הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 16 בדצמבר 2012

תשע שאלות שצריך לשאול את חברת ההשמה לפני ראיון עבודה

בארבע השנים האחרונות אני עוסקת במתן יעוץ אישי למחפשי עבודה בכל הקשור לתכנון נכון של קריירה ולשלבים השונים בתהליך חיפוש העבודה החל מכתיבה נכונה של קורות חיים, דרך שיטות חיפוש וכלה בהכנה לראיונות עבודה. לפני כן עבדתי במשך שנים רבות בחברות השמה וליוויתי אלפי מועמדים בתהליכי חיפוש העבודה שלהם. בכל תקופת עבודתי בהשמה תמיד הרגשתי קצת כמו סוכנת שחקנים, ובאמת אם תחשבו על זה התפקיד של סוכנות שחקנים או של סוכנות דוגמנות דומה מאוד לעבודה של חברות ההשמה. התפקיד של כולם הוא לחבר את הלקוחות שלהם עם הזדמנויות חדשות של עבודה...

חברת השמה טובה שעובדת נכון יכולה להוות נכס למועמדים המופנים למשרות דרכה, אבל לצערי, רוב המועמדים לא עושים את השימוש המקסימאלי שהם יכולים לעשות כשהם נעזרים בחברת השמה ומופנים דרכה למשרות. אחד מהשימושים החשובים ביותר קשור ל"מודיעין עסקי" ואני אסביר: לחברות השמה טובות, וותיקות ושעובדות נכון יש המון, המון מידע שמצטבר עם השנים על שוק העבודה, על החברות שהן עובדות איתן, על מועמדים, על נתוני שכר ומה לא? חלק גדול מהמידע הזה רחוק מכם כמחפשי עבודה מרחק של שיחת טלפון קצרה, אתם רק צריכים לבקש... 
(במאמר מוסגר זה הזמן לציין ש...כן, אני יודעת שיש הרבה חברות השמה שלא חוזרות למועמדים ושצריך לרדוף אחריהם שעות או ימים כדי לקבל יחס וכו', וכו'... אבל יש גם חברות השמה טובות מאוד ובפוסט הזה אני, כמובן, מדברת עליהן ועל מנהלי ההשמה המקצועיים יותר).

אז הנה לכם ללא כל שהות נוספת 9 השאלות שכדאי לשאול את חברת ההשמה לפני שאתם הולכים לראיון העבודה (בתנאי שמדובר בראיון עבודה שאליו אתם מופנים דרך חברת ההשמה...):

1. האם אפשר לקבל את תיאור המשרה המלא במייל?
לפני שתלכו לראיון, טוב שיהיה לכם כמה שיותר מידע על התפקיד אליו אתם מתראיינים. לחברת ההשמה יש תיאור משרה מלא. לעיתים מלא אפילו יותר ממה שהחברה המגייסת מפרסמת. בקשו מהנציג של חברת ההשמה את המידע המלא על המשרה ואם אפשר לקבלו באופן מסודר לאימייל- עוד יותר טוב!

2. האם לחברה המגייסת יש העדפה לסוג מסוים של נסיון מקצועי/פרופיל אישיותי?
תתפלאו אבל למשרות רבות יש שתי גרסאות של תיאורי משרה: הגרסה הפוליטקלי קורקט והגרסה האמיתית והמלאה. בגרסה המלאה יש מידע מעניין נוסף כמו למשל על סוג האופי הרצוי, על המנהל הנוכחי: איזה סגנון ניהול הוא מעדיף ואיזה עובדים כן יכולים להסתדר איתו ואיזה לא, על כך שמנסים לעשות אפליה מתקנת ולכן במשרה הזו מעדיפים דווקא נשים על פני גברים, על עדיפות למי שעבד קודם בחברות מסויימות וכו'...
לא את כל המידע תוכלו מן הסתם לקבל, אבל אולי לפחות חלק ממנו.

3. כמה זמן המשרה פתוחה?
טוב, זה די ברור, לא? משרה שפתוחה כבר שנה עלולה להיות בעייתית משהו... לחילופין, משרה שנפתחה אתמול עלולה להיות טריה מידי והחברה לא בהכרח תהיה בשלה להחליט על המועמד המתאים כבר לאחר הראיון, ייתכן והם רק בתחילת התהליך והם ירצו לראיין אחריכם עוד מועמדים לפני שיחליטו, גם אם אתם באופן אובייקטיבי מתאימים...

4. אם המשרה פתוחה כבר תקופה ארוכה, למה?
נסו לגשש קצת, גם אם לא תצליחו לקבל מידע ברור, זה בטח לא יזיק לנסות להשיג אותו ...

5. האם, אפשר לקבל מספר טיפים להצלחה בראיון?
לחברת ההשמה יש כבר היכרות ארוכה (לפעמים יותר ולפעמים פחות) עם הלקוחות שלה, ברוב המקרים המראיין כבר מוכר, כבר ידוע מה עושה לו את זה ומה הוא "דיל ברייקר" אצלו, יש ניסיון עבר על סמך מועמדים אחרים שהופנו ונשללו או שהופנו ודווקא התקבלו... נצלו את העובדה שאתם מופנים למשרה דרך חברת ההשמה ונצלו את העובדה שגם אתם וגם חברת ההשמה רוצים שתצליחו בראיון ותתקדמו בתהליך. אין שום סיבה לחברת ההשמה להגיד לכם "לא", בטח אם יש להם מספר טיפים טובים...

6. האם יש הגבלת שכר למשרה?
כן, זוהי נקודה סופר חשובה! אחת הבעיות הכי גדולות היא לדעת לענות בתחילת תהליך הגיוס וכשעדיין אין לכם מספיק מידע על שאלת ציפיות השכר. אם ככה, למה שלא תנסו לגשש אצל חברת ההשמה אם כבר ידוע להם משהו בעניין? לפעמים החברה המגייסת נותנת לחברת ההשמה מספר שהוא הגבול העליון של השכר האפשרי בכדי שחברת ההשמה לא תשלח מועמדים יקרים מידי. אם זהו המצב, למה שלא תנצלו את זה ותנסו לגשש אם גם למשרה המדוברת יש הגבלה שכזו? זה כבר יקל עליכם את כל ההתלבטויות של איזה ציפיות שכר לתת.

7. האם זה תפקיד חדש או שצריך להחליף מישהו?
זו כבר שאלה שלא תמיד לחברת ההשמה תהיה תשובה, אבל, שווה לנסות לקבל את המידע הזה למרות זאת...

8. יש משרות פתוחות נוספות בחברה?
למה חשוב לדעת את זה? בגלל מספר סיבות: א. כמות של משרות פתוחות מעידה על כמות של תקנים פתוחים. לעיתים רבות כמות הגיוסים של עובדים חדשים מעידה על מצב החברה, על כך שיש הרבה עבודה והרבה פרוייקטים ויש צמיחה... ב. תמיד טוב לבדוק אם הופניתם למשרה הכי מתאימה, ותמיד טוב לדעת אם קיימות משרות נוספות שגם להן תוכלו להתאים...

9. ולסיום, סיומת: כמה זמן אורך תהליך הגיוס בחברה? כמה שלבים יש בתהליך? מה קודם למה? קודם ראיון מקצועי ואחרי זה משאבי אנוש או להיפך? האם החברה נוהגת להפנות לדינאמיקה קבוצתית? אולי למכוני מיון? ואולי לגרפולוגיה??
מי לא יודע שידע זה כוח? גם במקרה הזה זה נכון... כיוון שרוב הסיכויים הם שזו לא המשרה הראשונה של אותו הלקוח אצל חברת ההשמה, יתכן וכבר יש לה מידע על תהליכי הגיוס הנהוגים בחברה. נצלו זאת ואל תתביישו לשאול!

זיכרו, חברות השמה רבות מקיימות פגישות אצל הלקוחות שלהם בכדי להבין טוב יותר את הצרכים שלהם. לעיתים נאסף כך המון מידע על החברה, המסייע להן לביצוע הפניות ממוקדות ומדוייקות יותר של מועמדים. השכילו לעשות שימוש במידע הזה עד כמה שמתאפשר לכם ופשוט...תשאלו!

*** רוצים עוד טיפים של מאחורי הקלעים שיסייעו לכם למצוא עבודה מהר יותר ויעיל יותר? רוצים לדעת איך באמת מגייסים קוראים את קורות החיים שלכם ואיזה רושם הם מקבלים מהם? רוצים לדעת איזה רושם אתם יוצרים בראיון עבודה? זה הזמן לקבוע פגישת יעוץ לחיפוש עבודה!
לפרטים על הפגישה:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

20 comments:

 1. מאיה, כרגיל תמיד כייף לקרוא את מה שאת כותבת. אעיר רק הערה מנסיוני לגבי בלוג זה: חברות השמה שמתקשרות למי ששלח קורות חיים והשאלה הראשונה ששואלים "מהן ציפיות השכר שלך ?" לא יספקו את המידע ששואל אותם בחזרה מהן גבולות השכר במשרה. לעניות דעתי, אפשר לסגור את נושא תנאי השכר רק אחרי שמבחינה מקצועית המועמד מתאים מבחינת המגייס וגם אז, רק מול החברה שתשלם לך את השכר. הגישה שלי שחברת ההשמה תראה את הצד המקצועי ותשלח אותי לראיון מול המעסיק.

  השבמחק
 2. תודה רבה :) שמחה שאהבת...

  השבמחק
 3. אחד הפוסטים הטובים שקראתי בנושא בשנים האחרונות!

  משה.

  השבמחק
 4. תודה רבה משה! שמחה לשמוע!

  השבמחק
 5. שלום מאיה,

  חבל שקראתי את הפוסט רק עכשיו. יתכן שלא הייתי הולך לראיון אתמול, אילו הייתי קורא אותו . מה שאמרת ממש מתקשר לי לאיבוד הזמן שהלך על אותו ראיון. מסתבר שאכן זו משרה שכבר רצה הרבה זמן ודורשת כישורי ניהול והתמחויות שלא מתאימות לי ועוד כהנה וכהנה . על כל פנים נתת כאן טיפ חשוב מאין כמוהו ותודה לך !

  השבמחק
 6. היי פנחס,
  מכיוון שעדיף מאוחר מאשר לעולם לא, אז טוב שקראת את זה עכשיו, זה לפחות יחסוך עוגמות נפש נוספות כאלה בעתיד.
  אני שמחה שהפוסט מצא חן בעיניך :)
  מאיה

  השבמחק
 7. תגובה מציידת ראשים - על הצד השני
  כרגיל מאיה - פוסט מעולה.
  אבל אני חייבת לציין גם את הפן השני מצידן של חברות ההשמה :יש מצבים שמועמדים בוחרים לא לעדכן את חברת ההשמה שהם זומנו לראיון - ושכבר שומעים על התהליך זה שהם קיבלו מיכתב - " לא תודה" ורק אז הם ניזכרים בחברת ההשמה ומבקשים - " תבררו לי מה קרה". אני באופן אישי נותנת להם בראש ומעדיפה לא לעבוד יותר עם חלקם. חברות ההשמה הטובות ממש לא רוצות להיות צינור של העברת קו"ח - הן רוצות להיות שותף פעיל בכל התהליך וחלק מההצלחה שלהן נובעת משיתוף פעולה מלא עם המועמדים. מועמדים שלא פועלים בשקיפות ובשיתוף עם החברות - מפסידים ומאבדים הזדמנויות.חשוב לציין - זאת האחריות של המועמדים בשוק כזה שבו יש יותר מועמדים ממשרות - לעדכן את חברת ההשמה על התקדמות התהליך!! יש המון תהליכים וקשה לעקוב אחרי כולכם - זכרו - זה בידים שלכם!

  השבמחק
 8. אחת הכתבות הטובות בתחום הגיוס שיצא לי לקרוא בשנים האחרונות,בהחלט ניתן לומר שיש מה ללמוד והדברים בהחלט נכונים מניסיוני

  השבמחק
 9. לאלינור- תודה על הוספת זווית הראיה שלך!
  ולאלכס, תודה רבה, מאוד שמחה לשמוע שאהבת!

  השבמחק
 10. כתבה מועילה תמציתית ושימושית. נהדר !

  השבמחק
 11. המון תודה על הטיפים , אני רק בתחילת דרכי בחיפוש כך שנקודות האלה חשובות לחסכון זמן ועצבים מיותרים :)

  השבמחק
 12. שאלות מצויינות. כל הכבוד.

  השבמחק
 13. "פעמים החברה המגייסת נותנת לחברת ההשמה מספר שהוא הגבול העליון של השכר האפשרי בכדי שחברת ההשמה לא תשלח מועמדים יקרים מידי"

  איך אפשר לבקש את המספר הזה?
  הרי חברת ההשמה לא תיתן אותו למרואיין מתאמי לויאליות למראיין.

  איך היית מציעה לשאול על המספר הזה?

  השבמחק
 14. היי, כבר עניתי לך על השאלה בהודעה ששלחת לי בפייסבוק... :)

  השבמחק
 15. חיפוש עבודה הוא משהו מתיש ולעיתים אף מייאש. מאוד עוזר לדעת מראש מה בדיוק הנתונים המתבקשים ממך, סוג העבודה וכל התנאים הכלליים.

  השבמחק
 16. אביטל בן עמי10 במרץ 2013 בשעה 22:07

  היי מאיה,

  את נותנת טיפים מאוד חשובים בכל הנוגע לחיפוש עבודה. כל הכבוד ותודה רבה על העצות החכמות.

  אביטל.

  השבמחק
 17. תודה רבה אביטל! שמחתי לקרוא את תגובתך... :)

  השבמחק
 18. תודה עבור הכתבה העיניינית המחלקת טיפים חשובים על מנת לעזור בנושא הכה מתיש, "חיפוש עבודה" ! יישר כוח !!!

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...