנים תשובה חיובית להצעת עבודה, אתם מן הסתם נותנים תשובה שלילית למקומות עבודה אחרים ומפסיקים את תהליך החיפוש. נניח, אם כך, שתפסיקו לחפש ותגיעו בשמחה ובדיצה ליום תחילת העבודה בתפקיד החדש. נניח גם שרק באותו היום תקבלו את חוזה העבודה ותגלו שמה שחשבתם שהסכמתם עליו עם המעסיק זה לא בדיוק מה שכתוב בחוזה.. נו, ומה אז יקרה? אז נכון...יכול להיות שבסוף הכל יסתדר על הצד הטוב ביותר. אבל גם יכול להיות שלא... למה לקחת סיכון, להפסיק את החיפוש, לדחות אופציות רלבנטיות אחרות ואז לגלות את החתול שמסתתר לכם בשק? 

2. כי לכו תוכיחו ש"אין לכם אחות"..- אז אמרו לכם בעל פה משהו... נו יופי, עכשיו תוכיחו.... לפעמים נאמרים בעל פה דברים שאח"כ נראים לגמרי אחרת בכתב. כשמשהו נאמר בעל פה יש סיכוי גבוה יותר שהוא יובן באופן שגוי מאשר כשהוא כתוב ובכלל... בכל חוזה יש גם אותיות קטנות שכדאי לדעת עליהם בהקדם. 

3. כי את היום הראשון לעבודה צריך להקדיש ל...עבודה. גם ככה היום הראשון לעבודה במקום חדש הוא יום קצת מלחיץ. צריך להתחיל להסתגל למשרד חדש, לתפקיד חדש, למנהל חדש ולקולגות חדשים, צריך להתחיל חפיפה, ללמוד תחום חדש, להבין איך הדברים פועלים ו"מי נגד מי". יש מספיק אתגרים ביום הראשון (וגם באלה שיבואו אחריו), בכדי שכדאי יהיה להתמודד איתם כשאתם רגועים ומרוכזים. דברים לא סגורים וחשובים, כמו חוזה לא חתום, וודאי שאינם תורמים לרמת הקשב והריכוז שלנו. ובינינו, לפעמים גם כשמבטיחים משהו זה לא תמיד קורה...פתאום מתברר שמנהלת הגיוס בחופשה, שהחוזה עדיין לא מוכן ושתיכף יחזרו אליכם... ועוד מיני דחיות והנה אתם מוצאים את עצמכם רודפים אחרי החוזה המסודר כבר במשך שבועיים במקום להשקיע את האנרגיות בעבודה...

4. ואם אתם באמת כבר עובדים שבועיים במקום עבודה ורק אז מקבלים סוף סוף את החוזה המסודר, מה אז? איזה משא ומתן אפשר לעשות כשאתם כבר בפנים? משא ומתן על שכר, על תנאים ועל סעיפים שונים ומשונים בחוזה צריך לעשות לפני תחילת העבודה ולפני שאתם כבר מרגישים מחוייבים למקום העבודה, אחרת במשא ומתן הזה ידיכם מלכתחילה ובוודאות תהיה על התחתונה...

ואם כבר בציטוטים עסקינן, אסיים בציטוט חכם נוסף: "האותיות הקטנות של החוזה לוקחות את מה שנתנו האותיות הגדולות"- פולטון שיין.

אז אל תשכחו את מה שכבר ידוע מזמן לכולנו: אף פעם אל תתחייבו למשהו לפני שקראתם במו עיניכם את האותיות הקטנות... 

**כדי לקבל הצעת עבודה וחוזה, צריך קודם כל למצוא עבודה וגם ברוב המקרים להשקיע לא מעט בתהליך החיפוש. בכדי לקצר את התהליך, להעלות סיכויים לקבלת תגובות לאחר משלוח קורות חיים, להגיע מוכנים יותר לראיונות עבודה ולהיחשף לכל המשרות הרלבנטיות שפתוחות בשוק העבודה ולא רק לאלה שבאתרי הדרושים- קיבעו פגישת יעוץ לחיפוש עבודה. לפרטים נוספים ולתשובות לשאלות שכיחות בנוגע לפגישה הקליקו כאן ו... כאן.
או פשוט צרו קשר- זה קצר יותר... :)
maya.bouhnik@gmail.com
054-7380310

6 תגובות:

 1. היי מאיה,
  תענוג (כרגיל) לקרוא את הפוסטים שלך.

  תודה,
  יוגב

  השבמחק
 2. תודה רבה, יוגב :)! משמח תמיד לשמוע!

  השבמחק
 3. אאורקה!!!
  (לא לדאוג אני לבוש)
  אפשר לשאול "שאלת תם" באימייל: שכחתי מה סיכמנו בשיחה? (או משהו בסגנון)
  התוצאה שעכשיו יש תיעוד כתוב.

  השבמחק
 4. לנפתלי- רעיון נחמד, כדאי רק לשנות את המילה "שכחתי" (שעלולה להעיד על מצב של סניליות מתקדמת) ב"אשמח לסיכום מסודר של ההסכמות שהגענו אליהן בשיחה"... :)

  השבמחק
 5. באופן ביזארי
  קראתי את הפוסט שלך שאני מתחיל עבודה חדשה שבוע הבא
  ופתחת לי את העיניים בעניין חוזה שעוד לא ראיתי
  היה רק הסכם ציפיות שכר בע"פ
  הולך לבדוק את זה במיידי
  יישר כח

  השבמחק
 6. אייל- שיהיה בהצלחה בתפקיד החדש!
  ושמחה לשמוע שהפוסט שלי הגיע בדיוק בזמן הנכון... :)
  מאיה

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...