הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 12 במאי 2013

חוששים מהגיל שבו זה מתחיל? כך תתמודדו מראש עם אפליית הגיל

אין כל טעם לנסות ולהדחיק, להסתיר או להתעלם מתופעת האפליה לרעה של מחפשי העבודה בני ה- 45 פלוס מהסיבה הפשוטה שזו תופעה חמורה, שכל מועמד שכבר "הגיע לגיל שאפשר להתחיל" (ואם אתם זוכרים את הפרסומת הזו, כל הסיכויים שאתם כבר בני הגיל הזה) חש אותה היטב על בשרו.
אגב, יש מצב שאני אופטימית ושה- 40 הוא ה- 45 החדש, כי הגיל הזה שבו מתחילים להרגיש ויברציות של חוסר רלבנטיות ו"קשישות" מצד שוק העבודה זולג לאט, לאט כלפי מטה לכיוון ה 40...

אז זוהי המציאות העגומה, אבל, למה זה קורה בכלל? 
נו, ברוב המקרים זה לא נעשה בכוונה ובטח שלא מרוע לב. יש סיכוי גבוה שמעורבות כאן גם חשיבה לא נכונה, חוסר הבנה או סתם דעות קדומות. אבל מה שבטוח הוא שיש גם שיקולים אחרים של המעסיקים שתורמים למגמה הזו.
במילים אחרות, יש מצבים מסויימים שבהם מחפש העבודה בן ה 45 יחוש ביתר שאת את האפליה הזו ויש מצבים שבהם הוא, לשמחתו, לא ירגיש בה כלל. 

בהסתמך על הנסיון שלי בגיוס ובהשמת עובדים וגם על בסיס הפגישות שלי עם מחפשי עבודה כה רבים בשנים האחרונות הגעתי למסקנה שמי שהכי נפגע ומי שהכי ירגיש קושי בחיפוש העבודה שלו הוא זה שהקריירה שלו לא התקדמה כרונולוגית קדימה במקביל עם הגיל הביולוגי שלו.
ניקח לדוגמא איש בדיקות בן 50: בעוד שהוא עשוי להיות איש QA נהדר, שבאמת מאוד, מאוד אוהב את תחום עיסוקו ושכל רצונו הוא להמשיך ולבצע בדיקות עד לפנסיה, המעסיק, לעומת זאת, ידמיין לעצמו פרופיל אחר לגמרי של מועמד פוטנציאלי בבואו לגייס מועמד למשרה כזו...
מכיוון שבתחום ההיי-טק תפקידי QA נחשבים לרוב כתפקידים התחלתיים וכמקפצות קריירה ולא כיעד שיש לחתור אליו, אזי, מעסיקים יחפשו למשרות הללו מועמדים מתחילים, בוגרים שרק סיימו ללמוד, שיסתפקו בשכר התחלתי גם הוא. ובאמת, כל סריקה אקראית של משרות באתרי דרושים תוכיח שהסיכוי שתמצאו משרה המבקשת איש QA בעל 10 שנות נסיון, זהה לסיכוי שאמצא את עצמי מחר משתזפת בלב ים על סיפונה של היאכטה היוקרתית החדשה שלי.
אז מה יעשה איש QA שכזה שכל חטאו הוא אהבה עמוקה לתחום הבדיקות? 
שאלה טובה מאוד! אם הוא ישכיל לזהות את המגמות בשוק, אם ישכיל מידי פעם להציץ באתרי הדרושים (גם ללא כוונה לחפש עבודה, רק לרחרח קצת את השוק) הוא יבין שאמנם QA זה אחלה תפקיד, אבל, אם ידבק בו משל היה ליאונרדו דיקפריו בסרט טיטניק לאחר מציאת גלגל הצלה, כי אז חיפוש העבודה הבא שלו עלול להיות מאוד מאוד קשה וארוך.

אגב, תשאלו, למה שהמעסיק המכובד שמחפש איש QA מתחיל לא יגייס איש QA מנוסה מאוד? שהרי בסופו של יום הוא יהנה ממועמד מנוסה יותר ואולי אפילו מומחה בתחומו במקום לקחת סיכון ולגייס מועמד מתחיל.
אז זהו, שכאן יש בעיה אחרת- אותו המועמד המנוסה מאוד יצפה לשכר גבוה המתאים לוותק שלו, שכר הרבה יותר גבוה ממה שהמעסיק תכנן לשלם על משרה זוטרה.
ואם, תתעקשו ותגידו, המועמד הזה מוכן לעבוד בשכר נמוך? נו, או אז אותו המעסיק יחשוש שהמועמד הזה הוא Over Qualified שמוכן להתפשר על שכר כי אין לו ברירה, אבל ברגע שימצא משהו טוב יותר, הוא יקום ויעזוב...

במילים אחרות אני רוצה להגיד כך: מה שרואים מהצד של המעסיק, לא רואים מהצד של המועמד ולהיפך. אלה שני צדדים שונים של המטבע ולכל אחד מהם האינטרסים שלו.
אז נכון, יש לא מעט מקרים של אפלית גיל וזה בהחלט נורא וחייב להשתנות, אבל, יש גם לא מעט מקרים שבהם אנחנו כעובדים יכולים למנוע מצבים שכאלה מלכתחילה על ידי תכנון טוב יותר ומוקדם יותר של הקריירה שלנו.

אז איך עושים את זה? איך אפשר להתכונן מראש ולבצע מהלכים שבבוא הזמן יחסכו לנו את ה"חוויה המרנינה" של אפליית הגיל? הנה כמה דרכים:

- לתכנן קריירה ולהתקדם בסולם הניהולי
להיות מנהל בכיר בן 50 פלוס שמחפש עבודה זה גם לא כזה פשוט... אבל במקרה הזה זה לא פשוט בעיקר מכיוון שככל שעולים במעלה הפירמידה, כך יש באופן טבעי פחות משרות. מצד שני, כשכבר כן תמצאו משרה, הסיכוי שהיא תתאים גם מבחינת רמות השכר והוותק גבוה יותר גם הוא. לעומת זאת, הסיכוי שתתחרו על אותן המשרות הבכירות עם צעירים בני 20 הוא נמוך יותר, כך שמשתנה הגיל פחות מורגש ככל שהתפקיד המבוקש בכיר יותר.

- להפוך למומחה 
לא כולם אוהבים לנהל ולא כולם מסוגלים לנהל, כך שלהתקדם לתפקיד ניהולי זה לא הפיתרון שמתאים לכולם. אבל, התקדמות אפשרית לא רק כלפי מעלה, אפשר להתקדם גם הצידה או פשוט להתעמק יותר ויותר בתחום מסויים ולהגיע לדרגת מומחיות בתחום. מומחים תמיד מבוקשים, בטח כשמדובר במומחיות בתחומים חמים.

- להיות מעודכן תמיד
לא משנה בני כמה אתם, הטיפ הזה רלבנטי לכולם: גם אם התמזל מזלכם ומצאתם מקום עבודה שנראה לכם כמו מקום עבודה עד לפנסיה, מקום בטוח, יציב, כייפי, ושניתן להתקדם בו, אסור בתכלית האיסור להתנתק ממה שקורה בחוץ! אין גרוע מפיטורים לא צפויים, קיצוצים, סגירת חברה או כל סיבה אחרת שנופלים על עובדים כרעם ביום בהיר! וזה עוד יותר נורא אם אתם כבר שנים מבודדים מהשוק בתוך מקום העבודה שלכם כמו בתוך אי בודד או בועה. ההלם שבמפגש המחודש עם השוק עלול להיות קטלני, אז...שלא תגידו שלא אמרתי לכם... :)
בכל אופן, להיות מעודכן במה שקורה בחוץ, במגמות, בתחומים החמים וגם באלה שכבר לא כל כך הוא די פשוט, האמת... מספיק להציץ כל חצי שנה במה שהולך באתרי הדרושים בכדי לקבל תמונת מצב כללית. 
אם אתם מגלים שהדרישה לנסיון כמו שיש לכם הולכת ודועכת- יפה תעשו אם תנסו להתעדכן בתחומים חדשים, תרשמו לקורסים, תתנדבו לבצע מטלות חדשות במקום העבודה הנוכחי או אפילו תבדקו אופציות ניוד פנימיות בתוך הארגון. 
עליתם על מגמה חדשה? שמים לב שפתאום יש יותר ויותר דרישה לנסיון מסויים? יאללה, להתנפל על זה ולהיות הראשונים שמעודכנים ושולטים בזה!

- לצאת לעצמאות
כשמחפשים יועץ או מומחה חיצוני עניין הגיל כבר הרבה פחות משפיע. להיפך, ככל שליועץ יש יותר וותק, הוא עשוי להפגין יותר נסיון וסמכותיות.

- לציין בקורות החיים נסיון תעסוקתי עיקרי
לסיום, אף אחד לא מכריח אותנו לכתוב קורות חיים שהם אוטוביוגרפיה מדוייקת של כל שנה ושנה במהלך חיינו. אנחנו אמנם "מבוגרים", אבל, אפשר לחכות עוד קצת עם עניין כתיבת הביוגרפיה שלנו... ;)
ובמילים אחרות- אם אתם מרגישים שיש לכם יותר מידי וותק ושבמקום להועיל זה רק מגביל- דללו קצת את קורות החיים שלכם. כתבו "נסיון תעסוקתי עיקרי" וציינו את הנסיון המקצועי הרלבנטי בלבד. לפעמים הכל תלוי רק בפתיחה של דלת אחת קטנה... העלו את הסיכוי לקבל זימון לראיון ומשם הדרך עשויה להיות קלה קצת יותר.

בהצלחה!

**לפעמים זה בגלל הגיל, לפעמים בגלל קורות החיים, לפעמים אתם פשוט לא עוברים ראיונות עבודה ולפעמים זה הכל בגלל שיטות חיפוש לא נכונות- מה שבטוח הוא שבחיפוש עבודה מעורבים הרבה מאוד משתנים ולא תמיד מצליחים לשים את האצבע לבד על למה חיפוש העבודה תקוע. אז למה להמשיך לתהות ולהתחבט בשאלות האלה?
קבעו פגישת יעוץ לחיפוש עבודה בכדי לגלות את התשובות:
-בדיקה ושדרוג של קורות חיים
-הכנה לראיונות עבודה
-הרחבת שיטות חיפוש העבודה
-שימוש ברשתות חברתיות, לרבות ב-LinkedIn
מאיה בוכניק:054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com

2 comments:

 1. מעולם לא חשתי אפליית גיל ואני מאלה שהיה להם מחשב zx81
  אחרי הצבא
  צריך להשאר בעיניינים, מפוקס ולא לנסות להיות מי שאתה לא.
  אני לא מתנשא על הצעירים אצלנו והם לא שופטים אלא ענייניים ושמחים ללמוד ממשהו שרוצה לחלוק את נסיונו.

  השבמחק
 2. Mumhiut does not solve the problem.

  The younger manager will avoid is a bringing in a mumcheh who
  is a threat to his authority.

  Basically you need to be a mumcheh and then join an organization with a different function that suddenly needs your mumchiut so that you won't be stepping on anyone's turf

  What I have been finding in the past year is that when I apply for jobs outside my mumchiut, I sometimes get interviews (but not job offers).

  The positions for which I really have deep expertise will generally not call me for an interview.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...