הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 21 באוקטובר 2012

חיפוש העבודה תקוע? ארבעה טיפים להורדת מפלס היאוש

יש פתגם ידוע שאומר שצרת רבים היא חצי נחמה. בדר"כ אומרים אותו בהקשר השלילי שלו כשהמסר הוא משהו בסגנון: "נו יופי, אז יש עוד אנשים שסובלים מאותה הבעיה...אבל מה זה עוזר לי??"  אז כן, אני יודעת שזה בדרך כלל לא ממש עוזר שגם אחרים חווים את אותן הבעיות, והעובדה שיש עוד סובלים לא באמת פותרת את הבעיה. אבל, מצד שני... בחיפוש עבודה כמעט כל שלב קשור לחוקים הבסיסיים של ביקוש והיצע כך שכשמסתבר שלכולם קשה ולא רק לכם, יש כאן לפחות חצי נחמה. שזה הרבה יותר טוב מכשאין נחמה בכלל, לא? (ואם כבר בפתגמים ומטבעות לשון עסקינן, כן, אני יודעת שזה נשמע כמו משענת קנה רצוץ).

אז הנה עובדה שאולי תהיה חצי הנחמה שלכם: לכולם (ולא רק לכם) הרבה יותר קשה למצוא היום עבודה.
זה לא קשור רק למצב הפיננסי בארץ ובעולם, זה קשור גם לאינספור פרמטרים אחרים שהשתנו בשנים האחרונות בשיטות גיוס העובדים ובסגנון החיים שלנו (פחות סבלנות, יותר לחץ, יותר מהירות, פחות איכות וכמויות הרבה יותר גדולות של מידע שמתקיף אותנו מכל הכיוונים) ושיסבכו את החיים לכל מחפש עבודה באשר הוא (או היא).
כן, גם מחפשי עבודה שבעבר מצאו עבודה בקלילות ובזריזות עלולים להיתקל היום בתופעות שלא חוו מעולם כמו למשל הבעיה הידועה של משלוח אינסופי של קורות חיים מבלי לקבל אפילו שיחת טלפון אחת כתגובה.

אז למה זה מייאש? התשובה ברורה ומיותרת.
מה עושים כדי להוריד את מפלס היאוש? נו, כאן התשובה מעניינת יותר...

ההורים שלי היו נוהגים בעבר לשבח משהו על ידי כך שהיו מכריזים שהוא ממש א"א! ("העוגה הזו מצויינת, היא ממש א"א! " "זאת פירמה טובה מאוד! זה מקרר א"א!") כן... א"א הוא כנראה האב הביולוגי של ה"משהו משהו" של פעם ושל ה"אחלה, סבבה!" של היום... אז הנה 4 טיפים שהם ממש א"א להורדת מפלס היאוש כשחיפוש העבודה שלכם תקוע:

אמונה:
שחקן ההוקי ויין גרצקי אמר פעם את המשפט החכם הבא: "אנחנו מפספסים  100% מהחבטות שאנחנו לא מבצעים". ובמילים אחרות, אם אנחנו חסרי אמונה וחושבים שלא נצליח, אנחנו גם לא ננסה. ואם לא ננסה, נו, ברור שאין שום סיכוי שנצליח...
אז הנה טיפ: האמינו ונסו! כתבתי לפני מספר שבועות על שליחת מכתב תודה לאחר ראיון. נשמע לכם מיותר? שאף אחד לא יתייחס? תנסו! מתלהבים מחברה, שעוסקת בדיוק בתחום ההתמחות שלכם, אבל כרגע אין שם אף משרה פתוחה רלבנטית? נסו לשלוח קורות חיים למרות זאת, נסו להתחבר עם עובדים בעלי השפעה שם, נסו ליזום פגישת היכרות. ובקיצור- תנסו! שמעתם על כנס מקצועי אבל אתם ממש לא טובים בנטוורקינג וגם ככה נראה לכם שלא יצא מזה כלום? נו, אתם כבר מנחשים את התגובה שלי: תנסו!! 
צדק שחקן ההוקי החכם...: אם לא תנסו יש סיכוי של 100% שתפספסו...

אורך רוח:
מחפשי עבודה רבים עושים טעויות בחיפוש העבודה שלהם. מי כמוני יודעת, בפגישות יעוץ אני נחשפת לכל סוגי הטעויות שמועמדים עושים ולמרות שאני כבר 16 שנים בתחום ו 3.5 שנים עוסקת ביעוץ- מסתבר שעדיין אפשר להפתיע אותי. כן...בדיוק כשאני בטוחה שכבר ראיתי ושמעתי הכל. אבל, יש לי חדשות עבורכם...: גם כשבעצם אין שום סיבה לבעיה וגם כשלא עושים טעויות- למצוא היום עבודה הוא תהליך שעדיין לוקח זמן. לפני שאתם בוחרים להתייאש- סבלנות!

אילוף הסוררת:
אחת מהטעויות השכיחות ביותר בקרב מחפשי עבודה היא שהם נתקעים (אין מילה יפה יותר) בהרגלים לא נכונים. הם נוטים לשלוח קורות חיים באותם הימים והשעות בשבוע, הם משתמשים באופן קבוע באותם שני אתרי דרושים, הם משקיעים תמיד את אותה כמות הזמן ביום או בשבוע לחיפושים, הם שולחים בדיוק את אותו קובץ קורות חיים לכל משרה ומשרה והם פשוט לא מצליחים. הם לא מוצאים מספיק משרות מתאימות או שלא מקבלים תגובה לקורות החיים או שלא מצליחים לעבור מראיון ראשון הלאה לראיון שני ושלישי. ומה שמעניין כאן הוא שלמרות התוצאות הלא מרנינות האלה הם ממשיכים לדבוק באותם ההרגלים ולצפות לתוצאות שונות (ואתם כבר יודעים איך איינשטיין כינה את אלה שחוזרים שוב ושוב על אותה הפעולה ומצפים לתוצאה אחרת, נכון?)
אז מה יהיה? הרי ברור שכל עוד כל המשתנים כאן אינם משתנים- גם התוצאה תהיה אותה תוצאה... חיפוש עבודה הוא תהליך שמורכב מהרבה מאוד צעדים. אם משהו לא עובד נכון, כנראה שצריך לשנות את ההרגלים. יש המסוגלים לעשות זאת בשיטת ה DIY  (באופן עצמאי- Do It Yourself) וזה בסדר, אבל יש שמתקשים וזקוקים להכוונה- למישהו שיזהה את ההרגלים הלא נכונים בחיפוש העבודה ויתקן אותם (ראה ערך "מאיה בוכניק"... :) ).

איזור הנוחות:
הנה גולת הכותרת: משהו שאף אחד לא יאהב לשמוע- קשה מאוד לחפש עבודה היום מבלי לצאת מאזור הנוחות. חיפוש העבודה הנינוח של פעם שהסתפק בישיבה מול אתר דרושים, הפגזת קורות חיים דרך האימייל והמתנה לצלצול הגואל כבר לא מספיק וברוב המקרים גם לא עובד! אז נכון שללכת לאירועי נטוורקינג זה לא באמת כיף לרובינו, ו"למכור" את עצמינו בראיון זה ממש לא האופי שלנו ולפנות למנהל שלנו מלפני 5 שנים כדי לבקש את אישורו להיות הממליץ שלנו זה לא נעים ובטח ובטח שזה מבאס לעדכן את הפרופיל שלנו בלינקדאין (מה?!! לתרגם עכשיו הכל לאנגלית??!)... כן, אני יודעת: זה לא נעים ולא נחמד! (וברגע ודודלי היו ממשיכים: זה לא נעים ולא נחמד וככה לא עושים בכלל ואם לא ידעת, אז...תשאל!) כשאין ברירה... במלחמה, כמו במלחמה...בולעים את הצפרדע ועושים את מה שצריך גם אם לא נהנים. חיפוש עבודה שנשאר באיזור הנוחות אורך המון המון זמן וגם לא תמיד מצליח...
צאו משם...
ניפגש בחוץ!

אלה היו 120 שניות על הא"ב של איך הופכים חיפוש עבודה תקוע לחיפוש עבודה א"א.... :)

**DIY זה מצויין, אם אתם יודעים איך לעשות את זה לבד. אבל, אם אתם זקוקים להנחייה מקצועית, אם אתם רוצים לקבל את כל הטיפים על חיפוש עבודה נכון ויעיל בפגישה מרוכזת אחת שתחסוך הרבה זמן ונסיונות שווא: קיבעו פגישת יעוץ לחיפוש עבודה!
ליחצו כאן לקריאת המלצות של מי שכבר ניסה....
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

2 comments:

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...