הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 5 במאי 2013

אזהרה! 10 הסיבות שבגללן לא תצלחו ראיון עבודה

כל מי שהתנסה קצת בחיפוש עבודה יודע זאת בוודאות: זה מאוד, מאוד, מאוד קשה להצליח לקבל תגובה לאחר משלוח
קורות חיים ועל אותו המשקל: זה מאוד, מאוד, מאוד (!) קשה לקבל זימון לראיון עבודה.
ואם קשה, אין ברירה אלא להגיע למסקנה שאם כבר זומנתם לראיון, כדאי לנצל את "גודל האירוע" ולעשות את המקסימום בכדי לעבור אותו בהצלחה.

אז נניח וקרה מקרה ולאחר הראיון קיבלתם תשובה שלילית, או שמא, גרוע יותר- לא שמעתם יותר מהחברה בה התראיינתם (אין גרוע יותר מחוסר וודאות), יש לכך לא מעט סיבות... בעצם, יש כל כך הרבה, שפוסט אחד לא יספיק. ולמרות זאת, בואו נתמקד בכמה מהן.

והרי הן, 10 הסיבות שבגללן לא תוזמנו לראיון שני לאחר הראיון הראשון:

1. אין לכם מספיק נסיון רלבנטי
לפעמים יש מצבים שבהם יש פערים בין קורות החיים לבין הנסיון האמיתי שיש למועמד. במילים אחרות: קורות החיים: 1, הנסיון האמיתי: 0.
הכוונה, כמובן, למקרים בהם קורות החיים נראים הרבה יותר יפים ומרשימים ממה שמתגלה מאוחר יותר בראיון העבודה. למה זה קורה? מכל מיני סיבות... החל מניפוח של האמת בשלב כתיבת קורות החיים וכלה במקרים שקל למועמד "למכור" בכתב, אבל קשה לו הרבה יותר למכור פנים מול פנים ובעל פה.
בשורה התחתונה: כגודל הציפיה...כך גודל האכזבה. אכזבה למעסיק שציפה והתלהב, ואחרי הראיון התאכזב. ולמועמד שכיתת רגליו, בזבז זמן, קיווה והתבדה.

2. אתם מנוסים מידי
אולי הצלחתם להסוות את זה בקורות החיים, אבל כשהדברים מגיעים למצב של פנים מול פנים אתם פשוט לא יכולים להתאפק! "מדוע התאמצתי כל כך בשנים האחרונות?!" אתם שואלים את עצמכם "בכדי שאוכל להתפאר במה שעשיתי, לא?!".
במילים אחרות זו צרה צרורה לא פחות מזו הקודמת. הצלחתם לטשטש בקורות החיים את היותכם הרבה יותר מידי ומעל ומעבר OVER QUALIFIED, אבל בראיון עצמו הכל פורץ מכם ללא שליטה. שוב יש פער בין קורות החיים לבין המועמד, רק שעכשיו זה פשוט הרבה יותר מידי ביחס למה שהתכוון המשורר שפתח את המשרה.

3. היה מישהו אחר- מתאים יותר
טוב, זה כבר באמת לא בשליטתכם. גם אם אתם מצוינים באמת, יכול להיות מישהו מצוין עוד יותר וזה לא אומר שום דבר עליכם. בקיצור, אל תתיאשו, הראיון הבא מעבר לפינה!

4. היה מישהו אחר שמכר יותר מכם
יכול להיות שאתם טובים ומקצועיים ויכול להיות שאתם בהחלט יודעים את זה. הבעיה היא שאתם היחידים שיודעים. מי שצריך להבין את זה, זה שמחליט, המעסיק הפוטנציאלי הבא שלכם...דווקא הוא לא יודע.
ולמה? פשוט כי לא מכרתם לו מספיק את היכולות, הכישורים, הנסיון והמקצועיות שלכם. לעומת זאת, היה מישהו אחר, לא בהכרח טוב או מתאים מכם, אבל הוא כן מכר ושכנע והלהיב. 
הוא זה שגם יקבל את הטלפון שיזמן אותו לראיון הבא...

5. מישהו קודם מבפנים
כן, תמיד יש הפתעות... גם אם הארגון החליט לגייס עובד חדש מבחוץ, יש מקרים שבהם משנים החלטות ומקדמים מישהו שכבר מכיר את הנפשות הפועלות, את התרבות הארגונית, את הבעיות ואת המוצרים או השירותים ומבפנים.

6. המשרה הוקפאה
כמו הנקודה הקודמת, עבורכם זו כמעט אותה הגברת, בשינוי אדרת. שוב, זה באמת כבר לא משהו שאתם לא עשיתם או לא אמרתם- אולי אין תקן, אולי מישהו שינה את דעתו ואולי פרוייקט בוטל. בכל אופן השורה התחתונה זהה: "תודה, אבל המשרה הוקפאה!".

7. לא הראיתם מספיק התלהבות
טוב, אני מבינה שלא כל משרה היא משרת חייכם, זו שאתם חולמים עליה כבר עשרות שנים, מצד שני המעסיק לא צריך להרגיש את זה. מעסיקים רוצים לגייס את המועמדים המתאימים ביותר שגם הכי מעוניינים במשרה ובעלי מוטיבציה להשתלב בתפקיד, לתת את המקסימום ולהשקיע. אם אתם לא סגורים על המשרה ומספיק שקופים בכדי להראות את הלבטים שלכם גם למעסיק, הוא בהחלט לא יזמן אתכם לראיון נוסף.
אגב, אני לא אומרת לזייף התלהבות עבור משרות לא מתאימות שאתם ממש לא רוצים, אבל אני כן אומרת שבמידה ולא בטוח שאתם לא רוצים ואתם פשוט מתלבטים- שבמקרים הללו לא תשתפו בכך את המראיינים שלכם. המשיכו למכור, להלהיב ולהרשים במהלך הראיון ואת ה"חושבים" שלכם תעשו אחר כך לבד בבית.

8. לא עשיתם follow up
זה נשמע אולי כמו משהו שעושים בחו"ל ובטח לא בארץ, זה נשמע "צבוע", מתחנחן ואולי אפילו מביך ולא נעים, אבל חדשות לי עבורכם: גם כאן בארץ (כן, כן!) יש מחפשי עבודה שיוצרים קשר לאחר הראיון וממשיכים בתהליך המכירה כשבמקביל, ובאותו הזמן אתם פשוט יושבים ומחכים ועוד קצת מחכים לתשובה (שלא מגיעה).
מה לעשות חברים? לפעמים בחיים צריך לקחת עניינים בידיים ולהיות קצת יותר אסרטיביים. במיוחד כשרוצים מאוד משהו...

9. המשרה תשאר פתוחה...לנצח
עוד סיבה שממש לא תלויה בכם. ממרומי שנות נסיוני אני כבר יודעת שיש משרות שגורלן להשאר פתוחות לנצח! זוהי עובדה באמת מתמיהה, שהרי למה לפתוח משרה, להשקיע זמן בחיפושים, בפרסומים, בסינונים ובראיונות אם לא מגיעים לעולם לשורה התחתונה שהיא: למצוא כבר את העובד הנכסף?!
לאלוהים הפתרונים... אבל זו עובדת חיים בדיוק כמו מה שעושים הציפורים והדבורים: יש משרות שנשארות פתוחות חודשים ואפילו שנים (!) והמעסיקים שלא מוצאים, ממשיכים לחפש ולהתלבט ולהתייאש ולראיין ולהתלונן שאין שום מועמד שמתאים.

10. אתם חסרי סבלנות
לא נסיים ללא קצת תקווה, והפעם היא ממש פשוטה: היאזרו בסבלנות! לא כל שקט תעשייתי ולא כל חוסר תגובה משמעותם שלילית. לפעמים המנהל המגייס חולה, לפעמים הוא בכנס בחו"ל ולפעמים סתם עמוס. נסו את נקודה 8 לפני שאתם קופצים למסקנות חפוזות... :)

בונוס:
11. עונת המלפפונים
לא נסיים לפני שאזכיר לכם שאתם לא לבד. במידה ואתם מרגישים שתהליך חיפוש העבודה לא מתקדם כמו שצריך (או לחילופין- תקוע!), זה הזמן לתאם פגישת יעוץ לחיפוש ומציאת עבודה (שדרוג קורות חיים, הכנה לראיון, שיטות חיפוש יצירתיות ושימוש מתקדם בלינקדאין). מזכירה לכם שנותרו פחות מחודשיים עד שהחופש הגדול מתחיל ועד העונה שבה כולם נוסעים לחו"ל/משתגעים מזה שהילדים בחופש ואין להם מסגרת/מורידים הילוך עד אחרי החגים. זה בדיוק הזמן להעלות הילוך בחיפוש העבודה ולקחת עניינים לידיים!
לפרטים על הפגישה:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

7 תגובות:

 1. כתבה מעניינת כרגיל מאיה!
  רוב הסיבות נראות הגיוניות ורלוונטיות אבל אני פשוט לא מצליח להבין את סיבה מספר 9- המשרה תשאר פתוחה לנצח.
  לצערי גם לי יצא להיתקל בתופעה הלא מובנת הזאת.לדעתי אם המעסיק לא מצליח למצוא עובד מתאים ב 100% למשרה, אז שיעסיק מועמד שמתאים ב 80%-70%, והמועמד כבר ילמד את העבודה תוך זמן קצר.במקום לבזבז זמן וכסף על חיפושים מיותרים של עובד מושלם (שלא קיים).
  בסופו של דבר המעסיק באמת מתייאש מהחיפושים, ולוקח לעבודה מישהו דרך קשרים אישיים שמתאים למשרה אולי ב20% במקרה הטוב.ומפסיד הרבה מועמדים מצויינים.
  לפעמים גם המעסיק לא יודע מה הוא רוצה :-)

  השבמחק
 2. לאדי,
  תודה רבה, שמחה שאהבת!
  ואתה בהחלט צודק. גם מעסיקים עושים טעויות וגם הם לא יודעים בהכרח איך לאפיין צרכים ואיך לכתוב תיאורי משרות... אבל לצערינו זה לא בשליטתינו :).

  השבמחק
 3. רוצה להודות לך על עבודה גדולה שאת עושה. הבלוג שלך תמיד מעניין ומכיל עצות לחלוטין שימושיות בעת חיפוש עבודה. תודה ...

  השבמחק
 4. מאיה,
  יש לי הרבה מאוד ניסיון בראיונות כושלים והסקת מסקנות לראיון הבא..

  את כתבת כאן את מה שאני למדתי על בשרי במשך הרבה מאוד שנים..

  אני בטוח שמי שישכיל ויקרא את כל הטיפים האלה ימצא בהם המון..

  דיין

  השבמחק
 5. תודה, דיין. שמחה לשמוע! :)

  השבמחק
 6. סעיף 8 צריך להיות הפוך , היה לי ראיון בחברת סטארט אפ בפתח תקווה, מול הCTO, הוא שאל שאלה בנוגע לסינכרון תהליכים, אני עניתי את התשובה הנכונה(הייתי מתרגל באוניברסיטה במדעי המחשב) בקיצור הוא אמר שזאת טעות, בערב בניתי תוכנה שמוכיחה שאני צודק. איתרתי את המראיין בקלות דרך לינקדיין, ושלחתי לו את התוכנה שבניתי. התקשרתי אליו, הוא התנצל.
  ומאז לא שמעתי מהם כלום. בקיצור לא לנדנד למראיינים

  השבמחק
 7. לאנונימי,
  יש הבדל גדול בין FOLLOW UP לבין נדנוד.
  ולגבי המקרה שאתה מתאר, אני מניחה שלא שמעת שוב מאותה החברה לא בגלל שיצרת קשר לאחר הראיון, אלא בגלל משהו אחר לגמרי... יתכן שהמראיין חש באיום, יכול להיות שהרגיש שלא בנוח, יכול להיות שהתבייש והיה נבוך מהטעות שלו... אף אחד לא אוהב לטעות ובטח שלא אוהב להודות בטעות כשמוכיחים אותו על כך.
  הסיטואציה שקרתה שמה את שניכם במצב לא נעים ולא קל. אתה היית צודק והרגשת חובה להוכיח את זה והוא נתפס בקלקלתו על ידי מועמד. הוא היה צריך להתגבר על כל התחושות השליליות בכדי להמשיך איתך בתהליך, וחלק גדול מאיתנו (בדיוק כמוהו) לא היו מסוגלים לעשות זאת.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...