הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 2 ביוני 2013

למה לא חוזרים לקורות החיים שלכם? התשובה לתעלומה!

פעם תהינו בפליאה איך בנו את הפירמידות ומי היה זה שהצליח להזיז ולסדר סלעים ענקיים כאלה כמו אלה שבסטונהנג'.
היום, לעומת זאת, התעלומה הגדולה ביותר היא מה, לעזאזל, קורה לקורות החיים שלנו שניה אחרי הלחיצה על כפתור ה SEND. 
או שנכון יותר לשאול: מה לא קורה להם?

כן, אחת מהבעיות העיקריות שזוכה לחוות היום כל מחפש עבודה היא בעיה שניתן לקרוא לה בכל מיני שמות "מרנינים": תופעת "החור השחור", "אזור הדמדומים" או "משולש הברמודה" של קורות החיים. 

כי בעצם, יחוש זאת כמעט כל מחפש עבודה ולא ממש משנה אם מתחיל הוא או מנוסה, בתחום כזה או אחר- בשורה התחתונה ככל שקל יותר לשלוח קורות חיים (רק לחיצה קלילה על כפתור), כך קשה יותר לקבל תגובה.

אז למה זה קורה? 
הפיתוי הגדול ביותר הוא להאשים בכך את הצד המקבל... הצד שיוצר רושם של כזה אדיש עד שאיננו מגיב לאף מועמד. הכוונה כמובן היא לחברות- כל אותם המעסיקים שמפרסמים משרות, עושים טיזינג, אבל לאחר שקיבלו את מבוקשם, אין קול ואין עונה...
אז נכון... יש אחוז כלשהו של אשמה שמונחת על כתפי המעסיקים- תיאורי משרות לא מדוייקים מספיק, צוותי גיוס קטנים מידי, תוכנות אוטומטיות לסינון קורות חיים ועוד כהנה וכהנה סיבות, עשויות להיות הרקע לכך שרוב המועמדים לא מקבלים שום תגובה למשלוח קורות החיים. אפילו לא תגובה לאקונית כמו "לא תודה, אבל אנחנו שומרים את קורות חייך במאגר".

אבל בחיפוש עבודה, בדיוק כמו בטנגו...אין רק רקדן אחד. כך שהסיכוי שמישהו ידרוך על כפות רגליו של האחר נופל חצי בחצי על המועמד בדיוק כמו על המעסיק.

זה בדיוק מה שמצא מחקר חדש שערך לאחרונה אתר TheLadders. המחקר ניסה למצוא את התשובה לתעלומה הגדולה: למה אנחנו לא מקבלים תגובה לקורות החיים?

באמצעות טכנולוגיה שעוקבת אחר מבט העיניים, בדקו החוקרים 15 מועמדים בכדי להבין כיצד הם "קוראים" תיאורי משרות. 
הממצאים?
המועמדים השקיעו בעיקר בקריאת החלק העליון של תיאורי המשרה, אבל התעלמו ממה שהיה כתוב בחלק התחתון שלה. הזמן הממוצע שהושקע בקריאת תיאור משרה היה...: 76.7 שניות. 
במקרים שבהם הם הניחו שקיים חוסר התאמה, המועמדים השקיעו אפילו פחות... 49.7 שניות.
זאת ועוד, רוב המועמדים השקיעו הרבה פחות זמן ממה שנראה להם שהם משקיעים בקריאה של תיאורי המשרות: כ 65% מהנבדקים טענו לפני הבדיקה שהם נוהגים להשקיע עד 10 דקות בקריאת כל תיאור משרה. במציאות, כאמור, נמצא שהם משקיעים כדקה ולפעמים אפילו פחות.

זה לא נגמר כאן... על פי הממצאים, על כל 10 קורות חיים שהמועמדים שלחו (כי לדעתם היתה התאמה טובה בינם לבין דרישות המשרה), 6 מהם נשלחו למשרות לא מתאימות (כך התברר לאחר הבדיקה).
ולא רק, כי על כל 10 קורות חיים שנשלחו, המועמדים פספסו 2 משרות שדווקא כן עשויות היו להתאים.

אז מה אנחנו למדים מכל זה חברים? את מה שהיה ברור כבר מזמן: יש שני צדדים למטבע...
בדיוק כמו שהמגייסים צריכים להתמודד עם כמויות של קורות חיים ולחץ של זמן שגורם להשקעה של 1-2 דקות מקסימום לקריאה ממוצעת של קובץ אחד של קורות חיים, כך גם המועמדים... משקיעים כדקה ולא ממש קוראים אלא יותר מרפרפים.
ובדיוק כמו שמגייסים הופכים את מלאכת המיון לעבודה שבלונית ומהירה ומפספסים כך מועמדים מעולים, כך גם המועמדים: ידם "קלה על ההדק" והם שולחים קורות חיים למשרות לא מתאימות ואפילו (וזה מה שהכי גרוע) מפספסים משרות שדווקא כן.

מהי המסקנה המתבקשת מכל זה ושרלבנטית לשני רקדני הטנגו שלנו?
פתגם ערבי של שתי מילים פותר את התעלומה: החיפזון מהשטן!
אז, מחפשי עבודה יקרים, קחו את הזמן! קיראו היטב את תיאור המשרה ולא רק את הכותרת שלה. קיראו את הכתוב וגם את מה שלא כתוב אבל משתמע בין השורות וחשבו היטב לפני כל שליחה של קורות חיים.
אם כל מחפשי העבודה יעשו זאת, כמות קורות החיים שיתקבלו לכל משרה תקטן והסיכוי שהמגייסים יגיעו דווקא לקורות החיים שלכם יעלה. וזה מה שאנחנו רוצים, לא?

"גם בלא דעת נפש, לא טוב ואץ ברגליים, חוטא". משלי י"ט2.


***רוצים לכוון טוב יותר את קורות החיים שלכם למשרות? רוצים להעלות את הסיכויים לקבל תגובה? רוצים לחפש טוב יותר ורחב יותר ולא לפספס שום משרה מתאימה? כנראה שהגיע הזמן לתאם פגישת יעוץ לחיפוש עבודה...
לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לשדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות, שיטות חיפוש, שימוש מתקדם בלינקדאין ועוד ועוד:
מאיה בוכניק- 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

3 תגובות:

 1. לדעתי האישית, השקעה של יותר מדקה בקריאה של דרישות המעסיק במודעת דרושים היא מאד סבירה. 80%- 90% ממודעות הדרושים לא מכילות יותר מכמה שורות בודדות, וגם שורות אלה דלות מאד ולא מלאות (בדקתי עכשיו מדגמית 20 מודעות והממוצע עומד על 12 שורות! כוטלל הכל). כמה זמן כבר נדרש על מנת לקרא 12 שורות? כמה זמן נדרש על מנת לדעת האם אני מתאים לדרישות המשרה הזאת?
  מצד שני - קריאה של מסמך קורות חיים שמכיל 50 שורות (ומדובר בשורות מלאות) לא ניתן לקריאה רצינית בזמן של דקה.

  השבמחק
 2. לא מדוייק, כי ככל שמדובר בתפקיד מורכב/בכיר יותר תיאורי המשרה ארוכים יותר. לאחרונה נתקלתי בתיאורי משרה באנגלית שעברו את העמוד...(1-1.5 עמודים של תיאור תפקיד+תיאור דרישות... משהו שנראה כאילו המעסיק מחפש סוג של סופרמן שהוא גם וגם וגם..). משמע, הכל תלוי בתחום ובתפקיד וגם במעסיק ועד כמה הוא יודע לכתוב תיאור משרה באופן מקצועי ומדוייק.
  שנית, גם אם מדובר בתיאור משרה קצר יותר, לפעמים צריך לקרוא בין השורות... לפעמים צריך להתלבט, לפעמים צריך לחשוב אם הדרישה הזו והזו שחסרה לנו היא קריטית למשרה, או שאולי למרות שאין לנו נסיון מסויים כדאי לשלוח בכל זאת.
  בקיצור, נכון, גם תיאור משרה באורך של עמוד אפשר לקרוא מהר, השאלה היא אם זו קריאה לשם קריאה, או שבעקבותיה מגיעות גם מחשבות, התלבטויות ומסקנות נכונות... :)

  השבמחק
 3. אקנין רונן raknin@gmail.com7 ביוני 2013 בשעה 18:46

  התשובה לכך פשוטה, ישנן שתי סיבות עיקריות .

  1. חוסר מקצועיות של חברות ההשמה. רוב הבחורות שיושבות בחברות ההשמה אין להן מושג ירוק בתחום בו הן מתעסקות רקע טכני 0 והבנת המישרה הן פשוט מחפשות באזוורדס בלי להבין לעומק מה משמעות המישרה ואילו תכונות אמיתיות צריך על מנת לאייש את המישרה. רק בעל ניסיון מסוגל לקרוא ולאפיין ולהבין מה מתאים ומה לא.
  2. אנחנו בישראל ולא באירופה או בארה"ב: שם מסתכלים על המקצועיות ללא הבדלה של גיל ולא כל השטיות שבארץ. כי שם הניסיון קובע. עבדתי בעבר עם אנשים בני שישים ומעלה בפרויקטים בינלאומים. פו מחפשים ילדים שאין להם מושג מה הם עושים וכמובן אנשים זולים.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...