הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 30 בספטמבר 2012

טיפ השבוע לחיפוש עבודה: זו לא בושה להגיד תודה!

יותר ויותר מחפשי עבודה מבינים היום שהתחרות על כל משרה היא מאוד, מאוד גדולה.
יותר ויותר מחפשי עבודה מסיקים היום שבכדי להגיע לשלב הצעת העבודה צריך להתאמץ יותר. זה מתחיל באיתור רוחבי של מירב המשרות שעשויות להתאים, ממשיך בהתאמת קורות החיים לכל משרה ומסתיים בלהגיע כמה שיותר מוכנים לראיון עבודה, בתקווה, כמובן, שלאחריו יגיעו מספר ראיונות נוספים וגם הצעת העבודה המיוחלת.

בתהליך הגיוס צריך לעבור בהצלחה אינספור שלבי סינון, אבל ההצלחה כאן היא גם אובייקטיבית (משמע- אתם עונים על דרישות המשרה, קורות החיים שלכם מוצאים חן, אתם עוברים בהצלחה ראיון ועוד אחד ועוד אחד וגם הממליצים שלכם בהחלט ממליצים) וגם סובייקטיבית (משהו בסגנון ההתפלגות הנורמלית- שהרי ה"ציון" הסופי שאתם מקבלים הוא גם יחסי לשאר המתמודדים על אותה המשרה. במילים אחרות, גם אם תהיו מצויינים מבחינה אובייקטיבית, אבל יהיה מועמד אחד אחר שיהיה קצת יותר מצויין מכם- הרי שהסיכויים שלכם נמוכים משלו...).

המסקנה המתבקשת שרבים ממחפשי העבודה מגיעים אליה היום (ובצדק) היא שבכל שלבי התהליך צריך לבלוט וליצור איזשהו יתרון יחסי, גם אם הוא שולי וקטנטן. זו גם הסיבה שיותר ויותר אנשים שואלים אותי אם כדאי לשלוח מכתב תודה לאחר ראיון.

וזהו בדיוק טיפ השבוע לחיפוש עבודה: כן, כדאי לשלוח מייל תודה למראיין לאחר הראיון ולא כדאי להתבייש מהסיבה ההגיונית הבאה: נניח ולא מצאתם חן ולא עברתם בהצלחה את הראיון- במקרה כזה משלוח אימייל המודה על הראיון כבר לא יכול להזיק לכם, נכון? להיפך... אולי זה דווקא יגרום למראיין להתרשם מהצעד, היחסית מפתיע, ואולי גם לפקפק קצת בהחלטתו המקורית. מה שבטוח הוא שבמצב כזה אתם לא לוקחים שום סיכון.
ונניח שהמצב דווקא שונה... נניח שהתראיינתם לתפקיד ויחד איתכם יש 3 מועמדים נוספים שמוצאים חן, נו, בדיוק במקרים כאלה כדאי לכם לעשות משהו קצת שונה ולמשוך את תשומת הלב בניסיון להטות את כף המאזניים לכיוונכם, נכון? 

אז מה כותבים במכתב תודה שכזה ואיך משתמשים בו בצורה הטובה ביותר? הנה 4 הנחיות פשוטות:

1. כותבים מייל קצר וקולע. לא צריך להגזים בהשתפכות הרגשית, לא צריך לנסות ולשכנע, לא צריך להתנצל או להסביר משהו שאמרתם בראיון. צריך רק להעביר את המסר ש...- היה לכם נעים להכיר, התרשמתם מאוד מהתפקיד ומהארגון ו...רציתם להגיד תודה על הראיון ועל השקעת הזמן. אתם גם יכולים לכתוב (אם אתם מתעקשים) שתשמחו לספק מידע נוסף במידת הצורך.
זהו. נקודה.

2. מכים על הברזל בעודו חם. אם כבר החלטתם לכתוב- עשו את זה בזמן. לא חצי שעה לאחר הראיון (היי! תרגיעו!!!) וגם לא שבוע אחרי. יום או מקסימום יומיים לאחר הראיון הם תקופת הזמן האידאלי למשלוח מכתב תודה.

3. לא מקפחים אף אחד ב"שרשרת האספקה". אם באותה ההזדמנות ראיינו אתכם 2 מראיינים במקביל או אחד לאחר השני, מומלץ לשלוח את מייל התודה לשניהם. לא תרצו שהם ידברו אחד עם השני ויגלו שטרחתם להודות רק לאחד מהם. ובכלל, קשה לדעת מי מהמראיינים התרשם לטובה ומי קצת פחות, מי בעדכם ומי דווקא נוטה כלפי מועמד אחר. בקיצור, אל תיקחו סיכון ותודו לכל מי שראיין אתכם...

4. פעם אחת ודי! כמו בכל דבר- אסור להגזים. שלחתם פעם אחת מכתב תודה? זה מספיק! אל תנדנדו עם מיילים נוספים ששואלים מה חדש ואם כבר יש תשובה ומה קורה ולמה לא חוזרים. העברתם את המסר שאתם מעוניינים? יופי! עכשיו אם גם הצד השני מעוניין, הוא בהחלט ידע איך למצוא אתכם וליצור קשר....

***ועכשיו תגידו לי, עם יד על הלב, כמה השקעתם בחיפוש עבודה מאז תחילת החגים?? אם התשובה שלכם שואפת לאפס, זה הזמן להתאפס על עצמכם מחדש! יש חברות רבות שעובדות בחול המועד סוכות! נצלו את התחרות היחסית הנמוכה בתקופה זו בכדי לשלוח קורות חיים ולבלוט יותר בשטח!
ועוד דבר- נצלו את החופשה כדי לבנות לעצמכם תוכנית פעולה מסודרת של חיפוש עבודה ובכדי לכתוב קורות חיים שיפתחו עבורכם דלתות. צריכים עזרה? רוצים פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש ומציאת עבודה? 
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

חג שמח!
מאיה

23 תגובות:

 1. טרם הספיקותי לשלוח מכתב תודה.
  על מה להודות? על זה שלא בזבזו רגע אחד מיותר, ושלחו לי מכתב דחייה שקיבלתי למחרת בבוקר?
  והאמת, גם לא בא לי לשלוח מכתב תודה למי ששואל אותי שאלות מעצבנות ומתישות בראיון עבודה. זה כמו לשלוח מכתב תודה לבלש משטרה שחקר אותך.

  השבמחק
 2. לאנונימי,
  תיסכול לחוד ומשחק נכון לחוד... :)
  כל מה שציינת עלול להיות אכן מה שאתה מרגיש אחרי ראיון, אבל זה ממש לא מה שאתה צריך לשדר החוצה... כל עוד אתה במשחק ומעוניין במשרה, אתה צריך להתנהג בדיוק כמו שחקן פוקר: לבצע את המהלכים האסטרטגיים הנכונים שיקדמו אותך לעבר הניצחון, מבלי להסגיר את תחושותיך האמיתיות.

  השבמחק
 3. למה לצאת מנק' הנחה שהמעסיק מעונין בי פחות מאשר אני במעסיק? על מה בדיוק להודות? זהו מצב WIN-WIN. שנינו ביזבזנו את אותו הזמן בשביל הראיון.

  השבמחק
 4. איך הגעת למסקנה שיש נקודת ההנחה כזו שהוא מעוניין פחות? אין שום הנחה כזאת.

  השבמחק
 5. הערות חכמות ביותר
  הכל נוגע לאופי האנושי, לתפוס רגע חולשה, הרהור או חשיבה נוספת של הצד החזק במאזן הכוחות

  יפה מאוד, הגיוני וחכם
  תודה למאיה שמחלקת עצות שוות כסף בחינם

  עופר שמש

  השבמחק
 6. על מה בדיוק תודה? על זה שהם בודקים את האפשרות שאשקיע כמה שנים מחיי בחברה שלהם ואז בגיל ארבעים יזרקו אותי לכלבים? שלא יעשו טובות. בינתיים זה אני שעושה להם טובה שאני מהמר עליהם כאשר אני שוקל את האפשרות לעבוד אצלם. ובכלל, מאיה, כל הבלוג שלך יוצא מנקודת הנחה שהעובד נמצא בעמדת נחיתות וצריך לזחול על גחונו כדי שיקבלו אותו לעבודה. מספיק עם הגישה הזו. נמאס. גם למגייס יש חובה להגיע בזמן לפגישה ולראיון. גם למגייס אסור להתנשא על המועמד להעסקה. גם למגייס יש אינטרס שהמועמד הראוי יחליט לעבוד אצלו ולא אצל מעסיק הוגן יותר. ואני בכוונה לא כותב מראיין ומרואיין כי ראיון הוא דו צדדי וכאשר אני הולך לראיון גם אני מראיין את הצד השני (המגייס) ובודק טוב טוב לאיזה ברוך הוא רוצה להכניס אותי בזה שהוא יתן לי הצעת עבודה. חבר'ה מספיק עם המבט של הכלב המוכה בעיניים. מגייסים מריחים פחד.

  השבמחק
 7. לאנונימי האחרון...
  קודם כל, אני ממליצה לך לדלג כמה פוסטים אחורה בבלוג הזה ולקרוא את הפוסטים שהקדשתי לעצות למגייסים דווקא ולא למחפשי העבודה. כך שאמנם הבלוג הזה מיועד למחפשי עבודה ולטיפים עבורם בנוגע לאיך לעבור את התהליך הזה הרבה יותר קצר וקל, אבל תוכל לראות שאני כלל לא מקפחת את הצד השני בסיפור הזה עם טיפים בנושאים שכדאי מאוד שיחולו בהם שיפורים.

  שנית, שים לב למה שכתבתי: מחפשי עבודה רבים מתייעצים איתי אם זה נהוג ואם כדאי להם לשלוח מייל תודה.
  הרצון לעשות עוד צעד אחד שאולי יעלה עבורם את הסיכוי להתקדם בתהליך הגיוס מגיע מהמרואיינים עצמם. כך שכשמישהו מרגיש צורך לעשות זאת, תשובתי היא שילך על זה ויעשה את זה.
  אם אתה, לעומת זאת, לא מרגיש שום צורך כזה (ואולי אפילו בדיוק להיפך)- זכותך המלאה להמשיך בשגרת יומך מבלי לטרוח.

  ולסיום, הבלוג שלי לא יוצא משום הנחת מוצא שמועמד צריך לזחול על הגחון. הוא יוצא מנקודת מוצא שונה לחלוטין והיא שקשה היום הרבה יותר למצוא עבודה, שהתהליך ארוך יותר, מתסכל יותר ושרבים מהעובדים נפלטים החוצה לתקופות אבטלה ארוכות (נתקלתי כבר באנשים מוכשרים ומנוסים שלא עובדים שנה, שנתיים ואפילו שלוש). הבלוג הזה מנסה לתת טיפים שמגשרים בין מחפשי העבודה לבין המעסיקים בכדי ששני הצדדים יראו את התמונה כולה ויתאימו את צעדיהם למצב.
  אפשר להיעזר בטיפים האלה, וכך לשפר סיכויים בתהליך הכל כך מתסכל הזה ואפשר להתעצבן ולהתנגד. כך או כך, הבחירה היא של הקורא/ת.

  השבמחק
 8. לעופר, תודה רבה. שמחה שאהבת... :)

  השבמחק
 9. צר לי לבשר לך אבל את טועה.
  בתור ר"צ פיתוח שראיין כמה עשרות מועמדים אני חייב לציין בצורה הכי חד משמעית, אם מישהו היה שולח לי מייל אחרי ראיון העבודה, בלי שום צל של ספק שהוא היה מוריד מערכו.
  בזמן הראיון אני יכול לדעת על הבן אדם כמעט כל מה שאני צריך, בין אם זה בצד המקצועי ובין אם במה שהוא משדר בשעה שאני (ועוד ר"צ) יושב(ים) מולו.
  לשלוח מייל אחרי הראיון משדר שהמרואיין לא מרוצה מאיך שהוא העביר את עצמו בזמן הראיון (חוסר בטחון).

  השבמחק
 10. השאלה שאני תוהה לגביההיא האם מכתב שכזה לא עלול לאותת למראיין שהמרואיין נואש לעבודה...
  כמה זה מקובל היום לדעתך לשלוח כאלה מכתבים?

  השבמחק
 11. לטל, כמו בכל דבר בחיים, בכל נושא יש תומכים ויש מתנגדים ויש דעות לכאן ולכאן.

  שאלה לי אליך: האם יצא לך לחפש עבודה בשנה האחרונה? חווית פעם חיפוש עבודה ארוך (הכוונה ליותר משלושה חודשים של חיפוש) ואולי גם תוך כדי אבטלה?

  כשחווים "חוויה" כזאת ובאמצע הדרך נתקלים בתפקיד שממש מעוניינים בו ולא רוצים לפספס, עולה הרצון לעשות עוד משהו כדי להעלות סיכויים להתקדם בתהליך.
  אנשים רבים חווים תחושות כאלה היום. והתחרות, אנחנו הרי יודעים, על כל משרה היא גדולה...

  מנסיון שלי מעסיקים רבים לא רואים במכתב כזה משהו שמעיד על נואשות והתרצות. אחת מהנועצות שלי מאוד מאוד רצתה להשיג תפקיד כלשהו. היא ביצעה את המהלך הזה והיום היא כבר עובדת באותה החברה מספר שבועות. כך שכמו שכתבתי כאן למעלה- יש אולי אנשים שלא מתחברים לצעד כזה, אבל אני חושבת שכשעושים את זה נכון, ובדיפלומטיות, זה עשוי לעזור.

  השבמחק
 12. למוטי, ראה תשובה קודמת שלי. היא בדיוק עונה גם על השאלות שלך... :)

  השבמחק
 13. מאיה,
  בתור מועסק מאז ומתמיד אך ככזה שחיפש ועבר מספר מקומות עבודה בין חברות גדולות יותר ופחות - אני נהנה כל פעם מחדש לקרוא את תובנותייך, הגם שלא תמיד מסכים להם. במקרה זה אני חושב שלהזיק זה לא יכול, ומגייס שלא רואה זאת בהבנה כמו ר"צ לעיל- הרי שיתכן שזה מעיד על אופיו ולא הייתי רוצה לעבוד בסביבה מקובעת שאינה פתוחה לרעיונות חדשעם. הרי שהמכתב יכול (בהנחה שמנוסח נכון) להעלות חיוך ולהראות רצינות. מי שרואה בו חנופה או לא מקבל אותו בהבנה הרי שיש בו קבעון מסויים וסוג של אטימות.

  השבמחק
 14. תגובה לאנונימי מתאריך 3 באוקטובר 2012 17:28
  נראה לי שאתה מלא כעס ותסכול מסיבה כלשהי.
  רצוי היה אם היית מנסה להבין ולהפנים יותר את מה שמאיה יעצה בחוכמה רבה ומתוך נסיון רב שנראה לי שיש לה.

  רצוי שתנסה לבחון מחדש את הגישה השחצנית והיהירה שלך, שלא תקדם אותך באופן כללי בחיים, ובטח לא בנושא העבודה או בתחום היחסים שלך עם אנשים.
  בהצלחה בהמשך דרכך.

  השבמחק
 15. מאיה,
  מס' הערות:
  1.בחברות גדולות אין אפשרות להגיע למראיין ישירות: המקסימום זה שיהיה לך את מס' הטל' של המראיין המקצועי.
  ברוב המקרים יהיה לרשותך מייל של רכזת משאבי אנוש, שאומנם גם לה יש מילה בתהליך הגיוס אבל המחליט הוא המראיין המקצועי.השאלה אם משלוח מכתב תודה לכ"א זה גם בסדר?

  2.אני חושב שהודיה היא לא בדיוק המלל הנכון. שהרי יש פה תהליך הדדי של רצון לקלוט עובד ומצד שני הרצון להקלט. כך שולי צריך לנסח מייל בצורה אחרת מתודה שהקדשת את זמנך וכו'.

  3.כמו שנאמר פה כבר זה סוג של סיכון מחושב. עוד לפני שקראתי את תגובתו של הר"צ גם אני החזקתי באותה דעה. למרות שאני היום מחפש עבודה ומעולם לא הייתי בצד המראיין.

  השבמחק
 16. ליניב,
  1. רשתות חברתיות כמו לינקדאין מקלות מאוד את מלאכת מציאת דרכי ההתקשרות עם אנשים, לרבות כתובות מייל. כך שגם כשהמשימה נראית קשה, יש דרכים לביצוע... :)
  2. אין שום סיבה להרגיש בעמדה נחותה יותר רק כי היינו מנומסים. "תודה על הפגישה ביום חמישי...מאוד התרשמתי מהתפקיד ומהחברה" הוא מסר לגיטימי שלא אמור להוריד מערכו של השולח של המסר הזה, נהפוך הוא.
  3. כשיש כל כך הרבה מועמדים על אותה המשרה (ובטוח שיש מספר מועמדים שעשויים להתאים לה ולא רק אחד) ואם המשרה ממש עשתה לך את זה, חבל לשבת בחיבוק ידיים בבית ורק לחכות לתשובה. לטעמי אין סיבה שלא להביע את התרשמותך והעניין שיש לך במשרה. אני לא חושבת שזה אקט של נואשות או של בקשת טובה ותחנונים, זהו צעד לגיטימי ולטעמי גם יוצר רושם של אדם אקטיבי בעל בטחון עצמי, שיודע מה הוא רוצה ולא מתבייש להראות.

  השבמחק
 17. ממש לא.

  בתור מראיין, אני לא אעריך קבלה של מייל ממועמד.
  אם אקבל מייל כזה, אשלח תושבה לקונית תודה וזהו.

  אם לא התרשמתי מהראיון, שום מייל לא ישנה את דעתי..

  תודה
  מהנדס תוכנה

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה לא אמור לשנות את דעתך ב 180 מעלות ופתאום להתלהב ממישהו לא מתאים, אבל! אם ראיינת 10 ומתוכם אתה מתלבט בין שלושה טובים, שהם בערך באותה הרמה, אם אחד מהם יטרח לעשות משהו בכדי "לחזר" אחריך, ליצור בידול או להראות שהוא בעניין והשניים האחרים לא- יש מצב שההוא שהתאמץ ועשה את האקסטרה מייל יבלוט יותר מהשניים האחרים ויקנה לעצמו נקודת זכות נוספת קטנה.

   מחק
 18. מה דעתך על הצעת חברות בלינקדאין למראיינ/ת?

  השבמחק
  תשובות
  1. התשובה שלי היא שזה לגיטימי לגמרי להתחבר בלינקדאין למגייסות, אבל בתזמון חכם: לא לאחר הראיון וגם לא כשרק נקבע מועד לראיון. התזמון הנכון הוא כשעדיין אין שום סיכוי לראיון. במילים אחרות: זה חשוב ליצור רשת של קשרים עם מגייסים, אבל עדיף לבנות אותה כתשתית למקרה ש... ולא כשכבר יש משהו על הפרק. כשזה נעשה לכאורה ללא אינטרס ספציפי, יש סיכוי גבוה יותר שהמגייסים יאשרו חברות וכך יצרת קשר אסטרטגי שבעתיד אפשר לעשות בו שימוש.

   מחק
 19. היי מאיה,
  אני מאוד נהנה לקרוא את הפוסטים שלך,הגעתי לפוסט זה עקב תהליך שאני עדיין נמצא בו אם כי סיימתי את התהליך ואני on hold ,טיפה אפרט התהליך החל לפני כמעט חודש בראיון מקצועי עם המנהל הישיר לתפקיד ר"צ גלובאלי בחברה ידועה,עברתי את הראיון ולאחר יומיים יצרו איתי קשר ממשאבי אנוש על מנת לתאם ראיון משאבי אנוש ודי דחפו שזה יהיה בהקדם כך שתוך שבוע בצעתי שני ראינוות ( המקצועי ומשאבי אנוש), כבר בראיון המקצועי ביקש המראיין שני ממליצים וקיבל את פרטיהם באותו היום.
  לאחר ראיון משאבי אנוש היה חוה"מ בו כמובן לא שמעתי דבר ועד יומיים לאחר מכן גם כלום,החלטתי לשלוח מייל לרכזת משאבי אנוש של החברה מייל פשוט שאשמח לקבל סטטוס,לא קיבלתי תשובה בחזרה אך למחרת הם יצרו קשר עם הממליצים, שיחה של 20 דק עם כ"א ,מאז עברו 4 ימי עסקים ושוב דום שתיקה...אני מאוד מעוניין בתפקיד,מה הדבר הנכון לעשות? לשלוח שוב מייל ?אולי הפעם למנהל הישיר? או לא לעשות דבר ולהמתין עוד מ"ס ימים ?

  השבמחק
  תשובות
  1. היי, קודם כל- שמחה שאתה נהנה לקרוא את הבלוג שלי. לשאלתך- מכיוון שעברו רק 4 ימים מאז השיחה עם הממליצים ובהנחה שיש להם מועמד או שניים נוספים באותו סטטוס מתקדם, הייתי ממתינה עוד קצת. ביום ראשון (אחרי החג והסופ"ש) הייתי מתקשרת (לטעמי עדיף מאשר במייל). בהצלחה!

   מחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...