הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 18 בנובמבר 2012

טיפ השבוע למציאת עבודה: כסף מסובב את העולם, מסובב ת'עולם...

חיפוש עבודה כולל לא מעט שלבים ודורש צליחת לא מעט מסננות. ברוב המקרים אנחנו מדברים בעיקר על הקשיים בשלבים הראשונים של החיפוש- על הקושי למצוא משרות רלבנטיות, על הקושי לקבל זימונים לראיונות ועל הקושי לעבור בהצלחה ראיונות ראשונים (בתקווה שיבואו בעקבותם ראיונות מתקדמים יותר).

אבל תהליכים עלולים ליפול גם בשלב האחרון של החיפוש- בשלב המציאה. בשלב שבו שני הצדדים כבר מעוניינים להגיד I DO! ולסגור עסקה, אבל אז נותר עוד צעד אחד קטן...פרט אחד קטן ו"שולי"...  מדובר, כמובן, בשלב המשא ומתן על חוזה העבודה והתנאים.
כן, שלא תטעו לחשוב שהשלב הזה נפרד משאר תהליך הגיוס...האופן בו אתם מנהלים את המשא והמתן על החוזה, יכול ללמד עליכם הרבה מאוד. השלב הזה, בדיוק כמו שלבי הסינון הקודמים בתהליך הוא טריקי למדי וניהול לא נכון של תהליך הסגירה עלול להפיל הכל. הבעיה היא שיש נטיה להיכנס בדיוק בשלב הזה למוד שאנן מידי, בטח בהשוואה לשלבים הקודמים. ברגע שהמעסיק מביע רצון להעביר את היחסים קדימה לשלב המחוייבות, אנחנו עלולים להרגיש הרבה יותר בטוחים בעצמנו ובדיוק אז לבצע טעות אחת יותר מידי.

אז נקפוץ ישר למים. הנה 8 טיפים לשלב האחרון של חיפוש העבודה- שלב המשא ומתן על הצעת השכר והחוזה.

1. כמו בשאר תהליך הגיוס בטנגו הזה אתם הרקדנית ולא הרקדן. תנו למעסיק להוביל, תנו לו להעלות את נושא השכר בזמן שלו ואל תהיו אלה שעושים את זה ראשונים ומציגים את ה"מחיר" שלהם. עכשיו, אני מבינה אתכם...למה להמשיך לבזבז זמן יקר על ראיונות ונסיעות לראיון וחניות וציפיה שאחריה אכזבה אם אתם והמעסיק בכלל לא נמצאים על אותו גל? אתם צודקים לגמרי. מצד שני, נסו לראות את הדברים מזווית אחרת: איך זה נראה מהצד של המעסיק כששתי דקות לתוך השיחה אתם כבר רוצים לדעת כמה הוא מוכן לשלם? עם כל ההבנה שמדובר במידע חשוב, העלאת השאלה לגבי השכר בשלב מוקדם מידי ביחסים וביוזמת המועמד היא לא הדרך הטובה ביותר להרשים את המעסיק. בקיצור, אם יש לכם אפשרות- היו סבלניים וחכו קצת, גם ככה זה תיכף יגיע ממנו...!

2. מודיעין ואיסוף מידע הם הכרחיים. גם לגבי השכר המוצע היום בשוק לתפקיד כמו זה שאתם מתראיינים אליו, גם לגבי השכר הממוצע בשוק עבור נסיון מקצועי ווותק כמו אלו שיש לכם וגם לגבי רמת השכר הנהוגה ספציפית בארגון שבו אתם בתהליך. לעיתים, יש פערים בין הממוצע בשוק לבין מה שחברה ספציפית מוכנה להציע. וגם בין מה שאתם רגילים לקבל בגלל הוותק והנסיון שלכם לבין מה שארגון מחליט לשלם עבור תפקיד מסויים. בכל מקרה כדאי לגשש ולבדוק מראש את שלושת סוגי הנתונים הללו.

3. עדינות ודיפלומטיות. זה כבר ידוע מזמן שאפשר להגיד כמעט כל דבר לכל אחד, אבל הדרך שבה עושים את זה היא זו שתקבע מה תהיה התוצאה. אז לא צריך לפרט כאן יותר מידי חוץ מאשר להגיד- נהלו משא ומתן אסרטיבי, אבל לא אגרסיבי. עימדו על שלכם כשזה נחוץ, אבל דאגו לעשות זאת בנעימות.

4. הסבירו. לוו את התהליך במתן הסברים הגיוניים לדרישות שלכם. מנו את השיקולים שאתם לוקחים בחשבון, הביאו נתונים. עשו זאת כדי למנוע את הרושם שעלול להיווצר בגלל הנקודה הבאה.

5. טוב, זוהי כמובן הנקודה הבאה ושמה :שיטת "מצליח". מי שלא מכיר שיקום. כיוון ששועלים וותיקים אנחנו, יש לנו לפעמים נטיה לחשוד שמישהו מנסה "לעשות קופה" על חשבונינו או לנצל אותנו. יש לנו גם נטיה להיזכר בסצינות מו"מ מהסרטים וכך להגזים בכוונה ולתת ציפיות שכר גבוהות הרבה יותר רק בגלל ש"בטח הם יורידו אותי למינימום, אז אני חייב להתחיל במקסימום". אני כמובן קצת מקצינה את העניין, אבל הכוונה היא כזו: היו ריאלים, אל תתנו ציפיות שכר גבוהות מידי, ובטח ובטח אל תעשו ניסויים. פערים גדולים מידי בין ציפיות השכר שלכם לבין מה שהמעסיק תכנן לשלם עלולים לגרום לכך שמלכתחילה הוא לא יכנס למו"מ ויוותר מראש.

6. כמו בשיר הידוע- כסף אולי מסובב את העולם, אבל במשא ומתן על הצעת עבודה אסור לשכוח שהשכר עצמו הוא רק חלק מכל "עסקת החבילה" וזו באמת עסקת חבילה! בתקופות משבר בהן המשכורות לעובדים אינן עולות ורק צועדות במקום (אם לא יורדות) חשוב עוד יותר לבדוק לא רק את הנטו אלא גם את כל מה שנלווה לו. אלה גם הפרמטרים שבמשא ומתן יהיה לכם (ברוב המקרים) קל יותר לשנות לטובתכם (בטח יותר מאשר את השכר עצמו). אז על מה מדובר? על כמות של ימי חופש, על כמות שעות וימי עבודה, על גמישות של יום או יותר בשבוע לעבודה מהבית, על קבלת רכב- כן, או לא? על האפשרות לצאת לקורסים והשתלמויות על חשבון החברה וכמובן על הטייטל (והנה סתם שאלה: אם הייתם מוצאים תפקיד עם שכר קצת נמוך ממה שציפיתם, אבל עם טייטל גמיש שאתם יכולים לבחור ולסגנן. האם זה היה משנה לחיוב את החלטתכם בנוגע להצעת העבודה הזו?).

7.שלב המו"מ על החוזה עלול לפעמים להתמשך מידי וגם לתת תחושה קצת לא נעימה ולא טובה. מצד אחד, אתם חותמים חוזה פעם אחת וזה משפיע מאוד על כל תקופת העבודה ולכן חשוב לסגור הכל כבר בהתחלה, אבל לעיתים אתם עלולים להישמע אפילו באוזניי עצמכם כקטנוניים וגרידיים מרוב הערות, שאלות ובקשות לשינוי.
אז מה הפיתרון? לא לשכוח להעביר כל הזמן ובד בבד את המסר שאתם מעוניינים, שזה רק עניין של סגירת כמה פינות ושהפשרה כבר ממש מעבר לפינה. בדיוק כמו שאתם חוששים שהכל בסוף יתפוצץ לכם בפנים, גם המעסיק עלול לחשוב כך. דאגו להראות לו שלמרות הכל אתם עדיין וכל הזמן בעניין. 

8. אם אתם מחפשים עבודה דרך חברת השמה והגעתם למעסיק כהפניה שלה, אל תשכחו לקחת בחשבון שיש גורם שלישי בתמונה. חברת ההשמה מהווה לפעמים גורם מגשר בתהליך המו"מ. קצת כמו חפרפרת דו צדדית שמנסה להוביל לסגירת ההשמה- אוספת מידע מכאן ומכאן ולוחצת על הכפתורים של כל אחד מהצדדים בהתאם למצב. כמועמדים יש לכך גם יתרון עבורכם: אתם יכולים לשתף את חברת ההשמה במצב, אולי לקבל ממנה מידע נוסף על החברה, לעדכן שאתם מאוד מעוניינים במשרה אבל שיש מספר סעיפים בעייתיים בהצעה... חברת השמה טובה, תדע להירתם למשימה ולשמש לכם מעין סוכן, כי זה כמובן גם האינטרס שלה שהחוזה יחתם. התנאי כמובן...שאתם עובדים עם מגייס/ת מנוסה ומקצועי/ת והתנאי הנוסף הוא שאתם זוכרים שזו עדיין "חפרפרת" דו כיוונית שעובדת גם איתכם, אבל גם עם המעסיק...

**יהיו כאלה שיקראו את הפוסט הזה ויגידו לעצמם "אח, איזה צרות של עשירים, קודם כל שמישהו יפנה אלי ויזמן אותי לראיון, לפני שאני בכלל דואג לשלב החוזה". אם אתם מזדהים ומתקשים לתרגם שליחת קורות חיים לזימונים לראיונות, אולי הגיע הזמן לבדוק מה מקור הבעיה ואיך ניתן לתקוף אותה. לקביעת פגישת יעוץ לחיפוש עבודה (או לפחות לבקשת פרטים נוספים על פגישה כזו) צרו קשר:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

2 comments:

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...