הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 23 בספטמבר 2012

טיפ השבוע לתכנון קריירה: מה עשית היום בגן ילד קטן שלי?!

השאלה "איפה את/ה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?"- צצה מידי פעם בראיונות עבודה ולא בכדי, כי כל מעסיק מאוד מעונין לדעת מהן התוכניות שלכם לעתיד ואיך התפקיד אצלו משתלב בהן.
בראיון עבודה זו שאלה שאתם חייבים לענות לה - פשוט בגלל ששאלו אתכם, אבל מה שהכי חשוב מבחינתי הוא שתדעו לענות לה קודם כל עבור עצמכם. יתרה מזאת...זו שאלה שאתם חייבים לשאול את עצמיכם בכל פעם מחדש, אחת לתקופה: "ועכשיו מה?", "מה הצעד הבא שלי?", "לאן אני מתקדם מכאן?!".

אל תבינו אותי לא נכון, לא הכוונה להכניס אתכם מהיום למשטר של לחץ. אבל כן הכוונה לעשות בחירות מתוך חשיבה אמיתית ועמוקה ותכנון ולא מתוך זרימה...
ועוד דבר- התשובה שאתם נותנים לעצמכם יכולה להשתנות עם הזמן. היא לא חייבת להיות אותה התשובה מאז סיום הלימודים, או מלפני 10 שנים. החיים דינאמיים והמציאות משתנה, כך שמותר שגם התשובה תשתנה בהתאם. השורה התחתונה היחידה כאן היא שחשוב שפשוט תהיה לכם אחת. הכוונה לתשובה, כמובן.

ברגע שתהיה לכם תשובה כזאת, יהיה לכם גם הרבה יותר קל לחפש עבודה- הרי כבר ידוע מזמן שכשהיעד ברור, הדרך מתקצרת. כשאתם מחפשים עבודה מסיבות של מיצוי, שחיקה או חיפוש אתגר חדש (ולא מחוסר ברירה כי לפני חודשיים פוטרתם ואתם חייבים לחזור לשוק העבודה) - חשוב לבחור בהצעה הטובה ביותר לקריירה שלכם. זיכרו: בתכנון נכון של קריירה, אומרים "I DO" רק לתפקידים שמקדמים אתכם צעד אחד נוסף לעבר היעד.

אבל כל זה הוא רק הקדמה לטיפ האמיתי שלי בפוסט הזה, כי לחפש עבודה אנחנו עושים אמנם מספר פעמים בחיים (מי יותר ומי פחות...) אבל לעבודה אנחנו הולכים כל יום. וקריירה ניתן ורצוי לקדם גם ביום יום השגרתי, בתוך מקום העבודה שלנו.

ובאמת, רוב העובדים עושים את הקפיצות הגדולות בקריירות שלהם לא דרך דילוגים ממקום עבודה אחד לשני, אלא דרך מעברים בין תפקידים בתוך אותו ארגון. קל יותר למעסיקים לקדם עובד פנימי לתפקיד בכיר יותר (גם אם אין לו בדיוק את הנסיון הקודם הנדרש) מאשר לגייס עובד מבחוץ לאותו התפקיד וללא הנסיון הקודם הנדרש. אמנם בשני המקרים מדובר בעובד שנכנס לתפקיד חדש עם פוטנציאל אבל ללא הנסיון הספציפי, אבל את ההזדמנות לקידום הזה מקבלים בדרך כלל כשכבר מוכרים לארגון והפוטנציאל ידוע ובטוח ולא כשמנסים לעשות מעבר ממקום עבודה אחד לשני.

אז לכל אלה שביניכם שיש להם יעד ברור ושחשוב להם לקדם את הקריירה, הנה 4 דברים שאתם חייבים לעשות תוך כדי עבודה ומאוד מאוד רצוי שבכל יום. כמו בכותרת שכאן למעלה, שאלו את עצמכם "מה עשינו היום בגן"? = מה עשינו היום בכדי לדחוף את עצמינו קדימה?

1. טיפוח של ידע מקצועי- זוכרים את האימרה "מה שלא הולך קדימה, הולך אחורה"? זה בדיוק זה. בכל תחום שדורש ידע או מומחיות מקצועיים, אתם כבעלי מקצוע חייבים להישאר כל הזמן עם היד על הדופק. אתם חייבים כל הזמן להמשיך ללמוד, לקרוא, לאסוף מידע, לדעת מה קורה בשוק, מה חם ולאיזה כיוון פונות המגמות החדשות. אם אתם מתחילים להרגיש שהידע שלכם הולך ומתיישן- זה הזמן לרענן אותו. זיכרו! לישן ולעתיק יש ערך רב, אבל רק במקום אחד- בשוק הפשפשים... ללמוד ולהתעדכן בחומר מקצועי אפשר, אגב, תוך כדי עבודה. אז למה באמת שלא תהיו אתם שגרירי החדשנות אצלכם בארגון?? :)

2. מופע מעולה ללא קהל לא שווה הרבה...- ובתרגום חופשי: הצלחה מדהימה שאף אחד לא יודע עליה, כמוה ככישלון. אני קצת מקצינה כמובן בכדי להעביר את המסר... אל דאגה- אני לא מנסה להפוך אתכם לחנפנים ולגאוותנים הכי גדולים בארגון, אבל הנקודה היא פשוטה: אם אתם עושים משהו מדהים תוך כדי עבודה, דאגו לכך שמי שצריך לדעת על זה- ידע. צניעות וענווה הן תכונות יפות בהחלט- תראו כמה רחובות קרואים על שמו של רבי עקיבא...- מצד שני, אם אף אחד לא היה מספר לנו עד כמה צנוע ועניו הוא היה- לא היינו שומעים על זה מעולם וגם לא היינו לומדים עליו בתושב"ע...

3. יצירה ועיבוי של קשרים מקצועיים- תוך כדי עבודה מתחככים ונתקלים בהרבה מאוד אנשים. לימדו לשמור על הקשרים האלה (על כל אחד ואחד מהם), עיזרו לקולגות כשהם מבקשים טובה וכשאתם יכולים לסייע. מי יודע, אולי הם יוכלו בתורם לסייע לכם בפעם הבאה שתחפשו עבודה, עובד חדש לצוות, קשר עסקי וכו'...

4. דעו מה ערך השוק שלכם בכל רגע נתון- זה באמת לא יפה להעריך בני אדם כמו מוצרים בעלי ערך שוק, אבל, מה לעשות החיים קשים ות'כלס זה ככה וזה מה יש! לכל אחד מאיתנו יש שווי שנגזר ממצב הביקוש וההיצע בענף שלו בשוק. להיות בת יענה שטומנת את ראשה בחול זה אולי קל יותר, אבל החכמים מבינינו ידאגו כל הזמן לרחרח ולגשש, לקרוא את מפת הביקוש וההיצע, לזהות ירידות ערך ולעשות צעדים ולפעמים גם שינויי כיוון בהתאם לשוק.

בכל יום שגרתי בעבודה ניתן לבצע לפחות אחת מהנקודות שכאן למעלה. יום שבו ישאלו אתכם "מה עשית היום בגן, ילד קטן שלי?" ושתענו בו "כלום"- הוא יום אבוד לקריירה שלכם. זיכרו לעשות בכל יום משהו אחד קטן שיתרום לכם בעתיד בגדול!

***עכשיו עדיין חגים ואתם בטח בראש של חופשות וחו"ל וילדים ודודים, אבל זה תיכף נגמר... אם יש לכם קצת זמן פנוי בין לבין - נצלו את החופשות לחשיבה- איפה אתם רוצים לראות את עצמיכם בעוד 5 שנים, או עיזבו- פשוט יותר- איפה אתם רוצים לראות את עצמיכם אחרי החגים?? 
מתקשים בהחלטה? זקוקים לשינוי? מחפשים עבודה וצריכים הכוונה? 
ה-נ-נ-י כאן!! (אנחנו בסימן שירים בפוסט הזה, אז נא לשיר בקולי קולות)
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...