הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 7 באפריל 2013

אל תקחו לריאות! 9 טיפים לחיפוש עבודה בריא יותר

כמה שלא נעים להודות בזה, אצל רובינו העבודה והמעמד המקצועי מגדירים גם את תפיסת העצמי שלנו. הם אחראים על תחושת הסיפוק, הערך, הכבוד העצמי והגאווה, יחד עם המובן מאליו: יכולת ההשתכרות ורמת החיים שלנו.

אז מה יעשה זה שניהל 30 עובדים ביד רמה, נשא על כתפיו עשרות מטלות ואחריות כבדה, קיבל מאות מיילים ביום ועוד עשרות טלפונים ובקשות כאשר יום אחד הכל נגמר והוא מפוטר? 
ממיקומו בקדמת הבמה ככוכב ההצגה הוא נפלט החוצה לא רק מההצגה, אלא אפילו מהתיאטרון עצמו... 

כן, כל אדם שמשנה סטטוס מעובד למובטל (ולא משנה אם פוטר או התפטר וגם לא משנה במה עסק לפני כן וכמה בכיר היה) ירגיש את אותה התחושה ככל שתקופת האבטלה שלו תלך ותתארך: מאדם בעל השפעה יהפוך לדנידין שכזה, שרואה ובלתי נראה... ששולח קורות חיים ואף אחד לא מתייחס, שהולך לראיונות עבודה ולא מקבל שום תשובה (לא חיובית ולא שלילית)...
וככל שנקודת המוצא גבוהה יותר, כך כמובן גודל הנפילה...

התוצאה? ירידה במצב הרוח, ירידה בתיאבון, חוסר חשק, ירידה בביטחון העצמי ואפילו לעיתים דיכאון. אלה, כמובן לא בריאים כלל ועיקר. אבל הדבר שהוא הכי גרוע במצבים שכאלה הוא שמעבר לקשיים האובייקטיביים, לאדם עצמו יש חלק לא קטן בתחושות השליליות האלה.
כן, כן! אנחנו כבני אדם מבצעים באופן לא מודע פעולות וחושבים מחשבות שכולן מאוד, מאוד שליליות עבורינו. בואו נקרא לילד בשמו: הלקאה עצמית... אנחנו מסוגלים "לחמם" את עצמינו לגבי מצבים ואירועים עד כדי כך שאנחנו גורמים לעצמינו נזק גדול עוד יותר...

אז מה עושים? מפסיקים לקחת ללב ולריאות! הנה טיפים שדורשים לא מעט מודעות ושליטה עצמית, אך שיסייעו לכם לעשות זאת-  9 טיפים לחיפוש עבודה בריא יותר:

1. לא נלחמים בטחנות רוח!
כן, דון קישוט הוא דמות מרהיבה, אבל בחיים האמיתיים הלחימה הזו בטחנות רוח עלולה לעייף מאוד... בחיפוש עבודה חייבים להפסיק (או להמנע מלכתחילה) מלהתעסק ולהתעכב יותר מידי על דברים מעצבנים שאי אפשר לשנות.
אני לא מטיפה כאן לחדלות רוח, ואם אתם רוצים לשנות דברים- יש לא מעט דרכים לנסות ולבצע את זה, אבל, לכל השאר: בחיפוש עבודה נתקלים בהמון תופעות מקוממות, מעצבנות, מכעיסות ואם נתחיל למנות אותן כאן הבלוג הזה יהפוך מבלוג למניפסט ארוך, אבל מה יצא לנו מזה פרט לשברון לב ותחושת קבס? 
אז נכון, כולנו יודעים שיש אפליית גיל, ורבים מתלוננים על הדרך שבה מתנהלים תהליכי הגיוס בחברות ואחרים מתרעמים על הרמה המקצועית של חברות ההשמה. בכל ענין ונושא שקשור לחיפוש העבודה תמצאו דעות, דיונים, פורומים, סטטוסים ברשתות חברתיות ומה לא? 
להעלות נושאים לשיח הציבורי זה אכן חשוב, אבל כשהגבול מטשטש ומירב תשומת הלב עוברת מחיפוש העבודה לתלונות על חיפוש העבודה- זה כבר לא בריא בכלל...

2. לא משווים לאחרים!
איך זה יכול להיות שצביקה שעבד איתכם בצוות ופוטר יחד איתכם כבר מצא עבודה ואתם לא? אתם הרי וותיקים ומנוסים יותר ממנו! ואתם אלה שהעברתם לו את החפיפה כשהגיע לצוות! נו, אין צדק בחיים!! איך זה שהוא הצליח להתברג בתפקיד חדש כזה מרשים ובחברה כזו טובה כל כך מהר?! והנה אתם, יושבים עדיין בבית, מובטלים מאונס, בוהים במסך  מול אותו אתר דרושים מאוס!
נשמע מוכר? מקווה שלא! 
אבל אם כן, נסו למגר את המחשבות השליליות האלה. טוב זה לא עושה ולעזור- נו... זה בטח לא עוזר ולא מקדם. שיהיה בריא צביקה הזה... הפסיקו לחשוב עליו והתחילו להשקיע את האנרגיות בכיוונים בונים יותר.

3. לומדים לשים גבולות!
בואו נודה באמת, לחפש עבודה זו לא אחת מהנאות החיים (אלא אם כן אתם מאזוכיסטים). כמו בכל דבר אחר- כשעושים אותו יותר מידי- זה נמאס! אז, בחרו במינון הנכון- אל תכניסו את ראשכם לחול כבת יענה ואל תדחיקו את העובדה שאתם חייבים להשקיע בחיפוש, אך מצד שני אל תגזימו. אל תהפכו את החיפוש לכל עולמכם... החליטו על 3-4 שעות ביום שבהן אתם מרוכזים ומשקיעים בחיפוש ואזנו זאת בפעילויות נוספות שימלאו את יומכם. יש גבול לכל תעלול...

4. קופצים למים!
טוב, לכולנו יש המון תירוצים שאנחנו נותנים לעצמינו כל הזמן...: "אני לא אתחיל לחפש עכשיו כי תיכף חגים וכל בר דעת יודע שזה לא זמן טוב...", "קודם אלך להירגע קצת בים (כן, זה בהחלט מגיע לי אחרי כל מה שעברתי!) ובערב אתיישב מול המחשב ואתחיל לחפש...אופס, כבר מאוחר..אני עייף מידי... אתחיל כבר מחר!", "כבר יום חמישי...אם אשלח קורות חיים עכשיו, אף אחד לא יהיה שם כדי לקרוא...עדיף כבר לשלוח ביום ראשון כשכולם יחזרו מהסופ"ש!", "אויש, זו משרה טובה, אבל לפי המספר של הפונים למשרה הזו בלינקדאין, אם אשלח אהיה המועמד ה 305. נו, מה הטעם לנסות בכלל?!"
עזבו אתכם מתירוצים וממחשבות משתקות שכאלה! אז מה לעשות? לעשות!

5. לא מצפים לנצח בכל קרב!
בינינו, הרי ברור שלא כל משרה שפניתם אליה אכן מתאימה לכם באמת. עם יד על הלב, תודו שלפעמים אתם שולחים קורות חיים רק בגלל שאתם יכולים... יש משרות שאתם באמת יותר מידי מנוסים עבורן, יש אחרות שאין לכם את ההשכלה הנדרשת וגם יש מקרים שבהם אתם מתקדמים בתהליך הגיוס, אבל יחד אתכם מתחרה על המשרה מועמד שהוא פשוט- יותר מתאים...
למדו לנתח את התוצאות בצורה האובייקטיבית ביותר. לא כל חוסר תגובה ולא כל חוסר הצלחה הוא כישלון אישי שלכם או באשמתכם. 

6. לא חוזרים על מה שלא עובד!
יש עשרות דרכים לחפש עבודה, יש גם לא מעט אפשרויות לכתוב קורות חיים ולהציג את עצמכם. לא מדובר במתמטיקה וגם לא בשום מדע מדוייק אחר. זה לגמרי עניין של פשוט לנסות ולראות מה יוצא. 
אז אם אתם דבקים באותו רזומה שכתבתם לפני 8 שנים (שבכל חיפוש עבודה הוספתם בו עוד מקום עבודה בשיטת הסלאמי), או באותן 2-3 שיטות חיפוש ואין תוצאות, אל תבזבזו זמן, אנרגיה ועצבים... נסו דברים אחרים!

7. לא מעבירים את המושכות לאחרים!
קל מאוד להתרעם על אחרים: "איזה חברת השמה מעצבנת! למה לא מפנים אותי למשרות מתאימות?! ממש לא מבינים מה אני מחפש!", "נו, כנראה שככה זה חברים... הם תמיד בסביבה כשהכל טוב, אבל, רק תבקשו מהם טובה וכולם מתאדים באוויר כמו מים רותחים", "לא מבין למה המליצו לי על ההד-האנטר הזה... כל היום מפרסם משרות שיכולות להתאים לי בלינקדאין, אבל לחשוב להציע לי אחת מהן, לא...זה כבר קשה מידי!".
כל המחשבות השליליות האלה, מקורן אחד: הציפיה שאחרים יעשו עבורכם משהו שבפועל לא קורה. בחיפוש עבודה, כמו בהרבה תחומים אחרים- לא משנה כמה טובים החברים, כמה קשרים יש וכמה אתם רגילים שאחרים עובדים עבורכם: בחיפוש עבודה המושכות חייבות להיות בידיים שלכם!
אל תצפו יותר מידי מחברים, אל תסמכו יותר מידי על אחרים. כולם עסוקים, לכולם יש לחצים, צרות, זמן מוגבל, יעדים... רוצים שמשהו יקרה? תעשו. רוצים שחברות ההשמה יבינו טוב יותר מה אתם מחפשים? הרימו טלפון והסבירו. מרגישים שההד האנטר ההוא שכח אתכם? הזכירו לו באופן קבוע שאתם עדיין מחפשים...עשו זאת גם כשאתם רואים שפרסם משרה מתאימה....אל תצפו ממנו שהוא יזכור אתכם, יש לו עוד הרבה מועמדים שהוא מטפל בהם...

8. מבינים שהמצב זמני!
רע לכם, מרגישים תסכול, מרירות...דברים לא מתקדמים... זה מובן. אבל, אל תפסיקו להזכיר לעצמכם דבר אחד: זה זמני! לא תמיד תחפשו עבודה! לא לנצח תשארו מובטלים. בחיים הכל עובר- גם טוב וגם רע...

9. והכי חשוב: לא לוקחים ללב!
הבינו דבר אחד: כל מה שקורה לכם- זה לא אישי! לא מתקשרים אליכם אחרי ראיון? נכון... מצד שני, לאף מועמד אחר לא מתקשרים, ולא רק אליכם...
שולחים קורות חיים ואפילו לא מקבלים אישור אוטומטי שהם הגיעו ליעד? זה ממש לא בסדר...אבל, זו ברירת המחדל...
מרגישים שהכל בגלל הגיל שלכם? יכול להיות... אבל, מה יעזור להתעצב ולהתעצבן? יש דרך כלשהי למישהו מאיתנו לשנות את הגיל הביולוגי שלנו? לצערי, עדיין אין...

אז מה עושים במקום לקחת ללב?
-מתמודדים עם המצב, כי זה מה יש ואין ברירה אחרת
-מבינים שכולם באותה סירה, שזה לא אישי ולכן אין טעם להיעלב
-חושבים מחשבות חיוביות (לפחות אחת כנגד כל מחשבה שלילית שמתעקשת לצוץ)
-משקיעים אנרגיות בקידום החיפוש במקום במציאת תירוצים
-לוקחים מושכות לידיים והופכים לפרו-אקטיביים
-מחפשים דרכי פעולה חדשות (כן, גם כאלה שמעבר לאזור הנוחות שלכם)
-פשוט עושים... מישהו חכם פעם אמר: Better Done Than Perfect! 

***מי כמוני יודעת שחיפוש עבודה עלול לגזול אנרגיות ומצב רוח. לעיתים מגיעים למצב שפשוט מתייאשים וזקוקים למילה טובה ולדחיפה טובה במעלה ההר... לשם כך יזמתי כבר לפני 4 שנים את פגישת היעוץ לחיפוש עבודה. עד אז, לא היה קיים שירות כזה בכלל. אם החיפוש הצליח ליאש גם אתכם, צרו קשר לקביעת פגישת יעוץ. בפגישה נעבור יחד על כל מה שעשיתם עד היום בנוגע לחיפוש ולא צלח, נחפש "היכן קבור הכלב", נתקן תהליכים שגויים ונבנה יחד תוכנית פעולה ברורה ופשוטה ליישום שתיתן דחיפה חזקה קדימה לחיפוש העבודה שלכם (בין היתר נעבור גם על קורות החיים, על שימוש מתקדם בלינקדאין וגם במידת הצורך על הכנה לראיונות עבודה):
מאיה בוכניק: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

9 תגובות:

 1. הי מאיה,
  מאמר אמיתי ומרתק. (כרגיל !!)
  מאחר וגם אני הייתי באותו המקום לפני מספר שנים אני בהחלט יכול להגיד שפגישה עם יועץ מספקת הרבה אלמנטים שציינת במאמר. אך החשוב והעיקרי שבהם, הוא הבטחון האישי וההבנה ש "יש לך מה למכור ולהציע" ואנחנו לעיתים פשוט לא אנשי מכירות טובים.

  יוגב

  השבמחק
 2. תודה רבה,יוגב!
  שמחה שקראת ואהבת :)

  השבמחק
 3. מאיה שוב קלעת בול
  תודה רבה על הטיפים :-)

  השבמחק
 4. מאיה, כמו תמיד, את נוגעת בדברים מעניינים, חשובים ולפעמים אנשים מרוב תיסכול לא מודעים להם !
  פגיעה בול.
  תודה !
  משה

  השבמחק
 5. כיף לשמוע!! תודה רבה!!! :)

  השבמחק
 6. הי מאיה,
  אהבתי, נוגע בנקודות הרגישות...
  תודה,

  השבמחק
 7. היי מאיה
  אכן את מציגה את התמונה הנכונה
  וכפי שאמרו לפנינו- זו ממש עבודה לחפש עבודה
  ונמשיך לשלוח ולחפש ושוב...
  תודה

  השבמחק
 8. מאיה,
  את מדהימה!
  קולעת בול בכל מה שכותבת.
  ההסתכלות החיובית והאסרטיבית שלך על כל פרט ופרט בנושא מצליחה להשפיע על אופן המחשבה שלי.
  תודה לך!!!
  ענת

  השבמחק
 9. לענת,
  איזה כיף לקרוא תגובה כזו :).
  מאחלת לך המון בהצלחה!
  מאיה

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...