הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 28 באוקטובר 2012

כתיבת קורות חיים אולטימטיביים: גילוי הסוד הכי כמוס לפרה ולסוס

איך לדעתכם כותבים את קורות החיים הטובים ביותר? מה לדעתכם השלבים הנכונים? באיזה צעדים אתם נקטתם בכדי לכתוב את קורות החיים שלכם?

אני עדה לכל מיני שיטות של כתיבת קורות חיים שאנשים נוקטים בהן. יש שיטות טובות יותר ויש פחות. מה שברור הוא שבשנים האחרונות עלינו שלב בכל הקשור לכתיבת קורות חיים. ככל שעובר הזמן עולה המודעות לתחרות הגדולה שיש בין מבקשי העבודה על כל משרה ועולה גם המודעות לקלות הבלתי נסבלת של דחיית מועמד בגלל שקורות החיים לא מספיק "טובים" או לדחיפתם לתחתית הערימה.

אז מה זה בעצם קורות חיים טובים? התשובה פשוטה- זה לא יותר ולא פחות מעובדה אחת וברורה: אלה קורות חיים שיוצרים זימונים לראיונות עבודה. נקודה.
ואם ניקח את זה צעד אחד נוסף קדימה לכבוד המתקדמים יותר שבחבורה, אוסיף ואומר שמדובר בקורות חיים שיוצרים זימונים לראיונות עבור תפקידים שמתאימים למועמד (כן, יש קורות חיים שיוצרים זימונים לראיונות, אבל לא לתפקידים הנכונים ואז הבעיה היא שיש ראיונות, אבל הם אף פעם לא מתקדמים לכדי הצעת עבודה. אלה קורות חיים שאולי כתובים טוב, אבל מעבירים מסר מטעה כלשהו שמתגלה בסופו של דבר בראיונות ולכן התהליך נעצר בדיוק שם).

יש 4 שגיאות גדולות מאוד שאני עדה להן שמחפשי עבודה עושים בבואם לכתוב קורות חיים ואלה הן:

1. מושפעים מעצות של חברים- על עצות אחיתופל כבר שמעתם? יופי... אגב, אני לא טוענת שכל החברים באשר הם, נותנים עצות גרועות. ואני בטח לא טוענת שהם נותנים עצות גרועות בכוונה. אני כן טוענת שלא תמיד יש לאותם החברים מספיק ידע ומומחיות כדי לתת עצות נכונות עבורכם.

2. מורידים תבניות אוטומטיות של קורות חיים מהאינטרנט- להוריד תבנית אוטומטית זה אולי מתאים לעובד בתחילת הקריירה. ואני מדגישה שזה אולי מתאים, כי זה לא תקף בכל המקרים. מה שבטוח הוא שזה לא יכול להתאים לעובדים מנוסים יותר. יתירה מזאת, אם הייתם הולכים לנשף שנתי או לכנס מקצועי- האם הייתם שמחים לגלות שכל שאר המוזמנים בחרו בדיוק באותה תלבושת כמו שלכם? אני גם לא צריכה לפרט יותר מידי כמה מביך זה ללכת לחתונה ולגלות שעוד מוזמנת לובשת בדיוק את אותה השמלה כמו שלך, נכון? :) אז למה לבחור בתבנית של קורות חיים שנראית בדיוק כמו של עוד הרבה הרבה מתחרים אחרים על אותה המשרה?!

3. מעתיקים את קורות החיים של קולגות- כן, גם אם אתם מכירים מצויין מישהו, ואפילו אם עבדתם איתו שנתיים בתפקיד דומה, אל, ואני חוזרת אל, תשתמשו בקורות החיים שלו כבסיס בכדי לכתוב את אלה שלכם!

4. משתמשים בטיפים חד משמעיים לכתיבת קורות חיים מכל מיני אתרים ומאמרים באינטרנט- יש לי כמה הערות לגבי זה: א. אני מודה- אני חוטאת בדיוק באותה הגישה, אבל בתחום אחר... בכל בעיה רפואית אני רצה לגוגל כדי לקבל תשובות מהירות. אם תשאלו כל רופא, תקבלו את אותה התשובה- זה הרגל רע ומאוד לא מומלץ. אבל מה לעשות? האינטרנט זמין כל כך ויש בו כל כך הרבה מידע שיכול להרגיע... (אבל מצד שני גם להטעות ולהכניס ללחץ) שאני בטוחה שאני לא היחידה עם אותו ההרגל הרע. ב. גם אצלי בבלוג תמצאו טיפים לכתיבת קורות חיים, אבל, אני מאוד משתדלת גם בבלוג וגם בפגישת יעוץ לא לתת פתרונות קלים ולא לתת עצות שהן שטאנץ אחיד שאמור להתאים לכולם. בבלוג אני נותנת הנחיות, עקרונות מנחים, תיקון של שגיאות בולטות, אבל לא תמצאו כאן בשום פוסט תבנית לכתיבת קורות חיים או עקרונות של שחור ולבן. למה? כי בקורות חיים כמו באמנות אין דבר כזה שאין דבר כזה והכל בעיני המתבונן או במקרה הזה- עיני המועמד/ת ועיני הקורא של קורות החיים.

אז מה הוא הסוד הגדול של כתיבת קורות החיים האולטימטיביים? הנה הוא במלוא הדרו:
אין שום אמת אבסולוטית בכתיבה נכונה של קורות חיים! אין עצה אחת שמתאימה לכולם! כתיבה של קורות חיים "טובים" היא כתיבה סובייקטיבית שתלויה אצל כל אחד במקום הספציפי בו הוא נמצא בקריירה שלו ובשביל הספציפי בו הוא צעד עד כה. ויותר מזה- קורות חיים שהיו מצויינים עבורכם לפני 5 שנים, כבר לא בטוח שמתאימים לכם עכשיו. רזומה שייצר עבורכם טונות של ראיונות בחיפוש העבודה הקודם שלכם, לא בטוח שיעשה את העבודה בחיפוש הנוכחי. הכל תלוי במה שקרה בדלתא שבין אז לבין עכשיו...
רוצים עוד? הנה: בקורות חיים אין באמת "נכון ולא נכון" יש נכון ולא נכון עבורכם. האורך, התוכן, העיצוב, איזה חלק ממקמים לפני מה, כל אלה הם תלויי מועמד.
יש כמובן מספר עקרונות מנחים כלליים שעל פיהם יש לכתוב קורות חיים, אבל כל השאר חייב לשרת אתכם כמחפשי עבודה ואת המטרות הספציפיות שאתם רוצים להשיג.

והנה עוד עניין אחד חשוב: ברגע שיש 3 אנשים בחדר ידוע שיהיו 3 דעות... כך גם בקורות החיים- כל קורא יחפש בהם משהו אחר, כל קורא עשוי "להיתפס" בפריט מידע אחר שיעשה לו את זה, מנהל מקצועי יקרא קורות חיים אחרת ממנהל משאבי אנוש וכן הלאה....

בקיצור: כתיבה נכונה באמת של קורות חיים מתבצעת תוך שימוש בעקרונות מנחים בסיסיים אבל! תוך כדי שילובם עם "טריקים" קטנים שמתאימים לשביל הספציפי שאתם עברתם ולמטרה שאתם רוצים להשיג. והמהדרין לוקחים גם בחשבון שקיים משתנה נוסף בנוסחה והוא הקורא של קורות החיים- זה שיש לו גם דעה משל עצמו שגם היא, אגב, מושפעת מהשביל הספציפי שבו הוא צועד עד כה. זו הסיבה שגם כשיש לכם קורות חיים מעולים, זה תמיד ימשיך להיות איפשהו תהליך של ניסוי ותהייה (ולא, לא טעיתי אני בכוונה כותבת תהייה ולא טעיה...).

התוספת שתופסת:
אחד מהחברים ב fan page שלי בפייסבוק אמר שהוא מאוכזב! שהוא קרא וחיכה לטיפים של תכלס' איך כותבים קורות חיים אולטימטיביים והפוסט נגמר בלי האינפורמציה הזו.
אז אם קראתם עד כאן, אני מקווה שאתם כבר מבינים שהסוד הגדול הוא פשוט שאין סוד... שאין אמת אחת ואין נכון אחד ושמי שחושב שטיפים שמתאימים לאחד, מתאימים גם לשני- טועה. בקורות חיים אין דבר כזה אולטימטיבי אובייקטיבי אבל יש אולטימטיבי סובייקטיבי.

** רוצים לכתוב את קורות החיים האולטימטיביים עבורכם? אולי כדאי לתהות קצת פחות ופשוט לקבוע פגישת יעוץ לחיפוש עבודה ושדרוג קורות חיים?
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

3 תגובות:

 1. זה ללא ספק המאמר הכי מפגר שקראתי בחיים.

  תחת כותרת סנסציונית הטיפוסית לYNET , נטעת בקורא הפוטנציאלי איזושהי תקווה שבסוף המאמר הוא יזכה לתובנה אחת או שתיים לגבי כתיבת קורות חיים.

  ובכן התובנה היחידה הנובעת מהמאמר שלך היא לא לקרוא מאמרים שלך.
  והסיבה , באופן אירוני למדי, נובעת מתוך המאמר שלך -
  מסתבר שאסור לקחת שום עצה מאף אחד ומשום מקום איך לכתוב קורות חיים.
  לא מהאינטרנט, לא מחברים, לא מדוגמאות.
  מסתבר, שלכתוב קורות חיים זה משהו שרק יכול לנבוע מבפנים, כמו אומץ, כמו אהבה.
  אף אחד לא יכול ללמד אותך איך לכתוב קורות חיים, או שאתה יודע, או שלא.

  אבל יש בנאדם אחד שבטוח יודע. מאיה.
  מאיה יודעת לכתוב קורות חיים, אבל היא לא תשתף אותך, כי זה נוגד את העקרונות של כתיבת קורות חיים.

  כנראה החיים בתחום כוח האדם כ"כ טובים שיש המון זמן חופשי לכתוב שטויות.

  השבמחק
 2. חבל שלקחת את זה לכיוון הזה. כנראה לא הבהרתי את המסר מספיק ברור. כתיבת קורות חיים נכונה ממש לא משולה לאהבה או לאומץ, היא פשוט תלויית סטטוס, שלב בחיים, איזה תפקיד רוצים להשיג וכן הלאה. ובמילים אחרות: אין "חוק" אחד שמתאים לכל מחפשי העבודה באשר הם. מבנה, אורך ותוכן שמתאימים לבוגר לא מתאימים למי שיש לו 4 שנות ניסיון. מבנה שיתאים לפרילנס שרוצה לחזור לשוק העבודה כשכיר לא יתאים לשכיר שעובד 10 שנים באותה החברה. מחפש עבודה שהיה מובטל בשנה וחצי האחרונות יתמודד מול אתגרים שונים בחיפוש שלו מאשר מחפש עבודה שעובד עד היום ברצף, כך גם עובד שיש לו קורות חיים שמורכבים מהמון קפיצות ממקום עבודה אחד לאחר וממספר "חורים שחורים" בין מקומות העבודה...ויש עוד עשרות דוגמאות.

  השבמחק
 3. אבל, אם היית יכולה למשל לתת כמה מהדוגמאות שהזכרת למעלה מקרה מסויים של מישהו מסוג מסויום כי אז גם מי שקורה היה מרגיש שקיבל איזו אינפורמציה שלא היה לו קודם וכמו כן היה יכול להתרשם מהיכולת שלך להתאים לאותה דוגמא ראיונות חכמים של מה היית יכולה לעשות בשבילו לדוגמא בקורות חיים שלו. כרגע זה נראה קצת שיטחי וכאלו המטרה היחידה היא למכור את השירות שלך.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...