הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 2 בדצמבר 2012

חיפוש העבודה תקוע? ביחנו את עצמכם!

כשאני רואה בעיני רוחי את צמד המילים "חיפוש עבודה" אני רואה ויז'ואל ברור מאוד של ערימה של מסננות שמוצבות אחת מעל השניה, מעל השלישית, מעל הרביעית... אתם כמחפשי עבודה צריכים לצלוח את כל המסננות שבדרך להצעת העבודה ולא להיתקע איפשהו באמצע הדרך. 

חיפוש עבודה הוא אם ככה תהליך שתחילתו ברור וסיומו? נו, אנחנו מקווים שסיומו יגיע במהרה, אבל זה לא תמיד מה שקורה. וכיוון שמדובר בתהליך- יש להתכונן מראש למשהו שיקח זמן ולאזור סבלנות. במילים אחרות, ברוב המקרים חיפוש עבודה הוא מרתון ולא ספרינט. 

נוסף לכל הצרות זהו תהליך שאנחנו מבצעים לבד. אז נכון, יהיו חברים שינסו לעזור והחברה של הבן דוד עובדת במחלקת משאבי אנוש של איזו חברה והיא מוכנה לבדוק את קורות החיים ולתת פידבק, אבל ת'כלס- אתם די לבד שם בכל התהליך הזה. לבד בבית בשעות שבהן כולם בעבודה, לבד בראיונות ולבד באכזבות.

אופס, כמעט לבד באכזבות... כי בל נשכח את השחקנים הנוספים שבתמונה בדמותם של חשבון הבנק ההולך ומדלדל, המשפחה הלוחצת ובן זוג המאוכזב. ובכן, רבותיי, הנה קיבלנו פה תסריט שיהודה ברקן ישמח להשתמש בו לעוד סרט מסדרת "חייך! אכלת אותה!"...

אז מה עושים כשהחיפוש תקוע? 

- אומרים שמודעות לכך שיש בעיה היא תחילתו של הפתרון. זה נכון להרבה תחומים ולכל מיני סוגי בעיות ובטח ובטח לבעיות בחיפוש עבודה. אז זהו, אם כך, השלב הראשון: אם אתם מחפשים עבודה יותר משלושה-ארבעה חודשים ללא הצלחה, משהו בתהליך כנראה שגוי. יש מסננת אחת או יותר שאתם כנראה נתקעים בה ו...כן, שמצליחה לסנן אתכם. אז הנה לכם השלב הראשון: להכיר בכך שכנראה יש כאן בעיה.

- השלב השני שבא הישר לאחר הראשון (מפתיע!) הוא שלב התיעוד. כדי לפתור בעיה, צריך קודם כל לדעת מהי ובקיצור- לזהות את המסננת שעושה לכם צרות. לפעמים קל מאוד לאתר אותה, לפעמים יש מספר משתנים שמתערבבים יחד ולכן הזיהוי קשה יותר. כך או כך, אם תשכילו לתעד במדוייק את צעדיכם יהיה לכם קל יותר לשים את האצבע על המקום הבעייתי. הנה כמה שאלות לדוגמא שאתם יכולים לשאול את עצמכם (אל תדאגו, לא בקול רם!) וגם לענות עליהן שיעזרו לכם לאתר את המסננת הבעייתית שלכם:

1. כמה זמן אתם משקיעים בחיפוש העבודה? 
א. שעה פעם ביומיים שלושה
ב. חצי שעה בכל יום
ג. מה זאת אומרת? אני חי, נושם וחולם חיפוש עבודה. אני אפילו שולח קורות חיים תוך כדי שינה!

2. ענו נכון/לא נכון: כן! הפעלתי סוכן חכם באתר דרושים ואני נעזר רק בו (זה חוסך זמן וממש נוח!!!) לצורך חיפוש העבודה שלי.

3. ענו נכון/לא נכון: כל שבועיים-שלושה אני מפיץ את קורות החיים שלי באתרים אוטומטיים להפצת קורות חיים.

4. מאחת עד חמש עד כמה אתם מזדהים עם המשפט הבא? "שלחתי לפחות 200 קורות חיים בשלושת החודשים האחרונים ולא קיבלתי אף טלפון בתגובה!".

5. ענו בכן/לא: האם יוצא שבכל ראיון טלפוני שואלים אתכם שוב ושוב את אותן השאלות השחוקות?

6. באיזה שלב בתהליך הראיונות אתם מקבלים את התשובה "תודה, אבל לא..."?
א. מי בכלל מצליח להגיע לראיון עבודה? אני רק שולח קורות חיים ומרגיש כמו רואה ובלתי נראה!
ב. אין לי בעיה להגיע לראיונות, אבל לא מצליח להגיע לראיון שני
ג. הכל זורם עד ששואלים אותי מה ציפיות השכר שלי...

7. אם עניתם ב' בשאלה הקודמת, ביחרו:
א. התהליך תמיד נעצר אחרי ראיון מקצועי
ב. נו, מה לעשות? אין לי כימיה עם אנשי משאבי אנוש...זה תמיד נופל אחרי ראיון אישיותי!

טוב, אני עוצרת כאן, אחרת אמשיך לנצח, אבל אני מקווה שהכוונה ברורה: בחיפוש עבודה יש אינספור פרמטרים שמעורבבים יחד ויכולים להוביל להצלחה או לאכזבה, להתקדמות בתהליך או לעצירה. תעדו את החיפוש שלכם בכדי שתוכלו לענות לעצמכם על שאלות כמו אלה שהעליתי כאן למעלה ורבות אחרות כשהמטרה היא לזהות את המוקד הבעייתי מבין 3 אשכולות המוקדים הבעייתיים האפשריים:

- בעיה בקורות החיים: קורות חיים שלא כתובים נכון/שלא מלהיבים מספיק או שלא משכנעים מספיק/שלא מותאמים לתוכנות אוטומטיות של סינון קו"ח/ שלא מעבירים את המסר שחושבים שהם מעבירים/שמטעים/שנראים טוב יותר מאיך שהמועמד מציג עצמו בראיון/שיש בהם מידע חסר... (כמו למשל בשאלות 4, 5, 6)

- בעיה בתהליך החיפוש: ביצוע שגיאות קטנות של התנהלות שיש להם אימפקט גדול/שליחת קורות חיים למשרות שאינן מתאימות/שימוש במעט מידי שיטות חיפוש ולכן חשיפה רק לחלק מהמשרות הפתוחות בשוק בכל זמן נתון/השקעת זמן לא מספקת/העברת ה"מושכות" של חיפוש העבודה לגורמים חיצוניים במקום מיקוד עצמי/חיפוש עבודה שהוא רק "און ליין" ללא "אוף-ליין"/שליחת קורות חיים והמתנה "למשיח"... (כמו למשל בשאלות 1, 2, 3, 6)

- בעיה בראיונות עבודה: ויתור על איסוף מידע לפני כל ראיון/בעיות זיכרון/ידע מקצועי לא מספק או חלקי/חוסר הכנה/חוסר מודעות לרושם ראשוני שיוצרים/בעיה בשפת גוף/פתיחות יתר/TMI -TOO MUCH INFO/חוסר התאמה בין מה שקורה בראיון לבין מה שכתוב בקורות החיים... (כמו למשל בשאלות 6, 7)

לסיכום, אם אתם מחפשים עבודה כבר 3-4 חודשים ללא הצלחה, זה הזמן שבו נורה אדומה אמורה להידלק לכם. לפני שאתם נכנסים לפאניקה- נסו לשחזר את צעדיכם. אם תעשו זאת מההתחלה כברירת מחדל יהיה לכם, כמובן, קל יותר ואם לא- לא נורא ואין ברירה- התחילו לתעד מאותה נקודה. נסו לשים את האצבע על המוקד הספציפי שגורם לכם לבעיה. נסו לשנות התנהלות ובידקו אם התוצאות משתנות גם הן.

**תיעדתם? עשיתם לעצמכם ניתוח מעמיק של הבעיה, זיהיתם אותה וניסיתם לשנות אסטרטגיות? כל זה והחיפוש עדיין תקוע? נו, אולי כדאי לשקול פניה ליעוץ מקצועי:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

4 תגובות:

 1. ההצהרה כי אשתי בשלבים מתקדמים של הריון (בראיון שני/שלישי) גרמה לתקיעת תהליכי המיון.

  זה לקח לי 3-4 מקומות שהגיעו לשלב הזה בשביל להבחין בשינויים בתנועות הגוף של המראיינים.

  השבמחק
 2. יפה מאוד שהצלחת לשים את האצבע על הנקודה הבעייתית... זה לא כזה מובן מאליו!

  השבמחק
 3. אפשר לקבל פרטים על אופן פעולתן של תוכנות סינון קורות החיים ? (בעיקר איך "לעדכן" בשבילן את קורות החיים)

  תודה

  השבמחק
 4. היי אורי,
  תדמיין שקורות החיים שלך הם אתר אינטרנט ואתה רוצה לקדם אותו לעמוד הראשון של התוצאות בגוגל...
  התוכנות עובדות על אותו העיקרון שגוגל עובד בכדי לסנן את התוצאות המתאימות ביותר למילות החיפוש.
  אגב, בפגישת יעוץ אני עובדת בדיוק על זה: על בניה נכונה של קורות חיים שגם יעלו בחתכים בתוכנות אוטומטיות וגם לאחר מכן יעבירו את המסר הנכון, ישווקו וימכרו וכך יעברו את המסננת האנושית של רכזי הגיוס. כיום על קורות החיים לעבור 2 מסננות בכדי לזכות בשיחת טלפון וזימון לראיון.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...