הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 28 ביולי 2013

זה לא אתם, זה אני: 10 סיבות להגיד "לא" בראיון עבודה

הקושי הגדול לקבל תגובות וזימונים לראיונות עבודה לאחר משלוח קורות חיים, הופך כל זימון שכזה לפרח בין הקוצים. נו, אתם אומרים לעצמכם, סוף כל סוף! ראיונות עבודה אין לי בעיה לעבור, זה רק לעבור את השלב הזה שמישהו ישים לב לקורות החיים שלי ומשם, אני כבר אפליג באושר אל האופק.

לרוב מחפשי העבודה, השלב הזה של להצליח לקבל זימון לראיון קשה הרבה יותר מלצלוח את הראיון עצמו. הבעיה היא שבגלל שראיונות העבודה כה נדירים, אנחנו עלולים שלא לשים לב לפרטים חשובים... לכל מיני סימנים מחשידים שהמסקנה מהם היא, שלמרות הכל אתם פשוט צריכים להגיד תודה, אבל לא תודה. 
כן, למרות הקושי וחוסר ההגיון שבענין, יש מקרים שבהם צריך להגיד "לא" בראיון עבודה ולהמשיך הלאה.
הנה 10 סימנים מחשידים, שחייבים לגרום לכם לבדוק ולחשוב היטב, לפני שאתם ממשיכים בתהליך:

1. אתם והבוס- שני קווים מקבילים.
עם כל הרצון הטוב, וגם אם כל שאר התנאים ממש מעולים, אם ראיון העבודה עם המנהל הישיר הפוטנציאלי שלכם חורק, השמרו לעצמכם. כן, אין מנוס... אם הבוס שואל X ואתם מבינים Y, אם אתם פשוט לא משדרים על אותו הגל, אם סגנון הדיבור שלו או היחס לא מוצאים חן בעינכם ואם, כמו שקרה לי אישית פעם, הוא מראיין אתכם עם הרגליים מונחות למעלה על השולחן... אזי, עדיף יהיה לטווח הארוך ולבריאות הנפשית שלכם להודות בנימוס על הראיון ולמהר החוצה.
אז נכון שלא הכל קבוע, ואולי הוא במזל יחליט לעזוב ויתמנה לכם מנהל אחר... אבל רוב הסיכויים הם שזה לא יקרה ותצטרכו לעבוד עם אדם שאתם לא מעריכים, לא מסתדרים איתו או פשוט לא מדברים באותה השפה. ידוע כבר מזמן ממחקרים שהמנהל הישיר הוא הסיבה הראשונה שגורמת לעובדים לעזוב מקום עבודה...

2. אלטע זעאכן זה לא רק בשוק הפשפשים.
נניח שאתם עוסקים בתפקיד טכני כלשהו ומחפשים הרבה זמן עבודה, זו עדיין לא סיבה טובה לקחת תפקיד שנמצא בתחתית הטכנולוגיה (במקום בחזית). לפעמים הלחץ המובן להתחיל לעבוד ולהתפרנס עלול לגרום לכם לקחת עבודה בסביבה טכנית שאבד עליה הכלח. מה שיקרה כשתחזרו לחפש עבודה בעתיד הוא שלא בטוח שיהיה לכם ביקוש, רק עוד פסקה אחת נוספת בקורות החיים ונסיון במשהו שאף אחד כבר לא צריך. התנאי היחיד לקחת משרה שכזו היא אם אתם מבטיחים לעצמכם שזה רק זמני ושתמשיכו לחפש תפקיד אחר תוך כדי עבודה. אבל אם לא, ואם אתם נוטים לזרום עם דברים, להסתפק במה שיש ולהישאר היכן שאתם, עדיף להגיד "לא תודה" ולהמשיך בחיפוש.

3. נישה זה טוב, אבל רק בעיצוב פנים.
בדומה לנקודה הקודמת, גם כשהחיפוש מתארך אסור לעולם לשכוח לעשות בחירות והחלטות נכונות עבור הקריירה שלכם. כן, לפני שתמשיכו הלאה בתהליך הגיוס בדקו היטב איזה אופציות תפתחנה בפניכם אם תקחו את התפקיד המוצע, תבצעו אותו מספר שנים ותחפשו שוב עבודה. האם התפקיד הזה פותח בפניכם מספר אופציות לתפקיד הבא-הבא שלכם, או שמא הוא בדיוק להיפך- סוגר את האפשרויות רק לסוג מסויים של חברות (שיש אולי 5 כאלה בשוק) ולנישה ספציפית של תפקידים. אם זהו המצב, חשבו שנית לפני שתגידו כן, לטובת הקריירה שלכם...

4. תהליך הגיוס נראה כמו חדר של מתבגר טיפוסי באמצע החופש הגדול.
תהליכי הגיוס הם הפנים של החברה החוצה ויכולים ללמד אתכם הרבה מאוד על הארגון ועל איך שהוא מתנהל. תהליך
מבולגן וארוך שבו בכל פעם מתקשר מישהו אחר מהחברה, שלא מעודכן במה שאמר לכם הקולגה שלו שבוע לפני כן, לא יוצר רושם טוב וזה בלשון המעטה... האם אתם משאירים הודעות ואף אחד לא חוזר אליכם? האם אף פעם לא עונים שם לטלפון? האם יד אחת לא יודעת מה עושה היד השניה? האם עוברים שבועות בין שלב אחד לשני? משהו שם מאוד מבולגן, או לא ברור. אולי אין תקן? אולי הם לא בטוחים שצריך עובד נוסף? ואולי ככה הכל מתנהל שם בחברה הזו... חשבו היטב אם ככה תרצו שיתנהל מקום העבודה הבא שלכם...

5. קודם כל תוכיחו!
או.קיי, אז זה כבר באמת נראה מבטיח... עברתם ראיון אחד ועכשיו נראה כאילו אתם תיכף, תיכף מגיעים לסוף המנהרה ולחוזה העבודה הנכסף שממתין שם, אבל... אופס, לא! המראיין מבקש מכם רק עוד דבר אחד במטותא מכם... להוכיח לו שאתם יודעים ומבינים ומנוסים. כן, כדי להמשיך הלאה לראיון השני תצטרכו לעבור משימה כלשהי: לפעמים זו מצגת, לפעמים פרוייקט, לפעמים אפילו תצטרכו להעלות רעיונות חדשים בנושא מסויים ולפעמים לכתוב קטע קוד. 
לעיתים כל המשימות האלה הן פשוט שלב תמים של בדיקת רקע, ידע, יכולת ופוטנציאל מקצועי, אבל יש גם מעסיקים שמנצלים את המצב וזוכים לשעות רבות של עבודה בחינם. כן, הם מבקשים מכם לבצע מטלה כלשהי שתיקח לכם שעות של השקעה, ואחרי כן יבקשו מהמתחרה שלכם על אותה המשרה וגם מהשלישי ומהרביעית ומבלי שמישהו מהם ישים לב, רבע מהעבודה נעשתה והפרוייקטון כמעט גמור ובכלום כסף... היו עירניים ושלא יעבדו עליכם...

6. נו, בשביל מה צריך חוזה?
זוהי בעיה רווחת, אתם כבר משתגעים בבית וחייבים לעבוד וסוף סוף מצאתם עבודה, אבל, אין לכם מושג מהם התנאים. מעסיק שמתחמק ממתן חוזה לפני תחילת העבודה, עלול להסתיר משהו. לא תמיד, ולא כולם ולפעמים זה פשוט מחוסר זמן ומתהליך גיוס לא מסודר, אבל זה בהחלט אומר דרשני.

7. זו לא משרה, זו טלנובלה!
מכירים את הטלנובלות האלה שנמתחות כמו מסטיק במשך שנים ויש להן לפחות 30 אלף פרקים? יש גם משרות כאלה... משרות שאתם בקלות יכולים לזהות כי הן מתפרסמות שבועות על גבי שבועות ולפעמים אפילו במשך חודשים. מה קורה שם?! אתם תוהים לעצמכם... איך זה שהם עדיין לא מצאו אף אחד? גם אם יזמנו אתכם לראיון למשרה שכזו, כל הסיכויים הם שלאחריו לא תשמעו שוב מהחברה. למה? לאלוהים הפתרונים. אבל בינינו, לפעמים המעסיק פשוט לא יודע מה הוא מחפש ולכן הוא גם אף פעם לא מוצא, ולפעמים לא מדובר במשרה אמיתית, אלא בכזו שמטרתה לבנות מאגר עתידי של מועמדים ולפעמים טפו, טפו, טפו, לא עליכם ורחמנא לצלן, זו משרה שמתפרסמת רק בכדי לראיין מועמדים ולהוציא מהם לידים או כל מידע עסקי אחר. 

8. שאלות? לא בבית ספרנו!
זהו מצב שבו אתם שואלים, אבל תשובות- לא מקבלים. כן, כשהמראיין מתחמק מלענות על שאלות קשות, זה בדיוק הזמן שבו הנורה האדומה צריכה להידלק לכם.

9. זה פשוט לא זה וזה גם לא ליד.
אם אתם מחפשים עבודה לטווח ארוך, אתם חייבים לבדוק ולוודא שהסביבה הארגונית מתאימה לכם. אם לא, ואם שעות העבודה לא מסתדרות והז'רגון או סגנון הדיבור בחברה לא מוצא חן, ואם הסביבה החברתית לא מתאימה לאופי שלכם או אם זה רחוק מאוד מהבית ו... נו, בקיצור, הבנתם. זה פשוט לא מתאים, בטח לא ל 9 שעות ביום כל יום.

10. האינטואיציה אומרת לא!
לא תמיד אפשר לשים את האצבע על מה שגורם לנו להרתע, מה שבטוח הוא שמשהו בתפקיד/בחברה לא בא לכם טוב, אולי זה עניין של אנרגיות ואולי סתם אינטואיציה כזו שגורמת לבטן שלכם להתהפך. אם זו התגובה של הגוף שלכם לתפקיד כלשהו, לטווח הרחוק- מאוד יתכן שעדיף להתרחק...

***לא תמיד קל לבצע החלטות אובייקטיביות בתהליך חיפוש העבודה, לפעמים צריך אוזן קשבת או עצה מקצועית. צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה ותכנון קריירה: מציאת כיוון תעסוקתי וקביעת יעדים שניתנים להשגה, שדרוג קורות חיים להעלאת הסיכויים למשוך תשומת לב ולקבל זימונים לראיונות עבודה, הכנה לראיונות, תוכנית חיפוש עבודה מובנית, מקורית ופשוטה לביצוע, שימוש מתקדם בלינקדאין:
מאיה בוכניק- 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com

Google+

15 תגובות:

 1. לרוב המרואיינים שוכחים שגם תפקידם לראיין את המראיין. לא בצורה ישירה כמובן. אם הראיון חורק מבחינת המרואיין, עצתי להמשיך את הראיון ורק אחר כך לאחר שהאבק שוקע להחליט אם אכן זה מתאים או לא.
  אכן, מראיין שלא מתנהג כראוי, לא ראוי לכך שאתה - המרואיין תעבוד איתו!

  השבמחק
 2. מספר 6 קרה לי.

  עבדתי בחברה שבמשך 30 ימי עסקים לא נתנו לי את החוזה וכל הזמן התחמקו. היתה לי הרגשה מלכתחילה שמשהו מסריח כאן, אז כשהתחלתי לעבוד שם פשוט הסתרתי חלק מהדברים שעשיתי בכדי להימנע ממצב שאני עובד בחינם.

  פטרו אותי אחרי אותו חודש, ועכשיו זה גם ברור למה. חפשו עובד בחינם כי החברה התנהלה בצורה גרועה (וסביר להניח שעוד עובדת כך).

  השבמחק
 3. למספר 6 קרה לי
  אז תפרסם את שם העסק שאחרים לא יפלו שם גם

  השבמחק
 4. נישות:

  כמו לכל דבר יש בזה גם יתרונות וגם חסרונות.

  היתרון הוא באם וכאשר אותו אדם יגיש מועמדות למשרה לא יהיו לו מאות מתחרים על התפקיד.
  בנוסף עצם הקושי לגייס מועמד שכזה גורם לחברות לשלם גם משכורות גבוהות היות ולא קל להחליף אדם שכזה.

  חסרונות:
  סביר להניח שיהיה קשה למצוא עבודה/ יקח הרבה זמן עד למציאת חברה שעוסקת בין השאר בנישה הזו.

  השבמחק
 5. לאנונימי האחרון, אתה בהחלט צודק ולכן כמו בכל דבר צריך לבדוק לעומק את הענין, להחליט באופן מודע מה עדיף במקרה שכזה- לקחת סיכון או להימנע מראש ואם מחליטים להיכנס למשרת נישה חובה, אבל חובה כל הזמן להתעדכן במה שקורה בשוק העבודה ולבדוק מה המצב של הביקוש...

  השבמחק
 6. בוס עם רגליים על השולחן...לא נעים! אבל עדיף מבוס עם רגליים מתחת לשולחן :-)

  השבמחק
 7. מאיה, את שוכחת שלפעמים פשוט חייבים פרנסה, ומאחר וראיונות ומשרות באים מאוד במשורה, אז חייבים להתפשר - כי חייבים להכניס כסף הביתה לפרנסת המשפחה!!!
  אם אני מזומן ל-2-3 ראיונות בשבוע, משמע יש מבחר ואני יכול לסנן.
  מצד שני אם מזמנים אותי לראיון פעם בכמה חודשים, אני ממש לא יכול לסנן, כי מסננים אותי. מאוד!!!!!!
  אז בואי נהיה ריאליים. רוב העצות שלך טובות למי שיש את הלוקסוס של סינון הצעות העבודה (וביננו - כמה כאלה כבר יש???). מובן שיש עצות חשובות - כמו הקפדה על חוזה ואי מתן עבודה ורעיונות בחינם לכל מיני עלוקות...
  יום נפלא לכולם!!!
  זיו

  השבמחק
 8. לגבי החברות שדולות מידע מהמועמדים - אני עברתי מספר ראיונות בעבר ע"י חברות מתחרות לחברה הקודמת שעבדתי בה. כאילו צדו את הראש שלי אבל בעצם כל מה שרצו היה להתעדכן על מצב מכרז כזה או פיתוח אחר שביצענו. חלק היו מאוד מתוחכמות ושאלו על טכנולוגיה והיקפים של הפרויקט בסכום וברוחב פונקציונאלי. חלקן פשוט נקבו בשם הפרויקט או המכרז וחרשו עליו בשאלות. בוטה מספיק כדי שאקלוט את הקטע מיד ואז אתחמק באלגנטיות.
  מה שחשוב זה לשמור על עירנות, לענות באופן פוליטי, לפעמים להגיד שאתם חתומים על סודיות ולכן לא תוכלו לענות על השאלה באופן פרטני אלא באופן כללי ובשום פנים ואופן לא "ללכלך" על המנהל שלך או החברה שלך.
  אם תשדרו אמינות לגבי הסודיות ובמקרה וזו משרה אמיתית, אפילו תצברו נקודות על כך ששמרתם על פאסון.

  השבמחק
 9. לזיו,
  לא שכחתי כלל את הקושי לקבל זימון לראיון עבודה שרבים חווים אותו. למען הדיוק, אפילו פתחתי את הפוסט בדיוק בהבנה הזו. אבל, מנגד, זה לא אומר שצריך לעצום עיניים ולהתעלם מבעיות שעם הזמן ילכו ויגדלו, פשוט כי הן לא יעלמו מעצמן...
  אגב, הפוסט הזה אכן מיועד לאלה שכן מוזמנים לראיונות, אבל פוסטים רבים אחרים כאן בבלוג פונים דווקא לאלה שלא מצליחים להגיע לראיונות, למשל הפוסט האחרון שהעליתי ממש אתמול. מוזמן לקרוא אותו!

  השבמחק
 10. לגבי,
  תודה על התגובה ועל הטיפ שהוספת :) בהחלט נכון.

  השבמחק
 11. היי מאיה,
  עברתי על כל 10 הסיבות ומצאתי שבכל פעם שאמרתי "לא תודה, אני לא מעוניין"
  היתה לי לפחות סיבה אחת מתוך ה - 10 שלך.
  וכן, הייתי אצליך בייעוץ, ואני עדיין מחפש עבודה כבר חצי שנה....
  ואני כבר קצת לחוץ - אבל בכל פעם שאני מקבל זימון לריאיון בחברה שנופלת אצלי על אחת מ 10 הסיבות שלך, אני מדמיין את עצמי מגיע מבואס לעבודה במקום שאני לא רוצה להיות בו, עובד בצוות של מתכנתים עם ראש צוות שאומר לי מה לעשות למרות שאני בטוח יותר מבוגר ויותר מנוסה ממנו, שאני אצטרך לנסוע שעה ורבע בבוקר ושעה בערב כל יום בפקקים ולא שמח אני אומר "לא תודה, אני לא מעוניין - גם אם תשלמו לי 50 אלף ש"ח" כי זה כבר לא הכסף שמעניין אותי, זה מה אני הולך לעשות כל בוקר שאני מגיע לעבודה, והאם אני אחזור הביתה שמח

  השבמחק
 12. לאנונימי האחרון,
  אני שמחה לשמוע שאתה מוזמן לראיונות, זה כבר חצי מהתהליך... אני בטוחה שלא ירחק היום ויגיע התפקיד הנכון שיעשה לך את זה ויגרום לך לקום לעבודה בכיף בבוקר :)

  השבמחק
 13. נושא הפרנסה לבית מנחה אותנו ברוב המקרים והפחד מימים ללא פרנסה משתק את שיקול הדעת וקבלת ההחלטה הנכונה.
  מניסיון, התפשרתי בשביל הפרנסה למרות סימני אזהרה במהלך התהליך (חלקם ברשימה הנ"ל) ונכנסתי לעבוד בחברה עם מנכ"ל פסיכופט, שצועק ללא הרף, רודה במנהלים ובעובדים, מטיל אימה וטרור בהתנהלות השוטפת וכמנהל הסתבר שאין סמכויות... פשוט חותמת גומי.
  העבודה במקום רקוב שכזה השפיעה על בריאותי הנפשית והפיזית ופה שיקול הפרנסה עבר להיות משני ולאחר מספר חודשים מיותרים עזבתי את החברה.
  למעשה חזרתי לאותה נקודת מוצא מלפני תחילת העבודה בחברה זו אך עם חודשים מבוזבזים, פגיעה בביטחון העצמי ואיבוד אנרגיה חיובית שכה חשובה בתהליך חיפוש העבודה... את כול זה היה ניתן למנוע אם הייתי מתייחס אחרת לסימנים ומסרב לעבוד בחברה שכזו !!!

  השבמחק
 14. מאיה,

  תודה על העידוד :)

  מהאנונימי שמחכה לתפקיד הנכון שיעשה לי את זה ויגרום לי לקום לעבודה בכיף בבוקר :)

  השבמחק
 15. אני כבר סקרנית לדעת מי אתה :)

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...