הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 20 בינואר 2013

הצלצול הגואל: 6 טיפים מנצחים לראיון טלפוני!

פעם היתה תוכנית כזו בשנות ה-90, קראו לה "הצלצול הגואל", זוכרים? אז התוכנית הזו היתה בכלל על תלמידי תיכון, אבל נזכרתי בה עכשיו בהקשר של חיפוש עבודה. כן, כל מחפש עבודה מחכה לו...לצלצול הגואל הזה.

מי לא נתקל היום בבעיה הידועה של שליחת קורות חיים ומעבר למוד של המתנה אינסופית? בינינו, זה אפילו ארוך יותר מלהמתין בטלפון על הקו של איזשהו משרד ממשלתי...

זו גם הסיבה שכשסוף כל סוף (היאח- הידד!) מגיע לו צלצול גואל מבוייש אחד, אתם צריכים להתייחס אליו בעדינות המקסימאלית- קצת כמו היחס שהייתם נותנים אם הייתם מוצאים על קצה ההימאליה פרח נדיר ביופיו. טוב, אני כבר מתחילה להסחף, אבל אני מקווה שאתם מבינים את חשיבותה המרובה של אותה שיחת טלפון שתופסת אתכם ברוב המקרים בדיוק ברגע הכי פחות מתאים...

אתם מבינים? שיחת הטלפון הקצרה והתמימה הזו, איננה תמימה בכלל! להיפך, היא מאוד חשובה בגלל שרק אם תצלחו אותה תצליחו להגיע לראיון העבודה ההו כה מיוחל...
שיחת הראיון הטלפוני היא בעצם ראיון לכל דבר- עוד שלב מסנן בתהליך גיוס העובדים. ולא רק שהיא ראיון לכל דבר, יש לכם בשלב הזה עוד פחות סיכוי "להפעיל את קסמיכם" מאשר בראיון הפרונטאלי, פשוט מכיוון שזה נעשה דרך הטלפון ולכן זה הרבה יותר חד מימדי מאשר פגישה של פנים מול פנים...

אז איך עושים את זה? איך צולחים את שיחת הסינון ה"מסוכנת" הזו בכדי להגיע סוף סוף לראיון הפרונטאלי? הנה 6 טיפים מנצחים!

1. מתכוננים! כן, כמו שחובה להתכונן לראיון פרונטאלי, כדאי גם להתכונן לראיון טלפוני! איך? יוצרים רשימה של שאלות שכיחות ובונים עבורן רשימת תשובות. חושבים היטב על כל מילה בכל תשובה וכותבים הכל בנקודות ברורות על דף שתוכלו לשלוף במידת הצורך כשתגיע השיחה המיוחלת. אם הנשיא אובמה מרשה לעצמו להציץ בטלפרומטר במהלך נאומים, גם אתם יכולים להרשות לעצמיכם להיעזר בדף תשובות לראיון טלפוני.

2. לא מצליחים להזכר בשאלות השכיחות? לוקים באמנזיה דקה אחרי סיום ראיון טלפוני? רוצים לשחזר שוב את השיחה? למה שלא תקליטו אותה? לכל סמארטפון היום יש אפשרות הקלטת שיחות. אני לא יודעת אם יש כאן מימד לא חוקי כלשהו (אם מישהו יודע- מוזמן לעדכן כאן בתגובות), אבל, בהנחה שזה בסדר, הקלטת השיחה תאפשר לכם לשחזר צעדים, לאסוף רשימת שאלות שכיחות וגם לבדוק היטב איך אתם נשמעים, מה עונים וכן הלאה... 

3. מתעדים את חיפוש העבודה ככל האפשר- למה זה חשוב? כי כשתצנח עליכם מאי שם שיחת הטלפון הלא צפויה, תוכלו לחטט במהירות ברשימת המשרות אליהן פניתם ולעיין בתיאור המשרה המדוברת כבר בתחילת השיחה. תיעוד מסודר, יאפשר מציאה מהירה של תיאור התפקיד והתאמה טובה יותר של התשובות שלכם.

4. מקשיבים וקשובים! כל העניין בשיחת טלפון הוא יחסים הדדיים שבין דיבור להקשבה. היו קשובים למראיין והזהרו מלקטוע בטעות את דבריו- אגב, הרבה יותר קשה להימנע מלהיכנס לדברי האחר כשזה בטלפון. כל חלקיק שניה של הפוגה בדיבור עלולה לגרום לנו לחשוב שהצד השני סיים את דבריו, בעוד שהוא פשוט שאף לרגע אויר...

5. ואם כבר העליתי את עניין הדיליי - לעיתים יש באמת דיליי בתגובות של המראיין. הוא שואל שאלה, אתם עונים והוא...שותק. שימו לב! הוא שותק ולא בגלל שהוא בהלם מהתשובה שלכם... :) ברוב המקרים זה פשוט מכיוון שהוא כותב לעצמו הערות תוך כדי השיחה. אפשרו לו את מספר השניות הללו בכדי לכתוב ואל תרגישו צורך למלא את השקט בעוד מיני מלמולים וברבורים.

6. זה הדובדבן שעל הקצפת- הטיפ החשוב ביותר להיום: ראיון טלפוני עשוי להסתיים באופן מפתיע בדיוק כמו שהתחיל... בדיוק כשכבר התחלתם להתרגל- הוא נגמר! אז נכון, אתם עשויים להגיד לעצמכם "אוף! איך אני לא סובל ראיונות! ברוך שפטרנו...!" מצד שני, הצד ההגיוני שלכם עלול להתחיל להציק "אוי אני לא מאמין! לא הספקתי להגיד את זה וזה... ואיך שכחתי לציין שככה וככה...!". כן, החסרון של ראיונות טלפוניים הוא שהם קצרים מאוד. הרבה יותר קצרים מהראיונות הפרונטאליים. זה גם אומר שיש לכם פחות צ'אנסים לשכנע, פחות זמן והזדמנויות "למכור" ולהרשים. ראיון טלפוני עלול להסתיים עוד לפני שהספקתם להסביר למה כדאי לזמן אתכם לראיון. מהו הלקח? מעבירים את המסר הזה כמה שיותר מוקדם ויהי מה!

בהצלחה!

**רוצים להתאמן לראיונות טלפונים? לעבור הכנה לראיונות עבודה? צרו קשר לקביעת פגישת יעוץ (סימולציה של ראיון משאבי אנוש, מתן פידבק יסודי ומעמיק ובניית אסטרטגיה נכונה למענה לשאלות קשות). 
אגב, פגישת היעוץ עוסקת במגוון תכנים נוספים הקשורים לחיפוש עבודה ותכנון קריירה, החל משכתוב קורות חיים, טיפים לחיפוש עבודה נכון ויעיל, שיטות חיפוש, שימוש מתקדם בלינקדאין ועוד...!
כל פגישה מותאמת במדוייק לצרכי מחפש/ת העבודה.
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

9 תגובות:

 1. בישראל ברגע שצד אחד מודע להקלטה זו לא האזנת סתר וזה חוקי.
  האמת שזה באמת רעיון טוב תיעוד כי קיבלתי כבר בעבר שיחות על קורות חיים מלפני חודש.

  השבמחק
 2. לגבי 2 - הקלטת שיחה
  כל שיחה בין שני אנשים יכולה להיות מוקלטת ללא צורך להודיע מראש !

  השבמחק
 3. תודה על הטיפים. אני דווקא מציע לא לחטט הדפים בהם תיעדנו, אם בכלל, את המשרות אליהן הגשנו מועמדות, אלא דווקא להתרכז מאוד בשיחה ובשאלות הצד השני. חוסר ריכוז ורעש רקע של דפים, שלא להזכיר הערות כמו אממ... ורגע... יגרמו לכם להיפסל מיידית.
  לגבי סעיף 2, הקלטת שיחה שאתם שותפים בה אינה נחשבת האזנת סתר או ציתות לא חוקי, אז הקליטו בכיף. בהצלחה!

  השבמחק
 4. האם זה לעניין לאמר לשואל, באיזו משרה מדובר?? כי אני שולחת לכמה תחומים?! ואיך זה יתפרש אצלו?

  השבמחק
 5. עד כמה שאני זוכר בזמן ההקלטה נשמע ביפ קטן כל מספר דקות. יכול להיות שזה לא כך בחלק מהמכשירים, בידקו שלא תראו פראנואידים אם לא עידכנתם מראש שאתם מקליטים...

  השבמחק
 6. תרשי לי, מיה, לא להסכים עם רוב הדברים שכתבת הפעם. כאשר מתקשרים אליך לנייד באמצע היום ואתה ממש באמצע משהו, בד"כ בעבודה, עסוק, מלא אנשים ורעש מסביב איך לך שום אפשרות לקרוא שום חומר שהכנת מראש על דף / פנקס / שליף. ממש לא. אם כשיתקשרו אליך תגיד: "רגע, אני רוצה ברשותך דקה וחצי לעבור על השליף שהכנתי לי זה יהיה הרי טפשי אז זהו שאין לך זמן לא לקרוא ולא להציץ. מאידך בד"כ בראיון טלפוני שואלים דברים די פשוטים. מה, קשה לענות כמה שנות ניסיון יש לך, האם עבדת עם טכנולוגיה פלונית או רק עם אלמונית? קשה לענות על שאלה מה ציפיות השכר שלך? נו, באמת! צריך פשוט לעשות שיעורי בית, זה הכל. אני לדוגמא יכול לענות ללא שליפים והכנות מיותרות על כל שאלה שיכולים לשאול בכזה ראיון כי אני יודע מה עשיתי ב 6 שנים האחרונות, אני זוכר שמות החברות בהן עבדתי, עם אילו טכנולוגיות התעסקתי, מה עשיתי שם, מה כתוב בטבלאות השכר בנוגע לניסיוני וגם מה אמרו לי חברות ההשמה בעניין זה בשנה האחרונה. ממש לא צריך בשביל זאת לא הכנות ולא פתקיות. אלא אם כן אתה הולך להמציא כאן סיפורי שקר ואז חשוב לא להתבלבל וכדומה. העניין היחיד שיש לדאוג כאן - לצאת החוצה כדי שלא ישמע הבוס ולא העמיתים לעבודה מסיבה ברורה וענות בצורה על כל השאלות. אפשר גם לשאול שאלות לעניין במידת הצורך ובאם זה מתאפשר. הכל בהתאם לנסיבות ולצורת התנהלות השיחה. זה הכל.

  השבמחק
 7. למילו, רבים מהמטלפנים עשויים להגיד כבר בהתחלה באיזו משרה מדובר. אם זה לא נאמר, אפשר לשאול בעדינות בנוגע לתפקיד.
  המטלפן, מן הסתם, אינו יודע שאת שולחת למספר תחומים שונים. הוא יניח ששלחת מספר קורות חיים ושאת רוצה לדעת כמה פרטים לגבי התפקיד המדובר.

  השבמחק
 8. ל Unknown, אתה בכיף יכול לא להסכים, אבל אני לא אסכים בחזרה... :) ואני אסביר:

  1. לא כל מחפשי העבודה עובדים, חלקם מובטלים ולפעמים אפילו עונים כשהם בבית. הוצאת ה"שליף" כמו שקראת לזה עבורם היא פשוטה ביותר...

  2. ברור שלא תגיב ב "רגע, רגע...תני לי להתאפס על עצמי ולשלוף את השליף...", הטיפ מיועד לכל מצב בו זה ניתן ונוח לביצוע בשושו ומבלי שהצד השני ירגיש.

  3. תתפלא כמה טעויות אנשים עושים במתן מענה לשאלות "פשוטות" לכאורה. זכור שלא כולם כמוך: לא כולם זוכרים את מה שלך נשמע פשוט וברור מאליו, לא כולם יודעים איך להגיב לשאלת ציפיות השכר, ולא כולם רגועים ושלווים כשנוחתת עליהם שיחת טלפון חשובה.

  4. יש גיוון בין הראיונות הטלפוניים- חלקם קצרים מאוד ושטחיים, חלקם לעומת זאת עשויים להיות ארוכים ומעמיקים. ממש כמו "מיני ראיון" דרך הטלפון.

  אני מאחלת לך להמשיך ולהיות מעודכן ומוכן לראיונות כפי שאתה כיום, רק תבין שלא כולם זהים לך, מרגישים כמוך וחוווים את חיפוש העבודה כפי שאתה חווה...

  השבמחק
 9. רק אציין שמתוך 5 ראיונות טלפוניים שעניתי להם (לשמחתי לפני יותר מחצי שנה כשחיפשתי עבודה) 4 היו בדיבורית כשמתוכם 3 היו לקסדה של האופנוע: אין שליפים, אי אפשר לעבור לשיחה רגילה ומקסימום אפשר לעצור בצד מתחת לגשר כדי להתחמק מרעש הגשם על הקסדה או מחום השמש כשאתה לא בתנועה). רוצה לומר: צריך להיות מוכן מנטאלית לראיון טלפוני ולא רק להכין אמצעים, כי זה יבוא כשאתה לא מוכן והתנאים לא אופטימליים.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...