הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 9 בדצמבר 2012

שולחים קורות חיים במייל? (שאלה רטורית!)- קיראו 8 טיפים!

נו, אז ברור שזו שאלה רטורית! מי לא שולח קורות חיים דרך המייל?! הבעיה היא שהקלות הבלתי נסבלת של שליחת מיילים עלולה לעלות לנו ביוקר. 

למה?

- משום שתיבת האימייל שלנו משמשת אותנו לאלף ואחד צרכים בו זמנית- גם לצרכים חברתיים, גם לתפעוליים וגם לחיפוש עבודה.
- משום שאנחנו כל כך רגילים להשתמש בה עד שמטשטש הגבול שבין האישי לפורמאלי.
- משום ששליחת מיילים נעשית לפעמים כלאחר יד, בזריזות, תוך כדי עשיית דברים אחרים ובקלות- כן, לפני שתספיקו להגיד "ג'ק רובינזון" המייל נשלח, גם אם בטעות.
- ומשום שברוב המקרים זה גם בלתי הפיך.

אז מה עושים? הנה 8 טיפים לשימוש נכון באימייל לצורך שליחת קורות חיים:

1. שילחו קורות חיים רק מתיבת האימייל האישית שלכם. 
טוב, זה קורה לי לא מעט שאני מקבלת מיילים מתיבות מייל שאינן התיבה האמיתית של השולח. לפעמים זו תיבת האימייל של האבא של המועמדת, לפעמים זו תיבת המייל של אשתו של המועמד. בכל מקרה, במצבים מעין אלה אם אני צריכה לבצע חיפוש בתיבה שלי ולאתר את המייל הספציפי שאותו מחפש עבודה שלח- זה פשוט בלתי אפשרי. לפעמים זה אפשרי, אבל סתם מבזבז זמן יקר.
המסקנה? אם אין לכם תיבת אימייל משלכם (למי אין?!) פיתחו תיבה יעודית לחיפוש העבודה ואל תשתמשו בתיבות של אחרים.

2. פשוט זה הכי הכי.
כתבתי על זה כבר בעבר ואכתוב שוב: אם חמדתם לצון בזמן שבו פתחתם לעצמכם את תיבת האימייל האישית שלכם והשתמשתם בשם מצחיק או בכינוי כלשהו, טוב תעשו אם לא תשלחו משם את קורות החיים שלכם. הגשת מועמדות לעבודה היא לא הזמן המתאים ביותר להוכיח שיש לכם חוש הומור/תחביב מוזר/כינוי חמודי.
המסקנה? שוב, פיתחו לעצמכם תיבת מייל יעודית ורצינית לחיפוש העבודה שלכם ששמה הוא השם המלא שלכם.

3. תיבת האימייל של מקום העבודה- כשמה כן היא- של מקום העבודה!
הנה עוד טעות מביכה: למה להסגיר למעסיק הפוטנציאלי הבא שלכם את העובדה שאתם מחפשים עבודה בשעות העבודה? למה להראות לו שאתם משתמשים במה שנחשב רכוש של מקום העבודה הנוכחי שלכם כאמצעי למציאת עבודה אחרת? מה שברור הוא שרושם ראשוני טוב זה לא יעשה, נכון?
נוסף לכל, לפעמים מתחיל פינג פונג של שאלות ותשובות בין המועמד למגייס שקיבל את קורות החיים- פינג פונג שמתנהל מתיבת האימייל של המעסיק הנוכחי ושלפעמים עלול להיחשף גם לגורם שלישי (מנהל ישיר/מנהל אבטחת מידע/איש הסיסטם...).
המסקנה? קורות חיים שולחים רק מתיבת המייל הפרטית ורצוי מאוד שמהבית ולא תוך כדי עבודה...

4. קורות חיים שולחים רק בקובץ WORD!
לטובת כל המעסיקים המשתמשים בתוכנות לסינון אוטומטי של קורות חיים, מומלץ לשלוח קורות חיים רק בקובץ WORD פשוט. בלי PDF בבקשה! למה? כי הסריקה של התוכן בקבצי PDF איננה מושלמת ולכן התוכן עלול להיסרק באופן שאיננו תקין ושאינו דומה למקור.
המסקנה: נו, הבנתם! WORD!

5.  רבותי, תפסיקו להסגיר מידע מיותר!
טוב, זו נקודה סופר חשובה: שועל וותיק עם נסיון רב בסינון קורות חיים מפתח מודעות גם לפרטים מאוד, מאוד קטנים. בעצם, גם שועל לא כל כך וותיק עלול לשים לב לפרטים האלה. למה הכוונה? לשם שאתם נותנים לקובץ קורות החיים שלכם... אז...אם השם של הקובץ כולל מספר, למשל (5) אני עלולה לחשוד שזו הגרסא החמישית של קורות החיים שלכם. אם קראתם לקובץ CV.6.12 אני עלולה להבין שאתם מחפשים עבודה ללא הצלחה כבר חצי שנה... ואם הגדלתם ועשיתם ולקובץ שלכם קראתם משה דוד.מתוקן או משה דוד.משודרג... נו, בינינו- למה שלא תשמרו את המידע הזה לעצמכם? כן, זה יופי שתיקנתם או שידרגתם את קורות החיים שלכם, אבל למה לספר את זה לכולם, כולל למעסיק הפוטנציאלי שלם?
המסקנה? שם הקובץ הוא השם המלא שלכם ללא תוספות. נקודה.

6. למייל שלכם יש נמען אחד בלבד!
BCC ושליחת קורות חיים לא הולכים יחד. גם לא CC ושליחת קורות חיים. אף מעסיק לא ישמח לראות ששלחתם את קורות החיים שלכם אליו ובאותה נשימה לעוד כמה מעסיקים אחרים במקביל. זה יוצר רושם לא טוב, מעיד על חוסר טאקט, עצלנות, עיגול פינות ועוד כהנה וכהנה תכונות לא מרשימות.
המסקנה? שולחים רק פניה אחת בכל אימייל.

7. ביקשת קיבלת!
ובמילים אחרות: בדרישות המשרה מבקשים באופן מפורש לצרף לקורות החיים גיליון ציונים? אולי תיק עבודות? ואולי מבקשים רק לציין מראש תעודת זהות או ציפיות שכר? לא משנה מהי הבקשה, אם אתם מחליטים לשלוח קורות חיים לאותה המשרה, כבדו אותה! או... שפשוט אל תשלחו. לשלוח קורות חיים מבלי לצרף את המידע המבוקש כמוהו כבזבוז זמן והסיכויים לקבל תגובה שואפים לאפס. אה, וזה גם מעצבן את המגייס, אז למה זה טוב?!
המסקנה? מצרפים לקורות החיים את כל המידע המבוקש בדרישות המשרה.

8. לא שוכחים את שם המשרה
אחרון וחביב ומסתבר שלא מובן מאליו לכולם: הגיוני להניח שאותו האדם שמקבל את קורות החיים שלכם מטפל במקביל בעוד כמה משרות, נכון? הגיוני אם ככה שהוא מקבל ערימות של אימיילים עם קורות חיים לכל המשרות... אם כך, עשו טובה לעצמכם ולו והקלו עליו למצוא אתכם.
המסקנה? כותבים את שם המשרה ומספרה (אם יש) כבר בנושא של המייל.

בקיצור, חברים, שידיכם לא תהיה קלה על ההדק, לפני לחיצה על כפתור ה SEND עיצרו שניה, בידקו את עצמכם ורק אז שילחו את המייל...

*** מחפשים עבודה והתהליך תקוע? רוצים לחפש עבודה יעיל יותר, קצר יותר, מוצלח יותר? בקשו ממני פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה: שדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות, שיטות חיפוש יצירתיות, שימוש מתקדם בלינקדאין ועוד...:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

15 תגובות:

 1. טיפים מצוינים.
  כמה הערות:
  לגבי שם הקובץ - למי שמחזיק כמה גרסאות של קו"ח בהחלט סביר לתת שם שונה לכל גירסא, זה גם מקל אח"כ לראות איזה גירסא נשלחה. אפשר להשתמש בקיצורים שיהיו ברורים רק לנו.

  לגבי הנושא באימייל - הייתי מוסיף לא רק את שם המשרה אלא גם את השם המלא שלי, כדי להבדיל את המייל משאר המועמדים

  השבמחק
 2. אבל כששולחים קבצי וורד צריך לקוות שלמי שמקבל את הקובץ יש בדיוק את אותה גרסת וורד ולקוות שהמעבר בין המחשבים יעבור בשלום, ארת זה מבלגן את המסמך וזה נראה לי רע מאוד. שליחת פי די אף נועדה למנוע טעויות שכאלה, לא?

  השבמחק
 3. לניר, תודה!
  ותודה על התוספות... :)
  אגב, אם תשמור את קורות החיים בספריות שונות במחשב, תוכל להבחין בין הקבצים לפי שם הספריה שבה הם נמצאים ושם הקובץ עצמו ישאר פשוט וקצר.

  השבמחק
 4. למ. תמיד ניתן לשמור את קובץ ה WORD בסיומת RTF שלא אמורה לעשות בעיות בשום גרסאת WORD.

  השבמחק
 5. אני בהחלט עושה מה שניר ציין.
  ותבנית DOC מיועדת ל WORD 97 ו-2003 מי שיש לו תוכנת WORD ישנה יותר בטח לא שמע על אינטרנט.
  אגב אם באמת רוצים להעלים כל מידע צריך לשנות את מאפייני המסמך (או לשמור בשם חדש) כי הם שומרים את כל המידע: מתי נוצר המסמך, מי יצר אותו, מי ערך אותו ומתי.
  אם כי אני חושב שכמעט אף אחד לא מחפש את הנתונים האלו (אולי כי הם לא יודעים שהם קיימים).

  השבמחק
 6. היי מאיה, הרי דיברנו שנינו על גרסאות שונות לקבצים בהתאם למשרה, אז איך ניתן לעקוב על איזה גרסא שלחנו למעביד אם כולם באותו שם ?

  השבמחק
 7. ליפתח- בקלות... :)
  תשתמש באתר JOBVOYAGE לתיעוד וניהול תהליך החיפוש כולו...

  השבמחק
 8. מומלץ לכתוב את כתובת האימייל של הנמען כצעד אחרון - אחרי שכתבנו את המייל, צירפנו את הקובץ ועשינו הגהה. הכי פדיחה לשלוח מייל בלי קובץ או כזה שכתוב רק עד האמצע כי בטעות נלחץ לנו כפתור "שלח".

  השבמחק
 9. אפשר לשמור את שם הקובץ "שם פרטי בנק דיסקונט", " שם פרטי משרד ראש הממשלה". כלומר את השם המלא שלך ושם המקום אליו אתה פונה או המשרה. בעיני זה כן מראה רצינות ומכוונות.
  עצמונה

  השבמחק
 10. אני מציעה לשמור את השם הקובץ בכל פעם לפי המשרה המיועדת "שם -תאור משרה" או "שם - שם מקום העבודה" למשל "משה כהן תנובה" או "משה כהן - מנכל". ככה זה מראה רצינות והתכוונות והשקעה. לכולם הרי ברור ששולחים קו"ח לכמה מקומות...
  עצמונה

  השבמחק
 11. לענ"ד את לא צודקת בנוגע לpdf. זה ממש לא בהכרח תוצאה של סריקה. אפשר "להדפיס" קובץ word ל pdf *מהמחשב*. יתרונות: 1. כמו שמישהו כתב - גירסאות של וורד. ב pdf זה אחיד.
  2.שינוי בשדה תאריך/שורה שנופלת לעמוד הבא, וכו'. pdf זה קובץ סגור.

  השבמחק
 12. לאנונימי, הכוונה איננה שאי אפשר להדפיס קובץ PDF, אלא שהתוכן שבקובץ כזה לא נסרק נכון בתוכנות אוטומטיות.

  השבמחק
 13. ל- Maya Bouhnik :
  לא הבנתי. לחברות יש תוכנות אוטומטוית שמצפות לקבל קבצי WORD ולסרוק אותם, ואם זה יהיה PDF אז התוכנה תכשל וקורות החיים יישאר בלי צומת לב ?

  פשוט לדעתי לקרוא ולפתוח PDF הרבה יותר נעים מאשר WORD.

  השבמחק
 14. לליזה, אכן כן. קובץ השמור כ PDF לא נסרק נכון ולכן את לוקחת סיכון לא להישלף בחתכים שמגייסים מבצעים על בסיס הנתונים שלהם דרך התוכנה האוטומטית.

  להישלף בתוצאות זה הרבה יותר חשוב מקריאה "נעימה" ולכן שילחי תמיד קבצי WORD בלבד...

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...