הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 26 במאי 2013

למה לינקדאין? לינקדאין למה? לינקדאין זה נחמד!

"למה ככה הגדולים, שואלים ושואלים ונורא מבלבלים לי את המוח..." 

זוכרים את השיר הזה? 
תוך כדי כתיבה של הפוסט הזה, השיר הזה לא מפסיק להתנגן לי במוח, כך שהייתי חייבת להפוך אותו לכותרת...

בכל אופן, לענייננו: 
למרות שהרשת החברתית לינקדאין קיימת כבר מ 2003, אני עדיין פוגשת לא מעט מחפשי עבודה שלא משתמשים בכלי הזה בתהליך חיפוש העבודה שלהם. סיבות ותירוצים יש, כמובן, בלי סוף, החל מ"פעם ראשונה שאני שומע על זה", דרך "ניסיתי פעם, פתחתי פרופיל וכתבתי שם כמה משפטים, אבל לא היה לי כוח להמשיך להשקיע בזה" ועד "כן, אני מכיר, בדקתי, ניסיתי אבל באמת שאני לא מבין על מה כל הרעש...". 

התגובות האלה שאני שומעת לפחות פעמיים בשבוע הובילו אותי לכתיבת הפוסט הזה. אז למה באמת לינקדאין? ומה יוצא מזה?

התשובה המתבקשת הראשונה היא שזה בדיוק כמו בפרסומת של דפי זהב משנות ה- 80: "אם אתה לא שם, אתה לא קיים". זו כמובן הצהרה מאוד קיצונית, אבל המגמה שאנחנו כבר נמצאים בתוכה והולכת ומתחזקת היא של הפיכת כל עובד לסוג של "טאלנט"- עובד ממותג שמעבר לנסיונו המקצועי, מביא לארגון עוד משהו. והעוד משהו הזה הוא המוניטין האישי שלו. אגב, במוניטין אישי לא הכוונה למוניטין של החברה שבה הוא עובד שדבק גם בו, אלא למוניטין שהצליח לבנות לעצמו בזכות עצמו, הקשרים שלו, ההצלחות שלו, הפעילות שלו במדיה החברתית, הידע שלו ואפילו במקרים מסויימים הבלוג או האתר שלו וקהל האוהדים שלו.

כן... פתיחה וטיפוח של פרופיל בלינקדאין היא רק יריית הפתיחה של המגמה הזו שלא הולכת להיעלם בקרוב, בדיוק להיפך. זו גם הסיבה לכך שעל כל עובד בעל פרופסיה לעלות על הסוס הזה כבר עכשיו (אם עדיין לא עשה כך).
אגב, אם אתם חושבים שלינקדאין מיועדת רק לאנשי היי-טק, גם זו הנחה לא נכונה. פגשתי השבוע לפגישת יעוץ לחיפוש עבודה מעצבת אופנה ובדקנו יחד אם פרופיל בלינקדאין יכול להיות רלבנטי גם עבורה וראו זה פלא, חתך פשוט על החברים בלינקדאין בישראל שכתבו בפרופיל שלהם את המילים "מעצב אופנה" הוציא יותר מ- 2000 תוצאות! די הפתיע, אפילו אותי!

אז נסכם... פרופיל בלינקדאין הוא פרופיל המייצג את הפרסונה המקצועית שלכם והשימוש בפרופיל כזה שהחל בעיקר בקרב אנשי מכירות, שיווק והיי-טק הולך וזולג בשנים האחרונות למגוון ענפי עיסוק אחרים גם בישראל.
אבל, זה לא הכל... יש עוד כמה סיבות טובות שאמורות לשכנע אתכם להפשיל שרוולים ולהשקיע בפרופיל שלכם אם לא עשיתם את זה עד כה ואלה סיבות מצויינות- כל אחת בפני עצמה.

אז הנה לכם על משקל השיר של אבי טולדנו ועירית ענבי: למה לינקדאין? לינקדאין למה? כי יש 3 סיבות שבגללן לינקדאין זה נחמד... :

1. כי פרופיל בלינקדאין הוא בעצם קורות החיים האידאלים:
תראו, פרופיל בלינקדאין זה הרי הרבה יותר מאשר קורות חיים דיגיטליים, אבל, קורות החיים הם הבסיס של הפרופיל שלנו שם. עם שינוי אחד גדול! אנחנו לא מחוייבים למבנה של קורות החיים הקלאסי. אנחנו לא חייבים לציין את המידע שאנחנו לא רוצים לשתף בו, אנחנו יכולים לפרט רק את החלקים שבא לנו ואנחנו יכולים להיות נדיבים מאוד במידע שממתג אותנו הכי טוב. במילים אחרות- בפרופיל הזה יש הרבה יותר גמישות מאשר בקורות חיים קלאסיים, גמישות שאנחנו יכולים לנצל לטובתנו.

2. כי לינקדאין מאפשר לנו לכתוב פרופיל שפניו לעתיד, במקום לעבר:
זוהי נקודה קצת יותר מורכבת מהקודמת, אבל משמעותה היא זו: מכיוון שהפרופיל שלכם הוא גם קורות חיים, אבל, לא רק, אתם יכולים להשתמש בו בכדי למתג את עצמכם לכיוונים שאתם רוצים להשיג ולא רק לאלה שכבר השגתם. למשל, אם סיימת לימודי עיצוב אופנה ועד היום עבדת קצת כעוזרת הלבשה, בכרטיס הלינקדאין שלך כתבי ב-headline שאת מעצבת אופנה (למרות שבינתיים בעצם עדיין אין לך נסיון כזה). בתמצית תוכלי להוסיף ולפרט את כל מה שמוכיח איזה מעצבת אופנה טובה את, לציין רקע רלבטי, כישורים אישיים, קורסים ספציפים בלימודים שהצטיינת בהם וכל מידע קשור אחר. הוסיפי בהמשך גם לינק לתיק עבודות, צייני תכונות אישיות, פרוייקט קטן שעשית, אבל לא הרגשת בנוח לציין בקורות החיים ועוד ועוד...
ואם את דווקא תוכניתנית שבמשך שנים פיתחה ב ++C, אבל רוצה לשנות כיוון לפיתוח אפליקציות לאייפון ואפילו למדת במשך כמה חודשים באופן עצמאי לפתח אפליקציות כאלה, כתבי ב headline של הפרופיל שלך שאת מפתחת ++C ואפליקציות לאייפון. מי יגיד לך "נו, נו, נו!"? הרי הדרך למתג את עצמנו היא בדיוק איך שאנחנו רוצים אותה. או בלשון הילדים : "הפרופיל שלנו ברשותנו!".
למה זה עשוי להועיל? זה עשוי לכוון את הקוראים לתפקידים שאנחנו מעוניינים בהם וגם לסייע לנו "לעלות על הרדאר" של המגייסים שמחפשים מועמדים לתפקידים שאנחנו מנסים להכנס אליהם. ולהצליח "לעלות על הרדאר" של מגייסים היום, זו משימה קשה בהחלט, כמו שאתם בטח כבר יודעים.

3. כי להבדיל מבקורות חיים, הפרופיל לא מוגבל באורך:
רבים חשים שחייבת להיות התאמה מדוייקת בין קורות החיים לפרופיל בלינקדאין, אבל, למה בעצם שזה יהיה ככה? למה שלא נתייחס לפרופיל שם ככלי שהוא "משלים קו"ח"? מקום שבו אפשר להאריך ולפרט יותר מאשר ברזומה (שבו יש גבול ברור לכמות התוכן ולמספר העמודים).
כן, בדיוק ככה, השתמשו בפרופיל שלכם בכדי להוסיף מידע שאין לו מספיק מקום בקורות החיים, הוסיפו פירוט של פרוייקטים, לינקים, פרסומים שלכם, מצגות, סרטונים, מאמרים שכתבתם וכל אינפורמציה אחרת שעולה על דעתכם שעשויה למתג אתכם טוב יותר ולהשלים את המידע שכבר נמצא בקורות החיים. 

בקיצור, חברים, לינקדאין מאפשרת לכם לבנות לעצמכם מיתוג מרשים ומשלים לקורות החיים שלכם וניתן להשתמש בה בכדי להפוך את עצמכם ל"טאלנט" שכל מעסיק ירצה להעסיק. אז למה בעצם שלא לנצל את זה?! :)

*** חיפוש עבודה היום זה הרבה יותר מאשר שליחת קורות חיים והמתנה נואשת שמשהו יקרה. קחו את המושכות בידיים והפכו את התהליך הזה לחכם ויעיל יותר. הפכו את עצמכם לטאלנטים שמעסיקים רוצים לגייס.
צריכים הכוונה? צרו קשר לקביעת פגישת יעוץ לחיפוש עבודה: שדרוג ושכתוב קורות חיים, הכנה לראיונות עבודה, טיפים ליעול תהליך החיפוש, הרחבת שיטות החיפוש, שימוש מתקדם בלינקדאין.
מאיה בוכניק: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

12 תגובות:

 1. שווה להוסיף שבלינקדאין אפשר לקבל המלצות כתובות של עמיתים לשעבר וכו' והן מוצגות לצד התפקידים שבמסגרתם היתה ההיכרות עם הממליץ.
  זה הרבה יותר אמין ממכתבי המלצה שכן כאן הממליץ מוצג לעיני כל בשמו, ומחוייב לעמוד מאחורי מה שכתב.

  השבמחק
 2. צודק בהחלט, תודה על התוספת!

  השבמחק
 3. ראשית בגלל שכולם כפופים לאותו ממשק כל קורות החיים מסודרים באותו אופן וניתן לראות בקלות מה ההשכלה, מה הניסיון וכו' כמו שאוהבים במשאבי אנוש.
  שנית ניתן להוסיף קישורים לבלוג לאתר ולמצגות מה שקשה לעשות בקורות חיים מודפסים.

  השבמחק
 4. בלינקדאין הכל מסודר בקטגוריות כפי שאוהבים בשמאבי אנוש.
  בקורות חיים לכל היותר ניתן לשים קוד QR אבל בלינקדאין ניתן לקשר למצגות, לתיק עבודות, לבלוג לאתר .

  השבמחק
 5. לינקדאין גם יותר מקצועי. אני יודע כי התחלתי את החיים שלי ברשתות החברתיות ברשת בשם "קפה דה מרקר". חשבתי אחלה רשת עסקית, אבל מסתבר שזה בעיקר מקום מפגש לשרוטים. ניסיתי גם פייסבוק, אבל שם יש בעיקר עדכוני סטטוס בנליים ושטויות.
  רק בסוף גיליתי את לינקדאין והייתי שמח לדעת לנצל אותה על הצד הטוב ביותר. יש בה רק בעיה טכנית קלה, היא לא מתאימה לשפות הנכתבות מימין לשמאל.

  השבמחק
 6. לאנונימי,
  זו לא ממש "בעיה" טכנית כי ההתנהלות הנהוגה בלינקדאין היא באנגלית. בטח בכל הקשור למידע בפרופיל האישי...
  מה שכן, ניתן להשתמש בעברית בדיונים בקבוצות השונות או בהעלאה של סטטוסים על ה "wall" האישי שלנו. אבל כאמור, בכל הקשור לפרופיל עצמו- יש לכתוב אותו באנגלית.

  השבמחק
 7. מאיה, ראיתי את הבעיה הטכנית גם בקבוצה החדשה. הטקסט מיושר לשמאל וסימני הפיסוק לסוף משפט מופיעים דפקא בתחילתו.

  השבמחק
 8. אכן, כדוברי עברית, אין לנו מספיק כלים שמתאימים לשפה שלנו...
  אבל, זה מה יש...ועם זה ננצח :)

  השבמחק
 9. כמו שכתבת, לינקדאין זה נחמד. לא מעבר לזה.
  אם לצטט את הגשש החיור: "מי שמצא עבודה באמצעות לינקדאין, שיקום.
  אף אחד לא קם..."

  הפרופיל שלי כתוב היטב, עם המלצות (כרגיל, אני כתבתי את ההמלצה ושלחתי לממליץ שיעלה אותה, וכך עושים כולם) ואפילו היה בין 10% הפרופילים הנצפים בשנת 2012... ובכל זאת, לא קיבלתי הצעת עבודה אחת דרך לינקדאין.

  ביררתי גם עם חברים, ואף אחד לא חושב שזה כלי רציני למציאת עבודה, ובטח שאף אחד לא מצא עבודה כך.

  השבמחק
 10. לאיתן,
  אני מכירה אישית עשרות אנשים שמצאו עבודה באמצעות שימוש בלינקדאין, ביניהם גם כאלה שבכלל לא חיפשו וקיבלו פניות יזומות ממעסיקים בזכות פרופיל הלינקדאין שלהם, כך שזה דווקא כן עובד והמגמה הזו תלך ותתחזק.
  ההצלחה תלויה, כמובן, כמו בכל צורת חיפוש עבודה אחרת בביקוש לנסיון ספציפי כמו שיש לך וגם באופן השימוש באמצעי הזה...
  אפשר לפתוח פרופיל ולחפש משרות, אבל אפשר עוד המון דברים אחרים. רוב האנשים מסתפקים במה שציינתי, אבל עם קצת יצירתיות, אפשר לעשות עוד המון שימושים בלינקדאין לצורך מציאת עבודה...

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...