הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 14 באפריל 2013

הו דברים פשוטים, לאן נעלמתם? 2 טיפים פשוטים לכתיבת קורות חיים!

לא יודעת למה, אבל באופן קבוע התקופה הזו שבין פסח ליום העצמאות מכניסה אותי לתחושה קלה של התרגשות. אולי זה
האביב וריח הפרחים שבאוויר (אין כמו פריחת התפוז!) ואולי התחושה שהנה הקיץ תיכף מגיע ואולי זה דווקא החג הזה- יום העצמאות, עם הדגלים בכל פינה שיוצרים תחושה חגיגית שכזו.

יום העצמאות גורם לי גם להיזכר בכל מיני דברים שקרו פעם... פעם (ולא כל כך מזמן... רק לפני 30 שנים בערך), כשהכל היה הרבה יותר פשוט.
מה היה פשוט יותר? נו, באמת! הכל!
קחו למשל את ערב יום העצמאות: במשך שנים ההורים שלי היו בוחרים בדיוק באותה הדרך לחגוג אותו, וכך, אנחנו ועוד יתר בני ישראל החוגגים היינו מצטופפים לנו בכיכר מלכי ישראל בתל אביב (ואם אתם לא מזהים את שם הכיכר, כנראה שאתם צעירים מידי...) ושם אוכלים משולש פיצה ומחכים לזיקוקים. זה היה הבילוי הקבוע. לא משהו מיוחד, אבל, כילדים זה היה משמח אותנו בכל שנה מחדש והיינו מחכים לזה בהתרגשות.
אני בטוחה שלילדים של היום זה כבר לא מספיק...

וזה לא נגמר רק בזה, פעם הרבה דברים נוספים היו פשוטים יותר- במקום משחקים לאייפון, היינו משחקים עם גוגואים. במקום לצ'אטט כל היום עם חברים דרך המחשב, היינו ממש פוגשים אותם, יורדים למטה ומשחקים משחקים כמו "שמות", "מדרכות" ו"הטלת ביצים" (כן, ככה קראו לזה אצלנו בשכונה) ופעם באמת גם היתה "שכונה" על כל המשתמע מזה. ולא רק זה... היינו מבלים שעות בסידור האוספים שלנו- ניירות מכתבים, בולים, מפיות, מחקים, קלפים, מדבקות... היינו גם הולכים לספריה ושואלים ספרים, רואים כולנו בדיוק את אותן התוכניות בטלויזיה באותו ערוץ שהיה לכולנו ושיחת היום במשך תקופה ארוכה היתה: "מי ירה בג'יי.אר???!".
אני לא יודעת כבר מה טוב יותר- פעם או היום, אבל מה שאני כן יודעת הוא שהחיים היו פשוטים יותר. עם פחות מבחר, אולי, אבל הרבה יותר שלווים ורגועים ורובנו היינו שמחים בחלקנו, למרות היותו צנוע בהחלט.

פרץ הנוסטלגיה הזה שהשתלט עלי (עמכם הסליחה!) מוביל אותי לשני טיפים פשוטים לכתיבת קורות חיים. היום בכדי לכתוב קורות חיים מקצועיים, מרשימים ושיווקיים לא מספיק, כבעבר, פשוט לכתוב את מה שעשיתם ולקוות לטוב. לא, זה בהחלט כבר לא מספיק...בדיוק כמו שאם תתנו לילדים שלכם לשחק עם חרצני משמשים, הם לא יבינו מה אתם רוצים מחייהם וזה בטח לא יספיק בכדי לשעשע אותם יותר מ 5 דקות.

אז הנה לכם 2 טיפים פשוטים מאוד, לכתיבה (לא פשוטה בכלל) של קורות חיים:

1. קורות חיים כותבים בהתייחס למשרה שרוצים להשיג ולא בהתייחס למשרה שכבר השגתם!
נשמע מוזר? זה ממש, ממש לא!
רוב האנשים מרגישים חובה לכתוב קורות חיים כמסמך אוטוביוגרפי. הם נצמדים לתיאור ההיסטוריה התעסוקתית שלהם משל היו לא פחות ולא יותר- יוספוס פלביוס... 
אבל, זו לא הדרך. כל הנדרש מכם (וזה בהחלט קל מאוד לביצוע!) הוא לשנות את זווית הראיה שלכם, ובמקום להסתכל אחורנית בזמן (כמו שאני עשיתי כאן בהקדמה שלמעלה), להסתכל קדימה! כן, קורות החיים הם מסמך שיווקי... התייחסו לזה בבקשה כמו ה"ברושור" של העסק שלכם והעסק הזה הוא אתם! אז איך תשווקו את זה? מה תכתבו בברושור הזה? 
אתם בוודאי תכתבו את כל מה שיסייע לכם להביא לקוחות חדשים לעסק, נכון? אבל, בטח שלא תכתבו שם את כל ההיסטוריה של העסק... רק את מה שרלבנטי ללקוח המרוצה הבא שלכם.
אז הנה תרגיל: בחנו את קורות החיים שלכם ובדקו- האם כל התוכן שעשוי להביא לקוחות חדשים נמצא שם? אם לא- זה הזמן להוסיפו. ו...אולי מופיע שם מידע היסטורי שלא רלבנטי כלל למשרה/ות שאתם מנסים להשיג עכשיו? זה הזמן להוריד אותו מקורות החיים...

2. מותר, גם מותר לחזור על מידע מספר פעמים בקורות החיים!
אחת מהשאלות שרבים שואלים אותי היא האם אפשר לציין תוכן כפול בקורות החיים. הכוונה לכך שנניח שביצעתם ארבעה תפקידים במהלך הקריירה שלכם ובין המטלות שביצעתם, היו שתיים שביצעתם שוב ושוב בשלושה ממקומות העבודה. מה עושים? מציינים את זה פעם סמלית אחת? או שלוש פעמים? ונניח שעבדתם על מערכת ERP-SAP בשלושת התפקידים האחרונים שלכם... מציינים זאת שלוש פעמים בקורות החיים או פעם אחת?
אז הנה טיפ פשוט (אנחנו בסימן של פשטות בפוסט הזה, נכון?!): כן, כן ושוב פעם כן- אם בדרישות המשרה המעסיק ביקש נסיון בעבודה על SAP, אתם בהחלט צריכים לפרט את המידע הזה לגבי כל מקום עבודה בו עבדתם על SAP. 
למה?
כי כמי שקוראת קורות חיים ולא מכירה אתכם, לעובדה שעבדתם על SAP במשך שלושת התפקידים האחרונים שלכם יש יכולת לשכנע אותי שאתם בהחלט מתאימים לדרישה הנ"ל. זה גם מראה לי שלא רק שיש לכם נסיון ב SAP, יש לכם בזה נסיון רב! במשך שלושה תפקידים וסך הכל 8 שנים!
לעומת זאת, אם תנסו לקצר ולקצץ ותכתבו SAP רק בפירוט הנסיון בתפקיד הלפני אחרון שלכם, אני אניח שיש לכם נסיון ב SAP רק בתפקיד אחד, ורק למשך השנתיים שביצעתם אותו, וגם זה היה כבר מזמן, כי אתם בתפקיד הנוכחי כבר 5 שנים! נו, מי יכול לזכור משהו שהוא עשה לפני 5 שנים?!
אתם מבינים? באופציה של החזרה על התוכן (אין ברירה), אני מבינה שיש לכם 8 שנות נסיון טרי ורציף ב SAP. באופציה השניה, אני מניחה (בטעות אמנם, אבל לא באשמתי) שיש לכם רק שנתיים נסיון וגם זה כבר ישן נושן.
אז הנה חידה: באיזה מקרה אזמן אתכם לראיון? במקרה הראשון או השני?? 

ולקראת סיום, הנה שיר שאני מאוד אוהבת ושהכותרת של הפוסט הזה מצטטת שורה ממנו. מאחלת לכם מכל הלב- יום עצמאות שמח וש...לעולם לא תפסיקו להנות מהדברים הפשוטים... :)!

נ.ב.
מה שפשוט לאחד, לא בהכרח פשוט לאחר...: עדיין מתקשים לכתוב קורות חיים מרשימים? מתלבטים, משנים, מוחקים וכבר יש לכם עשרות גרסאות שונות ומשונות? כנראה שזה הזמן להיעזר בשירות מקצועי לשדרוג קורות חיים...
לקביעת פגישת יעוץ לחיפוש עבודה ושדרוג קו"ח: 054-7380310 או:
maya.bouhnik@gmail.com


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...