הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 9 ביוני 2013

המדריך למחפש בגלקסיה: 7 עקרונות לחיפוש עבודה דרך חברות השמה

אחת מהטעויות החוזרות שאני נתקלת בהן בשיחותיי עם מחפשי עבודה היא הטעות שבה בוחרים בשיטת חיפוש אחת ודבקים בה ויהי מה!
כן, רוב האנשים, ולא משנה מאיזה סיבה זה נובע, מכירים שיטה או שתיים (מקסימום שלוש) ומתמקדים רק בהן בתהליך חיפוש העבודה. 
מיותר לציין שבעידן כמו שלנו שבו "מבחר"/"מגוון" הוא שם המשחק, לדבוק באותן 2-3 שיטות חיפוש זה אולי נוח, אבל מצד שני זו טעות. לא! גישת ה"או" איננה תקפה כלל וכלל לתהליך חיפוש עבודה יעיל. הגישה הנכונה לתהליך כזה היא הגישה ההפוכה של ה"וגם".
למה אני מתכוונת בשיטת ה"וגם"? הכוונה לכך שכל הדרכים מובילות לרומא ושיש עשרות דרכים להיחשף היום למשרות ולמצוא עבודה, כך שאין שום סיבה להתמקד בשיטה אחת או לבחור באיזו שיטה לנקוט מתוך המבחר, כי הדרך היחידה הנכונה היום לחיפוש עבודה היא זו שבה כל התשובות נכונות. משמע, שיטת חיפוש רוחבית שמשתמשת במגוון של אמצעים בו זמנית. 
זו גם תשובתי למי ששואל אותי אם כדאי להיעזר בחברות השמה. 
תשובתי הקבועה תהיה: ברור שכן! 
ולמה לא בעצם? 
כל אמצעי שדרכו אתם עשויים להיחשף למבחר נוסף של משרות הוא רלבנטי. אין צורך לבחור בין דרך אחת לשניה, צריך לשלב את כולן במקביל בתהליך חיפוש העבודה.

אז נניח שהחלטתם לשלב גם חברות השמה בתהליך חיפוש העבודה שלכם... איך מוציאים משיתוף הפעולה הזה את המיטב? הנה 7 עקרונות לחיפוש עבודה דרך חברות השמה:

1.  להיות ברורים!
כן! הסבירו באופן ברור מה אתם מחפשים, על מה תסכימו להתגמש ומה לא בא בחשבון בשום פנים ואופן. 

2. להרחיב את מנעד התפקידים המבוקשים!
זה שצריך להיות ברורים לא נוגד את הנקודה השניה שבה כמחפשי עבודה אתם גם מבינים את האינטרסים שמסתתרים מאחורי הקלעים. והאינטרס של חברת ההשמה הוא לעשות השמה... משמע, לטפל במועמדים שיש לה עבורם היצע כמה שיותר גדול של משרות. שהרי, ככל שיש לחברת ההשמה יותר משרות מתאימות עבור מועמד, כך יש לה סיכוי גבוה יותר לבצע השמה.
אם יש מגוון של תפקידים שאתם יכולים להתאים להם ושאתם מוכנים לבצע, פירסו בפני חברת ההשמה את כל האופציות האפשריות והפכו את עצמכם למועמדים ששווה לטפל בהם.

3. לא לצפות מחברת ההשמה לעשות ניסים ונפלאות!
כגודל הציפיה, כך גודל האכזבה... ואם נראה לכם שפניה לחברת ההשמה כמוה כפניה למכשף או לקוסם, אזי אתם טועים! זו גם הסיבה שאם אתם בתחילת דרככם ואין לכם שום ניסיון, פניה לחברת השמה לא בהכרח תהיה התשובה עבורכם. ואם לחילופין, אתם חולמים על שינוי קריירה, טוב תעשו אם לא תסמכו על חברת ההשמה שתעשה זאת עבורכם...
ולא... אם אין לכם נסיון ניהולי ואתם רוצים להתקדם לתפקיד כזה, חברת ההשמה לא ממש תוכל לעזור (אלא אם כן קיימת אצלה ממש במקרה משרה פתוחה המיועדת למנהלים מתחילים בתחום ההתמחות שלכם).
אז, נניח את זה ישר על השולחן: יצירת שינוי קריירה או קידום הם לא הצד החזק של חברות ההשמה. במילים אחרות, מה שקשה לכם, יהיה קשה גם עבור חברת ההשמה ואם תקראו שוב את נקודה 2 תבינו למה במקרים כאלה החברה תעדיף לטפל במועמדים אחרים...

4. לחסוך עבודה מיותרת!
אף אחד לא מצפה מכם לחסוך עבודה לחברת ההשמה, אבל אם כבר שלחתם קורות חיים ל20 חברות ואתם עכשיו מבקשים או מאפשרים לחברת ההשמה לשלוח אתכם לאותן החברות, אתם פשוט מבזבזים לה את הזמן. אחת מהתשובות הכי שנואות על חברות ההשמה היא "קורות החיים מוכרים ממקור אחר" שזו תשובה שמקבלים על ימין ועל שמאל מהחברות המגייסות. לכן, מועמדים שיותר מידי תשובות כאלה מתקבלות לגביהם הופכים לכאלה שפשוט לא כדאי להמשיך לטפל בהם ולבזבז עליהם את הזמן...

5. שתפו במידע!
כהמשך ישיר מהנקודה הקודמת, אפשר להבין שכמו בכל סוג של יחסים כשיש שני צדדים, לכל צד יש אינטרס ובכדי לקבל יחס טוב צריך לעבוד על הזוגיות. איך עובדים על הזוגיות עם חברת ההשמה? קודם כל מבינים מה האינטרס שלה, וכהמשך מתחילים לשתף איתה פעולה: לאחר כל ראיון מעדכנים איך היה, כשמופנים למשרה לא בכיוון- אומרים שזה לא מתאים, כשמתקדמים בתהליכים- מעדכנים על כל צעד ושעל, כשנתקלים במשרה מתאימה- מתקשרים ומזכירים, כשמפסיקים לחפש או יוצאים למילואים- מעדכנים וכשמתקבלים לעבודה דרכה- מתקשרים להודיע ולהגיד תודה!

6. משתמשים בחברת ההשמה כמקור למידע!
כתבתי על כך בפירוט בפוסט 9 שאלות שצריך לשאול את חברת ההשמה לפני ראיון עבודה . לחברות ההשמה יש המון מידע על הלקוחות שלה (החברות המגייסות). עשו בכך שימוש! בקשו לפני הראיונות מידע פנימי על החברה המגייסת, בקשו את תיאור המשרה המלא, רחרחו קצת לגבי כמה זמן המשרה פתוחה ועוד ועוד ( רעיונות נוספים כאן למעלה בלינק לפוסט המלא)... 

7. זוכרים שבשורה התחתונה- כולם באותה סירה!
כשאתם מתקדמים בתהליך, לכם ולחברת ההשמה שהפנתה אתכם למשרה יש בדיוק את אותו האינטרס! חברת ההשמה תרצה לקדם את התהליך ולהגיע להצעת עבודה בדיוק כמוכם. נצלו זאת! התייחסו לחברת ההשמה כאל הסוכן האישי שלכם. היעזרו בה בכדי לנהל משא ומתן נכון על החוזה, בכדי לברר בירורים שונים ובכדי להשיג עבורכם תשובות כשאלה מתמהמהות. 

***לקבלת תוכנית פעולה מפורטת ומסודרת שתרחיב לכם בעשרות אחוזים את הסיכוי להיחשף למשרות מתאימות ולקביעת פגישת יעוץ לחיפוש עבודה (לרבות שדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות, שימוש מתקדם בלינקדאין ועוד...) צרו קשר:
מאיה בוכניק: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

2 comments:

 1. אני הייתי מוסיף עוד כמה טיפים:
  - לעבוד עם חברות השמה קטנות ולא גדולות.
  - לעבוד רק עם 1-2 חברות השמה, ובכל מקרה חשוב לייצר קשר טוב והדוק ואפילו אישי עם 2-3 מגייסים/ות - לא יותר. ההיכרות הקרובה והאישית עוזרת להגדיל סיכויים.
  - לקרוא מודעות דרושים של התפקידים שמחפשים, ולהפיץ את המלים המדוייקות האלה בתוך קורות החיים ולהשתמש בהם גם בשיחה עם המגייסים/ות. זהה יקטין את הסיכוי לכך שמסמך הקוח יסונן החוצה. (למשל, הביטוי HANDS ON הוא ממש מוצלח. לא משנה מה, אם אתם בהייטק, תכתבו אותו. זה משנה הכל).
  - ככל שהמשרה בכירה יותר, קשרים אישיים עדיפים על השמה.
  - אל תתקשרו עם חברות השמה שהמגייסים/ות שלהם לא מצליחים לבטא נכונה את שם החברה המגייסת או דרישות התפקיד וכד'. לא חסרים כאלה. לטעמי זה מעיד על מקצועיות נמוכה.
  - חברות השמה לא מסכימות לגלות פרטים על החברות המגייסות. זה תמיד גיוס חשאי וסודי. מחפשי העבודה תמיד צריכים לחשוף על עצמם כולל ציפיות שכר. יש פה משהו לא הדדי. אבל, יצירת קשר אישי עם המגייסים/ות בדרך כלל גורר אמון ברמה כזאת שאפשר לקבל הרבה יותר פרטים. אני תמיד הייתי מתעקש לקבל את פרטי החברה המגייסת ולפעמים הייתי מוותר על שיחה אם היו מתעקשים שלא לספק. זה פשוט מעצבן וזה קורה לא מעט.

  גילוי נאות: לא מצאתי עבודה עדיין, אבל אלה טיפים שהגדילו את מספר הטלפונים שקיבלתי.

  בהצלחה!

  השבמחק
 2. תודה על התוספות ובהצלחה בהמשך החיפוש! :)

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...