הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום שני, 10 ביוני 2013

פוסט אורח: מכתב למעסיקים ממחפש עבודה לשעבר...

אני מצרפת כאן את תוכנו של מכתב. מכתב של מחפש עבודה לשעבר.

למה לשעבר?

לא, לא בגלל שמצא עבודה... 

בגלל שהפסיק לחפש והחליט לצאת לדרך חדשה,  דרך עצמאית.

אז קודם כל, ג' שיהיה לך המון בהצלחה עם המיזם החדש שלך! ולכל שאר מחפשי העבודה... המתואר כאן בטח ישמע לכם מוכר. אם יש לכם חלום, אולי המכתב הזה יתן לכם את האומץ לצאת לדרך במטרה להגשים אותו!
ולסיום, מעסיקים, הכתוב כאן מוקדש לכם... ואולי, הקריאה של הדברים הללו תוביל לשינוי כלשהו, אפילו אם יהיה זה שינוי קטן...:

לפני מספר ימים, החלטתי לצאת לדרך חדשה עם הסטאראפ שלי.
אחת הסיבות העיקריות היא אי מציאת עבודה...
במהלך חיפוש העבודה הייתי במספר לא קטן של ראיונות והגעתי לשלבים מכריעים כשהתיצבתי מול מנכ"ל/ סמנכ"ל/ משקיע ולכולם הייתה פשוט אותה תשובה "לדעתי התפקיד קטן עליך".
בכל ראיון הקטנתי את עצמי יותר ויותר בכדי לא לאבד את המשרה, בגלל שאני מאיhם בתחומים כמו ניהול למשל. ורק שתדעו שבאמת הייתי מוכן להתפשר על שכר נמוך משהרווחתי ותפקיד מונוטוני.
בדרך כלל יום למחרת יוצרים איתי קשר ממחלקת כוח אדם ומודיעים לי שהחליטו להמשיך עם מועמד אחר. כל התהליך הזה מאוד מתסכל ורחוק מלהוות בסופו מקור פרנסה בטוח. מה עוד שהמעסיקים הפוטניצאלים, סליחה על הביטוי "תופסים תחת" ומחפשים אנשים עם ידע של דוקטורים או פרופסורים ומוכנים לשלם משכורת של סטודנטים.
והכי נורא שהזמן הוא משתנה קריטי למציאת עבודה כי החסכונות הולכים ונגמרים...

נמאס לי להקטין את עצמי, נמאס לי להיות מה שאני לא, נמאס לי לשקר לעצמי ולסביבה, נמאס לי לבזבז את הזמן על אנשים וחברות שעם התנהלות כזאת לא ישרדו עוד הרבה. ונמאס לי לבזבז את הזמן שלי בתהליכים שלא נגמרים עם אנשים שלא הכי מקצועיים בתחומם (אנשי כ"א בעיקר). ומה זה בכלל משנה איזה סרט ראיתי ומה היו חושבים עלי החברים שלי בסיטואציה מסויימת, אם רק הייתם מנסים להכיר אותי באמת ויודעים לתעדף מה חשוב יותר או פחות אולי הייתם זוכים לקבל אותי לחברתכם. אבל האמת היא שבהסתכלות לאחור אני שמח שאינכם פועלים נכון ואני שמח שלא קיבלתם אותי לעבודה, אני את היעוד שלי כבר מצאתי. אתם תמשיכו להתנהל לא נכון ולקבל אנשים לא מתאימים לתפקידים לא מתאימים ולשקר לעצמכם שאותו עובד מרוצה ממה שקיבל.

על ​הפרוייקטים שלי אני כבר עובד כשנתיים ויש לי מוצר או בעצם שירות, חומרי שיווק וקבצי אקסל לניהול כלכלי נכון. הכל מוכן כבר כמה חודשים... רק מחכה לצאת החוצה לשוק, אבל לא היה לי את האומץ לצאת לדרך כל כך לא בטוחה לבד למרות שכבר השקעתי ממירב כספי במיזם.
במהלך השנתיים האחרונות למדתי המון על עצמי, למדתי שלושה תחומים חדשים שהיו זרים לי: גרפיקה ועיצוב, שיווק באינטרנט ואת שוק המובייל שיש בו פוטנציאל פשוט אינסופי.

עכשיו השעה 3:40 לפנות בוקר, קיבלתי את ההחלטה כבר בערב וגם אישור משותף ותיק להריץ את העסק בחו"ל אז... IT'S NOW OR NEVER!
כן, בעוד מספר ימים, הולך להיוולד הבייבי שלי ולצאת אל העולם בכל הרשתות החברתיות ובעוד מספר ערוצים!

אני כל כך כועס על החברות בארץ שהתייחסו אלי בזילזול ובזבזו את זמני. תהליך הליהוק בארץ לוקה בחסר, יש פה איבוד של זמן רב לשני הצדדים: חוסר מקצועיות בצורת הליהוק עצמה, בפריסת הראיונות, בהתרכזות בטפל כמו: איזה ספר קראת לאחרונה או מבחינה טכנית- בניית מבחן בנושא שלא כולם יודעים אותו שאינו חשוב לתפקיד ומחר בין כה וכה הטכנולוגיה הזו תשתנה ואז מה הם יעשו עם אותו אדם סטאטי שלא יודע ללמוד דבר לבד.

למה חברות לא יודעות להעריך את המועמד ולשלם לו כפי שמגיע לו? הרי בסופו של דבר מה שחשוב למועמד הוא שיקבל את מה שמגיע לו, יקום בבוקר עם חיוך ויתן את כל כולו בעבודה...
ואם חברות ימשיכו לעשות צחוק ממועמדים לא כך יהיה הדבר... אנשים יעבדו במקום מסוים כי הוא סיפק להם עבודה ולא בגלל שהם נהנים ובשורה התחתונה הם לא יהיו מרוצים ובהזדמנות הראשונה פשוט יעזבו.
אז מה הרויחו המעסיקים??? חסכו כסף לחברה כי שילמו פחות למועמד על עבודתם אבל הפסידו את העובד הפרודוקטיבי תוך זמן קצר.

אז מה אני אגיד לכם, השיטה פה פשוט מגעילה אותי, אנשים טובים לא זוכים להגיע לאן שהיו רוצים ולממש את הפוטנציאל שלהם, כל אדם שני מפחד על המקום שלו כי נוח לו להיות מנהל עם ראש קטן ועכשיו יבוא מישהו מבחוץ ויאיים עליו... לא...מה פתאום?! אז הפתרון הקל הוא להכשיל את המועמד ה"מאיים". 

אני מבטיח לכם שאוטוטו אצטרך לגייס ולהעסיק עובדים. אני גם מבטיח עוד דבר אחד: אני אגרום להם ללכת איתי לאורך כל הדרך ולהישאר נאמנים כי טוב להם, כי מישהו מעריך אותם, כי הם באים לעבודה עם חיוך ומבינים שהמטרה להצלחת החברה היא משותפת, כי חולקים איתם מידע חשוב וכי יש להם את הזכות לתרום לדיונים הקריטים ובאמת לחדש ולשנות, בכדי שירגישו חלק בלתי נפרד מההצלחה וגם מכשלונות!

אני רוצה להגיד לכם שאף פעם לא כתבתי כל כך הרבה מלל בשעה כזאת ועוד בעברית (לא קוד ולא אנגלית) אבל הייתי חייב כי הכל מהלב.
ג'

18 תגובות:

 1. כל הכבוד וישר כוח. כל מילה חקוקה באבן!

  השבמחק
 2. כל מילה חקוקה באבן. כל הכבוד והמון בהצלחה בדרכך (שהיא לא פשוטה בעצמה אבל עם הרבה יותר סיפוק אישי)

  השבמחק
 3. אל תבלבל את המוח. תעשה ותשתוק בלי להיות ממורמר ובלי לכעוס. תצליח ותחייך לעצמך בבוקר מול המראה - בידיעה שעשית משהו טוב בלי "להראות להם שהם טעו"

  השבמחק
 4. מבין ומזדהה.

  שיהיה בהצלחה!

  השבמחק
 5. אם אתה רוצה לירות - תרה אל תדב.ר
  לכעוס על אחרים זה בזבוז אנרגיה לשווא:
  תתמקד בעתידך
  אני במקומך הייתי שולח זר פרחים למראיינת שהכי עצבנה אותך.
  מאחל לך שגשוג והצלחה.

  השבמחק
 6. לצערי, אתה צודק. ואני מבין לגמרי את המרמור שלך.

  אני קרוב לגיל 40. יש לי יותר מ-10 שנים בעולם ההיי-טק, בכמה תפקידים - רובם ניהוליים.

  בשנים האחרונות, עברתי לתחום ההוראה באקדמיה (מערכות מידע, רשתות תקשורת) בגלל בעיה בריאותית שהיתה לי - והיום אני פשוט לא מצליח למצוא יותר עבודה. השכר בהוראה נוראי. אני מרגיש לחוץ בסוף כל סימסטר, ומרגיש שהשכר ממש לא ממצה את מה שאני עושה. וזה כשבכלל יש קורסים.

  אני שולח קורות חיים, משנה אותם בהתאם למשרה ולצורך, אבל אני אפילו לא מקבל תשובות. זה ככה כבר למעלה משנה.

  אז אני ממשיך בינתיים באקדמיה, עם פחות משכר מינימום, ומקווה שמישהו יראה שאני לא Over-Qualified, ויאמין שיש לו אוצר ביד.

  אני מאחל לך המון בהצלחה. אני מקווה שתמצא את האנשים הנכונים, ותצליח לפרוח.

  השבמחק
 7. ג' אני מבינה אותך מאד!
  בהצלחה בהמשך, ואני מאחלת לך שתזכה לגייס הרבה עובדים, ושתזכור איפה היית, ומה עבר עליך כמחפש עבודה...

  השבמחק
 8. הפסקתי להתרגז מזמן
  שאני עובר על חלק מהחברות שלא התקבלתי למרות ש"השם שלי היה רשום על המשרה" אני רואה שקרו להן כל מיני תקלות וצרות.
  כיוון שאני לא מאמין שיש לי כוחות כישוף. הסיבה היחידה שמשהו בחברות האלו אינו מתנהל נכון.
  ויש אנשים שהגיעו להיות עצמאים כברירת מחדל ולא מביטים בכלל לאחור.

  השבמחק
 9. אתה צודק בעניין המראיינים שרוצים לגייס בעל כישורים ויכולות של בכיר אבל בטחון וכריזמה של אסקופה כדי שלא יאיימו עליהם.
  בד בבד צריך להבין שיש הרבה מועמדים ! כל יתרון קטן, כמו הכרות עם תחום מסויים, הינו משמעותי בתנאים כאלו.

  השבמחק
 10. מסכים עם כל מילה לצערי. כל הכבוד על היוזמה ושיהיה בהצלחה בהמשך הדרך...

  השבמחק
 11. מסכימה עם כל מילה!
  בהצלחה עם המיזם

  השבמחק
 12. לא כל אדם מתאים אוטומטית לכל מקום עבודה. הרי מלבד ההתאמה המקצועית יש גם שיקולים האם אתה מתאים למנטאליות של החברה, האם אתה משדר על אותו גל עם האנשים שאיתם תצטרך לעבוד ביחד. אם, למשל, אתה אדם דתי ומתראיין בחברה שהוקמה ע"י בליינים תל-אביביים: האם "השידוך" הזה יתאים, להם ולך? או אם אתה איש משפחה מסור ומקום העבודה הוא תובעני מאד שדורש הרבה שעות עבודה ונסיעות דחופות לחו"ל: האם זה יתאים? בהקשר זה, אני לא מזלזל בשאלות כגון איזה ספר קראת לאחרונה, הן נועדות לגלות בדיוק את ההתאמות האישיותיות הללו.

  השבמחק
 13. To anonymous of 22 Jun 20:15 :

  Your attitude is repulsive but all-too-common.

  Why not say the same thing as an excuse for excluding women from the workplace?? Maybe there's some office where they will decide that you just can't fit in if you are Russian/not-Russian.


  Your attitude is literally the reason that my career is in limbo and my family is severely stressed right now. I send CVs off when I see a suitable opening, but I know there is a good possibility that my CV will be trashed simply due to my age.(and I am not even 50 yet).

  השבמחק
 14. אנשים יקרים, הגיע הזמן לברך אתכם על דבריכם, הפוסט הזה היה מהלב. ומי שכותב אל תבלבל את המוח - כנראה יש לו משהו להסתיר. לכעוס על אחרים זה באמת בזבוז אנרגיה, אבל לכתוב על הכעס מאוד משחרר. "אנונימי אני קרוב לגיל 40" כשכתבתי את הפוסט הייתי באותו מצב כשלך, עכשיו אני יכול לעזור לך שלח לי מייל ל contact@letsgoro.com .
  אני אתן לכם דוגמה נוספת לסינון שעברתי בחברת השמה עם אנשים מדהימים אבל לא מקצועיים בתחום המיועד - דרישות המשרה היו מפתח dot net בקו"ח היה מצויין ידע נרחב ב asp ו aspx ,
  בחברת ההשמה לא הבינו ש ASPX קשור ל dot net וזאת הסיבה שלא שלחו את קורות חיי, למשרה הרלונטית. לסיכום אחרי שהייתי בצד הזה של מחפש עבודה אני מבין את הצורך להפוך את הקערה על פיה ולשנות את כל הקונספט בארץ ובעולם. בקרוב אני מוציא מוצר שיעשה את השינוי... הישארו במתח עוד קצת ו עד שבועיים מהיום כולם ישמעו עליו.

  השבמחק
 15. eahilerכול הכבוד!!! צודק בכול מילה שכתבת.
  גם אני עדיין נימצא בתהליך הקשה הזה
  מאחל ו מקווה שתצליח!!

  איציק סידי

  השבמחק
 16. צודק,

  אני חושב שהמצב (הבעייתי) נובע משתי סיבות עיקריות:
  א. פקידי ו/או פקידות כוח האדם, שאינם מקצועיים (בלשון המעטה). לדוגמא: לי יצא להתראיין אצל מורה (לשעבר) ועיתונאי (לשעבר), אך הסבו את מקצועם לפקידי כח אדם.
  ב. job security של המגייסים. אכן הוזכר בפיסקה השלישית לפני הסוף.

  בנושא השכר אני חושב שישנו איזון בין דרישות המועסק ליכולות המעסיק (האיזון נושם לפי תנאי השוק, אך ישנו איזון פחות או יותר).

  תחבר את א ו-ב ותקבל את תקציר המצב החמור בתעשיה הקטנה שלנו.

  תודה,

  השבמחק
 17. לאנונימי מ: 22 ביוני 2013 10:15

  אכן אם ישנם נסיעות לחו"ל צריך להסכים/או לא להסכים עוד בדרישות התפקיד ולא אחרי שמתקבלים או לאו.

  אך אין קשר למצב המשפחתי, אם אני מעוניין בתפקיד עם נסיעות לחו"ל, מותר לי, גם אם אני איש משפחה מסור.

  מתריד אותי יותר החלק הראשון של תגובתך, מה זאת אומרת אם אני דתי אני לא מתאים לחברה שכולם בליינים תל אביבים ?!?
  אני לא מתראיין/ת בכדי חולק איתך מיטה, אני מתראיין/ת לתפקיד, שאני אמור/ה לבצע את על הצד הטוב ביותר!!

  לפי הפיסקה הזו, אם אני ערבי אני לא יכול לעבוד בחברה של יהודים, אם אני סטרייט/יט אני לא יכול/ה לעבוד בחברה של הומואים ולסביות, אם אני לבן/ה אני לא יכול/ה לעבוד בחברה של שחורים/ות וכמובן אם אני נקבה אינני יכולה לעבוד בחברה של זכרים !?!

  כאילו דאאאא.

  אני רואה בתגובה שלך חוסר מקצועיות במקרה הטוב, וגזענות במקרה הרע.

  לך/י ללמוד את מהות התפקיד לפני שאת/ה מסנן אנשים על פי אמונתם.

  יום נעים

  השבמחק
 18. בהצלחה, כל השאר it's water under the bridge

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...