הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 23 ביוני 2013

קריירה: 5 פעולות שחייבים לבצע גם אם לא מחפשים עבודה


יש מספר שאלות שעולות אצל כל עובד או עובדת במהלך הקריירה שהן שאלות אלמותיות, בסיסיות ואפילו, יש שיגידו- פילוסופיות.

קחו למשל את השאלה ההו כה שכיחה שאין אדם אחד שלא העלה על דל שפתותיו לפחות כמה עשרות פעמים בתחילת הקריירה שלו... מנחשים מהי השאלה הזו?
אני אקל עליכם... השאלה היא כמובן: "אז איך, לעזאזל, אפשר בכלל לרכוש ניסיון, אם כל המשרות דורשות ניסיון קודם?!". נשמע לכם מוכר? ברור שכן...

השאלה הקיומית הכמעט הפוכה תישאל בתסכול מהצד השני של הקריירה, בצד של מי שכבר יש לו ניסיון רב ועשיר. אולי אפילו עשיר מידי...
מה נשאל את עצמינו כשנגיע לנקודה הזו?
אנחנו נשאל, כמעט כמו כל אלה שצעדו במשעול הזה לפנינו: "אז מה אם יש לי כל כך הרבה ניסיון? למה הם לא מבינים שאני מוכן להתפשר על תפקיד זוטר יותר ולמה הם לא נותנים לי צ'אנס להוכיח את זה? למה התשובה הקבועה שאני מקבל היא: 'תודה, אבל אתה אובר קוואליפייד!'?".

אתם מבינים? לא משנה באיזה שלב תהיו בחיים המקצועיים שלכם, תמיד תצוץ לה איזושהי שאלה קיומית שכזו שהמענה לה יישאר תמיד מסתורי ונחבא אל הכלים...

מה שמוביל אותנו לשאלה שתלווה אתכם במהלך הקריירה בין שני הקצוות הללו של חסרי ניסיון ומנוסים מידי.
והשאלה היא כמובן- איך תמיד תהיו מבוקשים ורלבנטיים במהלך שנות העבודה שלכם, בכדי שבכל פעם שתחפשו עבודה (בין אם זה מרצון או מחוסר ברירה) תמיד יהיה לכם ביקוש מהצד של המעסיקים?

זו שאלה לא פשוטה ויש לה לא מעט אפשרויות כתשובה, אז בואו נעשה סדר בדברים... הנה 5 פעולות שכל עובד או עובדת חייבים לבצע בכדי להישאר רלבנטיים ומבוקשים בשוק העבודה:

יציבות תעסוקתית זה חשוב, אבל יותר מידי זה...נו, זה יותר מידי...
אז נכון, אחת מהבעיות הראשונות שקופצות ישר לעיניים בסקירה ממש אקראית של קורות חיים היא זו של מועמדים "חסרי יציבות" שכל שנה שנתיים מחליפים עבודה. זה כמובן לא מומלץ (למרות שלפעמים זה בלתי נמנע). 
מצד שני גם המצב ההפוך לא מומלץ כלל, והכוונה לעובדים שברזומה שלהם תמצאו רק מקום עבודה אחד שבו עבדו 7 או 8 שנים או אפילו זמן הרבה יותר ארוך מזה.
למה זה לא טוב?
בגלל שכשעובדים בחברה אחת (וגרוע מזה, בחברה אחת ובאותו התפקיד) מתחילים להירדם על המשמר. זאת ועוד, ברוב המקרים במקום להיות מנוסים במגוון תחומים ותפקידים, מפתחים רק סוג אחד של כישורים יחד עם צבירת ניסיון ספציפי מידי, ממוקד מידי.
למה זה רע? אם אתם מחליטים לעבוד עד הפנסיה באותו מקום עבודה- אשריכם, אין בזה רע... אבל אנחנו הרי יודעים שבשוק העבודה של היום אין ביטחון אמיתי וחברות שהיום הן לכאורה יציבות, עלולות להיסגר או לפטר מאות עובדים מחר. ואז מה? מי ירצה עובד בעל ניסיון כה ספציפי ורב שנים כמו זה שצברתם?

אז מה הפיתרון? לעצור מידי פעם את הרכבת ולעשות חושבים: האם כדאי להמשיך את מה שנוח ולעבוד עוד שנה או יותר באותו מקום העבודה, או שאולי הגיע הזמן לרדת בתחנה הבאה ולעבור למקום אחר שבו ניתן ללמוד דברים חדשים שעדיין לא עסקתם בהם וכך להרחיב את מגוון הכישורים המקצועיים שלכם? 
אם תענו לעצמכם בכנות שעוד שנה או אפילו שנתיים לא יובילו אתכם לשום מקום ושכל הסיכויים הם שתמשיכו לבצע בדיוק את אותו התפקיד, אזי, הנה הרמז שלכם לשקול ברצינות להתחיל לחפש עבודה חדשה.

להיות מעודכנים תמיד
הטכנולוגיה לא קופאת על שמריה לשניה. בכל יום יש חידושים, התקדמות, שינויים.
אם עוסקים בתפקידים טכניים, וגם אם לא, אתם חייבים להיות מעודכנים במגמות. מה חם עכשיו? מה חדש? איזה גרסא חדשה יצאה ממש לאחרונה? איזה buzz word מתחיל להישמע יותר ויותר בשיחות מסדרון או להיכתב בכתבות מקצועיות?

איך נשארים תמיד מעודכנים? זה דווקא ממש פשוט! נרשמים לאתרים העוסקים בטכנולוגיה או בתחומים שקרובים לניסיון המקצועי שלכם, אבל לא רק... קוראים, קוראים וקוראים! גם ללכת לימי עיון בתחום עיסוקכם, לכנסים מקצועיים או לשמוע הרצאות דרך האינטרנט- כל אלה גם הם מומלצים.
בשורה התחתונה, אפילו אם אתם עובדים במקום עבודה כלשהו ומרוצים, זה לא פוטר אתכם מלהישאר מעודכנים במה שקורה בחוץ!

לא מפסיקים ללמוד 
יש פתגם שגורס ש"לומדים בכל גיל". זה בהחלט נכון!
חיזרו לנקודה השנייה וענו לעצמכם: כמה, עכשיו כשאתם יודעים מה חם ומבוקש בחוץ, ממה שקראתם ושמעתם אתם כבר יודעים? האם יש תחומים שבהם חסר לכם ידע או ניסיון? האם מה שאתם עושים עכשיו מבוקש בשוק העבודה? או שמא, מה שאתם עושים הוא מבחינת "עולם הולך ונעלם"?
גיליתם שאתם כבר לא מעודכנים? תלמדו! התנדבו לבצע במקום עבודתכם מטלות גם אם אינן חלק מהתפקיד שלכם ואגב, למה שאתם לא תהיו רוח החדשנות במקום העבודה שלכם? שמעתם על רעיון חדש וחם? נסו לקדם אותו בחברה!

מזהים את היתרון היחסי 
בדיוק כמו בשיווק, כך גם בקריירה: אתם חייבים להכיר היטב את עצמכם, להיות מודעים לחוזקות שלכם ולהמשיך לפתח אותן כל הזמן.
מה אתם מביאים איתכם לארגון בו אתם עובדים? מה יוצא למעסיק מזה שהוא מעסיק אתכם (מעבר לברור מאליו שאתם מבצעים את המוטל עליכם)? ומה מאפיין אתכם שהוא מיוחד רק לכם? יש דבר כזה? אני בטוחה שכן...

הופכים לאנשי המכירות של עצמכם
להיות מיוחדים זה באמת אחלה, אבל אם אף אחד לא יודע מזה, אז מה יוצא מזה, בעצם?
במילים אחרות התחילו ליחצן את עצמכם בתוך הארגון ומחוצה לו. ולא, לא הכוונה להתרברבות ושחצנות, אלא שמי שצריך, באמת ידע מה אתם "שווים". 

כן, כדי להצליח להישאר תמיד מבוקשים ורלבנטיים אתם חייבים לדעת בכל זמן נתון, מה חם ומה כבר לא, להיות עם היד על הדופק מבחינה טכנולוגית, ללמוד את מה שחסר, לזהות את מה שהכי טוב אצלכם, לחזק אותו, לוודא שכווולם יודעים זאת היטב ולהיות אמיצים מספיק להחליף מקום עבודה או תפקיד כשברור שמה שאתם כרגע עושים..."זה כבר לא זה...".

זהו, זה! זו באמת כל התורה כולה על רגל אחת... :)

***קריירה, חיפוש עבודה יעיל יותר, שדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות, בניית תוכנית של שיטות חיפוש יצירתיות ומקוריות, שימוש מתקדם בלינקדאין ועוד ועוד... כל אלה הם נושאים שמטפלים בהם בפגישת היעוץ לחיפוש עבודה. זוהי פגישה אישית- פנים מול פנים- לא דרך האינטרנט ולא בטלפון וכל כולה מוקדשת לכל אותם הנושאים שאתם מתחבטים בהם, מתלבטים, מתקשים או אפילו מרגישים תקועים...
כל טיפים שלי מתבססים על שנים (כשמתקרבים ל20, כבר מפסיקים לספור) של נסיון בגיוס והשמת עובדים: il.linkedin.com/in/mayabouhnik/
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים ולתיאום פגישה:
מאיה בוכניק: 054-7380310 או במייל: maya.bouhnik@gmail.com
Google+

3 תגובות:

 1. ציטוט "אם אתם מחליטים לעבוד עד הפנסיה באותו מקום עבודה- אשריכם".

  עד גיל 40-45 אפשר אולי לזגזג.

  בהצלחה אחר כך למצוא מקום עבודה.

  השבמחק
 2. לאנונימי, נכון, החל מגיל מסויים חיפוש העבודה הופך ליותר ויותר מורכב, שלא לאמר בעייתי.
  אבל, הטיפ מיועד למי שרוצה לנהל את הקריירה שלו כמה שיותר נכון כבר מההתחלה.
  התנסות בעבודה במספר חברות מעשירה את הנסיון המקצועי יותר מאשר עבודה בתפקיד אחד בחברה אחת וכפועל יוצא גם הרזומה יוצא מורווח... :)

  השבמחק
 3. ובהמשך לכך (התגובה על גיל 40-45).
  צריך לתכנן קריירה שבזמן כלשהו ניתן יהיה לפרוש כנפיים ולעוף. רוצה לומר, לצאת לשוק ולעשות מה שאתה ממש טוב בו. זה אולי לא מתאים לכל אחד, אבל למי שכן, לא להתחיל לחשוב על זה בגיל 40, אלא הרבה לפני.
  בהצלחה

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...