הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 17 במרץ 2013

שינוי קריירה: 9 שאלות שאתם חייבים לשאול את עצמכם לפני!

אם הדבר הראשון שאתם עושים לאחר ששואלים אתכם איך הולך לכם בעבודה הוא להיאנח אנחה ארוכה, הפוסט הזה בשבילכם.

ובינינו, רבים יתרצו את אותה האנחה במגוון סיבות: החל מכך ש"לא נעים במקום העבודה הנוכחי", דרך זה ש"נו, זה כבר לא זה!" או "זה לא כמו שזה היה פעם" וכלה ב"אני עושה את זה כל כך הרבה זמן... מיציתי!".

כן, יש הרבה סיבות לתחושה הזו שזה כבר לא זה... מיצוי, שנים של אותה העשיה, גיל וגם העובדה שכיום כבר לא חייבים לעבוד כל החיים באותו התפקיד, גורמים לנו להתחיל לחשוב ש...: הגיע הזמן לשינוי.

יש כאלה שעבורם שינוי הוא לחפש מקום עבודה אחר, אחרים לא יסתפקו בכך ויחושו צורך בשינוי עמוק יותר- בשינוי של תחום העיסוק עצמו ויש גם כאלה שיחליטו שהם רוצים לשנות את שיטת העבודה ויעזבו את משרתם כשכירים לטובת הקמת עסק עצמאי משלהם.

לא משנה מהי הסיבה לכך, בפוסט הזה אני רוצה לתת מספר טיפים מנחים בנוגע לכל המשתנים שאתם צריכים לקחת בחשבון לפני ביצוע ההחלטה. אז הנה המדריך המקוצר לשינוי קריירה. מוכנים?? היכון, החל, צא!

1. למה?!
לפני שתעשו איזשהו צעד, עצרו וחשבו היטב: למה אתם רוצים לשנות קריירה? האם זה תחום העיסוק שכבר לא מתאים או שמא הסיבה האמיתית נעוצה בכלל במקום אחר? אולי אתם חולמים על שינוי רק כדי "להתנקם" בבוס הנוכחי שלכם? אולי אתם לא מסתדרים עם הקולגות וזה בכלל לא קשור לתפקיד עצמו? האם יש אפשרות שמה שעושה לכם רע הוא מקום העבודה ולא התפקיד או תחום ההתמחות? 

2. ואולי בכל זאת?
אתם הרי יודעים שבכל בית משפט בעולם יש גם קטיגור וגם סניגור... במקרה הזה עליכם ללבוש את שתי הגלימות הללו במקביל. נסו לברר מה דווקא כן עושה לכם את זה בתפקיד הנוכחי, ממה אתם נהנים? איזה חלקים מהעבודה אתם אוהבים? מה יהיה לכם חסר? למה תתגעגעו? באמת בטוחים שנמאס לכם מהכל?

3. איזה משתנים חיצוניים משפיעים על ההחלטה שלי?
לפני כל החלטה כדאי לקחת בחשבון כמה שיותר פרמטרים חוץ מ... חוץ מפרמטרים שאינם רלבנטיים ושלא נכון להחליט על פיהם. בכל הקשור לקריירה ולשינוי תפקיד אל תתנו למשתנים האלה להשפיע עליכם, לדוגמא: 
-הרצון לעבוד עם חברים: חברים יכולים להשפיע עלינו מאוד ולגרום לנו להחלטות שלא על פי מה שאכן הכי נכון עבורנו. אל, אבל אל תתפתו לשנות קריירה בשביל אחרים... בכדי לעזור לאישה בעסק הפרטי שלה, בכדי לסייע לשלושת החברים מהצבא בסטארט אפ שהם מקימים. פשוט אל! אם אתם מבצעים את ההחלטה ממניעים אחרים שאליהם מצטרף מימד החברים, ניחא, אבל! אם זו הסיבה היחידה- זו עלולה להיות טעות...
- כסף: נו, ברור שכסף הוא משתנה שקשור באזיקים לעיסוק ולקריירה, אבל, הוא לא יכול להיות המשתנה היחיד שעל פיו מחליטים... אל תבצעו צעד רק בגלל כסף (משכורת מקבלים פעם אחת בחודש, אבל את העבודה מבצעים במשך כל היום וכל יום...). כסף הוא חשוב, אבל כך גם תשוקה למקצוע, אהבת התפקיד וסיפוק מהעבודה...הראשון ללא השאר- לא יכול להספיק לטווח הארוך.

4. מה אני יודע/ת על העיסוק בתחום החדש?
טוב, נניח שהגעתם בכל זאת לנקודה הזו לאחר שחשבתם היטב על הקודמות ואתם בהחלט בטוחים שאתם רוצים לשנות כיוון... אז למה בחרתם דווקא בכיוון החדש שבחרתם? מה אתם כבר יודעים עליו? כמה ביקוש יש לו בשוק? האם אתם מכירים מישהו שעוסק בו? אם כן- קבעו איתו פגישה, בקשו שיספר לכם על התפקיד...

5. מה קוסם לי בעיסוק החדש שאין לי כרגע?
זוהי נקודה חשובה מאוד... שינויי קריירה אינם קלים לביצוע, גם אם החלטתם בינכם לבין עצמכם שזה מה שאתם רוצים לעשות. שינוי קריירה דורש התמודדות עם קשיים, עקביות, עקשנות ודבקות במטרה גם כשהרבה גורמים אחרים בשטח מקשים או מתנגדים או לא נותנים צ'אנס... האם אתם מוכנים לזה? כשתחושת בטן חזקה אומרת לכם "כן!", כשיש לכם "תשוקה" אמיתית לתחום החדש, אתם יכולים לעבור לנקודה הבאה... 

6. מה הלאה?
נניח ואכן ביצעתם בהצלחה את השינוי. נו, אז מה קורה הלאה? מה יהיה בעוד 3 שנים או 5 או 10? מה הצעד הבא האפשרי העומד בפניכם? כמו בשחמט, כך גם בקריירה- לא כדאי לבצע שום מהלך לפני שמתכננים מספר מהלכים אופציונאליים לשלב הבא... (ולמה מספר צעדים? כי אף אחד לא נביא ותמיד יש הפתעות...).

7. מי אני מכיר/ה...?
נראה לי שבכל פוסט משהו גורם לי לחזור לאותה הנקודה (ממש כמו שכל הנחלים זורמים לים...)- מי אני מכיר שיכול לסייע בתהליך השינוי? איזה קשרים יש לי שיכולים לעזור במציאת עבודה בתחום החדש?
ברור לכולם שלחפש עבודה היום זה לא כזה קל... ברור, אם כך, שלחפש עבודה בתחום חדש שבו עדיין לא עסקתם זה קשה עוד יותר. צרפו את העובדה שהרצון העז לשינוי ותחושת המיצוי מהקיים צצים אצל רבים בסביבות גיל ה 40 ועל כן הוסיפו למשוואה את משתנה הגיל כקושי נוסף (מה לעשות? חייבים להודות בזה שככל שאנחנו מתבגרים, ככה השוק מקשה עלינו עוד יותר).

8. האם יש לי תמיכה?
לשנות קריירה לוקח זמן. לפעמים המשמעות היא גם להתחיל מחדש ומלמטה... כל אלה דורשים מזרן ביטחון כלכלי ותמיכה רגשית מהמשפחה הגרעינית. יש לכם כאלה?

9. מה מתוך מה שצריך, כבר יש לי?
זוהי מבחינתי גולת הכותרת לשינוי קריירה: כל עיסוק דורש נסיון קודם, כל תחום דורש כישורים מקצועיים ואישיותיים מסויימים. מהם הכישורים הנדרשים בתחום העיסוק החדש שבחרתם לעצמכם? כמה מתוכם כבר יש לכם?
ככל שהפער בין השניים גדול יותר, כך ביצוע השינוי יהיה קשה יותר ויארך יותר זמן (אם יצלח).
ככל שהפער בין השניים קטן יותר, כך השינוי יהיה בר ביצוע והסיכון יהיה מחושב וכזה שכדאי לקחת.

ולסיום, סיומת: קראתי מאמר שכתב היזם והסופר דניאל גולטי על סקר שביצע בקרב 30 עובדים מנוסים בני 28 עד 58. הוא שאל את כולם את אותה השאלה: בראיה לאחור, על מה אתם הכי מתחרטים בנוגע לקריירה שלכם. 5 תשובות חזרו שוב ושוב והרי הן:

1. "חבל שלקחתי את התפקיד ההוא בגלל הכסף"
2. "חבל שלא עשיתי את השינוי הזה מוקדם יותר!"
3. "הלוואי שהיה לי את האומץ והביטחון להקים עסק משל עצמי"
4. "חבל שלא ניצלתי טוב יותר את השנים בתקופת הלימודים שלי"
5. "חבל שלא סמכתי יותר על האינטואיציות שלי"

לסיכום חברים, חרטות בחיים יש למכביר. כל החוכמה היא ללמוד לקחים מההתנסויות שלנו בעבר, לעצור מידי פעם ולשאול את עצמינו שאלות (גם קשות ולא נעימות) ולחשוב היטב, היטב לפני כל צעד.
ויחד עם כל זה- רוב החרטות שלנו כבני אדם, ולא משנה באיזה תחום, הן לא על מה שעשינו וטעינו, אלא על מה שלא עשינו ועל מה שוויתרנו...אז... מותר להעיז, אבל בתבונה!

***לפרטים/שאלות/מידע על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה- מציאת הכיוון הנכון כשאתם בצומת דרכים, תכנון הצעד הבא בקריירה, קבלת תוכנית פעולה אופרטיבית ומקורית לחיפוש עבודה, כתיבת קורות חיים מרשימים והכנה לראיונות עבודה:
מאיה בוכניק: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...