הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 26 באוגוסט 2012

עשרה טיפים להרחבת רשת ה"חבר מביא חבר" שלכם

אם קראתם פוסטים קודמים שלי כאן בבלוג וגם אם לא (נו, נו, נו!) אני בטוחה שאתם כבר יודעים מהי חשיבותה של רשת של קשרים ועד כמה חברים ומכרים יכולים להקל עליכם את תהליך חיפוש העבודה. כן, אם נשים על לשון המאזניים בצד אחד את הסיכוי לקבל תגובה לשליחת קורות חיים דרך אתר דרושים ובצד השני את הסיכוי לקבל תגובה להפניית קורות חיים דרך חבר שעובד בארגון, טוב, אתם כבר בטח יודעים איזה צד ינצח בנוק אאוט, נכון?

אז איך לוקחים את ההבנה הזו לצד האופרטיבי? זהו שזה החלק הקשה... לכולנו יש גרעין של חברים קיימים, מספר בני משפחה ומעגל של מכרים קצת רחוקים יותר. לפעמים הרשת הזו מספיקה לנו, אבל ברוב המקרים- לא.
מתקיימים כאן יותר מידי תנאי if שעבור רוב מחפשי העבודה ה"חבר מביא חבר" נשמע כמו פטה מורגנה של באר מים מתוקים באמצע הסהרה.
על איזה תנאים אני מדברת? טוב, זה לא מספיק שנכיר מישהו היטב, הוא גם צריך לעסוק בתחום העיסוק שלנו או לפחות להכיר מישהו כזה, הוא צריך לרצות לעזור לנו, הוא צריך לעבוד בחברה שבא לנו לעבוד בה וכו' וכו'. משמע, רק אחוז מסויים מתוך כל החברים והמכרים שלנו עשוי לסייע לנו, אם בכלל.
מסקנה? אנחנו כל הזמן צריכים להרחיב את המעגל בקשרים חדשים ובטיפוח ישנים. זה לא משהו שבא טבעי לכולם, זה כן משהו שדורש השקעת זמן שלא תמיד יש לנו, אבל- תחשבו על זה כמו על הנמלה שטרחה בערב שבת ולכן בשבת היא לא צריכה ללכת לחמותה לארוחת ערב... :)

נו, אז איך עושים את זה בפועל? עושים את זה בשתי רמות: on-line ו off-line- משקיעים בפעילות וירטואלית ברשתות חברתיות בכדי לשמור על רשת הקשרים הישנים ובכדי להכיר אנשים חדשים ובמקביל משקיעים גם בפעילות במציאות הפיזית.
יצירת קשרים חדשים וטיפוח ישנים אפשר לעשות כל הזמן ובכל הזדמנות- בכנסים מקצועיים, באירועי נטוורקינג, בירידי תעסוקה, במסיבת סוף שנה בגן של הילד, אצל הספר (מי יותר מקושר ומעודכן ממנו??!) וכן הלאה.
אז בפעם הבאה שאתם עושים קניות בסופר ורואים מרחוק את ההוא שהיה איתכם בקורס בצבא, במקום להסתתר בבעתה מאחורי מדפי השימורים (כי "למי יש בכלל אנרגיה עכשיו לשיחת הא ודא עם הטיפוס הזה???") , למה שלא תעשו להיפך, תלכו לכיוונו ותיפלו על צווארו בהתרגשות??? טוב, לא באמת! לא צריך להגזים! :) אבל, במקום להתעלם ולעשות פרסה לכיוון ההפוך כדאי לעצור לשיחה קצרה ולהתעדכנות... מי יודע היכן הוא עובד עכשיו ומה הוא עושה... אגב, אחרי סצינת ההיתקלות כדאי כמובן להתחבר ברשת ולשמור על קשר (גם אם אין סיכוי לעזרה בחיפוש העבודה. מה שלא מועיל, לא מזיק...).

הנה 10 טיפים ל"נטוורקינג" ב off-line בכל הזדמנות שרק אפשר:

1. מסתובבים תמיד, אבל תמיד, עם כרטיסי ביקור. זה נשמע בסיסי ודבילי, אבל שיקום מי שלא חווה את החוויה של לפגוש מישהו, למשמש מכל הכיוונים את הארנק/כיסים/תאים בתיק ולהתבאס שאין בנמצא שום כרטיס ביקור! ועוד דבר- אף פעם לא להסתפק בלתת כרטיסי ביקור, תמיד לקחת גם. עדיף שהדברים יהיו בידיים שלכם ולא תלויים בזכרון או ברצון הטוב של הצד השני, נכון?

2. הכינו מבעוד מועד (מה שנקרא "הכינותי מראש"...) משפט מפתח ברור ותמציתי שיציג הכי טוב שאפשר את מה שאתם עושים. אם לא ידעתם- גם האינסטינקט הראשוני של ההוא שהיה איתכם בקורס בצבא היה לפרוש כנפיים ולעוף ולא בדיוק לכיוון שלכם, אז חיסכו ממנו את המונולוג באורך הטלנובלה ועדכנו אותו בקצרה במה שהכי רלבנטי וחשוב. הטיפ הזה מתאים גם, כמובן, לכל מפגש עם אדם חדש אם זה בכנס מקצועי, במעלית במשרדי החברה או מהמושב האחורי של המונית.

3. הקשיבו! זה כמובן המשך ישיר של הטיפ הקודם. כולנו אוהבים לדבר ושיקשיבו לנו. כן, אנחנו יכולים לדבר על עצמינו במשך שעות, אבל חסרי סבלנות בכל הקשור להקשבה לאחרים. זו הסיבה שמאוד כיף לנו כשאנחנו פוגשים מישהו שפשוט ובאמת ובתמים- מקשיב לנו. היו אלה שיודעים להקשיב, ובוודאות כמות החברים והאנשים שירצו את קרבתכם- תגדל.

4. שאלו שאלות. גם זו השתלשלות מתבקשת מהטיפ הקודם. ההוכחה לכך שאנחנו מקשיבים ומתעניינים היא בעצם זה שאנחנו שואלים שאלות רלבנטיות. נו, אם חשבתם שמספיק להגיד "אהה, אהה, אני מבין..." ולהניד את הראש בהסכמה, ובכן, טעיתם... 

5. שימרו תמיד על מקצועיות והימנעו מריכולים עד כמה שאפשר. זה די ברור, לא? אף פעם לא ללכלך על אחרים, אף פעם לא לספר את מה ששמעתם שמישהו אמר על מישהי, ואף פעם לא לחלוק מידע שנאמר לכם ביחידות. אם תיצרו את הרושם של "כספת", אנשים ירגישו שאפשר לסמוך עליכם. רכילות זולה ושאר מרעין בישין פוגעים תוך שניות גם בתדמית מקצועית שנבנתה במשך שנים.

6. שימרו על המרחב האישי של האדם שמולכם. מכירים את אלה שהם close talkers?! אלה שנעמדים ממש, ממש, ממש קרוב אליכם, גם אם בכלל לא צפוף? נכון שזה לא נעים? בכל מפגש של פנים מול פנים ולא משנה באילו נסיבות (טוב, חוץ מבדייט רומנטי) זיכרו שלכל אדם יש רדיוס כלשהו של מרחב אישי שאליו לא כדאי לנסות לחדור. אם תעשו זאת הוא ילך אחורה, תעשו זאת שוב וזה כבר יראה למביט מן הצד כמו "מחול החרבות". אני מניחה שמדובר ברדיוס של כ 40-50 סנטימטרים (זה קצת משתנה מאדם לאדם...).

7. היו קשובים לשפת הגוף של הצד השני. אם הוא מתחיל להראות סימני איבוד סבלנות, יאללה- שחררו אותו. גם לסיים צריך לדעת.

8. השכילו לייצר ערך עבור הצד השני. כדי לקבל ממישהו משהו, בכדי לזכות בהערכתו ובהמשך אולי גם בסיועו למציאת עבודה זיכרו שעליכם קודם כל לייצר ערך עבורו. הקשבתם היטב, אספתם מידע וזיהיתם שאתם יכולים לקשר בין שני אנשים וכך אולי ליצור שת"פ חדש? הציעו לעשות זאת! אף פעם אל תבקשו עזרה או טובה לפני שתציעו אחת...

9. הגדירו לעצמכם יעדים ברורים ליצירת קשרים חדשים. פגשתי לפני מספר חודשים מנהל בכיר אחד מחברת תוכנה גדולה שסיפר לי (כן, כן, אני מתכוונת אליך... :)) שמכיוון שהוא עובד בחברה כל כך גדולה, הוא מקפיד להכיר כמה שיותר קולגות ממקום העבודה באופן אישי. הרי גם כשעובדים בארגון גדול מכירים בד"כ רק מספר מצומצם של אנשים- אלה שהעבודה מפגישה באופן טבעי, אבל יש מאות של עובדים שמסתובבים באותו הבניין ובכלל לא מכירים, וחבל! אותו מנהל החליט לשנות את המצב הזה ולפחות בשתי ארוחות צהריים בכל שבוע הוא מתאם פגישת היכרות כללית עם מישהו חדש. במקרה הטוב, הוא הכיר מישהו עם תחומי עניין משותפים, היכרות שאולי אפילו תתקדם לכיוון של חברות חדשה או קשר מקצועי חזק יותר, במקרה הרע הוא אכל צהריים עם אדם חדש. להפסיד מזה, אי אפשר...
הגדירו לכם יעדים בכל הזדמנות ליצירת קשרים חדשים- במקום העבודה, ביריד תעסוקה או בכנס מקצועי- החליטו מראש עם כמה אנשים חדשים אתם רוצים לדבר ואל תסתפקו בשיחה עם זה שהגיע איתכם לאירוע. אותו אתם כבר מכירים, תתקדמו הלאה...

10. המשיכו את המפגש הפיזי בקשר וירטואלי. הרשתות החברתיות הן כלי מצויין לשמירה על קשרים שפעם פשוט התנדפו ואבדו לנצח מחוסר זמן או עניין. נצלו את זה ואחרי כל מפגש עם אדם חדש, הוסיפו אותו לפייסבוק או ללינקדאין (כל מקרה לגופו) או גם וגם... ו...לא לשכוח מידי פעם ליצור קשר ולשאול מה נשמע- זה לוקח בדיוק שניה. 

טיפ אחרון לסיום... תמיד הציגו את עצמכם בשמכם המלא! גם במפגש קורע לב עם מישהו מהעבר- ממש לא נעים לגלות שאחרי "היי, יוסי!!!!! מה שלומך???? כמה זמן לא נפגשנו!!!!" תקבלו תגובה צוננת ומייבשת בסגנון: "הממממ....תזכיר לי...??...".

**אלה היו 60 שניות על נטוורקינג (אם אתם קוראים ממש מהר...). לקבלת טיפים לחיפוש עבודה בקצת יותר מ 60 שניות- צרו קשר! בפגישת יעוץ אנחנו משדרגים קורות חיים, בונים תוכנית פעולה מובנית וקלה לביצוע לחיפוש עבודה יעיל ונכון, משדרגים פרופיל בלינקדאין, עושים סימולציה של ראיון עבודה ועוד ועוד... (אל בהלה! התכנים בכל פגישה מותאמים במדוייק לצרכים של מחפש העבודה ולאתגרים הספציפיים שהוא מתמודד איתם).

2 comments:

  1. כרגיל -פוסט מצויין!!! נהניתי לקרוא.
    שי

    השבמחק
  2. תודה רבה, שי! שמחה לשמוע (יותר נכון- לקרוא)... :)

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...