הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 10 בפברואר 2013

חיפוש עבודה דרך קשרים ומכרים: 2 טעויות שחבל לעשות!

אין מי שלא יודע ש"חבר מביא חבר", קשרים, ויטמין P או כל דרך אחרת שבה נקרא לזה- הם הדרך הקצרה, הנעימה והיעילה ביותר לחיפוש עבודה.

עידן הרשתות החברתיות לקח את הענין הזה לרמת האקסטרים משום שכל מי שטורח מעט על בניית רשת הקשרים שלו ועל טיפוחה השוטף עשוי לקצור את הפירות עם תחילת חיפוש העבודה. ובאמת, מה רע בלעדכן 70-100 או אפילו כמה מאות של קשרים ומכרים בעובדת היותינו מחפשי עבודה טריים? 

זה בהחלט נכון, אם נשלח את לחמנו על המים, יש סיכוי טוב שיהיה מישהו שיתעניין, שיוכל לסייע או שיוכל לקשר אותנו עם מישהו אחר, שצריך לגייס בדיוק עכשיו עובד עם נסיון כמו שיש לנו.

אבל, וזהו אבל גדול! פניה לקשרים אישיים לצורך בקשת סיוע חייבת להתבצע בדרך הנכונה.
ואני אסביר:
בשבועות האחרונים קיבלתי מספר פניות של מחפשי עבודה דרך הלינקדאין. פניות שבשורה התחתונה בישרו שאדם X מסיים עכשיו את תפקידו בחברה Y ולכן ישמח אם יוכל לשלוח אלי את קורות החיים שלו.
תשאלו "אז מה רע בזה? הרי זוהי בין היתר המטרה של בניית רשת קשרים עבותה ב LinkedIn, לא? לפנות לקשרים ולנסות לבדוק מי יכול לסייע, להתחיל ולהפיץ את הבשורה שאני פנוי ומחפש עבודה ולהנות מרשת הקשרים העניפה שטרחתי ובניתי לעצמי!"
זה אכן נכון, רק שהדרך שבה זה נעשה היתה קצת לא נכונה. יחד איתי ולאותה ההודעה בלינקדאין היו מכותבים עוד לפחות 10 אנשים נוספים, אם לא יותר. 
כל המכותבים יכלו לראות אלה את אלה... כן, ברשימת הנמענים הייתי גם אני וגם מנהלות גיוס של כל מיני חברות ומנהלים בכירים נוספים כאלה ואחרים.

אז למה זו טעות לנסח פניה רבת נמענים שכזו?
- בגלל שזה נראה לא רציני. במקום להשקיע בפניה אישית וספציפית של כל מקרה לגופו- זה מעיד על עיגול פינות ואולי אפילו קצת על עצלנות.

- בגלל שכולם רואים את כולם וזה כשלעצמו מספיק בתור  big NO NO.

- בגלל העובדה הבסיסית: כשאנחנו פונים למישהו בפניה ישירה ואישית- יש סיכוי גבוה יותר שהוא ירגיש מחוייב לענות לנו ולהתייחס, מאשר שכשאנחנו פונים לכל העולם ואשתו. דמיינו לעצמכם שאתם הולכים ברחוב הומה ומישהו צועק "הצילו"- האם תרוצו לבדוק מה קרה ואיך אפשר לעזור אם במקביל אליכם רצים לכיוון הקריאה כבר 20 אנשים אחרים? ומה יקרה אם תלכו ברחוב חשוך וריק ומישהו יצעק? במקרה הזה כל האחריות מוטלת אך ורק ובאופן ישיר עליכם... ברור שכל אחד מאיתנו יגיב למצבים האלה באופן שונה, אבל רוב האנשים ירגישו מחוייבות גבוהה יותר לעזור כשהם היחידים בסביבה. 

- ו...בגלל שזה עלול להיראות נואש. 

המסקנה: פניה לקשרים אישיים ולמכרים היא דרך רלבנטית וטובה לחיפוש עבודה, אבל, היא חייבת להיות אישית וממוקדת כמה שאפשר בכדי להצליח ולקבל תגובות חוזרות!

נמשיך...: אחד מהמקרים שהזכרתי כאן קודם לא הסתיים רק בטעות של פניה מרובת נמענים, אלא בטעות נוספת כאילו בכדי להכות על חטא. בהמשך לבקשה הקלקתי על הפרופיל האישי של הפונה בכדי לבדוק אם אני אכן יכולה לסייע ומה ראיתי שם?!
מנחשים?
טוב, התשובה פשוטה! כ-ל-ו-ם!
הפרופיל היה ריק. לא היתה תמונה, לא היה פירוט מקצועי, שום כלום. רק שם מלא וחברות במספר קבוצות.

למה זו טעות? 
כי אם כבר אוזרים אומץ ואם כבר מפנים זמן ומשנסים מותניים ומחליטים להיות אקטיבים ולקחת עניינים בידיים במטרה לידע אנשים שאתם מחפשים עבודה, למה לא לעשות את זה כמו שצריך? הרי ברור שהודעה כזו עשויה לגרור הקלקות על הפרופיל האישי (שהרי זו המטרה, לא?) למה אם כך לא לסיים ולעדכן את הפרופיל?

המסקנה: גם החלטות טובות אפשר לבצע טוב, בינוני או בדרך שגויה. הנעתם אנשים לפעולה? תפסתם את תשומת ליבם?יופי על היוזמה! רק וודאו שזו לא תהיה הרמה ללא ההנחתה... :)

וח"זלינו היו אומרים: "המתחיל במצווה- אומרים לו גמור"...

***מחפשים עבודה ומרגישים שאתם משקיעים פול גז בניוטרל? שולחים קורות חיים ולא מקבלים תגובה? לא עוברים ראיונות עבודה? אולי הגיע הזמן לקחת את העניינים בידיים ולתאם פגישת יעוץ לחיפוש עבודה?
בפגישה נשדרג את קורות החיים, נבצע הכנה לראיונות ונעבור על כל השיטות גם הקלאסיות וגם המקוריות והיצירתיות ביותר לחיפוש עבודה היום! 
כל פגישה מותאמת במדויק לחוויות האישיות ולסטטוס הספציפי שלכם בחיפוש העבודה.
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

7 תגובות:

 1. הערה קטנה: אם מישהו לא יעזור לי כי אני נראה נואש, זה לא חבר.

  השבמחק
 2. לפחות יהיה מנומס לחזור ולומר לו שאין באפשרותך לעזור ולא להשאיר אותו באוויר עם תהייה האם בכלל ראית\קיבלת\ניסית לעזור לבקשתו (כפי שקרה לי)

  השבמחק
 3. לאנונימי 1- פעמים רבות פונים למכרים שהם מלכתחילה לא חברים... אלה אנשים שאתה פוגש בהם בכל מיני שלבים בחיים ושומר על קשר כלשהו.
  לכן מידת היותם "חברי אמת" כלל לא רלבנטית כאן. כשפונים לסיוע של מכרים ורוצים לקבל מהם התייחסות- כדאי לעשות זאת נכון. עניין הנואשות הוא הכי פחות חשוב כאן, ולכן גם ציינתי אותו בסוף הרשימה...

  השבמחק
 4. לאנונימי 2- כמו שעניתי בתגובה הקודמת שלי: עניין הנימוס גם הוא איננו רלבנטי.
  כשהפניה מופנית ל-30 אנשים בו זמנית שרואים אלה את אלה ברשימת הנמענים (שאגב, מבחינת נימוס- זה כשלעצמו לא מי יודע מה מנומס), רובם יחושו לא מחוייבים לענות. וכשלא מרגישים מחוייבים, הנימוס (כן או לא) הופך לעניין שולי...

  השבמחק
 5. כתבה שגויה ולא תורמת רק מנסה למכור.
  אין כמו יחסי אנוש קשרים וקידום..

  השבמחק
 6. שאלה- לפנות לאנשים שלא חברים ולא מכרים- כאלה שהמקצוע שלהם הוא גיוס עובדים- נחשב מקובל? תודה.

  השבמחק
 7. לשני האנונימים האחרונים שבחבורה- לראשון- חזור בבקשה למשפט הפותח של הפוסט הזה ותראה שכתבתי שפניה למכרים ולחברים היא הדרך היעילה ביותר למציאת עבודה היום. אבל, כדי לקבל מקשרים סיוע, יש דרך נכונה יותר לפנות אליהם. ועל כך הפוסט הזה.

  ולאנונימי האחרון- כן, למה לא? אם אתה עושה זאת באופן מנומס, דרך רשתות חברתיות כמו הלינקדאין, ומציג בפני המגייס מדוע אתה פונה, לאיזו משרה ולמה כדאי לו "לעזוב הכל" ולהתקשר אליך... ברור שגם זו דרך לגיטימית :)

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...